TEMAT: GDAŃSK * SOPOT * GDYNIA

GDAŃSK * SOPOT * GDYNIA 13 Cze 2016 12:14 #480396

  • alphax
  • alphax's Avatar
  • Offline
  • Posty: 1236
  • Otrzymane dziękuję: 1042
GDAŃSK * SOPOT * GDYNIA
Urlop przywołujący wspomnienia z dzieciństwa i młodości.


Nasza urlopowa kwatera mieściła się bezpośrednio przy plaży w sopockim pensjonacie, o tym ale w dalszej części. Ponieważ od ponad pół wieku mam wielki sentyment do gdańskiej starówki z przyjemnością tu w Gdańsku rozpoczynam krótki fotoreportaż.
Górna część wieży Dworca Głównego do złudzenia podobna jest do wieży gotycko-renesansowego gdańskiego ratusza na drugim zdjęciu widocznego od ulicy Piwnej.

Długie Pobrzeże nad Motławą z pięknie odnowionymi kamieniczkami przy wymarzonej pogodzie wypełnione jest po brzegi turystami z całego świata.Urzekająca ulica Mariacka przyciąga gości nie tylko architekturą zabudowy z charakterystycznymi przedprożami ale także mnóstwem sklepików z bursztynowymi ozdobami i nie tylko.Na końcu ulicy widoczna ze strzelistymi wieżyczkami Bazylika Mariacka z 1502 roku trzecia co do wielkości na świecie zbudowana z wypalanej cegły.

Wspaniale prezentuje się pierzeja mołdawskiego pobrzeża z najstarszym zachowanym w Europie dźwigiem portowym.Widok przez bramę na Długi Targ z pięknymi kamieniczkami i ratuszem.Dwór Artusa z 1350 roku przy tzw. Trakcie Królewskim to jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków Gdańska, dawne miejsce spotkań kupców, na pierwszym planie Fontanna Neptuna z 1633 roku.Tu naprzeciw ratusza przy ulicy Długiej nieco znużeni przysiedliśmy na kawce i wyśmienitych pączkach z różaną marmeladą.Pod przejściem w Złotej Bramie umieszczone jest zdjęcie upamiętniające obraz Gdańska po zakończeniu wojny.
To niesamowite jak z gruzu, zgliszcz i ruin odbudowano to piękne miasto, chwała tym którzy się do tego przyczynili.
* * * * * * * * * * * * * * * * * *

Sopot w połowie ub. wieku niegdyś najpopularniejsza wypoczynkowa miejscowość nad Bałtykiem znana także z Międzynarodowego Festiwalu Piosenki na jakiś czas straciła na znaczeniu które po odmłodzeniu obecnie zdecydowanie odzyskała.
Właśnie w Sopocie latach 50-60 tych mieszkając w prywatnych kwaterach co roku każdego roku w sierpniu spędzałem z rodziną miesiąc wakacji.
Tam też w nieistniejącym już Klubie "Non Stop" pod brezentowym dachem przy plaży bywałem na występach pierwszych najwybitniejszych solistów i zespołów Bigbitowych.
"Non Stop" był wtedy najbardziej znaną i pierwszą dyskoteką w Polsce.

Niezwykli goście na plaży, na drugim planie jedna z atrakcji miasta ponad 500 m długości Molo i Hotel Sheraton *****W parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich gatunek tulipanów sięgał na wysokość 80 cm.

Słynny Grand Hotel ***** od frontu i od strony morza.W podwórkach budynków przy deptaku Bohaterów Monte Casino zwanego popularnie Monciakiem powstało wiele obiektów gastronomii.

Mieszkaliśmy w widocznym w tle pensjonacie, jadaliśmy często w Tropikalnej Wyspie na plaży.Kilkadziesiąt metrów dalej miejsce sopockiego Non-Stopu. Pozostał tylko plac dyskoteki gdzie występowali najsławniejsi i budynek administracji na którym widnieje mural Krzysztofa Klenczona jednego z liderów Czerwonych Gitar.Pod koniec tygodnia od północy powiało silniejszym chłodnym wiatrem ku uciesze amatorów żagli.

Wypad do Gdyni i spacer Skwerem Kościuszki.
Przy Nabrzeżu Pomorskim przycumowane dwa sławne muzealne obiekty żaglowiec Dar Pomorza i okręt wojenny ORP Błyskawica.

Sopot w zasadzie przygotowany na szturm wczasowiczów.
Weekendowi goście w oczekiwaniu na słoneczko i doczekali się następnego dnia, na nas nadszedł już czas wyjazdu do rodzinnego Torunia.

BREZENTOWE NIEBO - Sopocki NON STOP rok 1966

Zielony przystanek alphax
DUBAJ 8 cud świata
BELLA ITALIA


Pozdrawiam i zapraszam serdecznie Janusz
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2016 12:15 przez alphax.
Za tę wiadomość podziękował(a): magdala, mirek28, MagdaH, VERA, magdalen


Wygenerowano w 0.126 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum