TEMAT: Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 11 Lut 2017 13:44 #522760

  • rafikius
  • rafikius's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 24
zbynek wrote:
Ja swój kompostownik posadowiłem pomiędzy orzechem włoskim dającym cień, a leszczyną. Wykonałem go w pół godziny.

Ja myślęże każdy zaczynał od palet :).
Czy nie gnije ci ta trawa narzucona tak jedną warstwą?
Poleca się przesuszać trawę,przed dodaniem do kompostownikam wówczas nie gnje i taka jednorodna warstwa nie odcina dostępu powietrza
Hiacynta wrote:
Przesiewanie kompostu to osobna filozofia :) zwłaszcza, gdy tego są metry sześcienne :happy: Najszybciej przesiewanie wychodzi mi przy pomocy plastikowej ażurowej skrzynki, którą czasem można za darmo dostać w markecie :) Ale i tak to jeszcze nie dopracowana metoda :)

Howgh! też stosuję metodę skrzynkową, tyle ze z lekkim usprawnieniem!
Skrzynki 2 (bo tyle sie miesci) sa zamocowane na wózku dzieciecym.
w miejsce budy. Dzwigac nie trzeba, no i można ta czynność scedowac na osoby mnie majace juz siły dzwigać skrzynek ;)
kazdy kto kiedykolwiek kołysał dziecko - ma ten ten ruch do przećwiczony.
Ja nie przesiewam zbyt maniakalnie, i czesto dosypuje odsiew z powrotem bo, bo przesiew jest zbyt drobny.

Aha! a wózek ze skrzyniami okazał sie bezcenny do wywożenia produktów z działki.

btw. spytam jeszcze raz; czy jestes w stanie uczynic cokolwiek by przywrócić memu kontu otrzymywania emaili z zawiadomieniem o nowych postach?
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4


Zielone okna z estimeble.pl

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 10 Mar 2017 18:21 #528395

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 10 Mar 2017 18:37 #528403

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50942
Szkół jest wiele. Niektórzy to nawet doktoraty piszą. Robienie kompostu na działce, to zwykła konieczność zagospodarowania odpadów organicznych.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 07 Lis 2017 21:46 #573716

  • Rosnij
  • Rosnij's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 22
Ja mam kompostownik dwukomorowy, drewniany, zbudowany wg pomysłu mojego taty i także przez niego :) W zeszłym roku udało mi się wyhodować na nim całkiem pokaźne dynie.

Zapraszam do obejrzenia większej ilości zdjęć i przeczytania opisu kompostownika na moim blogu: kompostownik


20161002_093831-3.jpg

(przepraszam z jakiegoś powodu obrazek zawsze odwraca się o 180 stopni...)
Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga ogrodniczego www.rosnij.pl
Ostatnio zmieniany: 07 Lis 2017 21:53 przez Rosnij.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 28 Sty 2019 16:07 #639331

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Taka cisza w temacie... Podpowiedzcie, czy na kompost nadają się opadłe igły świerkowe? Czy może lepiej podsypać je po prostu pod rośliny kwaśnolubne?
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 28 Sty 2019 16:19 #639336

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7832
  • Otrzymane dziękuję: 51910
Nadają się, ale wszystko zależy od proporcji. Niczego nie może być za dużo. Ja z choinki świątecznej opadłe igły daję. Choinkę też wrzuciłam na kompost. Ale jak się trochę ociepli to ją potnę i rozłożę pod kwasolubnymi. Teraz tylko wrzucam wszystko na kompost, jak się rozmrozi to będzie pierwsza "siłownia", czyli przerzucanie. Pomogłam trochę? :oops:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2019 16:19 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Mandorla

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 28 Sty 2019 16:36 #639338

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Pewnie, dzięki! :flower1:
Właśnie tak naprawdę o choinkę mi chodzi, pomyślałam, że jeśli się nada, to przy okazji zawiozę na działkę. Pewnie będę dodawać po trochu, bo dopiero wiosną zakładam kompostownik, ale co tam, niech sobie igiełki czekają.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 28 Sty 2019 22:28 #639442

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Gdy nie ma śniegu, a zapowiadają ostrzejszy mróz miejsca z liliami, liliowcami i żurawkami osłaniam iglastym stroiszem. Zawsze ktoś na działkach jakiegoś iglaczka podcina, przycina, więc łatwo się załapać na darmowe gałązki :)

Wiosną te gałązki przekładam pod rododendrony i borówki, traktując je jako mulcz. Czasami, gdy gałązka większa, sekatorem ją tnę na kilka części.
Do kompostnika takich gałęzi nie daję, bo drewno z gałązek dłużej się przerabia, miałabym wtedy więcej problemów z przesiewaniem.

Jeśli taką poświąteczną choinkę potnie się na mniejsze części, pomiesza z zielonymi chwastami, po 2 sezonach większość z niej zniknie, a po kolejnym roku śladu po drewnianych patykach nie będzie :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla, JaNina

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 28 Sty 2019 22:37 #639448

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7832
  • Otrzymane dziękuję: 51910
Można jeszcze te grubsze gałęzie dać na dno kompostownika jako „podstawa”
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2019 22:39 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Mandorla

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 28 Sty 2019 22:47 #639451

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Choinka już rozparcelowana i popakowana w torebki :silly:
Hiacynto, trochę za późno zaczęłam zbierać, ale też naściągałam takich gałązek iglastych do okrycia rabat; borówki wsadzę dopiero wiosną, ale myślę, że hortensje również się ucieszą z takiej ściółki. :wink2:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 01 Lut 2019 11:40 #640185

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Myśląc o nadchodzącej wiośnie i nowym sezonie warzywnym postanowiłam rozpocząć swoją przygodę z domowym kompostowaniem odpadków kuchennych i nie tylko :hug:
Wcześniej nie miałam kompostownika, bo dopiero od grudnia mieszkamy na wsi w domku, więc teraz będzie więcej okazji do nowych planów na działce.
Zakupiłam dzisiaj kompostownik o pojemności 420 l - wydaje mi się "na start" odpowiedni, a czy słusznie okaże się w późniejszym czasie, najwyżej dokupię kiedyś drugi taki sam.
Główne przeznaczenie kompostu to warzywnik, powierzchnia ok. 50 m2.
Przechwytywanie-13.jpg

A teraz idę przeczytać cały wątek od początku jakie są Wasze doświadczenia :)
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2019 13:37 przez Sylwiaaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, bietkae, Basia Rozyczka

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 01 Lut 2019 21:14 #640298

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1991
  • Otrzymane dziękuję: 11354
Sylwiaaa kompostownik bardzo fajny ale przed ustawieniem go na stałe miejsce - najlepiej gdzieś w miejscu nieco zacienionym połóż na dnie siatkę, taką drobną p. kretom. Mnie szanowny kret dostał się od spodu i spałaszował dżdżownice kalifornijskie. Jesienią zakładałam nowe kompostowniki - jeden plastikowy ale nie taki ładny jak Twój i większy zrobiony z desek. Pod obydwa położyłam siatkę i drenaż to mam nadzieję, że będzie spokój z kretami.
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Sylwiaaa

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 01 Lut 2019 22:26 #640310

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Ela ma rację, siatka pod kompostownikiem to podstawa.
Plastikowego bym nie postawił, za to mam 3 drewniane i do tego pełne.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Za tę wiadomość podziękował(a): Sylwiaaa

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 02 Lut 2019 17:01 #640398

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Dokładnie tak zrobię :)
Mam kilka skrzyń drewnianych do uprawy warzyw i u nich na dno również mocowałam siatkę (akurat dwie warstwy plastikowej, bo taka została mi po ocieplaniu elewacji).
Teraz też taką zastosuje.
Bardziej się obawiam jakichś wizyt węży- zaskrońców ? Zdarza się to ponoć ? Ciepło kompostownika je przyciąga ? :whistle: :pinch:
Ostatnio zmieniany: 02 Lut 2019 17:02 przez Sylwiaaa.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 02 Lut 2019 22:05 #640482

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Mi to raczej nie grozi,ale w kompostowniku zaskrońce lubią bytować. Ciepło, do tego wszelkie robaki na wyciągnięcie nosa, żyć nie umierać.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 03 Lut 2019 16:59 #640605

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Osz kurde .. strach ;) Ręki tam na pewno nie będę wkładać...

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 04 Lut 2019 17:53 #640854

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12673
Jak przesiewacie ziemię kompostową przed jej użyciem po wybraniu z kompostownika? Ja przesiewam przerobiony kompost na taczkę przez sito leżące na niej. Na sitku zostają m.in. larwy pędraków, ... . :)

DSCN2416-2.jpg
DSCN2417-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Sylwiaaa, Maggie

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 05 Lut 2019 09:52 #640984

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Po przeczytaniu całego wątku stwierdzam, że sposób przesiewania skrzynką jest wygodny ;) Będę to stosować


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.379 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum