TEMAT: Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :)

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 14 Cze 2013 12:57 #169070

  • renesw
  • renesw's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Otrzymane dziękuję: 1
Witam
Jestem totalnym laikiem w temacie gnojówek ale postanowiłam, że ten rok będzie pierwszym kiedy zacznę je stosować. Zebrałam pokrzywy i skrzyp i przygotowałam gnojówkę wg recept podanych przez forumowiczów. Wszystko było dobrze do wczoraj, jeden dzień nie zamieszałam mojej gnojóweczki a dzisiaj niestety jest na niej pleśń. Czy to oznacza, że jest stracona ?


Zielone okna z estimeble.pl

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 14 Cze 2013 17:50 #169136

  • Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 643
  • Otrzymane dziękuję: 180
Ja zawsze zapominam o mieszaniu, notorycznie pływają w niej robaki i pojawia się pleśń.
Podlewam rozcieńczoną i wszystko po niej rośnie jak wściekłe. Najwyraźniej ani jedno ani drugie gnojówce nie szkodzi :)
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u
Za tę wiadomość podziękował(a): Margolka, Elżbieta, renesw

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 04 Lip 2013 22:38 #175726

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Marto , u mnie bywa podobnie , podlewałam, choc niemiło było patrzeć na taką gnojówkę .Podlewam pomidory , seler , róże.Nie wiem , czy ogórki dobrze reagują na gnojówkę z pokrzyw, bo wiem , że niektórych roślin - np fasoli- nie powinno się nią podlewać.
I drugie pytanie . Mam suchy kurzak. Czy nic się roślinom nie stanie , jeśli wrzucę garść do wiadra z wodą i już na drugi dzień podleję?

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 06 Lip 2013 11:39 #176111

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Powiedzcie , proszę , jak długo powinnam moczyć suchy nawóz kurzy , zanim podleję nim rośliny.Czy robię błąd , podlewając po kilku godzinach? Przeciez gnojówki z niego nie robię...

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 06 Lip 2013 22:34 #176225

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Witaj Elu.

Trudno mi jest jednoznacznie określić czas moczenia nawozu kurzego przed zasilaniem nim gleby. Napewno na jedno musisz uważać. Pomioty ptasie zawierają w swoim składzie dużo azotu i nieodpowiednie dobranie proporcji przy rozcieńczaniu go z wodą może doprowadzić do uszkodzenia roślin. Z samym suchym kurzakiem jest tak, że dłuższe jego moczenie sprzyja przedostaniu się do wody większej ilości składników i staje się on bardziej esencjonalny. Zawartość substancji płynnej z jednego wiadra należałoby rozcieńczyć z dziesięcioma wiadrami wody. Są to proporcje jakie ja stosuję z tym, że dotyczy to stężonych gnojówek robionych ze świeżego pomiotu gołębiego.
Pośpiech w ogrodnictwie jest złym doradcą, dlatego zawsze podkreślam aby przed wprowadzeniem do gleby substancji organicznych najpierw poddać je kompostowaniu lub procesowi fermentacji.

Pozdrawiam.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 06 Lip 2013 23:34 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 15 Lip 2013 14:33 #179047

  • rupert
  • rupert's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
  • Otrzymane dziękuję: 5
A jakie rośliny ozdobne można zasilać gnojówką ?
Pozdrawiam Patryk

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 15 Lip 2013 14:45 #179051

  • Roma
  • Roma's Avatar
Odpowiedź jest krótka, WSZYSTKIE :)

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 16 Lip 2013 01:26 #179251

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Niezupełnie.

Na pewno nie należy zasilać gnojówką roślin kwasolubnych z tej prostej przyczyny, że gnojówka ma wysokie pH.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 16 Lip 2013 09:22 #179275

  • tom_mix
  • tom_mix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 96
  • Otrzymane dziękuję: 15
Tu się nie zgodzę, u mnie gnojówka ma dokładnie pH 7,7, nie jest to jakaś wysoka wartość, wręcz bym powiedział że pH jest prawie obojętne.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 16 Lip 2013 10:02 #179287

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
tom_mix wrote:
Tu się nie zgodzę, u mnie gnojówka ma dokładnie pH 7,7, nie jest to jakaś wysoka wartość, wręcz bym powiedział że pH jest prawie obojętne.

No ,ale w odniesieniu do roślin kwasolubnych ,pH 7,7 wydaje mi się bardzo wysokie.
Wszak one lubią pH w granicach 5.

Ja mam ziemię z wynikiem 7,5 - 8 i uznałam to za wysokie pH.
Czy dobrze to odczytuję?

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 16 Lip 2013 14:53 #179343

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ciekawy problem, czy gdyby do gnojówki dodać liści szczawiu lub rabarbaru pH się obniży?

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 16 Lip 2013 20:03 #179405

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Przejściowo- tak , Alino

tom-mix napisał:
Tu się nie zgodzę,

To nie jest kwestia czy Ty się zgadzasz, czy nie.
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2013 20:03 przez pomodoro.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 16 Lip 2013 22:20 #179533

  • tom_mix
  • tom_mix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 96
  • Otrzymane dziękuję: 15
Magda, jeśli będziemy patrzeć w odniesieniu do roślin kwasolubnych to tak, pH jest za wysokie.


Hiacynto, przemysłowo gnojówkę zakwasza się kwasem siarkowym. Z czystej ciekawości następnym razem dodam liści szczawiu i zmierzę pH.


Pomodoro, wskazania pHmetru mówią same za siebie, sam ich sobie nie wymyśliłem, skali pH i odczynu też nie. pH jest lekko zasadowe i nie wmówisz mi że jest inaczej.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 16 Lip 2013 22:27 #179541

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
tom_mix wrote:


Pomodoro, wskazania pHmetru mówią same za siebie, sam ich sobie nie wymyśliłem, skali pH i odczynu też nie. pH jest lekko zasadowe i nie wmówisz mi że jest inaczej.

Ty chyba nie bardzo rozumiesz o czym jest mowa. Nie można roślin , które wymagają niskiego pH nawozić czymkolwiek co ma wyższe pH ni wymagane. To tak, jak gdybyś chciał przykładowo nawozić dolomitem borówkę wysoką.
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2013 22:31 przez pomodoro.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 16 Lip 2013 22:30 #179547

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Hiacynta wrote:
Ciekawy problem, czy gdyby do gnojówki dodać liści szczawiu lub rabarbaru pH się obniży?

Alinko.
To nie jest żaden problem. To może być ewentualnie ciekawostka, a z ciekawości do gnojówki możemy także dolać zupy ogórkowej czy odrobinę kwasu siarkowego lub ortofosforowego. Efekt będzie taki sam jak ze szczawiem czy z rabarbarem. Jak ktoś chce to może zakwaszać ziemię pod borówkami coca-colą. Bogatemu wszystko wolno.

W ogrodach które żyją w zgodzie z naturą wszystko co robimy, to robimy w jakimś określonym celu.
Gnojówka poza składnikami mineralnymi które wędrują w okolice włośników korzeniowych roślin powoduje przede wszystkim spotęgowane namnażanie się mikroorganizmów glebowych. W glebie kwaśnej poniżej pH 4.8 tych mikroorganizmów nie ma, lub jest ich jak na lekarstwo. Jest to świat grzybów mikoryzujących żyjących w symbiozie z korzeniami roślin. Grzybom tym gnojówka do niczego nie jest potrzebna. Ponadto większość składników pokarmowych występujących w zwierzęcych gnojówkach w środowisku kwaśnym nie będzie przyswajalna dla roślin.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 16 Lip 2013 23:01 #179572

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Efekt będzie taki sam jak ze szczawiem czy z rabarbarem.

Niezupełnie.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 16 Lip 2013 23:13 #179573

  • tom_mix
  • tom_mix's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 96
  • Otrzymane dziękuję: 15
pomodoro wrote:
tom_mix wrote:


Pomodoro, wskazania pHmetru mówią same za siebie, sam ich sobie nie wymyśliłem, skali pH i odczynu też nie. pH jest lekko zasadowe i nie wmówisz mi że jest inaczej.

Ty chyba nie bardzo rozumiesz o czym jest mowa. Nie można roślin , które wymagają niskiego pH nawozić czymkolwiek co ma wyższe pH ni wymagane. To tak, jak gdybyś chciał przykładowo nawozić dolomitem borówkę wysoką.


Ależ ja wcale nie mówię że można rośliny kwasolubne podlewać wodą/gnojówką o odczynie zasadowym... Poza tym jakoś mam sporo roślin które radzą sobie doskonale na stanowisku gdzie pH ziemi nie jest dla nich odpowiednie. Jakoś do tej pory żyją, rosną, baa nawet kwitną co roku.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 16 Lip 2013 23:28 #179577

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
tom_mix wrote:




. Poza tym jakoś mam sporo roślin które radzą sobie doskonale na stanowisku gdzie pH ziemi nie jest dla nich odpowiednie. Jakoś do tej pory żyją, rosną, baa nawet kwitną co roku.

Zacytuje tu naszego kolegę :
Jak ktoś chce to może zakwaszać ziemię pod borówkami coca-colą.

Życzę dobrej nocy :)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.298 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum