TEMAT: Kompost - jak to się robi :-)

Kompost - jak to się robi :-) 03 Lut 2017 12:49 #521283

• mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 415
Te organizmy oportunistyczne,to jak politycy,w każdym środowisku potrafią pasożytować.
Zasadowe środowisko,żyje dobrze, kwaśne doskonale,jak skrzyp, który u mnie przerósł wapno i miał się dobrze.
Konkretnej nazwy tych organizmów nie trafiłem,ale chodzi o to,ze w warunkach beztlenowych żyją
a w tlenowych też.

Kompost - jak to się robi :-) 04 Lut 2017 20:38 #521518

• rafikius
  • rafikius's Avatar
  • Senior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 22
mirzan wrote:
Te organizmy oportunistyczne,to jak politycy,w każdym środowisku potrafią pasożytować.

Chyba trochę pojęcia pomieszałes: bakterie oportunistyczne to takie ktore moga wywoływac infekcje u nosiciela lub nie.

A te bakcyle o których piszesz to anaeroby fakultatywne.
Mogą występować w warunkach beztlenowych, ale gdy pojawi się tlen to nie stanowi on dla nich zagrożenia. (choć wówczas mnożą się one mniej chętnie)

Kompost - jak to się robi :-) 04 Lut 2017 21:43 #521536

• mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 415
Być może,nazwałem je niewłaściwie. Chodzi o to, że w środowisku beztlenowym,żyją jako beztlenowe,w obecności tlenu też żyją i pracują.Mogę przesłać próbkę do testowania.

Kompost - jak to się robi :-) 07 Lut 2017 17:24 #522071

• zbynek
  • zbynek's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 324
Ja swój kompostownik posadowiłem pomiędzy orzechem włoskim dającym cień, a leszczyną. Wykonałem go w pół godziny. :)
DSCN9461.jpg
Lepiej mieć brzuch od piwa, niż garba od roboty.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, rafikius, Jan4, izy10

Kompost - jak to się robi :-) 09 Lut 2017 08:55 #522424

• Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1408
Wskazane jest przesiewanie ziemi kompostowej przez sito przed jej użyciem. Pozbywamy się w ten sposób nie przerobionych części jak też wyłapujemy robactwo jak pędraki, ... . Po rozrzuceniu kompostu należy wymieszać go z wierzchnią warstwą ziemi by nie tracił swoich właściwości.
Pozdrawiam Andrzej

Kompost - jak to się robi :-) 09 Lut 2017 11:05 #522448

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7084
Przesiewanie kompostu to osobna filozofia :) zwłaszcza, gdy tego są metry sześcienne :happy: Najszybciej przesiewanie wychodzi mi przy pomocy plastikowej ażurowej skrzynki, którą czasem można za darmo dostać w markecie :) Ale i tak to jeszcze nie dopracowana metoda :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Kompost - jak to się robi :-) 11 Lut 2017 13:44 #522760

• rafikius
  • rafikius's Avatar
  • Senior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 22
zbynek wrote:
Ja swój kompostownik posadowiłem pomiędzy orzechem włoskim dającym cień, a leszczyną. Wykonałem go w pół godziny.

Ja myślęże każdy zaczynał od palet :).
Czy nie gnije ci ta trawa narzucona tak jedną warstwą?
Poleca się przesuszać trawę,przed dodaniem do kompostownikam wówczas nie gnje i taka jednorodna warstwa nie odcina dostępu powietrza
Hiacynta wrote:
Przesiewanie kompostu to osobna filozofia :) zwłaszcza, gdy tego są metry sześcienne :happy: Najszybciej przesiewanie wychodzi mi przy pomocy plastikowej ażurowej skrzynki, którą czasem można za darmo dostać w markecie :) Ale i tak to jeszcze nie dopracowana metoda :)

Howgh! też stosuję metodę skrzynkową, tyle ze z lekkim usprawnieniem!
Skrzynki 2 (bo tyle sie miesci) sa zamocowane na wózku dzieciecym.
w miejsce budy. Dzwigac nie trzeba, no i można ta czynność scedowac na osoby mnie majace juz siły dzwigać skrzynek ;)
kazdy kto kiedykolwiek kołysał dziecko - ma ten ten ruch do przećwiczony.
Ja nie przesiewam zbyt maniakalnie, i czesto dosypuje odsiew z powrotem bo, bo przesiew jest zbyt drobny.

Aha! a wózek ze skrzyniami okazał sie bezcenny do wywożenia produktów z działki.

btw. spytam jeszcze raz; czy jestes w stanie uczynic cokolwiek by przywrócić memu kontu otrzymywania emaili z zawiadomieniem o nowych postach?
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Kompost - jak to się robi :-) 10 Mar 2017 18:21 #528395

• Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1408
Pozdrawiam Andrzej

Kompost - jak to się robi :-) 10 Mar 2017 18:37 #528403

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 12500
Szkół jest wiele. Niektórzy to nawet doktoraty piszą. Robienie kompostu na działce, to zwykła konieczność zagospodarowania odpadów organicznych.

Moderatorzy: TeBe
Wygenerowano w 0.229 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum