TEMAT: Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :)

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 04 Paź 2012 14:06 #74800

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Gnojówka wylana na kompost aktywuje procesy rozkładu takiej pryzmy. Nie musisz więc kupować aktywatora. Zaoszczędzone pieniądze możesz wydać sensowniej :happy4:

Ja zawsze na dnie baniaczka zostawiam trochę śmieci gnojówkowych, wiosną wtedy szybciej startuje fermentacja.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka


Zielone okna z estimeble.pl

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 12 Lis 2012 22:46 #87482

  • kowal
  • kowal's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 44
Przeczytałem ten dział o gnojówce od dechy do dechy.Dzięki za solidny kawał wiedzy i praktyki na ten temat.Jest to nieocenione dla mnie.Tylko mam problem . Pokrzywa u mnie nie rośnie a jak się trafi to max 25cm wysoka.Ale bambus rośnie po 8 metrów.Jest to odmiana trawy .Może mi ktoś podpowie , czy będzie się nadawał na gnojówkę? Z góry dziękuję!

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 14 Lis 2012 22:40 #88263

  • Kocina
  • Kocina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 643
  • Otrzymane dziękuję: 180
Wiem na pewno, że można robić gnojówkę z trawy. To pewnie i z bambusa można.
Zastanawiam się tylko jak on się rozłoży, bo jest dość twardy i sztywny.
Spróbuj w przyszłym sezonie i daj znać :)
Jeśli nawet gnojówka wyjdzie mało zadowalająca, będziesz mógł podlać kompostownik.
Pozdrawiam ciepło - Ogródek Marty
FO Oaza na Facebook'u
Za tę wiadomość podziękował(a): kowal

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 14 Lis 2012 23:35 #88296

  • kowal
  • kowal's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 44
Dzięki za odzew . Na próbę już nastawiłem w beczce 200l ,zobaczę co z tego wyjdzie,tak czy nie napiszę o tym.A sezon u mnie przez cały rok , mieszkam na Gran Canari.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 15 Lis 2012 17:06 #88478

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Witam.

Gnojówkę można robić ze wszystkich roślin jakie się znajdują w danym ekosystemie.
Wszystkie rośliny w różnym stopniu poprzez parcie korzeniowe pobierają z gleby wodę a wraz z nią substancje odżywcze (sole mineralne) które są transportowane w przeważającej części poprzez soki do liści.

Do robienia gnojówki należy używać samych liści z roślin jeszcze nie kwitnących. Cały proces przedostania się aminokwasów, minerałów i pozostałych składników skumulowanych w liściach danej rośliny lub grupy roślin do wody w której się znajdują, przebiega pod wpływem tlenu uruchamiającego proces fermentacji.
Gnojówka zrobiona z młodych pędów bambusa będzie tak samo cennym ,,nawozem" naturalnym jak i ta zrobiona z pokrzyw. W swoim składzie może jedynie zawierać nieco inny skład występujących w niej minerałów lub inną ich proporcję.

Cały proces fermentacji w zależności od temperatury przebiega od 10 do 20 dni i nie ma najmniejszego wpływu na ewentualny rozkład części zielnej roślin czy nawet łodyg. Rozpad substancji organicznej następuje w wyniku jej mineralizacji i humifikacji a nie poprzez krótki czas fermentacji.

Pozdrawiam. Waldek
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): marta, kowal

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 15 Lis 2012 22:24 #88657

  • kowal
  • kowal's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 44
Dzięki Waldku za szybką i fachową porcję wiedzy biologicznej.Jest to bezcenne, szczególnie dla takiego ogrodnika jak ja.Zawodowa wiedza jest mi mało przydatna bo jestem kowalem. Pozdrawiam Kowal

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 04 Gru 2012 21:34 #97342

  • kowal
  • kowal's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 44
Jestem po aplikacji pierwszej 200 litrowej beczki perfum.Mogę powiedzieć że są pierwsze rezultaty. Cebula zareagowała b pozytywnie, na innych roślinkach jeszcze nie widać.Jeszcze raz dzięki za rady!
Za tę wiadomość podziękował(a): Kocina

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 05 Maj 2013 19:51 #153095

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Z moich własnych doświadczeń wynika, że genialnie na gnojówkę z pokrzywy reagują poziomki. Odkąd to odkryłam to co roku mam "wysyp" poziomek przez cały sezon, od maja do października. A jaki smak! A już np. truskawki nie reagują tak dobrze na gnojówkę, azot z gnojóweczki idzie głównie w liście a owoców niewiele.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 05 Maj 2013 22:01 #153196

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Wszędzie czytam , że na gnojówkę nie nadają się kwitnące rośliny. Dlaczego? Jak zjeżdżam na wieś , to pokrzywy w okolicy najczęściej juz kwitną - i co ? Nie ruszać ich? A kwitnące mlecze wyciągam z ziemi i zalewam wodą - niedobra gnojówka?

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 06 Maj 2013 18:45 #153505

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Elżbieta wrote:
Wszędzie czytam , że na gnojówkę nie nadają się kwitnące rośliny. Dlaczego?

To nie to, że się nie nadają. Chodzi tylko o to, że pokrzywy jak zakwitną to dużo mikroelementów idzie w kwiaty a przede wszystkim w nasiona. I nie mają już tej mocy co zielone. Ja jak mam wybór to biorę zielone, ale jak nie to tnę kwitnące bez zastanowienia i prawdę powiedziawszy nie zauważyłam różnicy. A co roku podlewam najpierw zielonymi a potem, jak już nie mogę znaleźć zielonych - lecą kwitnące. I jeszcze jedno moje spostrzeżenie w temacie. Pokrzywa jak jest systematycznie przycinana to o wiele później zakwita (albo wcale) niż nie przycinana. Przy czym przycinanie to mam na myśli zbiory na gnojóweczkę, oczywiście żadnych innych przycinań nie robię.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 10 Maj 2013 14:05 #155130

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
Dwa tygodnie temu zalałam w 5 l butli granulowany obornik bydlęcy, w niedzielę nastawiłam pokrzywy z mleczem, oraz w trzeciej butli rozrobiłam świeże końskie brykieciki.
Kiedy będę mogła użyć ich po raz pierwszy i czy mogę naprzemiennie podlewać nimi rośliny?

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 10 Maj 2013 18:51 #155186

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Joane wrote:
Dwa tygodnie temu zalałam w 5 l butli granulowany obornik bydlęcy, w niedzielę nastawiłam pokrzywy z mleczem, oraz w trzeciej butli rozrobiłam świeże końskie brykieciki.
Kiedy będę mogła użyć ich po raz pierwszy i czy mogę naprzemiennie podlewać nimi rośliny?

A po co zalewasz obornik wodą i do tego jeszcze przetrzymujesz?

A odnośnie pokrzywy z mleczem to już tu było o tym parę razy - około tygodnia i jak zaczyna się burzyć to nawóz gotowy. Chociaż ja nigdy nie czekam tak długo ze względu na fatalny zapach podlewam wcześniej, a w zasadzie to w ogóle nie czekam, tylko codziennie zlewam wodę znad pokrzyw i dolewam świeżej, aż do momentu aż mi pokrzywa zniknie z wiadra, albo dokładam następną porcję pokrzywy i tak w kółko. A że też działa, to widać gołym okiem.
Naprzemienne podlewanie różnymi nawozami jest zawsze lepsze od nawożenia tym samym ciągle.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 15 Maj 2013 08:29 #157050

  • kira
  • kira's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
witajcie,
w temacie jestem nowa,ale bardzo mnie zainteresował
moja gnojówka z pokrzyw ma tydzień,wczoraj było wszystko ok a dziś rano zabaczyłam pleśń,czy to koniec? czy nie powinnam jej używać? boję się że rośliny mogą od niej zachorować,proszę o opinię

dodam że mieszałam codziennie,ale może nie dokładnie...
mam może z 70 litrów....żal....

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 15 Maj 2013 11:41 #157135

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Zarodniki różnych grzybów fruwają obok nas na potęgę. Większość z nich pomaga w rozkładzie materii :)
Lej bez obaw, tylko stosuj odpowiednie stężenie, żeby nie popalić roślin.
Za tę wiadomość podziękował(a): kira

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 15 Maj 2013 20:38 #157223

  • kira
  • kira's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
serdeczne dzięki bo było mi troszkę szkoda mojej pracy i oczywiście cudownego nawozu.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 16 Maj 2013 22:21 #157578

  • kira
  • kira's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
czy orientuje się ktoś w temacie podlewania gnojówką truskawek?
kiedy,jak,jaką?

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 16 Maj 2013 22:38 #157592

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
piku wrote:
A ja zamiast najpierw poczytać, to poszłam na żywioł i teraz się martwię co narobiłam :oops: Zamiast rozcieńczyć wlałam całe 20 litrów (pół wiadra skrzypu a pół wody) pod moją jabłonkę i co teraz będzie :supr:

:rotfl1: :happy: :happy3: :happy4:

Wiesiu, jak się ma ta jabłonka, czy już owocuje??? :rotfl1:

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 17 Maj 2013 18:06 #157851

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
kira wrote:
czy orientuje się ktoś w temacie podlewania gnojówką truskawek?
kiedy,jak,jaką?

Truskawek lepiej nie, no chyba że masz wyjątkowo jałową ziemię. Po gnojówce będziesz miała śliczne zielone liście i mało owoców (albo wcale). Truskawki mają bardzo małe zapotrzebowanie na azot a gnojówka to mocno azotowy nawóz.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.425 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum