• Strona:
 • 1
 • 2

TEMAT: DUBAJ 8 cud świata

DUBAJ 8 cud świata 16 Cze 2015 00:37 #380062

 • alphax
 • alphax's Avatar
 • Offline
 • Posty: 1236
 • Otrzymane dziękuję: 1042
Dubaj, jeden ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich to od pewnego czasu 8 cud świata który przyciąga miliony gości. W tym roku także i my postanowiliśmy zobaczyć na własne oczy to czego nie widzieliśmy w innych arabskich krajach.
W trzech z siedmiu leżących obok siebie Emiratach spędziliśmy w rodzinnym towarzystwie intensywnie wypełnionych tropikalnych ale jakże niezapomnianych dni.

Kilka słów wprowadzenia na temat ZEA. Kraj ten w 19 wieku i w zasadzie do lat 70-tych ubiegłego wieku był bardzo biednym krajem. Dopiero w latach 60-tych zasłynął z wydobywania naturalnych pereł rosnących w muszlach na dnie morza. Prawdziwe jednak bogactwo dały Emiratom i ich rdzennym mieszkańcom odkryte złoża ropy naftowej.
Rdzenna populacja to ok. 15% wszystkich mieszkańców Emiratów. Pozostałe 85% to ludność napływowa z tego około 10% to Brytyjczycy i inni obywatele zachodniego świata, głównie biznesmeni i wysoko kwalifikowani specjaliści różnych zawodów przydatnych do budowania najbardziej nowoczesnego na świecie państwa na piasku. Pozostali to głównie ludność z całej Azji, pracownicy i robotnicy różnych branż, posiadający prawo czasowego pobytu wyłącznie uzależnione od posiadania pracy.
Bardzo interesujące jest to że początek egzystowania jakiejkolwiek obcej firmy czy koncernu w Dubaju polega na wykupieniu przez biznesmenów licencji (najczęściej na 99 lat) od rdzennych obywateli Emiratów.

Elementów składających się na 8 cud świata jest sporo. Należą do nich nie tylko najwyższy budynek na świecie Burj Khalifa, czy hotel w ksztalcie żagla Burj Al Arab zbudowany na sztucznej wyspie, Mall of the Emirates największe na świecie centrum handlowe pod jednym dachem z tysiącem sklepów i barów i restauracji oraz Ski Dubai na 22 tysiącach m2
Należą do nich zbudowane sztuczne wyspy dla których sprowadzono specjalnie gruboziarnisty piasek ponieważ ten z rodzimego dna Emiratów jest zbyt miałki, oraz prawie 1200 hoteli w mieście i wiele, wiele innych.
Dochodzą do tego gesty szejka Dubaju który rdzennym obywatelom swojego kraju którzy ukończyli studia daje w prezencie apartament wartości 100.000 dolarów, natomiast zawarte rdzenne małżeństwo (wyłącznie ci z tych 15%) otrzymują w prezencie piękną wille z ogrodem wartości miliona dolarów.


*****

Podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozpoczęliśmy od lądowania w pierwszym i największym z Emiratów w Abu Dhabi (czyt. Abu Dabi). Transfer autobusem z lotniska w kierunku północno-wschodnim poprzez Emirat Dubaj do Emiratu Sharjah (czyt. Szardża) trwał 1,5 godzinny. Przez pierwsze 6 dni miejscem zamieszkania był dla nas 5 gwiazdkowy hotel Hilton Sharjah położony bezpośrednio przy lagunie Khalid.
Serwis hotelu obejmował między innymi dwa posiłki (śniadania i kolacje) autobusowy transfer na plażę, bezpłatne korzystanie z Fitness Center oraz sauny i dwóch zewnętrznych basenów.

Przepisy w Sharjah są najbardziej radykalnymi przepisami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Jednym z charakterystycznych jest całkowity brak możliwości zakupu i zakaz spożywania pod jakąkolwiek postacią alkoholu. Hotel Hilton Sharjah stanowił dla nas przyjemną bazę wypadową do interesujących nas punktów które chcieliśmy koniecznie zobaczyć w Dubaju oraz Abu Dhabi.
Do uwiecznienia obrazów mieliśmy do dyspozycji dwa kompaktowe aparaty fotograficzne OLYMPUS oraz SONY i małą praktyczna wideokamerę GOPRO.
Ponieważ zaplanowaliśmy bogaty program i chcieliśmy dużo zobaczyć przemieszczaliśmy się taksówkami i super nowoczesnym bezzałogowym metrem. Taksówki są w Emiratach powiedzmy stosunkowo tanie mimo dużych pokonywanych codziennie przez nas odległości ok. 50-60 km w jedną stronę.
Środkiem płatniczym w Emiratach jest dirham. Jeden dirham to praktycznie równowartość jednej złotówki.

W hotelu mieszkaliśmy na szczęście od strony zatoki na ostatnim 18 piętrze z takim oto pięknym widokiem. Zdjęcia zrobione są przez szybę ponieważ okna tam są, nieotwieralne.Przy temperaturach 38-44° C w cieniu jakie serwowały nam Emiraty Arabskie częste picie wody należało wręcz do obowiązków.Widok z tarasu basenu od strony zatoki.

Fuaye hotelu Hilton Sharjah.Olbrzymie akwarium z egzotycznymi rybami w Mall of the Emirates. Woda zamknięta jest ścianą ze szkła o grubości 20cmPo południu do późnego wieczora tysiące ludzi oczekiwało co 30 min. na niesamowity pokaz tańczących fontann przy różnych rodzajach muzyki.

Oświetlone ulice wokół Burj Khalifa, c.d.n.

Zielony przystanek alphax
DUBAJ 8 cud świata
BELLA ITALIA


Pozdrawiam i zapraszam serdecznie Janusz
Ostatnio zmieniany: 16 Cze 2015 01:03 przez alphax.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, olibabka, Aguniada, Amlos, Bozi, VERA, hanya


DUBAJ 8 cud świata 16 Cze 2015 11:10 #380136

 • iwonaPM
 • iwonaPM's Avatar
 • Offline
 • Posty: 19
 • Otrzymane dziękuję: 1
Janusz mieliście fantastyczne wakacje i nietuzinkowe widoczki . Przepych niesamowity :) Może kiedyś się wybiorę oczywiście jak najpierw wygram w lotto :rotfl1:

DUBAJ 8 cud świata 16 Cze 2015 11:39 #380153

 • Jo37
 • Jo37's Avatar
 • Offline
 • Posty: 573
 • Otrzymane dziękuję: 263
Ależ widoki . Pierwszy raz byłam w Emiratach prawie 30 lat temu.
Różnica nieprawdopodobna.
Pozdrawiam,Joanna

DUBAJ 8 cud świata 16 Cze 2015 11:54 #380163

 • majowa
 • majowa's Avatar
 • Offline
 • Posty: 1361
 • Otrzymane dziękuję: 955
alphax wrote:
Dochodzą do tego gesty szejka Dubaju który rdzennym obywatelom swojego kraju którzy ukończyli studia daje w prezencie apartament wartości 100.000 dolarów, natomiast zawarte rdzenne małżeństwo (wyłącznie ci z tych 15%) otrzymują w prezencie piękną wille z ogrodem wartości miliona dolarów.

Noooo :whistle: to się nazywa gest. Niesamowite....
Dziękuję za relację. Marzę o takim wyjeździe :lev:
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona

DUBAJ 8 cud świata 16 Cze 2015 21:01 #380318

 • alphax
 • alphax's Avatar
 • Offline
 • Posty: 1236
 • Otrzymane dziękuję: 1042
Dziękuje za miłe komentarze.

Codziennie poranny widok z pokoju naszego okna zachęca do kolejnej wędrówki.
Za oknem jednak masakra, w pokoju 22° na zewnątrz aż 40° :woohoo: wyjście z hotelu namacalnie porównywalne z otwarciem gorącego piekarnika z którego wyjmujemy ciasto.
Uderzenie gorącego powietrza jest naprawde MEGA ale po chwili można się jednak przyzwyczaić :huh:Ale co tam, my młodzi gorączka nam nie szkodzi :P po wykwintnym śniadaniu każdy ładuje do swojej torby 2 butelki wody oraz wszystko co potrzebuje, ruszamy w drogę.
Do najbliższej stacji metra mamy z hotelu kilka kilometrów, do stacji jedziemy więc taksówką.
Metro jest bez motorniczego, sterowane komputerem. Mimo przewijających się codziennie tysięcy ludzi wszędzie niesamowicie czysto! Posadzki błyszczą jak...
Na terenie metra, peronów i wagonikach zabronione jest pod groźbą mandatu 200 dirham picie i spożywanie czegokolwiek. Znajdujemy to bardzo dobrze mając inne, przykre doświadczenia np. w Niemczech :(
Będziemy wracać ta samą drogą, kupujemy więc bilety ważne na cały dzień, są droższe ale możemy jechać w obu kierunkach wsiadając i wysiadając ile razy chcemy, bez względu na to czy jedziemy czerwoną czy zieloną linią metra. To nam pasuje ponieważ odległości między przystankami są spore, od 1,5 - 5 km, a czas nagli ;)
Z Sharjah jedziemy do Dubaju, docelowy punkt port Marina, w międzyczasie wysiadamy, przystanek przed World Trade Centre - Station Al Jafiliya.
Wszystkie przystanki są graficznie opisane wewnątrz wagonów i dwukrotnie aż do znudzenia zapowiadane w czasie jazdy nie ma więc możliwości aby przeoczyć.Mimo że czeka nas ciężki dzień ;) jestem cały w skowronkach :)
Szklane ściany widoczne za mną chronią podróżnych przed wypadnięciem na tory, z chwilą wjazdu kolejki metra otwierają się jednocześnie drzwi wagonów i drzwi w szklanych ścianach, nie ma ani na 1 cm żadnego przesunięcia w poziomie i możliwości wypadnięcia na tory.
Także nowość dla nas, wsiadając trzeba przestrzegać stref, np. tzw. złota karta z drogimi biletami (czytaj bez tloku i w pierwszym wagonie) czy całe odcinki wagonów wyłącznie dla kobiet lub kobiet z dziećmi. Od reszty pasażerów dzieli je gruba linia w kolorze ciemnego różu z oznaczeniami. Oczywiście z bratem usiedliśmy sobie w takiej strefie normalnie zapominając o przepisach. Naprzeciw siedzą sobie 3 młode Azjatki, śmieją się z nas niesamowicie. Po chwili zaskoczyliśmy w czym rzecz i zerwaliśmy się jak oparzeni, na szczęście czas było wysiadać.Następny przystanek słynna Marina Dubaj, port jachtowy i jak słońce pożegna się z dniem miejsce spacerowe wsrod kafejek i restauracji chętnie odwiedzane przez turystów.

Dalej idziemy w kierunku plaży, egzotyczna zieleń wzorowo zadbana. Za nami osiedle gdzie mieszkają głównie pracownicy obcych firm, także Polacy, tu przy Marinie mieszkania są jednak drogie.

Paręset metrów spaceru i krótki odpoczynek wzdłuż brzegu morza w zupełności wystarczy. Niestety do niespotykanej architekturze drapaczy chmur na końcu Mariny jeszcze kawał drogi. Na plaży nie ma dużo ludzi gorączka jest nie do wytrzymania, wchodzimy więc do środka osiedla.

Tutaj jest kilka stopni chłodniej, oaza spokoju i zbawienny, delikatny wiaterek.

Przechodzimy przez Marine i kierujemy się w stronę metra.

Od godz. 19.30 zapada szybko zmierzch, jadąc metrem stwierdziliśmy że wśród pasażerów są tylko młodzi ludzie max. do 35 lat, wracają do mieszkań pracownicy różnych branż, robotnicy i inni.
Padnięci docieramy do hotelu, zbawienny prasznic i niebawem kolacja.Przed snem rozkoszujemy się widokiem z pokoju na lagunę. Na pierwszym zdjęciu na złoto podświetlone trzy meczety po przeciwnej stronie zatoki i promenada po naszej stronie. Jutro pełen wrażeń nowy dzień :dance:Zielony przystanek alphax
DUBAJ 8 cud świata
BELLA ITALIA


Pozdrawiam i zapraszam serdecznie Janusz
Ostatnio zmieniany: 22 Cze 2015 09:25 przez Hiacynta. Powód: usunięcie fotki-prośba autora
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Jo37, Amlos, DANA, VERA, hanya, majowa

DUBAJ 8 cud świata 17 Cze 2015 21:44 #380654

 • alphax
 • alphax's Avatar
 • Offline
 • Posty: 1236
 • Otrzymane dziękuję: 1042
Część 3 ale nie ostatnia ;)

Na kolejną wyprawę umówiliśmy się z sympatycznym pakistańskim taksówkarzem który kiedyś wiózł nas wieczorem od metra do hotelu.
Z hotelu pojechaliśmy do meczetu Sheikh Zayed w Abu Dhabi oddalonego ponad 140 km, naturalnie po uprzednim ustaleniu ceny za usługę. Jazda metrem o nie wchodziła w rachubę ponieważ jego sieć nie sięga poza obszar Emiratu Dubaj, a gdyby nawet to taksówką jest "taniej".
Aby ominąć korki mimo 6 pasów w jednym kierunku na głównej autostradzie biegnącej przez Dubaj wzdłuż Zatoki Perskiej nasz taksówkarz pojechał z hotelu inną drogą i mogliśmy podziwiać panoramę Dubaju od południa chociaż widoczność była w danej chwili przed południem słabiutka.W przeciwieństwie do Dubaju tu w Abu Dhabi widoczność była najlepsza ze wszystkich dni naszego urlopu.
Meczet nazwany jest na cześć zmarłego, pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Scheich Zayid bin Sultan Al Nahyan którego portrety widzieliśmy w wielu miejscach.
Meczet o powierzchni 39 tys. m2 zbudowany na terenie 56 ha wraz z ogrodami, pomieścić może 40 tys. wiernych robi ogromne wrażenie.
Do jego budowy meczetu którego koszty budowy opiewają na sumę 545 milionów dolarów użyto wysokiej jakości materiałów budowlanych, miedzy innymi 15 rodzajów marmuru oraz złoto w płatkach do elementów dekoracyjnych. Do wykonanego na zamówienie w Iranie największego na świecie dywanu o wielkości 5600 m2 zużyto 35 t wełny i 12 t bawełny. Meczet zdobi 7 wielkich żyrandoli zdobionych tysiącami kryształów Swarovskiego. Największe z nich mają 10m średnicy i 15m wysokości.
Korzystając z okazji pobytu w Abu Dhabi chcieliśmy podjechać jeszcze nad morze i zobaczyć Emirates Palace, pałac w którym na 8 piętrze są tajemnicze suity rządzącej rodziny, dolne pietra przeznaczono na luksusowy hotel. Niebagatelny koszt budowy aż 3 miliardy dolarów. Niestety nie pojechaliśmy aby zobaczyć to cudo.

Emirates Palace należy do rodziny prezydenta, szejka Chalifa bin Zayid Al Nahyan, tego który sfinansował dokończenie budowy najwyższego budynku na świecie Burj Khalifa kiedy w kryzysie finansowym Dubaju zabrakło pieniędzy na ukończenie tej budowli.

Na zdjęciu wyszukanym w Internecie jedno z wnętrz Emirates Palace w Abu Dhabi.Po powrocie do Sharjah zafundowaliśmy sobie jeszcze przed sutą kolacją spacer w okolicy hotelu, na zdjęciach wielorodzinne budynki mieszkalne i wille.

W następnym odcinku przeprowadzka na Palm Jumeirah :)
Zielony przystanek alphax
DUBAJ 8 cud świata
BELLA ITALIA


Pozdrawiam i zapraszam serdecznie Janusz
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Amlos, VERA, hanya, Muscari

DUBAJ 8 cud świata 18 Cze 2015 06:29 #380730

 • Jo37
 • Jo37's Avatar
 • Offline
 • Posty: 573
 • Otrzymane dziękuję: 263
Janusz - mieliście piękną wycieczkę .Patrzę na zdjęcia i nie widzę żadnego
znajomego miejsca. Ja również mieszkałam w emiracie Sharjah.
Nieprawdopodobny rozwój i uroda miejsc, które pokazujesz.
Pozdrawiam,Joanna

DUBAJ 8 cud świata 18 Cze 2015 09:22 #380760

 • Barabella
 • Barabella's Avatar
Dziękuję Januszu za piękną, kolejną część. Jednak tego upału to Wam nie zazdroszczę....

DUBAJ 8 cud świata 18 Cze 2015 12:08 #380817

 • elakuznicom
 • elakuznicom's Avatar
 • Offline
 • Posty: 17
 • Otrzymane dziękuję: 25
Cuda pokazujesz !!! serdeczne dzięki raz jeszcze .. jakie piękne te budowle ..

DUBAJ 8 cud świata 18 Cze 2015 22:24 #381029

 • alphax
 • alphax's Avatar
 • Offline
 • Posty: 1236
 • Otrzymane dziękuję: 1042
Dziękuję Wam wszystkim za miłe słowa. Wrażenia z tego szczególnego pobytu pozostaną bezsprzecznie na długo w naszej pamięci.

Joanno okres 30 lat to bardzo długo, każdego roku powstają w Emiratach dziesiątki nowych obiektów. Przy ich budowie pracuje tysiące ludzi, możesz mi wierzyć efekty widać po upływie miesiąca, nawet tygodnia.

Basiu należę do osób dosyć wyczulonych na upał ale mogę Ciebie zapewnić że latem w ogródku jestem często dużo bardziej spocony i z tego powodu zaraz nerwowy.
Naturalnie każdy reaguje inaczej, uważam że radziliśmy sobie jednak bardzo dobrze mając przewiewne ciuchy. Upał redukowaliśmy znacznie przez picie znacznych ilości wody oraz wejściami przy każdej okazji do klimatyzacyjnych pomieszczeń.
Na marginesie tematu powiedziano nam ze od polowy czerwca przez najbliższe 2 miesiące są w sklepach duże promocje oraz ceny dla turystów za pobyty są znacznie obniżone.
Podyktowane jest to wysokimi temperaturami które mogą sięgać w cieniu do 50°C !

Na kolejny fotoreportaż zapraszam w sobotę ponieważ także jutro nie będę dysponował czasem aby poskładać materiał. Dobranoc :)
Zielony przystanek alphax
DUBAJ 8 cud świata
BELLA ITALIA


Pozdrawiam i zapraszam serdecznie Janusz

DUBAJ 8 cud świata 20 Cze 2015 09:11 #381473

 • alphax
 • alphax's Avatar
 • Offline
 • Posty: 1236
 • Otrzymane dziękuję: 1042
Intensywne dni naszego urlopu zostały zakończone, opuściliśmy hotel Hilton Sharjah.
Wielki SUV, wypasiona Toyota, nie widziałem takich w zachodniej Europie zawiozła nas do Emiratu Dubaj na Palm Jumeirah, pierwszą zbudowana w Dubaju sztuczną wyspę w kształcie palmy do hotelu Jumeirah Zabeel Saray.Z najwyższych ponad 400 m stojących w Marinie wieżowców rozciąga się wspaniały widok na wyspę gdzie widać jej kształt. Wyspę zbudowano na początku 21 wieku pod nadzorem dwóch holenderskich firm, do jej budowy o powierzchni 560 ha użyto około 200 milionów m3 piasku i kamieni.
Widoczna na satelitarnych zdjęciach wyspa składa się z 3 elementów: pnia i 16 z nim połączonych liści oraz zewnętrznej prawie 12 km obręczy spełniającej rolę falochronu. Obręcz na której budowane są nadal luksusowe hotele połączona jest z pniem 800m długim podwodnym tunelem. Na pniu zbudowano miedzy innymi jednotorowa kolejkę, apartamenty i siec komunikacji samochodowej. Liście dostępne są wyłącznie dla właścicieli zbudowanych na nich pięknych willi z ogrodami. W centralnej części obręczy zbudowano największy hotel Atlantis wraz rozrywkowym kompleksem.

Zdjęcia satelitarne.

Hotel Jumeirah Zabeel Saray w którym zamieszkaliśmy zajmuje 19 miejsce na liście rankingowej oceny gości z pośród prawie 1200 hoteli w Dubaju. Przez kolejne dni urlopu które tam spędziliśmy rozkoszowaliśmy się hotelem odpoczywając oraz korzystając ze SPA.
Pierwsze wejście powaliło nas na kolana robiąc piorunujące wrażenie, olbrzymi hall, korytarze z butikami, restauracje, kąciki do wypoczynku.

Tym razem otrzymaliśmy pokój na 1 piętrze od wewnętrznej strony palmy z tarasem widokowym na hotel Atlantis. Po naszym wejściu do pokoju włączył się telewizor prezentującym powitanie. Niebawem dostarczono nam do przepięknie urządzonego w orientalnym stylu pokoju bagaże. Wyposażenie pokoju i bardzo miła obsługa była adekwatna do wysokiego miejsca na rankingowej liście.

Podobnie jak w Hilton Sharjah codziennie wymieniano pościel oraz ręczniki. Łazienka wyposażana była codziennie w świeże beżowe szlafroczki, białe paputki, małe buteleczki z szamponami, żelami do kąpieli, body lotion i inne środki do pielęgnacji ciała.

Po odświeżeniu się wyszliśmy na spacer zapoznać się bardziej z hotelem i okolicą.
Mimo bardzo upalnego dnia najpierw wyszliśmy do ogrodu sprawiło nam to wielką radość, biała Plumeria pachnie bosko.Na ostatnim piętrze zlokalizowane były apartamenty, na zewnętrzną stronę palmy rozciągał się widok na Dubaj Marine.


Od tej strony było też prezentujące się mega, główne wejście do hotelu Zabeel Saray.W czasie naszej nieobecności pokojowi ponieważ obsługę stanowili młodzi chłopcy uprzątnęli, wymienili ręczniki oraz przygotowali nasze łóżko do nocnego wypoczynku.
Zielony przystanek alphax
DUBAJ 8 cud świata
BELLA ITALIA


Pozdrawiam i zapraszam serdecznie Janusz
Za tę wiadomość podziękował(a): Jo37, Martina, hanya

DUBAJ 8 cud świata 20 Cze 2015 09:42 #381480

 • olibabka
 • olibabka's Avatar
 • Offline
 • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
 • Posty: 4415
 • Otrzymane dziękuję: 2863
Z wielkim zainteresowaniem czytam Twoją relację i dziękuję za nią :hug: i za przepiękne zdjęcia. Ogląda się jak baśnie z tysiąca i jednej nocy :lol: Nigdy nie byłam w podobnym miejscu :ohmy: Ja chyba jednak źle bym się czuła w takim przepychu, niezwyczajna jestem :silly: :lol:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

DUBAJ 8 cud świata 20 Cze 2015 13:50 #381526

 • alphax
 • alphax's Avatar
 • Offline
 • Posty: 1236
 • Otrzymane dziękuję: 1042
Marysiu bardzo mi miło, dziękuję za Twój komentarz.
Mogę Ciebie zapewnić, co do pozytywnego samopoczucia w takim miejscu można się szybko przyzwyczaić ;)
Ale poważnie, nikt na nikogo nie zwraca szczególnej uwagi, miła obsługa w hotelu traktuje wszystkich gości bez wzgledu na jakiekolwiek różnice jednakowo bardzo grzecznie.
Otoczenie? no cóż my także nie mieliśmy do tej pory okazji mieszkać w tak luksusowym hotelu.

Jutro ostatni odcinek mojej relacji a w nim "gwóźdź programu" widoki z 125 piętra najwyżego budynku świata.
Zielony przystanek alphax
DUBAJ 8 cud świata
BELLA ITALIA


Pozdrawiam i zapraszam serdecznie Janusz
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2015 13:55 przez alphax.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

DUBAJ 8 cud świata 20 Cze 2015 16:17 #381547

 • Roma
 • Roma's Avatar
Cudowne miejsca,chyba nie miałabym problemu z aklimatyzacją w takim środowisku ale pod warunkiem, że mogłabym korzystać z tego przepych do woli ;) :devil1:

DUBAJ 8 cud świata 20 Cze 2015 19:29 #381590

 • Robaczek
 • Robaczek's Avatar
 • Offline
 • Posty: 2667
 • Otrzymane dziękuję: 2993
Januszu, dziękuję za fantastyczną relację i piękne zdjęcia!
Oczarował mnie zwłaszcza wielki meczet Sheikh'a Zayed'a - nie wiem czy widziałeś ogród Kamelii Bin Zaal na tegorocznym Chelsea, "Beauty of Islam"?
Inspirowany był właśnie tą majestatyczną budowlą :lev:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka

DUBAJ 8 cud świata 20 Cze 2015 23:33 #381672

 • alphax
 • alphax's Avatar
 • Offline
 • Posty: 1236
 • Otrzymane dziękuję: 1042
Roma można było korzystać do woli z bardzo wielu rzeczy, byliśmy czasem wręcz zdumieni serwisem.

Kasiu bardzo dziękuje za miłe słowa. Naturalnie widziałem "Beauty of Islam" to bardzo piękny ogród z motywami architektury meczetu Sheikh Zayed oraz pasującą do nich roślinnością.Pierwszy i ostatni dzień urlopu są zawsze czymś szczególnym. Pierwszy wyznacza piękną perspektywę, ostatni natomiast koniec przyjemności i powrót do rzeczywistości :huh: chętnie pozostalibyśmy tu jeszcze 2-3 dni.
Po śniadanku wyruszyliśmy przez hotelowy ogród na plażę pod parasole, od czasu do czasu zażywając kąpieli w morzu i basenie. Osobiście decydowałem się na basen gdyż woda była o kilka stopni chłodniejsza co przy 42° powietrza miało niebagatelne znaczenie.

To już nasze ostatnie zdjęcia z hotelu w ostatnim dniu przed wyjazdem, smutno mi.

W godzinach popołudniowych pojechaliśmy hotelowym Shuttle Busem na ląd.
Na godzinę 17.30 mieliśmy wykupione już w Niemczech bilety (dużo tańsze niż na miejscu) na wjazd na widokowy taras mieszczący się na 125 piętrze w Burj Khalifa.
Bardzo płynny wjazd jedną z wind trwał dokładnie tylko 1min. i 10sek.
Fantastyczne widoki z góry, zobaczyliśmy ile jest jeszcze miejsca do zagospodarowania i zabudowania w najbliższej okolicy :woohoo:

Widoczne z góry dysze fontann.Po powrocie do hotelu ostatnie godziny do czasu odjazdu na lotnisko (tym razem odlot był w nocy z Dubaju) spędziliśmy (osobno kobiety i mężczyźni) wypoczywając w hotelowych pomieszczeniach SPA.
Na zdjęciach: jakuzzi, basen z miejscami do odpoczynku oraz korytarz z którego były wejścia do mniejszych pomieszczeń. W nastrojowych pomieszczeniach stały kanapy i wyprofilowane łóżka z poduchami do wyciszenia się ;) przy cichutkiej, nastrojowej arabskiej muzyce ale nie tylko arabskiej.
Czyste, pachnące, duże ręczniki, dzbany ze schłodzoną wodą z miętą i cytryną oczekiwały na potrzebujących.Światła na korytarzyku naturalnie gasły :PNiesamowita frajdę sprawiały zawsze publiczności kolejne tańczące bicze wodne wspaniale dobrane z muzyką.
Tak zakończył się nasz sen w "krainie tysiąca i jednej nocy".

Marina Dubaj – zdjęcie nieznanego autora z sieci.

Zielony przystanek alphax
DUBAJ 8 cud świata
BELLA ITALIA


Pozdrawiam i zapraszam serdecznie Janusz
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Robaczek, hanya

DUBAJ 8 cud świata 21 Cze 2015 08:54 #381695

 • Roma
 • Roma's Avatar
Te wszystkie widoki to jak sen,jak bajka aż trudno uwierzyć,że jest to realne,namacalne. :woohoo: Dziękuję Januszu za możliwość przeniesienia choć na chwilę w inny ,piękniejszy świat :kiss3:

DUBAJ 8 cud świata 23 Cze 2015 21:31 #382633

 • alphax
 • alphax's Avatar
 • Offline
 • Posty: 1236
 • Otrzymane dziękuję: 1042
Roma dziękuje za wizytę i komentarz :)

Bezsprzecznie jest to inny świat niż nasz, bardzo ciekawy, interesujący przez swoją inność. Stąd powstała nasza nieodparta ochota zobaczenia tego wszystkiego osobiście aby mieć możliwość zachwycać się tym wielkim technicznym rozmachem wymieszanym z luksusem.
Była to dla nas wszystkich wielka choć nie do końca wypełniona ze względu na czas jej trwania przygoda.

Świat ten jest bardzo piękny w swoim rodzaju, w szczególności dla tych którzy z tego piękna i luksusu mogą w pełni korzystać.
Są jednak tak jak zresztą w każdej części naszego globu mniej piekniejsze zakątki i przykłady o których nie wspomniałem.
Zielony przystanek alphax
DUBAJ 8 cud świata
BELLA ITALIA


Pozdrawiam i zapraszam serdecznie Janusz

 • Strona:
 • 1
 • 2
Wygenerowano w 0.225 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum