TEMAT: obliczanie pożywki (skład, ilość i rodzaj nawozów)

obliczanie pożywki (skład, ilość i rodzaj nawozów) 30 Sty 2013 22:46 #117275

  • davidoff
  • davidoff's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
mam prośbę do Was, bo nikt nie jest mi w stanie pomóc obliczyć poniższe tabele, za pomoc z góry dzięki





Zielone okna z estimeble.pl

Odp: obliczanie pożywki (skład, ilość i rodzaj nawozów) 30 Sty 2013 23:13 #117287

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50921
Pierwsza strona jest nieczytelna nawet po powiększeniu .Jeśli nie masz skanera to zrób zdjęcie.

Druga strona jest czytelna. Pytanie. Na kiedy to chcesz mieć ?

Do czego Ci to potrzebne- tak na marginesie ?

Odp: obliczanie pożywki (skład, ilość i rodzaj nawozów) 31 Sty 2013 00:51 #117304

  • davidoff
  • davidoff's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
po skopiowaniu na pulpit wydaje mi się że dobrze widać, jeśli faktycznie jest nie czytelnie zrobie zdjęcia. Potrzebuję to do piątku wieczora, w szkole robimy takie coś a za nic na świecie nie kumam o co chodzi, dlatego jakbym miał to rozwiązane to wiedziałbym w jaki sposób się to oblicza

Odp: obliczanie pożywki (skład, ilość i rodzaj nawozów) 31 Sty 2013 07:43 #117310

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50921
Przyjacielu

Musisz mi powiedzieć, czy wymienione zwiazki chemiczne tj saletra wapniowa, saletra potasowa czy siarczan potasu to mają być oryginalne nawozy czy też czyste związki chemiczne. Pytam, ponieważ inna jest zawartość skladników w nawozach a inna w czystych związkach i w związku z tym wyniki obliczeń są różne .

Bądź obecny na forum bo mogę mieć jeszcze inne pytania.Nawozy do fertygacji Ci obliczę ale reszty nie gwarantuję. Będziesz być może od siebie musiał też coś włożyć .
Ostatnio zmieniany: 31 Sty 2013 08:00 przez pomodoro.

Odp: obliczanie pożywki (skład, ilość i rodzaj nawozów) 31 Sty 2013 10:37 #117360

  • davidoff
  • davidoff's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
mają to być oryginalne nawozy. Będe wdzięczny za pomoc, gdybyś potrzebował to mam jakieś wzory do tego, tabelki itp, jestem na forum caly czas więc jak coś pytaj

Odp: obliczanie pożywki (skład, ilość i rodzaj nawozów) 01 Lut 2013 09:24 #117686

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50921
mam pytanie do davidoff

czy określono ci konkretny nawóz konkretnej firmy jesli chodzi o saletrę wapniową ?. Pytam, bo różnią sie one nieznacznie składem.
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2013 09:25 przez pomodoro.

Odp: obliczanie pożywki (skład, ilość i rodzaj nawozów) 01 Lut 2013 10:18 #117705

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50921
Masz nawozy wyliczone bez neutralizacji bo tu nie mam żadnych danych tj ani ph wody ani zawartość kwaśnych węglanów HCO3-. Po prostu nie ma analizy wody.
259d9969410668c1.jpg


Jak widzisz azotu w formie NO3- jest w sumie 188 g /1000litrów. Brakujące 12 g trzeba dostarczyć w formie kwasu azotowego do neutralizacji i zakwaszenia pożywki . Być może o to chodzi w tej małej tabelce.

W dużej tabelce jest trochę niedorzeczność. No bo jeśli zastosujemy choc w części siarczan potasu to braknie nam azotu i skąd go wziąć skoro nie wolno do fertygacji używać saletry amonowej ?.
Trzeba by było zamiast siarczanu magnezu uzyć azotanu magnezu/ saletry magnezowej/ ale takiej pozycji w tej tabeli nie ma.
Kto w takim razie układał tą tabelę ?. Chyba piekarz albo szewc ? :rotfl1:

To co jest podane na niebiesko przy saletrze wapniowej to wynika z mojego pytania o rodzaj tej saletry wapniowej/jaki producent/ . Bo ten np. producent nie podaje zawartości formy amonowej azotu w swoim nawozie

www.chemirol.com.pl/YARA-210.html

a są to nawozy typowo do fertygacji. Natomiast ten producent podaje :

www.tarfert.pl/saletra_wapniowa.html

i ten też :

sklepznawozami.pl/pl,product,1361411,slo...ra,wapniowa,5kg.html

ale jak zauważyłeś podają różną zawartość azotu amonowego NH4-.

Gdy tymczasem w tabeli mamy podane zapotrzebowanie na tą formę 5 mg/l. Też mnie to dziwi bo w pożywce dopuszcza się zawartość tej formy azotu do 10 mg/l ze względu na groźbe uszkodzenia korzeni przez amoniak. To jak, w takim razie możemy mówić o zapotrzebowaniu ?. To jest po prostu śmieszne.

A tak na marginesie, co to za szkoła do której uczeszczasz ?

Można te wyliczenia analizować jeszcze inaczej.

Powiedzmy, że potrzeba jest zneutralizować wodę kwasem azotowym,. Jeśli tak, to trzeba będzie część saletry potasowej zastąpić siarczanem potasu, bo będzie za dużo azotu w pożywce. Sytuacja jeszcze bardziej sie skomplikuje jeśli do neutralizacji użyjemy kwasu fosforowego. Musimy wtedy ograniczyć dodatek fosforanu monopotasowego a dodatkowo wprowadzić oprócz saletry potasowej jeszcze siarczan potasu bo bedzie nam inaczej brakować potasu w pożywce. A już całkowity mętlik będzie jak zaszczepimy wodę równocześnie kwasem azotowym i fosforowym.
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2013 12:36 przez pomodoro.

Odp: obliczanie pożywki (skład, ilość i rodzaj nawozów) 01 Lut 2013 12:30 #117764

  • davidoff
  • davidoff's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
dzięki za pomoc. Szkoła to studia zaoczne.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.193 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum