TEMAT: Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 20 Gru 2022 09:10 #819259

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
Pysiu, w jaki sposób to napędzasz?
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 21 Gru 2022 20:01 #819339

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 89
  • Otrzymane dziękuję: 305
Najpierw lewa ręka za obręcz środkową i potem prawa ręka za obręcz lewą. Przy tych oczkach szybko idzie.
Zdrówka.
Mieszkaniec Warmii
Za tę wiadomość podziękował(a): renmanka

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 21 Gru 2022 21:11 #819346

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7744
  • Otrzymane dziękuję: 51116
My napędzamy silnikiem

20221006_115523.jpg


20221006_111102.jpg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, renmanka, Pysiu, Bukowysad

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 22 Gru 2022 22:04 #819377

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 89
  • Otrzymane dziękuję: 305
Witam,
mam pytanko do Ciebie JaNino o moc silnika, napięcie, ilość obrotów, jeżeli to nie tajemnica.Ważne byłoby również przełożenie silnik/przekładnia i przekładnia obręcz przesiewacza. Z góry serdecznie dziękuję i życzę Wesołych Świąt.
Zdrówka.
Mieszkaniec Warmii

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 22 Gru 2022 22:39 #819380

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7744
  • Otrzymane dziękuję: 51116
Nie chcę reklamować, więc na PW :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 25 Gru 2022 23:04 #819490

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 89
  • Otrzymane dziękuję: 305
A może na konto pr.
Pozdrowienia
Mieszkaniec Warmii

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 26 Gru 2022 08:15 #819491

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7744
  • Otrzymane dziękuję: 51116
Wysłałam 22.12. Odbierz prywatną wiadomość :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Pysiu

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 29 Gru 2022 20:08 #819614

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 89
  • Otrzymane dziękuję: 305
Dziękuję :thanks:
Mieszkaniec Warmii

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 18 Kwi 2023 22:43 #829318

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 742
  • Otrzymane dziękuję: 2738
Metoda Berkley`a jest stosunkowo bardzo prostą metodą zawierającą 3 główne fazy:

Usypanie pryzmy kompostowej
Pozostawienie jej na 4 dni bez ruszania
Po 4 dniach zaczynamy proces obracania materii. Przez następne 14 dni, co drugi dzień powtarzamy obracanie materiały z wewnątrz na zewnątrz i odwrotnie.

Czy ktoś z was robił tą metodą kompost? Ja w tamtym roku to robiłem, ale już po tygodniu miałem dość przerzucania.
Dzisiaj znowu utworzyłem kompost na wysokość metra i trochę, ale nie wiem czy trzeba tak przerzucać co dwa dni czy wystarczy kilka razy pod rząd i zostawić... Pamiętam, że długo był gorący w tamtym roku, ale też zacząłem w upalny czerwiec i nie wiem czy ma to coś wspólnego, czy może po prostu wynikało to z proporcji N:C
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 18 Kwi 2023 22:44 przez Grzebuła.

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 06 Cze 2023 22:34 #834393

  • janzlubina
  • janzlubina's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 11
Witajcie, mam problemy z umieszczeniem w odpowiednim miejscu mojego wątku, więc robię jak potrafię. a więc ,moi drodzy: mam kompostownik 2 komorowy, średnio sobie z nim radzę.Dzisiaj zauważyłem na skarpie rowu dość dużo wyki, chyba dzikiej. zamierzam w najbliższym czasie skosić ją i zrobić z niej kompost. Tylko mam watpliwości, czy lepiej do kompostownika dać swieżo skoszoną wykę, przesypac kompostem który dojrzewa, czy : najpierw wykę podsuszyć i dopiero kompostować. Gdyby to miała być podobna sytuacja do skoszonej trawy, to już wiem. najpierw posuszam. A czy wyke podobnie potraktować. bardzo mi się ta wyka podoba i chciałbym ja uszlachetnic mój kompost. Co radzicie. dziękuję. Janek

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 07 Cze 2023 17:39 #834474

  • seebbek
  • seebbek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 59
  • Otrzymane dziękuję: 18
Możesz ja podsuszyć przed kompostowaniem możesz też spróbować kompostować świeżą na gorąco z dodatkiem np skoszonej trawy. Ważne żeby przed wydaniem nasion

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 08 Cze 2023 16:43 #834603

  • doras
  • doras's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 63
  • Otrzymane dziękuję: 246
Przeczytałam tu w wątku, że na kompost można wrzucać m.in. rozdrobnione wytłaczanki po jajkach i rolki z papieru toaletowego. Czy po rozdrobnieniu trzeba je jakość namoczyć, czy po prostu takie suche wrzucić?
Pozdrawiam, Dorota

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 08 Cze 2023 18:36 #834613

  • seebbek
  • seebbek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 59
  • Otrzymane dziękuję: 18
Możesz wrzucić i polać z konewki na pewno to przyspieszy rozkład, wcześniej dostaną wilgoci.
Za tę wiadomość podziękował(a): renmanka, doras

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 23 Cze 2023 22:56 #836046

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 89
  • Otrzymane dziękuję: 305
Osobiście uważam i wiem to, że papier to sama chemia i lepsze byłyby np: trociny z tartaku,spróchniałe drzewa z lasu słoma ze zbutwiałych szpulek porozrzucanych po miedzach na wsi, zrębki drzewne w myśl zasady węgiel (brązowe) na przekładkę z azotem (zielone).
Pozdrawiam
Mieszkaniec Warmii

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 23 Cze 2023 23:08 #836048

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5540
  • Otrzymane dziękuję: 26090
Papier to nie sama chemia tylko celuloza, szary papier jest wolny od chemii, biały był bielony chlorem.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2023 23:08 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 28 Cze 2023 19:06 #836578

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1831
  • Otrzymane dziękuję: 6061
Jesienią zeszłego roku likwidowałam uprawy w skrzynkach balkonowych. Rośliny były zdrowe i postanowiłam zrobić kompost w wiaderku.Jako suche elementy posłużyły mi rozdrobnione wytłoczki do jajek, a jako przyspieszacz gotowy preparat do kompostu.I każda warstwę przekładałam lekko ziemią ze skrzynek.Wiosną dokładałam jeszcze resztki surowych warzyw i owoców. Kilka dni temu wysypałam zawartość 10 litrowego wiaderka i mam ok. 5 litrów kompostu. Nierozłożone resztki posłużą mi do już nastawionego nowego kompostu. Nic nie śmierdziało, a much nie było bo wiadro miałam w worku z włókniny.
IMG_20230627_075803.jpg


IMG_20230627_074431.jpg


IMG_20230627_075743.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Zygowa, Babcia Ala

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 17 Wrz 2023 19:32 #843137

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1831
  • Otrzymane dziękuję: 6061
W tym sezonie materiał na kompost razem z "kompostownikiem" walądował w śmietniku. Zaczęłam dodawać nieprzekompostowane zeszłoroczne resztki i od razu pojawiły się ziemiórki w ogromnej ilości. W zeszłym roku były tylko resztki warzyw, a właściwie to obierki z nich (oprócz ziemniaków) i wytłoczki do jajek. Może to przypadek, ale to połączenie świetnie zdało egzamin.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zygowa

Kompost, kompostnik, kompostowanie, czyli jak zrobić najlepszy nawóz. 21 Mar 2024 22:07 #853704

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 89
  • Otrzymane dziękuję: 305
Cześć Wam,
w tym sezonie wiosennym (luty) jak i w poprzednich stosowałem przekładaniec warstwowy a mianowicie: zeszłoroczny kompost trzy razy przerzucony, warstwowo przekładam ze słomą z chochołów zimowych tegorocznych(słoma wilgotna i trochę przegniła) i polewam każdą warstwę gnojówką z pokrzywy i prawdziwą z obory tak trochę z konewki. Po około dwóch tygodniach przypadkowo grzebnąłem na sztych widłami i okazało się, że warstwy do których dotarłem były zarobaczone w dużym stopniu co mnie miło zaskoczyło, ponieważ taki stan odkrywałem poprzednio dopiero w maju.Słoma w większości w maju jest już przerobiona przez pracowite dżdżownice kalifornijskie, które kiedyś kilka lat temu zaszczepiłem na "chudym kompoście" .
Polecam tą metodę zainteresowanym.
Zdrówka.
Mieszkaniec Warmii


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.382 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum