TEMAT: Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 08 Cze 2026 11:05 #894488

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1139
  • Otrzymane dziękuję: 5771
A to zeszłoroczne na kompoście .
IMG_20260608_095500.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Mejra, Grzebuła, Chajtarma, lusinda, Sonka


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 09 Cze 2026 00:23 #894526

  • Sonka
  • Sonka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 366
  • Otrzymane dziękuję: 2746
Witam. Alu, są to tunele głębokie i płytkie przebiegające pod powierzchnią, często zakończone otworkiem. Głębokie około 15 cm wchodzą do szklarni pod jej fundamentem na zewnątrz kopczyki a w nich powkładalam wiatraczki. Pomidory przed wysadzeniem rosły w 8 litrowych kubełkach, miały bardzo dobrze rozbudowany system korzeniowy. Teraz wokół brył korzeniowych tunele widać, że korzonki są ogryzane a krzaki zaczynają wisieć w powietrzu.Zawsze rano je udeptuje bo nogi zapadają. Wczoraj do głębokiego tunelu włożyłam wąż i przez godzinę pompą ze stawu pompowana była woda. Dzisiaj rano przed szklarnią był nowy kopiec tz, że wydrążony został nowy tunel. Na krótką metę sprawdzało się za gazowanie ale teraz to zbyt kosztowna sprawa. U mnie sytuację pogarsza fakt, że z 3 stron mojej działki są nieuprawiane pola. Na działkę przychodzą 4 koty sąsiadów ale one futrzakami chyba się brzydzą. Zimowe dokarmianie też nie dało oczekiwanych rezultatów. Dzisiaj w jednej ze szklarni pozostawiłam włączone radio, może to ich wypłoszy albo urządzą sobie dyskotekę. Pomidory jakoś się trzymają,ale do jesieni pozostaną tylko łodygi ale szkoda mi moich ogórków bo już zastopowały wzrost pomimo, że cześć z nich rosnie w kubełkach. Alu, jeśli znasz metodę która pozwoliła by chociaż trochę ograniczyć to dranstwa bardzo chętnie wykorzystam . Dziękuję.

:) Zwykły chłopie. Dziękuję za śliczną pyzę odnoszącą się do mego postu. :flower1:. Pozdrawiam cieplutko.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Marlenka, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 09 Cze 2026 06:48 #894527

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 961
  • Otrzymane dziękuję: 5850
Sonka, nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoje posty. Dokarmiałaś zimą nornice i karczowniki? W jakim celu?

Są skuteczne sposoby, ale na tym forum można o nich pisać jedynie szeptem i tylko na ucho.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Chajtarma, Sonka

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 09 Cze 2026 07:47 #894528

  • Sonka
  • Sonka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 366
  • Otrzymane dziękuję: 2746
Tak, aby ograniczyć populację tych futrzakow dokarmiałam je zaprawionym ziarnem kupionym w sklepie ogrodniczym. A napisać można też na PW. Jedno słowo. Ktoś zdeterminowany domyśli się. Jest jeszcze jeden sposób, użycie tabletek gazujacych. Ale tutaj trzeba zatrudnić firmę posiadającą uprawnienia do ich wykładania tak mi powiedziano. Koszty duże a futrzaki wracają. Być może są inne sposoby których ja nie znam ale chętnie bym posłuchała nawet szeptu aby się ich pozbyć albo przynajmniej ograniczyc. :). Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Chajtarma

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 09 Cze 2026 15:09 #894537

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 798
  • Otrzymane dziękuję: 1772
Ale one pewnie tego ziarna nie jadły lepsze są saszetki albo kostki wodoodporne , teraz pułapka w formie rury z zapadkami do tunelu, ale one cwane i robią tunel obok. Gilotyn nie sprawdzałem .
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Marlenka, ewakatarzyna, Chajtarma, Sonka

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 09 Cze 2026 20:55 #894562

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 7858
  • Otrzymane dziękuję: 37176
Sonka ja pytałam, bo u mnie była taka historia. Otoczenie mojego ogrodu to pola i nieużytki. Mam ogrodową szopę drewnianą bez drzwi (bo nie było trzeba pozwolenia jak nie ma drzwi), bez podłogi na glinie i bez fundamentu, postawiona na okrągłych stopach betonowych. Z dwóch stron pod tą szopką sadzę pomidory. Od dwóch lat tak mi coś ryło w tej szopie w środku i na zewnątrz w tych pomidorach, że już miałam dosyć. W tym roku nie wytrzymałam wiosną, mówię kto mi tu tak ryje, kret czy karczownik. Nastawiłam pułapkę i... złapał się szczur!!! samym końcem nosa, był żywy i miotał się w tej paści, a damski szpadelek w pewnej odległości. Szłam z nim w tej pułapce z duszą na ramieniu, bo jak zwykle żadnego chłopa w pobliżu. Zaciukałam go tym damskim szpadelkiem :jeez: . Nie mam żadnych zwierząt gospodarskich, najbliższy zamieszkały budynek w odległości ok. 250-300 m. Do tego otworu, w którym była nastawiona pułapka położyłam na talerzyku papierowym "niebieskie cukierki", całość nakryłam koszem metalowym, żeby żadne stworzenie nie miało z zewnątrz dostępu. Co noc cukierek znikał i tak przez prawie tydzień. Na koniec nieżywy szczur przy schodach do domu. Ile ich tam było nie wiem. Czasem koty, a właściwie jeden, ten największy "zbój", coś łapały, jakiś młody egzemplarz, ale nie podejrzewałam, że mam to pod nosem, a raczej pod szopką i to w większej ilości. Koty szczęściem nie jedzą tego. Warzywnik w okolicy szopki i szopka wiszą w powietrzu. Jesienią i zimą coś mi się podkopało do szklarni, na przednówku zżarło irysy i truskawki w donicach w tej szklarni, ale z góry, i ogryzło świerka z igieł. Karczownik nigdy nic nie zżarł z góry, cały czas mnie to zastanawiało, teraz już wiem kto to zrobił. Na trasie szopka szklarnia jak wbijam widły amerykańskie, to nie ma niżej ziemi, wpadam. Róża rosnąca na tej trasie ledwo zipie, podgryziona nie jest, ale walczy o życie, bo są tam same tunele. Szklarenka mała z Obi posadowiona na krawężnikach położonych poziomo, dwa krawężniki nie leżą poziomo, bo pod nimi nie ma już piasku, który tam był, wiszą w powietrzu. Podobno kret do szklarni na fundamencie nie jest w stanie się przedostać, zastanów się czy to nie są szczury. Gdyby mi wcześniej to ktoś powiedział, to pokazałabym mu :crazy: , a teraz wiem, że to mozliwe.
Wcześniej walczyłam z karczownikiem, ale tych tabletek też nigdy nie odważyłam się użyć, podobno od tego zdychają ptaki, nawet sójki.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 09 Cze 2026 20:59 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, papryczka, Chajtarma, lusinda, Ewaewa, Sonka

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 09 Cze 2026 21:02 #894563

  • marekspert
  • marekspert's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 209
  • Otrzymane dziękuję: 464
Małe kopczyki świadczą o obecności myszarek polnych lub nornic. Większe budują krety i karczowniki.
U mnie w czasie suszy do podlewanych pomidorów i papryki ściągały z całej okolicy nornice i myszarki polne, ale nigdy nie zżerały korzonków.
Robiły slalom korytarzy pomiędzy roślinami i budowały pod nimi gniazda.
Pozbyłem się ich po ogrodzeniu działki zaporą z wkopanych płytek rozbiórkowych i siatki.
Wcześniej najlepiej sprawdzało się zalewanie gniazd (także tych w pobliżu działki) dużą ilością wody, a przy jej deficycie moczem.
Ostatnio zmieniany: 09 Cze 2026 21:20 przez marekspert.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Chajtarma, Sonka

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 09 Cze 2026 21:38 #894565

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 798
  • Otrzymane dziękuję: 1772
Alu , a to żeś pojechała wypowiedzią z grubej rury!! :bravo: tu są ekolodzy i dzieci nie przystoi pisać o szpadelku. Podobno sujki nie jedzą niebieskich cukierków . A te gady też jednego typują do sprawdzania czy cukierek dobry. Trzeba zmieniać cukierki . Wiem bo mam kurnik i stodołę i przychodziły sobie do paszy , a może ten nafaszerowany cukierkami się nie bał. Jednego jest mniej ale czy to koniec raczej nie ,są albo przyjdą inne. U mnie problem bo kury mogą zjeść to co wydali mysz , szczur. Pisze o dawce śmiertelnej a one potrafią jeść i jeść i końca nie widać. Trzeba by te posty przenieść do wątku ......., bo o pomidorach nie piszemy. Expert ja kiedyś zakopałem szyby wokół rabaty z kwiatami cebulowymi wysokie na 60 cm 3mx3m i co . Po kilku latach przeszły górą lub dołem bo dołem znalazłem tunel i wyżarły wszystko, i skończyła się rabata cebulowa, wykopałem szyby , a co pracy przy tym było i szkła do wywiezienia ? z ROD.
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Chajtarma, Sonka

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 11 Cze 2026 23:46 #894669

  • Sonka
  • Sonka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 366
  • Otrzymane dziękuję: 2746
Witam. Tak masz rację Staszku, że piszemy o futrzakach w wątku o pomidorach. Szukałam odpowiedniego ale nie znalazłam takiego a założyć /o ile bym mogla nie umię/. Kruciutko. Dziękuję wszystkim, ktorzy odnieśli się do tego tematu w wątku lub napisali do mnie na PW jak sami radzą sobie z tym problemem. Mam nadzieję, że jak zastosuję
kilka sposobów o których pisaliście to to towarzystwo wyniesie mi się z działki. Jest też
cudowna rzecz, mianowicie, że mamy na forum tyle życzliwych osób, które służą dobrą radą jeśli ktoś potrzebuje. Dziękuję
Alu, uśmiałam się z damskiego szpadelka, a u mnie to krety podkopaly się pod fundamentem szklarni bo gdy zablokowałam im tunel to wydrążyły nowy i usypały kopczyk w selerach. Staszku, może warto uruchomić gilotynę u siebie. Pozdrawiam cieplutko. :flower1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala, papryczka, Chajtarma, lusinda

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 11 Cze 2026 23:52 #894670

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 7858
  • Otrzymane dziękuję: 37176
Damski szpadelek, to saperka na długim trzonku, w sam raz dla starszej pani na ciężką glinę :) Wszystko nim wykopię, każdą dziurę.

Staszek, na razie nie mam, teraz już bym poznała, a że przyjdą to wiem, ale mój jest ten kawałek podłogi.

Sonka, miałam na myśli te gazujące, nie te do jedzenia.

A w temacie, chyba pomidorów u mnie w tym roku nie będzie :dry: . Mam kiepskie sadzonki, chyba pierwszy raz, aż tak kiepskie. Te które wysadziłam stoją smętnie - za mokro i za zimno, a reszta wegetuje w doniczkach w tym kiepskim podłożu, bo chyba na takie w tym roku trafiłam.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 11 Cze 2026 23:59 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Miragoral, Jaedda, ewakatarzyna, zwykły chłop, papryczka, Fina, Chajtarma, lusinda, Sonka

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 12 Cze 2026 00:15 #894673

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2333
  • Otrzymane dziękuję: 16730
Aby było w temacie pomidorowym to na kilku krzakach mam juz pomidorki. :P


764214d2-8f9f-4476-ba6b-5f038777c467-2.jpg



f799cff0-1073-4c5f-965e-ebe5a03916e4.jpg


A w temacie "milutkich" futrzaków, mam z nimi ciągle do czynienie. Zjadają moje piękne kwiaty, ryją we wszystkich ogrodach... I chyba nie ma na nich sposobu...
Pozdrawiam
Ewa

" Życie, to jedna
Wielka przygoda."

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 12 Cze 2026 07:55 #894683

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7912
  • Otrzymane dziękuję: 50480
U mnie mały fiutek w gruncie zaczyna się czerwienić. :bravo: :bravo: :bye: :bye: :rotfl1: :rotfl1:

IMG_20260611_162711581_HDR2.jpg
Pozdrawiam Józek!!

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 12 Cze 2026 08:32 #894687

  • Sonka
  • Sonka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 366
  • Otrzymane dziękuję: 2746
Śliczny. :bravo: Kreciku, zdradzisz co zrywasz już w szklarni dojrzałego?
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, ewakatarzyna, Mejra, Chajtarma, lusinda

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 12 Cze 2026 11:31 #894693

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7912
  • Otrzymane dziękuję: 50480
Zosiu jeszcze nic.Mam tam pomidorki i chyba 4 papryki.Papryki i sałaty nie wszystkie załadowane są mszycą.Dzis oprysk.No i w papryce na zewnątrz dziś znalazłem jednego ślirara bezmuszlowca malutkiego a już wygryzł owoc papryki.Trochę więcej wilgoci i slimaki zaatakują.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 12 Cze 2026 12:02 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala, papryczka, Mejra, Grzebuła, Chajtarma, lusinda, Sonka

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 12 Cze 2026 20:42 #894710

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 314
  • Otrzymane dziękuję: 1619
Babciu Alu
To przykre niepowodzenie z sadzonkami godne współczucia. Jeśli to możliwe do podania które podłoże tak zawiodło?
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Chajtarma, lusinda, Sonka

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 12 Cze 2026 22:44 #894719

  • Sonka
  • Sonka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 366
  • Otrzymane dziękuję: 2746
Coś dla oczu-Śliwka Gurman. Jako jedyna rośnie od kwietnia w gruncie.

IMG_20260612_194609-2.jpg

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 13 Cze 2026 09:26 #894724

  • Marku
  • Marku's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 135
  • Otrzymane dziękuję: 604
IMG_20260611_1821341.jpg


No i minęły 3 tygodnie od posadzenia. Od tamtej pory nie były podlewane ani razu. Mają szukać wody i dzięki temu rozbudować system korzeniowy. Co ciekawe na razie nie zauważyłem jakiś niedoborów i omdlenia z powodu braku wody. Poza kilkoma sztukami na ponad setkę to nawet jeszcze ich nie podwiązywałem. Idą równo do góry bez polegiwania :) . Mocno zarośnięte bo wilków jeszcze też nie obrywałem. Czyżby mikoryza z trichodermą dane przy sadzeniu pod korzeń robią robotę ?
Przez te 3 tygodnie ze 2 razy padało ale czy ta woda dotarła do ich korzeni ? Chyba nie specjalnie bo mam też 2 sztuki w szklarence. Ich też nie podlewałem a deszcz tam nie padał. Chyba że pociągneły wodę od ogórka, melona albo pepino które rosną obok i były podlewane.

IMG_20260611_1825141.jpg

Ponieważ niektóre zaczynają kwitnąć to w jakiś pogodny dzień muszę usunąć te wilki żeby teraz skoncentrowały się na owocowaniu. Planuję że potem dostaną oprysk algami. No i chyba je w końcu podleję :)
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2026 09:27 przez Marku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, koma, ewakatarzyna, Babcia Ala, papryczka, Mejra, Lulu, Chajtarma, lusinda, Sonka

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 13 Cze 2026 10:13 #894729

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7912
  • Otrzymane dziękuję: 50480
A to moja Śliwka Gurman rośnie w namiocie i zaczyna nabierać koloru. :bye: :bye: :bravo: :bravo:
IMG_20260613_082707397_HDR3.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marlenka, bietkae, koma, del, ewakatarzyna, papryczka, Mejra, Lulu, Chajtarma, lusinda, Sonka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.461 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum