TEMAT: Ogrody organiczne

Ogrody organiczne 25 Gru 2014 13:49 #322625

  • and777
  • and777's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 4
Co to są ogrody organiczne?
Czy możesz się podzielić informacjami jak zaczynałaś tworzyć swój ogród? Na co zwrócić uwagę przy zagospodarowaniu działki pod ogród z myślą o usytuowaniu tam pasieki z pszczołami.
Pozdrawiam
and777

Myśl stwarza doświadczenie i rzeczywistość


Zielone okna z estimeble.pl

Ogrody organiczne 28 Gru 2014 13:57 #322887

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Najkrócej rzecz ujmując ogród organiczny to taki w którym rezygnuje się z wszelakiej chemii na rzecz organicznych nawozów i środków ochrony roślin. Do tej pory najczęściej przymiotnik organiczny zestawiany był z rzeczownikiem warzywnik. Od pewnego czasu nastała "dobra" moda na organiczne ogrody w tym ozdobne.

Bardzo dokładnie opisałam początki tworzenia swojego ogrodu w moim wątku Ogrodowe pasje Gosi do przeczytania którego serdecznie zapraszam. :)

Przy zakładaniu ogrodu z myślą usytuowania tam pasieki trzeba zadbać o kilka aspektów.
Po pierwsze usytuowanie działki i bliskość sąsiadów. "Przy lokalizacji pasieki ważne jest zachowanie odległości co najmniej 10 m od zabudowań sąsiada, uczęszczanych dróg publicznych, zabudowań gospodarczych, szkół i innych dużych zbiorowisk ludzkich. Jeżeli wymóg ten nie może być spełniony, wówczas wymagany jest żywopłot o wysokości 3 m, rosnący wzdłuż całego pasieczyska na granicy z sąsiadami. Od działki sąsiada ule powinny być oddalone co najmniej 5 m." pasieka24.pl/wszystkie-nr-pasieki/45-pas...nia-do-eksperta.html

Po drugie zaciszne miejsce, musisz pomyśleć o takim zagospodarowaniu działki by wewnątrz ogrodu stworzyć odpowiedni mikroklimat dla pszczół, a przede wszystkim zabezpieczyć pasieczysko od zimnych porywistych wiatrów i od ostrego palącego słońca. Pasieczysko musi być też usytuowane tak na działce by nic nie przeszkadzało pszczołom, ani ludzie ani zwierzęta.

I po trzecie odpowiedni dobór roślin w ogrodzie które będą stanowić bazę nektaro i pyłkodajną dla pszczół, ważny jest też zbiornik wodny, ale tu można sobie poradzić tworząc specjalne poidła dla pszczół.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, VERA, and777

Ogrody organiczne 28 Gru 2014 18:39 #322924

  • and777
  • and777's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 4
Ja w swoim ogrodzie założonym kilka lat temu mam ustawione kilka uli z pszczołami.

Wokół ogrodu posadziłem klon tatarski i ginnala, za nimi dwa rzędy róży karpatii, myślę że to będzie wystarczająca osłona od wiatrów dla pszczół.
Z innych roślin miododajnych posadziłem przegorzan,trojeść, arcydzięgiel, akacja różowa,korkowiec amurski,lipy-13 klonów,iglicznia trójcierniowa oraz 14 rodzajów wierzb pyłkodajnych.
Z moich obserwacji wynika że pszczoły dobrze rozwijają się jeśli ule ustawione są na tzw. żyłach wodnych, w poprzednim miejscu miałem kilka uli tak ustawione i w nich pszczoły miały dobry rozwój w okresie letnim i więcej miodu przynosiły w porównaniu z ustawionymi kilka metrów dalej, pomimo porównywalnej siły rodzin po zimie.
Ale brzoskwinie i śliwki dużo gorzej rosły na żyłach wodnych i bardzo podatne były na choroby kory, musiałem wycinać bo gumozy i raki na korze były.
Obserwując otaczającą nas przyrodę widać jak rośliny zachowują się w różnych miejscach, niektóre rosną tam gdzie chcą a nie gdzie się chce aby rosły. Przykładem jest pokrzywa.
Pozdrawiam
and777

Myśl stwarza doświadczenie i rzeczywistość
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.170 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum