TEMAT: Borówka amerykańska

Borówka amerykańska 28 Maj 2026 22:35 #894109

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3717
  • Otrzymane dziękuję: 8280
Nie pryskane, nie badane, posadzone w rodzimy piach pół na pół z ziemią kompostową, bez dołów i szalunków z desek. Dostają Wigor S, kwaśną wodę i co jakiś czas trochę fermentowanego kurzaka , różne siarczany , trochę mikroelementów z butelki, garstkę gipsu wczesną wiosną i po kwitnieniu+ różne formy azotu jak trzeba. Ściółkowane zrębkami gałęzi/ skoszoną trawą/trocinami z iglastych- czym chata bogata. :) Mam problem z wstawieniem zdjęć. :(

23e19fec-c9ac-4296-8e15-37ebb51deab4-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 28 Maj 2026 23:01 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Azbi, jagodka27, Babcia Ala, papryczka


Zielone okna z estimeble.pl

Borówka amerykańska 01 Cze 2026 00:54 #894197

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 798
  • Otrzymane dziękuję: 1772
Babcia Ala wrote:
No to załatwiłeś wszystkich :dry: , bo widzę, że borówki jeszcze kwitną. Ja insektycydami borówek w ogóle nie pryskam, a na ilość owoców nie narzekam. Nie musi być wszystko jak z żurnala, natura taka nie jest :wink2:
. Ja też do tej pory nie pryskałem , na owoce nie narzekałem ale krzaki przestawały rosnąć. Przy opryskach ważnych jest kilka rzeczy przede wszystkim pora . Można dać pojeść nornicom kretom karczownikom ślimakom mszycom przędziorkom itp. a co tam jeśli nam coś tylko zostawią , ale nie chcą zostawić .
Staszek

Borówka amerykańska 06 Cze 2026 21:30 #894403

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2014
  • Otrzymane dziękuję: 10777
Najobficiej u mnie owocuje Spartan, a moze dlatego tak wygląda bo ma duze jagody :think:

20260606_200855.jpg
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Azbi, Babcia Ala, papryczka, Chiarodiluna

Borówka amerykańska 10 Cze 2026 13:06 #894589

  • Tx5wa9
  • Tx5wa9's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 152
Dzień dobry. Mam pytanie do forumowiczów. Jak bezpiecznie przesadzić borowke z donicy 40 l do donicy 100l. Czy rozcinać tą mniejsza donice ? Borówka ma juz 5 lat a 3 lata po posadzeniu ale blisko 1.5 m wysokosci. Może ktoś ma inny sposób? Dzięki za info.
Ostatnio zmieniany: 10 Cze 2026 13:10 przez Tx5wa9.

Borówka amerykańska 10 Cze 2026 13:11 #894590

  • Tx5wa9
  • Tx5wa9's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 152
Ta mniejsza donica.
Załączniki:

Borówka amerykańska 10 Cze 2026 14:38 #894592

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 7858
  • Otrzymane dziękuję: 37176
Obstukać rękami, pięściami donicę, wyjąć, sprawdzić czy korzenie są mocno zbite, jak tak - rozluźnić, czyli zlikwidować tzw. doniczkowatość, posadzić do nowej doniczki. Wykorzystaj teraz aurę, jest chłodno i deszczowo, borówka nawet nie odczuje, że jej "majstrowałeś" przy korzonkach. Powodzenia.

A tak na marginesie, co robisz zimą z tymi doniczkami, zabezpieczasz, przenosisz gdzieś?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 10 Cze 2026 14:40 przez Babcia Ala.

Borówka amerykańska 10 Cze 2026 19:12 #894606

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 798
  • Otrzymane dziękuję: 1772
Borówka w doniczce? Można - można , ale lepiej ,łatwiej i wygodniej przeciąć beczkę 200L na pół wkopać w ziemię i wypełnić tym czym się chce - korzenie w zimie nie przemarzną a w lecie się nie przegrzeją.
Staszek

Borówka amerykańska 10 Cze 2026 20:28 #894610

  • Tx5wa9
  • Tx5wa9's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 152
Dzięki. Z tym przesadzaniem to na jesień dopiero. Chciałem zapytać bo wiosną jak żem troszkę ciągnął za łodygi to 1 sadzonki żem urwał. Na zimę osłaniam tylko od wiatru przenosząc pod ścianę domku .

Borówka amerykańska 11 Cze 2026 11:43 #894635

  • marekspert
  • marekspert's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 209
  • Otrzymane dziękuję: 464
Przesadzałem w ubiegłym roku w sierpniu pięć podobnych borówek z powodu ich słabego wzrostu. Okazało się, że korzenie wszystkich nie wyszły poza obręb dołków o średnicy 40cm. Wilgotne bryły korzeniowe nie osypywały się, były w kształcie krążka o wymiarach 40x20 cm ważyły około 10kg.
Na start w większym dołku wokół korzeni dałem po 10 litrów kwaśnego torfu.
W pobliżu drzew borówki sadzę w kastrach 65 i 90l. Dla ochrony przed przegrzewaniem korzeni wkopuję je całkowicie.
W celu wyciągnięcia borówki z mniejszej donicy bezpieczniej jest ją położyć na boku i opukać. Tak jak pisała Ala po ewentualnym rozluźnieniu korzeni przesadzona borówka nawet tego nie zauważy.
Ostatnio zmieniany: 11 Cze 2026 11:44 przez marekspert.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, Tx5wa9


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: lucysia
Wygenerowano w 0.865 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum