TEMAT: Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 22 Cze 2026 17:53 #895105

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16376
  • Otrzymane dziękuję: 56891
O nawozach i nawożeniu
Artykuł 20.
1. Zabrania się stosowania nawozów:

na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą, pokrytych śniegiem;

naturalnych w postaci płynnej podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi.

Przepisu ust. 1 nie stosuje się do nawożenia stawów wykorzystywanych do chowu lub hodowli ryb.

Za glebę zamarzniętą nie uznaje się gleby, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia.
Ostatnio zmieniany: 22 Cze 2026 18:19 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, leszek0921, jagodka27, ewakatarzyna, Mejra, jack90, Chajtarma, anka-skakanka, Sonka


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 22 Cze 2026 22:02 #895108

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 4223
Przed nami cała seria dramatycznych upałów. Czerwończyki nieparki umierają mi w szklarni, pomimo otwarcia wszystkich możliwych luków 24/dobę. Jeszcze kilka dni temu, w chłodzie było w kwiatach dużo pyłku. Krzyżówki pięknie się udawały. Teraz pyłku jest już bardzo mało.


1-118.jpg



2-113.jpg


Serafima RL


Wapń jest bardzo ciężkim pierwiastkiem. Trudno go roślinie ciągnąć do góry. Czy mam zaplanować częstsze podlewania przed nocą, aby „winda” lepiej działała, czy już jednak zaplanować opryski saletrą wapniową. Nie chce mi się robić octanu wapnia, bo zostaje mi go po stosownej reakcji chemicznej zbyt dużo i stanowi odpad, z którym nie wiadomo potem co zrobić. Dlatego myślę o saletrze wapniowej, zamiast o przekształcaniu węglanu wapnia do octanu. Jak na razie nie ma cienia śladu SZW.
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, ewakatarzyna, zwykły chłop, Mejra, jack90, Chajtarma, anka-skakanka

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 23 Cze 2026 07:29 #895116

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 961
  • Otrzymane dziękuję: 5849
Paweł, kup sobie Wapnovit i pryskaj grona. Dodatkowo dostarczysz mikroelementy. Litrowa butelka wystarczy na długo. Od lat z powodzeniem stosuję ten preparat.

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 23 Cze 2026 12:27 #895123

  • anka-skakanka
  • anka-skakanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 493
  • Otrzymane dziękuję: 2021
W końcu pomidory zaczynają być widoczne

20260622_055317.jpg


20260622_063856.jpg


20260622_061944.jpg


20260622_060212.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, bietkae, jagodka27, ewakatarzyna, zwykły chłop, Mejra, jack90, lusinda

Uprawa pomidorów w gruncie i pod osłonami - sezon 2026 23 Cze 2026 17:09 #895137

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1420
  • Otrzymane dziękuję: 13114
Ja w tym roku eksperymentuję w jednym z tunelów. Najpierw odwinąłem boki i wyrzuciłem drzwi.
Cóż z tego, że były opady, jak i tak musiałem ciągle podlewać konewką, albo linią kroplującą. Na zewnątrz opady - w tunelu sucho.
Więc się wkurzyłem i zdjąłem folię całkowicie. Te ostatnie deszcze przyjęła spokojnie gleba w tunelu. Dodatkowa korzyść: mauzery pełne, a w tunelach mokro (w drugim podczas deszczu rozsuwałem dach).
Jak tylko pojawią się komunikaty o ZZ, narzucę folię podniosę boki i w czasie opadów założę drzwi.

Pomidorkom to pasuje, ten Sputnik akurat nie jest już w stanie mnie zaskoczyć swoją plennością, czy to w gruncie, czy pod folią.


20260623_162654.jpg





Ważniejsza sprawa dotyczy Marmoladnej lampeczki. Siałem ją w zeszłym roku i jakimś cudem wyrosło coś innego. Nie mogłem zaskoczyć gdzie nastąpiła pomyłka. W tym roku na szczęście siałem też Lampeczkę i limę. Okazało się, że są pomylone nasiona w miejsce Limy jest ML.

I tu pytanie do osób, które miały ode mnie nasiona Marmoladnej Lampeczki, czy nasiona zgadzały się z pomidorem?

Jeżeli nie, naprawię to w tym sezonie osobiście :teach:

Swoją drogą bardzo jej przypasowała taka tegoroczna hybrydowa uprawa. Będzie duużo więcej owoców niż dwa lata temu na tej uprawianej w studni :happy4:


20260623_160903.jpg



:flower1: :drink1: :bye:
P.S.
Nie wiem co się dzieje z tym pisaniem. Najpierw nie chciały wejść zdjęcia, potem po kliknięciu wyślij zniknęło wszystko. Wyskoczył jakiś komunikat, że wiadomość usunięta i nie ma już do niej dostępu. Próbowałem poszukać w historii, wracałem do poprzedniej strony nic, null. Jak już się poddałem, bo nie chciało mi się pisać drugi raz - cudem pokazał się mój roboczy wpis. Skopiowałem tekst na wszelki wypadek i wysłałem ponownie. Teraz wszedł, ale bez fotek. Wklepałem fotki od nowa - doszła jedna… echhh, ale mnie to kosztowało zdrowia :mad2:
Pozdrawiam,
Jacek
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2026 19:58 przez jack90.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, mymysteryy, bietkae, jagodka27, Mejra, lusinda


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.379 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum