TEMAT: Wisła - Rezydencja Prezydenta RP i Zbiornik Wodny Wisła Czarne

Wisła - Rezydencja Prezydenta RP i Zbiornik Wodny Wisła Czarne 09 Mar 2015 13:10 #347079

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Wisłę odwiedziłam trzy razy. Pierwszy raz w maju 1981 roku. Wtedy bardzo różniła się od obecnej, wszystko było prostsze, prymitywniejsze, peerelowskie, aczkolwiek bardziej naturalne. W Wiśle, jako adepci oceanografii mieliśmy praktyki geologiczne i oglądaliśmy tzw. flisz karpacki (warstwowo ułożone skały osadowe pochodzenia morskiego). Pamiętam spacery wzdłuż Wisły i urocze zakamarki w wąwozach, strumienie z których zaczerpywało się wody do picia.
Dzisiaj chcę pokazać zdjęcia z wycieczki do Zamku Prezydenckiego (głównie przepiękne widoki) i Zbiornik Wodny Wisła Czarne, bo miejsca to warte polecenia i odwiedzenia.

Krętą drogą pojazdem lub pieszo turyści wspinają się na północno-wschodni stok Zadniego Gronia (728 m n.p.m.). Nieopodal znajduje się zbieg potoków Białej i Czarnej Wisełki. Rozpościerają się stamtąd malownicze widoki.




Rezydencję Prezydenta RP tworzy zespół budynków Zamek Górny i Zamek Dolny. Obecnie teren jest dostępny dla turystów. Zamek dolny zaprasza do skorzystania z hotelu oraz kawiarni. W kompleksie znajdują się także inne budynki z restauracją, salami szkoleniowymi, placem zabaw dla dzieci itd. Z tarasu rozciągają się wspaniałe widoki.




Widok na Zbiornik Wodny Wisła Czarne - w dalszej części wycieczki zbiornik ogląda się z jego poziomu.


Można też zatrzymać się na chwilkę w kawiarni i skosztować kawy z Rezydencji (R) z kieliszeczkiem Mioduli Prezydenckiej, która jest połączeniem miodów spadziowych z Beskidów i Podbeskidzia, spirytusu, wody i ziół (receptura jest tajemnicą), leżakowaną w dębowych beczkach. To produkt regionalny. Trunek serwowany jest w specjalnych kieliszkach o ciekawym kształcie.



Z Zamku dolnego można pospacerować w górę do Zamku Górnego. Nie jest dostępny dla zwiedzających, ale wszyscy chętnie robią sobie zdjęcia przy bramie obok pamiątkowej tablicy.


Drogowskaz na drzewie pokazuje szlaki wędrówek na Baranią Górę oraz do Centrum Wisły.








Zdjęcia zbiornika Wisła Czarne z zapory.




:)


Zielone okna z estimeble.pl

Wisła - Rezydencja Prezydenta RP i Zbiornik Wodny Wisła Czarne 09 Mar 2015 13:15 #347082

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Pozostałe zdjęcia bez opisu, ale specjalnie załączam zdjęcia tablic informacyjnych dla tych, którzy chcą się dowiedzieć więcej.







I nawet można rozpocząć tam wycieczkę rowerową z Wisły do "mojego" Gdańska. :)
















Wisła - Rezydencja Prezydenta RP i Zbiornik Wodny Wisła Czarne 10 Mar 2015 21:48 #347658

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Byłam w Zameczku Prezydenckim w 2007 roku z wycieczką. Wycieczka była zgłoszona do odpowiednich służb, trzeba było podać wszystkie dane osobowe łącznie z PESELEM. Na miejscu czekał przewodnik. Przechodziło się przez bramki a rzeczy podręczne jak np damskie torebki były prześwietlane. Dzisiaj podobno nie ma już takich rygorów. A w drewnianym kościółku można wziąć ślub.
Wstawię kilka zdjęć z wnętrz, tylko je odszukam.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Za tę wiadomość podziękował(a): Daniela

Wisła - Rezydencja Prezydenta RP i Zbiornik Wodny Wisła Czarne 10 Mar 2015 22:22 #347689

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Małgosiu,
bardzo będę wdzięczna za uzupełnienia, akurat nie wykonywałam zdjęć we wnętrzach.
W drodze na górę, chwilkę przed lądowiskiem dla helikopterów, są pozostawione słupki dawnej bramy wjazdowej. Obecnie takich rygorów jak opisałaś nie ma i każdy może tam wejść. Do Zamku Górnego nie można było wchodzić, być może czasem jest udostępniany do zwiedzania, mieliśmy czas ograniczony (zorganizowana grupa), więc nie dociekałam.

Wisła - Rezydencja Prezydenta RP i Zbiornik Wodny Wisła Czarne 10 Mar 2015 22:24 #347692

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Kilka moich zdjęć, nie ich dużo bo na większości plątali mi się przed obiektywem uczestnicy wycieczki.
wejście do budynku
zameczek1.jpg


zameczek2.jpg
zameczek3.jpg


zameczek4.jpg

zameczek5.jpg


zameczek6.jpg
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2015 22:29 przez Malkar. Powód: wstawienie zdjęć
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Wisła - Rezydencja Prezydenta RP i Zbiornik Wodny Wisła Czarne 10 Mar 2015 22:37 #347706

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
barek
zameczek7.jpg

hol, gdzie odbywają się oficjalne spotkania
zameczek14.jpg


kaplica pod wezwaniem św.Jadwigi Śląskiej
zameczek15.jpg
zameczek10.jpg

zameczek11.jpg


Zameczek od strony ogrodu
zameczek12.jpg
zameczek9.jpg
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2015 22:38 przez Malkar. Powód: uzupełnienie opisu
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Wisła - Rezydencja Prezydenta RP i Zbiornik Wodny Wisła Czarne 10 Mar 2015 22:49 #347720

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
W okresie PRL Zameczek służył jako dom wczasowy. Po przemianach Zameczek odrestaurowano, odzyskano sporo oryginalnego wyposażenia z lat 20-tych XX wieku, umeblowany jest w stylu art deco. Jest toZamek Górny, Zamek Dolny służy jako hotel.
Zameczek można zwiedzać w określone dni i godziny, oczywiście jeżeli Prezydent RP akurat nie przebywa w Zameczku.
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej Rezydencji RP w Wiśle.

Widok na Zamek Dolny
zameczek17.jpg
zameczek16.jpg
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Za tę wiadomość podziękował(a): markussch01, Amlos, Daniela

Wisła - Rezydencja Prezydenta RP i Zbiornik Wodny Wisła Czarne 31 Gru 2016 09:25 #515705

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Pałac Prezydencki w Wiśle zwiedzaliśmy 12-09-2012 r poniżej zdjęcia:

IMG_1653.jpg


IMG_1654.jpg


IMG_1655.jpg


IMG_1656.jpg


IMG_1659.jpg


IMG_1664.jpg


IMG_1665.jpg


IMG_1672.jpg


IMG_1674.jpg


IMG_1677.jpg


IMG_1676.jpg


IMG_1680.jpg


IMG_1681.jpg


IMG_1683.jpg


IMG_1684.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Malkar, mirek28, Amlos, Baptysja, Emalia112, mafi


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.258 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum