TEMAT: Techniki siewu...przygotowanie rozsady

Techniki siewu...przygotowanie rozsady 10 Mar 2012 12:40 #7486

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7457
Bardzo często pojawia się problem, czy robić samodzielnie w domowych warunkach rozsadę roślin ozdobnych lub warzyw. Niewątpliwie samodzielnie wykonana rozsada jest tańsza, niż kupowana w sklepach ogrodniczych. Bardzo często można też uzyskać w ten sposób ciekawe odmiany roślin, gdy zdobędzie się nasiona.

Rozsadę robi się również dlatego, aby uzyskać przyspieszony plon lub kwitnienie, gdyż jest wiele roślin ciepłolubnych, które wysiane wprost do gruntu nie zdążyłyby zakwitnąć lub owocować przed nadejściem wrześniowych przymrozków.

Do wysiewu nasion stosuje się mocno rozdrobnione podłoża, o najmniejszej frakcji i o jednolitej strukturze, bez włóknistych części lub zbryleń. Dobrze jest podłoże na bazie torfu rozluźnić piaskiem, perlitem lub drobnym żwirkiem.

Kolejny problem to nawożenie. Są rozmaite teorie dotyczące wzbogacania podłoża w tzw. nawozy startowe. Jedni stwierdzają, że takie nawozy ułatwiają rozwój sadzonek, inni, że utrudniają kiełkowanie i rozwój młodych roślin. Tę kwestię w praktyce rozwiązałam stosując 2 rodzaje podłoża, na dno pojemnika wsypuję 1/2 podłoża z nawozem, a kolejną część podłoża stanowi odkwaszony torf do wysiewu pomieszany z perlitem lub żwirkiem. Po wytworzeniu przez roślinę 2 liści właściwych nawożę siewki biohumusem.

Nasiona roślin można wysiewać rzutowo, wtedy wschody są nierównomierne, można też wyznaczyć w pojemniku rzędy i wysiewać w rzędach. Obie metody w efekcie dadzą podobny efekt - kiełkujące rośliny :)

Do wysiewu roślin można wykorzystywać najrozmaitsze pojemniki - doniczki, wielodoniczki, plastikowe pojemniki, plastikowe kubeczki, ucięte butelki. Ważną rzeczą jest, aby te pojemniki pełniące rolę doniczek nie miały karbowanych poprzecznie powierzchni, gdyż wówczas utrudnione jest wyjmowanie roślin bez uszkadzania korzeni.

Najlepsze warunki rozwoju będą miały rośliny na parapecie od strony południowej lub południowo-wschodniej. Jeśli mamy do dyspozycji parapet północny, rośli trzeba będzie doświetlać, gdyż będą mieć zbyt mało światła, wyrosną słabsze.

Tyle teorii :) W praktyce wsypuje się ziemię do doniczki, wysiewa nasiona, potem podlewa i nawozi, a roślina rośnie :)

Gdy na dworze zrobi się ciepło, rośliny przed wysadzeniem do gruntu należy hartować. Hartowanie roślin polega na wystawianiu roślin na dwór początkowo na godzinę, potem coraz dłużej, aby uniknąć stresu, który powstałby przy gwałtownej i radykalnej zmianie warunków ich bytowania.
Ostatnio zmieniany: 02 Sty 2018 01:01 przez Hiacynta.

Techniki siewu...przygotowanie rozsady 11 Mar 2012 16:21 #8494

• Grzesiu
  • Grzesiu's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Życie jest piękne
  • Otrzymane dziękuję: 215
W tym wątku chciałbym aby każdy z nas pochwalił się jak sieje...w co sieje....
Jakie mamy doświadczenia, i te złe i dobre.
Ja wysiewam już teraz nasiona warzyw kapustnych, pomidory, paprykę,sałatę do uprawy w szklarni

A więc do siania

Wybieramy pojemnik, ja lubię plastikowe paletki-kuwetki
Ziemia w nich nagrzewa się równo, są niskie i nie potrzeba zbyt wiele podłoża

Napełniamy przygotowanym wcześniej podłożem, ale nie do pełna
połowa wystarczy
Następnie lekko uciskamy ręką lub specjalną packą

Na to przesiewamy ziemię przez sitko, wystarczy cienka warstwa

Przygotowane kuwetki do siewu

Przesianą ziemię również dociskamy packą.
Wtedy nasiona wysiane na takiej powierzchni są równomiernie rozłożone i wszystkie mają równe szanse na wschody

Przystępujemy do siewu, tutaj akurat nasiona sałaty masłowej

Przykrywamy cienką warstwą perlitu, który znacząco poprawia właściwości gleby.
Utrzymuje stałą wilgotność, siewki nie gniją i są w znaczącym stopniu mniej narażone na zaatakowanie chorobami grzybowymi

Siewki nadające się już do przepikowania

I po rozpikowaniu...w głębi zdjęcia seler korzeniowy

Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Kocina, gorzata, LaViol, Terri, kurjan, AnnaBelka, Marysia80, kwiatywewłosach

Techniki siewu...przygotowanie rozsady 16 Mar 2012 19:50 #12159

• Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1082
Grzesiu...rozsadnik jak u profesjonalisty...chciała bym takiego ogrodnika mieć blisko siebie...

Techniki siewu...przygotowanie rozsady 25 Mar 2012 20:25 #16053

• Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 470
Grzesiu profesjonalista , aż miło patrzeć . Ja podejrzałam u kogoś miniszklarnie i zastosowałam u siebie i jestem zadowolona , chociaż następnym razem zastosuję 5 l pojemniki.
DSC04095.JPG

Techniki siewu...przygotowanie rozsady 26 Mar 2012 20:32 #16509

• futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 624
Help! Jak mam przepikować te maleństwa?
DSC00221.JPG

DSC00224.JPG

Są to selery i szałwia. Nie wiem czy muszę pikować pojedynczo czy mogę grupowo po kilka roślinek (zwłaszcza szałwia, bo selery podejrzewam, że muszę przynajmniej po dwa do doniczki. One są takie delikatne, że aż boję się, że je uszkodzę

Techniki siewu...przygotowanie rozsady 27 Mar 2012 20:30 #16907

• Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1082
Śmiało możesz pikować ...najlepiej było by do wielodoniczek bo te roślinki nie potrzebują dużych doniczek...

Techniki siewu...przygotowanie rozsady 27 Mar 2012 21:51 #16948

• futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 624
Selery przepikowałam po trzy w jednej doniczce. Wygląda to tak
DSC00260.JPG

jedna doniczka ma 7x7cm, nie jestem pewna czy dobrze zrobiłam, czy nie maja za ciasno?
Szałwię planuję pikować po dwie sztuki, tyle że do pojemniczków po serkach Danio. Dobrze robię? Kurcze, to mój pierwszy raz z produkcją rozsad :oops:

Techniki siewu...przygotowanie rozsady 24 Lut 2013 12:04 #128442

• Terri
  • Terri's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 421
Grzesiu wrote:
W tym wątku chciałbym aby każdy z nas pochwalił się jak sieje...w co sieje....
Jakie mamy doświadczenia, i te złe i dobre.
Ja wysiewam już teraz nasiona warzyw kapustnych, pomidory, paprykę,sałatę do uprawy w szklarni

A więc do siania

Wybieramy pojemnik, ja lubię plastikowe paletki-kuwetki
Ziemia w nich nagrzewa się równo, są niskie i nie potrzeba zbyt wiele podłoża

super.... :thanks: a jaką nazwę handlową ma ten Twój perlit ? gdzie go kupiłeś ? :)
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2013 12:21 przez .

Techniki siewu...przygotowanie rozsady 06 Lut 2014 17:16 #222120

• Grzesiu
  • Grzesiu's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Życie jest piękne
  • Otrzymane dziękuję: 215
A więc z wysiewem nasion i pikowaniem to naprawdę nie jest tak trudne jak się wydaje
Nasz system siania i pikowania jest stary...teraz w ogrodnictwach profesjonalnych są specjalne maszyny do siania, które po prostu sieją po jednym nasionku.
U nas wszystkie warzywka się pikuje...ręcznie, od pomidorów...selery...poprzez kapusty...kalarepy...sałatę
Kiedyś też się bawiłem za dużo z tym pikowaniem...delikatnie, żeby nie złamać...a teraz jak się to robi przy większej ilości...robi się to jakby automatycznie...czym więcej się człowiek bawi i chce żeby mu wyszło tym gorzej wychodzi :rotfl1:

Perlit...jest na allegro do kupienia w różnych opakowaniach...od amłych po większe...nawet kilku kilowe
Perlit...wermikulit....różnie się nazywa

Ja mam złe doświadczenia jeśli chodzi o przezroczyste pojemniki stojące bezpośrednio na słońcu.Taki pojemnik na parapecie zbyt szybko mi się nagrzewał...czasami wręcz gotował
Pojemniki odkrywa się kiedy roślinki już wykiełkują...wtedy potrzebują wietrzenia...i przepikowania
Pikuje się gdy rośliny wytworzą pierwsze liście właściwe....ważne żeby nasze roślinki nie wyciągnęły sie, żebyśmy w miarę odpowiednim czasie je rozpikowali
To naprawdę nie jest trudne...a warto...bo można zaoszczędzić parę złotych i mieć satysfakcje z wyhodowania roślin własnymi rękami
Trzeba tylko chęci...

Ps. Fioletowe siewki to datura fioletowa pełna jednoroczna
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, Krecik stary, Terri, kurjan

Techniki siewu...przygotowanie rozsady 15 Mar 2014 16:15 #233952

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Bardzo ciekawy sposób na doświetlenie rozsady zaproponował Tomek TeBe:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...ylin?start=36#135193

Techniki siewu...przygotowanie rozsady 25 Mar 2015 19:22 #352452

• Barbaara
  • Barbaara's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 407
Jeśli chodzi o techniki siewu, to ja stosuję od 2 lat zapewne znaną Wam taśmową technikę siewu. Być może ta technika jest gdzieś opisana, ale uważam że w tym wątku warto o niej wspomnieć. B) Nie posiadam warzywnika z prawdziwego zdarzenia, ale lubię mieć pod ręką trochę zieleniny. Kilka dni temu zasiałam tą techniką pietruszkę. Korzyść jest taka, że nie trzeba przerywać gdy roślinki podrosną. Taśmy takie wykonuję oczywiście sama. Przycięte ok. 3cm paski papierowego ręcznika smaruję papką zrobioną z wody i mąki, wykałaczką z mokra końcówką nabieram nasionka i przenoszę na ten pasek, który następnie składam na pół i taśma gotowa. :)
IMG_0387.jpg
Pozdrawiam serdecznie - Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): , futrzasta, Krecik stary, Terri, kurjan, Agulec, AnnaBelka, zanetatacz, akkara

Techniki siewu...przygotowanie rozsady 26 Mar 2015 07:34 #352555

• Agulec
  • Agulec's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 26
super pomysł warto go wykorzystac ja jak nie kupuję nasiona na tasmie to po prosty sieję pojedyńczo w równych odstępach ale ten pomysł na pewno wykorzystam dzięki :)

Techniki siewu...przygotowanie rozsady 01 Mar 2016 20:19 #440297

• Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 431
Napiszę na przykładzie swoim jak ja sieję pomidorki.
Sieję max 30 - 35 szt. sadzonek więc jeśli ktoś ma podobne ilości to polecam najpierw podkiełkować na ręczniku papierowym lub wacikach kosmetycznych, można zrobić to w pojemniku spożywczym szczelnie zamykanym.
Oczywiście pamiętamy o wietrzeniu 2x dziennie. Taki pojemnik ustawiamy w ciepłym miejscu i mamy saunę dla Pomidorków.
Jak już pojawiają się kiełki to ja szadzę do kieliszków od wódki 20ml plastikowych.
Koszt żaden a służą wiele lat. Sypię do połowy ziemi rozmieszanej i napowietrzonej, lekko wilgotnej, lekko ugniatam i wkładam nasionko, które przykrywam min. 1 cm ziemi i znów lekko ugniatam.
Dla czego ugniatam bo nie chcemy żeby pomidorki wzeszły w kaskach, skorupkach na liścieniach.
I takie kieliszki opisane nr wstawiam znów do pojemnika spożywczego i szczelnie zamykam uzyskując saunę dla nasionek, teraz sprawdzam 3-4 x dziennie czy pomidorki wystawiły główki i wyjmuję z pojemnika na parapet. Jak podrosną to dosypuję ziemi do pełna a jak mają liście właściwe to przesadzam do kubeczków 200ml do napojów.
Należy pilnować podlewania i takie maleństwa w kieliszkach delikatnie podlewać raz na kilka dni żeby nie przelać.
Ja wykorzystuje do tego spryskiwacz 150 ml do kwiatków max rozkręcony i z dwa psiknięcia do kieliszka, żeby tylko utrzymać wilgoć gleby w kieliszku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Adasiowa, Emalia112

Techniki siewu...przygotowanie rozsady 04 Sty 2018 00:17 #580869

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Rozsady przygotowuje się z roślin, które długo kiełkują i rosną, lub do wykiełkowania potrzebują wysokich temperatur, a wiosną dość często są zbyt chłodne dni. Rozsady przygotowuje się również by rośliny zakwitły wcześniej niż z normalnego siewu do gruntu oraz by szybciej zbierać plony warzyw.

Pod koniec stycznia można rozpocząć wysiewanie nasion kapusty, a zwłaszcza jej odmian przeznaczonych na wczesny zbór, sałaty i porów, przeznaczonych do posadzenia w tunelu foliowym. Jeśli ktoś planuje uprawę karczocha z własnych sadzonek, również powinien wysiać jego nasiona w styczniu.

Kwiaty jednoroczne, takie jak: goździk ogrodowy, lobelia, niecierpek, petunia ogrodowa, heliotrop, lewkonia, szałwia, werbena ogrodowa również można wysiać już w ostatnim tygodniu stycznia. Wysiane w tym terminie zakwitną prędzej, dłużej będą cieszyć nas swoimi kwiatami.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Armasza, rozalia

Moderatorzy: TeBe
Wygenerowano w 1.039 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum