TEMAT: Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 05 Lut 2019 14:24 #641026

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3212
  • Otrzymane dziękuję: 7903
Wszystko zależy od ilości kompostu jego rozdrobnienia i wilgotności. Ja skrzynki nie używam bo musiałbym się nieźle naszelątać aby przesiać te kilkaset litrów. Podobnie jak Andrzej używam starej siatki którą kładę na taczkę, łopatom ładuje i przecieram.

DSC01315.jpg
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2019 14:25 przez Adrian89.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Sylwiaaa, Maggie


Zielone okna z estimeble.pl

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 05 Lut 2019 15:45 #641035

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Ja co roku jak przesiewam korzystam z ręcznie robionej skrzynki, która ma dno z metalowej siatki o oczkach chyba 1,5 cm na 1,5 cm. Taką skrzyneczkę ustawiam na taczce, wsypuję całe wiadro 10 litrowe kompostu i "ręcyma" przesiewam. Do wiaderka obok odkładam paskudne larwy chrabąszcza, a do drugiego ewentualne śmieci.
Za tę wiadomość podziękował(a): Sylwiaaa, Maggie

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 09 Lut 2019 17:22 #641802

  • BasiaRozyczka
  • BasiaRozyczka's Avatar
Kompost zawsze składowałam na pryźmie jednak w tym roku postanowiłam kupić drewniany kompostownik o wymiarach 100x100x70 cm. Pozostało mi zabezpieczyć drewno i zapełniać to cudo :dance:


tn_zdjeciaoaza001.jpg

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 09 Lut 2019 17:24 #641804

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7735
Ładny, ale jak będziesz z niego wybierać kompost? Górą? Bo nie widać, żeby coś mu się otwierało...
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 09 Lut 2019 17:56 #641815

  • BasiaRozyczka
  • BasiaRozyczka's Avatar
Deski są montowane "na wcisk", więc gdy będę chciała wyjąć gotowy kompost po prostu częściowo zdemontuję go. Mój 7 latek był zachwycony składaniem szczebelków (jego dzieło) więc myślę że będzie zachwycony pomocą :)

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 09 Lut 2019 18:00 #641817

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7735
Nie ma to jak odpowiednia zabawka ogrodowa dla dziecka - popieram w pełni, niech się uczy! :)
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Basia Rozyczka

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 17 Lut 2019 18:29 #643377

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Pogoda dopisała i od dzisiaj zaczynamy z mężem kompostowanie :)
Zakotwiczony i na dnie jest przymocowana plastikowa siatka (pozostałość po ocieplaniu elewacji)
20190217_182831.jpg
Ostatnio zmieniany: 17 Lut 2019 18:31 przez Sylwiaaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szafirek, Maggie, BasiaRozyczka

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 25 Lut 2019 22:54 #644920

  • Couek
  • Couek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Witam serdecznie.

To mój pierwszy post na forum ;)

Mam taki problem dotyczący kompostu:

Rok temu przejąłem działkę, która nie była użytkowana przez 15 lat (tak twierdzą świadkowie).
Dwa dni temu dobrałem się do miejsca, które zapewne było niegdyś kompostownikiem:
- rosło w cieniu
- obok bzów i lilaków
- boki były z drewna i płyt
- w środku była zmineralizowana gleba, taki kompost 15 letni na oko

Pytanie i wątpliwości:

Tenże kompostownik był zbudowany z płyt wiórowych (chyba meblowych). Gdzieniegdzie w moim ogrodzie znajduję odpadki PCV - myślałem, że to jakieś linoleum utlenione na słońcu, dlatego się łamie w palcach (prawdopodobnie były to płyty meblowe służące niegdyś za chodnik). Metr od kompostownika znalazłem podobne odpadki i musiałem je zgrabić i wyrzucić razem z próchnicą :(

Wydaje mi się, bo jeszcze się nie dokopałem do całości, że pomiędzy altaną a 'kompostem' są nierozłożone płyty meblowe - są one tam na pewno, ale nie znam jeszcze ich stopnia rozkładu, gdyż tego 'kompostu' jest tam z 1000 litrów.

Trochę zacząłem to odkopywać, w środku korzenie krzewów... Moje wątpliwości dotyczą szkodliwości takiego nawozu. Minęło przynajmniej 15 lat i wydaje mi się, że większość szkodliwych substancji powinna ulec rozłożeniu/ulotnieniu.

Co o tym sądzicie? Podobno płyty meblowe składają się w 90% z drewna, a reszta to PCV, kleje itp. Najbardziej trujący jest gaz - formaldehyd. Jestem pewny na 100%, że tego gazu już tam nie ma. Co zrobić z takim spadkiem? Wywalić gdzieś na pole, wrzucać pod rośliny ozdobne, może dodawać do kompostu, a może od razu pod warzywa?

Co sądzicie? Z tego co wiem, to kompost kupowany w sklepie w worku pochodzi z równie szlachetnych, jak nie gorszych odpadów. W dodatku trzeba tutaj wziąć pod uwagę okres jaki minął... Chociaż z drugiej strony niektóre płyty nie są do końca rozłożone, jednak idąc dalej skoro PCV jest całe, to jego emisja szkodliwych substancji (z PCV) powinna być praktycznie zerowa.

Proszę o sugestię i Tenk ju from de mołtajn :D

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 25 Lut 2019 23:14 #644921

  • romek10356
  • romek10356's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 72
  • Otrzymane dziękuję: 102
Witaj jak bym był na twoim miejscu to bym zbudował kompostownik to wszystko inne przesiewał części organiczne nierozłożone od najgrubszych w górę w kompost resztę nieorganiczne do kubła.Tą przesianą ziemie albo zbadać albo wsadzić jakąś roślinkę na próbę ale mysle że tam nic nie powinno być.
Za tę wiadomość podziękował(a): Couek

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 26 Lut 2019 00:03 #644925

  • Couek
  • Couek's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Kompostownik mam już zbudowany oczywiście. Stoi obok.

Co do tego co pozostało po poprzedniku, to nic nie trzeba przesiewać, ponieważ jest to już praktycznie czysta ziemia. Bardzo twarda, trochę świecąca i zbita.
Moim zdaniem to po prostu same minerały. Przez wiele lat na tą pryzmę spadała cały czas materia organiczna.

Rośliny już tam rosną: Lilaki, Czarne bzy oraz maliny i jeżyny.

Tak więc po Twojej odpowiedzi wnioskuję, że nie ma powodów do obaw. Też tak myślę. Proszę inne osoby o sugestie.

EDIT: korzenie krzewów przerastają pryzmę, ale na samej 'górce' nie było szczególnie roślin. Sam mech co najwyżej.
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2019 00:09 przez Couek.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 26 Lut 2019 01:03 #644928

  • romek10356
  • romek10356's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 72
  • Otrzymane dziękuję: 102
dlatego też właśnie bym to przesiał żeby spulchnić oczyścić z korzeni kamieni itp

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 14 Maj 2019 12:16 #657396

  • Monia Piwonia
  • Monia Piwonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 503
  • Otrzymane dziękuję: 509
Czy może nie zauważyłam lub jeszcze nie ma wątku kompostowania tylko metodą Bokashi dla tych co niekoniecznie posiadają ogród z miejscem na kompostownik lub posiadają tylko balkon a szkoda im wyrzucać resztek domowych.
Ktoś coś wie na temat kompostowania metodą BOKASHI?

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 23 Lip 2019 12:29 #669029

  • green_bee
  • green_bee's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 86
  • Otrzymane dziękuję: 195
Marzenka wrote:
Ja co roku jak przesiewam korzystam z ręcznie robionej skrzynki, która ma dno z metalowej siatki o oczkach chyba 1,5 cm na 1,5 cm. Taką skrzyneczkę ustawiam na taczce, wsypuję całe wiadro 10 litrowe kompostu i "ręcyma" przesiewam. Do wiaderka obok odkładam paskudne larwy chrabąszcza, a do drugiego ewentualne śmieci.

Marzenko, to nie są larwy chrabąszcza, a łudząco podobne do nich larwy pięknego i nieszkodliwego owada o nazwie kruszczyca złotawka. Dodatkowo- larwy te mają duży udział w powstawaniu kompostu, bo - w przeciwieństwie do chrabąszcza majowego z którymi je pomyliłaś - żywią się zbutwiałym drewnem i odpadami roślinnymi.

Nie wyrzucaj ich proszę, przełóż na drugą pryzmę. I one będą szczęśliwe, i kompost :)

20190607_150542instagram.jpg
Karo
Ostatnio zmieniany: 23 Lip 2019 12:30 przez green_bee. Powód: edycja zdjęcia
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5, Szafirek

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 13 Paź 2019 17:09 #678410

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Dziś przesiałem przez sitko 5 taczek kompostu. Wykorzystam go do usypania kopczyków przy różach, powojnikach, winoroślach, ... . Jutro dalszy ciąg pracy przy przesiewaniu kompostu.
Ostatnio zmieniany: 13 Paź 2019 17:22 przez Jan4.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 14 Paź 2019 16:51 #678511

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Przesiałem przez sitko 3 taczki kompostu - larw pędraków - O. Pierwszy raz nie upolowałem żadnego ... . :woohoo:

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 14 Paź 2019 21:37 #678541

  • czesio
  • czesio's Avatar
green_bee wrote:

Marzenko, to nie są larwy chrabąszcza, a łudząco podobne do nich larwy pięknego i nieszkodliwego owada o nazwie kruszczyca złotawka. Dodatkowo- larwy te mają duży udział w powstawaniu kompostu, bo - w przeciwieństwie do chrabąszcza majowego z którymi je pomyliłaś - żywią się zbutwiałym drewnem i odpadami roślinnymi.

Nie wyrzucaj ich proszę, przełóż na drugą pryzmę. I one będą szczęśliwe, i kompost :)

20190607_150542instagram.jpg
Ja też tak robię z nimi od wielu lat. Trafiły kiedyś na moją działkę razem z odpadami z wrocławskiego Herbapolu. Jak lecą tak głośno dźwięczą, że się można przestraszyć. Do tej pory nie wiedziałem że to kruszczyca złotawka. Wcześniej trafiły do mnie larwy rohatyńca nosorożca, ale po kilku latach zniknęły z mojego kompostownika.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 15 Paź 2019 12:07 #678584

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Przesiałem przez sitko 3 taczki kompostu, który wykorzystam m.in. do wykonania kopczyków przy różach, powojnikach, winorośli, brzoskwini, ... . Upolowałem tylko jedna larwę pędraka - dlaczego jest ich tak mało w tym roku?. :idea2:
Ostatnio zmieniany: 15 Paź 2019 12:08 przez Jan4.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 16 Paź 2019 09:11 #678689

  • czesio
  • czesio's Avatar
Susza.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.265 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum