TEMAT: Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 01 Lut 2017 14:39 #520920

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Adrian i bardzo dobrze powiedziałeś, natura sama sobie daje radę z rozkładem :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, pomodoro


Zielone okna z estimeble.pl

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 01 Lut 2017 21:44 #521033

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Faktycznie nie ma innego zmartwienia na działce niż kupa z kompostem :ouch:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Jan4

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 01 Lut 2017 22:09 #521036

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4628
  • Otrzymane dziękuję: 16754
Czy jesteś w stanie powiedzieć co skłoniło Cię do zadszenia kompostownika?
To trzeci mój kompostownik. Pierwszy był zagrodą zrobioną z desek, otwartą z jednej strony i bez jakiegokolwiek zadaszenia. Mimo że ustawiony był pod drzewem, strasznie szybko przesychała jego wierzchnia warstwa, nie nastarczaliśmy podlewać. Poza tym latem mocno się nagrzewał, deszcz go wymywał a po zimie wybierałam z niego z wierzchu siano a ze spodu breję (szczególnie gdy długo zalegała na nim warstwa śniegu).
Drugi był podobny do pierwszego ale zakryliśmy deskami 4 strony z tym , że przód miał lukę 50 cm od dołu, teoretycznie aby wybierać zawartość i przykryty. Dach ochraniał resztki przed słońcem i nadmiernym deszczem. Popełniliśmy jednak błąd i zrobiliśmy zbyt mały otwór do wybierania. W efekcie trzeba było o rozebrać.
Trzeci zbudowaliśmy nauczeni poprzednimi błędami. Stanął tak aby wykorzystać wodę z dachu do podlewania drzewek, co na stoku jest niezmiernie ważne, bo mimo że pada woda grawitacyjnie spływa niżej a rośliny maja sucho.
Za tę wiadomość podziękował(a): rafikius

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 01 Lut 2017 22:53 #521040

  • rafikius
  • rafikius's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 24
whitedame wrote:
Trzeci zbudowaliśmy nauczeni poprzednimi błędami. Stanął tak aby wykorzystać wodę z dachu do podlewania drzewek, co na stoku jest niezmiernie ważne, bo mimo że pada woda grawitacyjnie spływa niżej a rośliny maja sucho.

Miałem szczęście spotkać mądrych ludzi i nie musiałem się uczyć na swych błedach.
Jeszcze raz gratuluje niebylejakości.
Jeżdżąc po ogrodach mam mieszane odczucia...Albo totalny slums zbity ze smieci (barrios w Bogocie były w lepszym stylu), albo domki praktycznie całoroczne -w stylu niemieckigo cmentarza. trawa i tuje.
ale widzę także fajne inicjatywy modziezy...Akcje "typu otwarty kompostownik" itp...

Dużą wagę przy zboczach ma chłonność gleby, tą możemy zwiększać, ale to czaso i pracochłonne, i niestety... pozostaje niwelacja i tarasy.
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2017 23:09 przez rafikius.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 02 Lut 2017 11:38 #521093

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1078
  • Otrzymane dziękuję: 2400
Jak to rozumieć-akcja młodzieży, otwarty kompostownik? Kompostowniki do zwiedzania?
Do czego mają służyć gliniane kule z bokashi?

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 02 Lut 2017 22:26 #521231

  • rafikius
  • rafikius's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 24
nie,nie!
Akcja otwarte kompostwoniki to raczej działanie u podstaw przez promocje odzysku substancji organicznych, i przyjmowanie odpadów zielonych od osób trzecich.

Próbowałem na RODOS taki postawić to ... cuda w nim znajdowałem...

Teraz zbieram tylko od rodziny i znajomych..
{link usunięty]

CO do bokashi... to brałem udział w eksperymencie oczyszczania wody w studni. Rezultat przyznam zaskakujący.... |
po dwóch tygodniach woda (gdyby nie E. Coli) zdatna do picia..

Do dodawania do herbatek kompostowych, przyspieszania rozkładu w warunkach małej dostępnosci tlenu.

Opryskiwanie (nie wiem czym - samym roztworem Bokashi - czy wodą z kul długo w niej spoczywających - dopytam)
Ponoć reduje tez dość dobrze smrodki z legowisk naszych pupili...
Coś mi się wydaje że niektórzy nawet do ich karmy dodają.. tez dopytam


acha no i najważniejsze dla oggrodników...zakopywanie w grządkach celem "użyźnienia " gleby...
Dostaje je od znajomych

Zdecydowanie wolę procesy aerobowe :)
Ostatnio zmieniany: 02 Lut 2017 22:42 przez Hiacynta. Powód: usunięcie linku do kampanii marketingowej

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 02 Lut 2017 22:48 #521234

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Całe szczęście my takich kłopotów nie mamy :) Na naszym RODO-os ludzie wiedzą, co wrzucać do kompostnika, na forum również :)
Nie potrzebujemy też doradztwa tego zespołu, który pisze o sobie:
Specjalizujemy się w projektowaniu oraz promocji nieszablonowych rozwiązań dla gospodarki o obiegu zamkniętym, takich jak: innowacje społeczne i technologiczne, programy edukacyjne, konsulting procesowy czy doradztwo w kampaniach wizerunkowych.

Być może dlatego ta kampania taka kulawa, bo to kampania wizerunkowa, a nie działkowców z pasją i doświadczeniem :) Podejrzewam, że ten zespół marketingowców w sprawie kompostników mógłby się wiele od nas nauczyć, więc link powinieneś podać w odwrotną stronę :) Nasze forum powinieneś zalinkować na tamtej stronie :)
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 02 Lut 2017 23:47 #521238

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1078
  • Otrzymane dziękuję: 2400
Zakopywanie bokashi? To tak jak byś chciał się napić wina i w tym celu najadł się owoców cukru i drożdży.
Z bokashi robi się EMy, szybko i skutecznie. W recepturze składnikiem jest melasa.Dość to bezsensowne,
za odpad płacić drożej niż za produkt.Robię z cukru,dodają go gnojowicy,szamba, piję,pryskam kompost.
Zbieram trawę koszoną przez sąsiadów,wykorzystuję co do źdźbła. Deszcz niczego z kompostownika nie
wypłukuje, w czasie suszy,schnie z wierzchu,tyle ile potrzeba, po przywaleniu następną warstwą, nawilgnie,dżdżownice w nim mieszkają i zimują bez kołdry i parasoli.
Za tę wiadomość podziękował(a): Biotit

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 03 Lut 2017 00:58 #521242

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Mirzan, czy bokashi robisz samodzielnie? Jeśli tak, zdradzisz krok po kroku, jaką masz wypróbowaną i skuteczną metodę?

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 03 Lut 2017 10:11 #521256

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1078
  • Otrzymane dziękuję: 2400
Bardzo prosto: Pierwsze bokashi,kupione,oryginalne,z otrębów ryżowych. Kupiłem jeszcze EMy na koralikach, ceramicznych,ale, były martwe.
Melasy nie kupuję,bo uważam,ze to nie ma sensu,robię z cukru. Butelka 1,5 litra po wodzie mineralnej.
Pół szklanki cukru, rozpuszczone w w wodzie,w tej butelce. Do tego łyżka bokashi. Stawiam blisko
grzejnika,za parę dni zaczyna fermentować. Często trzeba spuszczać gaz,a wody jest pod korek,bo to są
organizmy beztlenowe.
Zlałem wino,zostało sporo owoców w butli.Dodałem cukru z wodą, wlałem fermentujące EWMy, rurka jak do wina i fermentacja burzliwa nadal.W trakcie najmocniejszego bulgotania,płyn zlałem do drugiej butli,
owoce wytrzepałem,rozłożyłem cienką warstwą i wysuszyłem.
Następna próba, jedna butelka z oryginalnym bokashi,druga z moim,winogronowym. Fermentacja rozpoczyna się
i przebiega tak samo,czyli działa.
Do picia EMy,robiłem z miodem zamiast cukru.
EMy powstają w atmosferze beztlenowej, bo większość organizmów to beztlenowce i oportunistyczne,czyli takie, które bez tlenu,żyją jako beztlenowce,a przy obecności tlenu, jako,tlenowe.Wobec tego,wrzucanie
bokashi do stawu,mija się z celem,bo beztlenowe nie mają tam warunków do życia.
Płyn z po drugiej fermentacji,wlałem do beczki z gnojowicą,ale do oprysku też użyłem, jesienią.
Za tę wiadomość podziękował(a): rafikius, whitedame, Biotit

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 03 Lut 2017 11:54 #521269

  • rafikius
  • rafikius's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 24
mirzan wrote:
.Wobec tego,wrzucanie
bokashi do stawu,mija się z celem,bo beztlenowe nie mają tam warunków do życia.
Płyn z po drugiej fermentacji,wlałem do beczki z gnojowicą,ale do oprysku też użyłem, jesienią.

hm.. blisko dna, w stawie z roslinnoscia jest tak dużo materi gnijacej, że beztlenowcom jest tam jak najlepiej.
W doświadczeniu, w którym brałem udział chodziło własnie o przywrócenierownowagi mikrobiologicznej i dało doskonałe rezultaty...

Dzięki za przepis na bokaszi.

Tak sie zasanawiam czy ich zakopywanie w ziemi jednak w jakis sposób nie pomaga, przywraca równowagi.

IMHO w zdewastowanej glebie każdy rodzaj życia jest mile widziany.


Mozesz wiecej o tych oportunistycznych? bo ja znam zastosowanie tego słowa jedynie przy zakażeniach ... ale o bakteriach..hm
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2017 11:56 przez rafikius.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 03 Lut 2017 12:21 #521273

  • rafikius
  • rafikius's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 24
Hiacynta wrote:
Całe szczęście my takich kłopotów nie mamy :) Na naszym RODO-os ludzie wiedzą, co wrzucać do kompostnika, na forum również :)
Zaczynam Ci zazdrościć. Klimat masz doskonały, wzorrowych działkowców..eh.. (nie,nie ma tu żadnej ironii)
U nas jest tak, ze : panie całe życie my liscie palili, a teraz to nagle złe jest.
nie będa mi tu mówić co mam do kontenera wyrzucać.

Specjalizujemy się w projektowaniu oraz promocji nieszablonowych rozwiązań dla gospodarki o obiegu zamkniętym, takich jak: innowacje społeczne i technologiczne, programy edukacyjne, konsulting procesowy czy doradztwo w kampaniach wizerunkowych.


tak, tak.. ja podałem ten link tylko przykładowo bo mirzan pytał,
Broń cie panie boże przed kryptoreklamą...ja sie o tej akcji chyba z fejsbruka dowiedziałem.
Hiacynta wrote:
Być może dlatego ta kampania taka kulawa, bo to kampania wizerunkowa, a nie działkowców z pasją i doświadczeniem :)


tak, tak... grupa młodych chciała dobrze, a wyszło jak zawsze..choc przyznam, ze pare osob przechodząc koło ROD wstąpiło i pytało..
IMHO wzrost swiadomosci nawet mimo marnych rezultatów to plus.

Wiem ze lekki offtopic... ale czy tam u Ciebie na dalekiej połnocy (wielkopolska) ;-)
tez tak mało kto wie i korzysta z brazowych kontenerów na Bioodpady (chodzi mi o blokowiska) czy tylko my południowcy tak mamy?
Hiacynta wrote:
Podejrzewam, że ten zespół marketingowców w sprawie kompostników mógłby się wiele od nas nauczyć, więc link powinieneś podać w odwrotną stronę :) Nasze forum powinieneś zalinkować na tamtej stronie :)

MArketingowcy - to osobne plemie.
W sumie kiedys byłem zdania ze mają się znac na tym co rozpowszechniają .. ale ..to praktycznie niemozliwe.
Niech robią swoje na podstawie danych od specjalistów.
A takie to czasy - panie dzieju - że odchodzimy od idei człowieka wszechstronnie wykształconego -oświecenia, na rzecz wąskich specjalizacji...a to wymaga umiejetnosc współpracy..a to ci u nas mocno kuleje.

btw. nie dostaję powiadomień mejlowych o nowych odpowiedziach w wątku... jesteś władna coś uczynic ?

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 03 Lut 2017 12:49 #521283

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1078
  • Otrzymane dziękuję: 2400
Te organizmy oportunistyczne,to jak politycy,w każdym środowisku potrafią pasożytować.
Zasadowe środowisko,żyje dobrze, kwaśne doskonale,jak skrzyp, który u mnie przerósł wapno i miał się dobrze.
Konkretnej nazwy tych organizmów nie trafiłem,ale chodzi o to,ze w warunkach beztlenowych żyją
a w tlenowych też.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 04 Lut 2017 20:38 #521518

  • rafikius
  • rafikius's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 24
mirzan wrote:
Te organizmy oportunistyczne,to jak politycy,w każdym środowisku potrafią pasożytować.

Chyba trochę pojęcia pomieszałes: bakterie oportunistyczne to takie ktore moga wywoływac infekcje u nosiciela lub nie.

A te bakcyle o których piszesz to anaeroby fakultatywne.
Mogą występować w warunkach beztlenowych, ale gdy pojawi się tlen to nie stanowi on dla nich zagrożenia. (choć wówczas mnożą się one mniej chętnie)

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 04 Lut 2017 21:43 #521536

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1078
  • Otrzymane dziękuję: 2400
Być może,nazwałem je niewłaściwie. Chodzi o to, że w środowisku beztlenowym,żyją jako beztlenowe,w obecności tlenu też żyją i pracują.Mogę przesłać próbkę do testowania.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 07 Lut 2017 17:24 #522071

  • zbynek
  • zbynek's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 356
Ja swój kompostownik posadowiłem pomiędzy orzechem włoskim dającym cień, a leszczyną. Wykonałem go w pół godziny. :)
DSCN9461.jpg
Lepiej mieć brzuch od piwa, niż garba od roboty.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, rafikius, Jan4, izy10

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 09 Lut 2017 08:55 #522424

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Wskazane jest przesiewanie ziemi kompostowej przez sito przed jej użyciem. Pozbywamy się w ten sposób nie przerobionych części jak też wyłapujemy robactwo jak pędraki, ... . Po rozrzuceniu kompostu należy wymieszać go z wierzchnią warstwą ziemi by nie tracił swoich właściwości.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 09 Lut 2017 11:05 #522448

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Przesiewanie kompostu to osobna filozofia :) zwłaszcza, gdy tego są metry sześcienne :happy: Najszybciej przesiewanie wychodzi mi przy pomocy plastikowej ażurowej skrzynki, którą czasem można za darmo dostać w markecie :) Ale i tak to jeszcze nie dopracowana metoda :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.350 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum