TEMAT: Dlaczego lawenda "zwiędła" chwilę po przesadzeniu?

Dlaczego lawenda "zwiędła" chwilę po przesadzeniu? 24 Maj 2021 17:18 #763241

  • golebiewski.pg
  • golebiewski.pg's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 3
IMG_20210524_171032.jpg

Kupiłem dzisiaj dwie ładne lawendy wąskolistne, przesadziłem do doniczek ze świeżą ziemią , a dosłownie po godzinie wszystkie kwiaty oklapły, zwiędły, nawet nie wiem jak to nazwać. Balkon jest dość mocno nasłoneczniony, ziemia była wilgotna w doniczce jeszcze w sklepie, a po zasadzeniu dodatkowo je podlałem z dodatkiem płynnego nawozu. Czy coś jeszcze z nich będzie? Coś da się zrobić?
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2021 22:36 przez golebiewski.pg.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Dlaczego lawenda "zwiędła" chwilę po przesadzeniu? 24 Maj 2021 17:36 #763246

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1741
  • Otrzymane dziękuję: 12773
Wydaje mi się, że od razu po przesadzeniu nie powinna być wystawiona na działanie słońca.
Nawożenie według mnie rozpoczyna się po dwóch tygodniach od posadzenia w nowe podłoże.
Może została przelana.
Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, bietkae, Bobka

Dlaczego lawenda "zwiędła" chwilę po przesadzeniu? 24 Maj 2021 18:51 #763250

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6131
  • Otrzymane dziękuję: 22358
Ewa ma rację ,nie wystawia się nowo posadzonych roślin na słońce ,nie podlewa się obficie no może róże to co innego :wink2: I inne i od razu nie wlewa się nawozu .

Sadzenie lawendy zacznij od przygotowania donicy, która powinna być dość duża i głęboka, bo lawenda tworzy rozległy system korzeni. Na jej dnie umieść warstwę drenującą, gdyż roślina ta jest wrażliwa na wilgoć, bardzo nie lubi przemokniętych korzeni i szybko może zachorować na szarą pleśń. Jako drenaż sprawdzi się keramzyt lub gruby żwir.

Pamiętaj również, aby wybrany pojemnik posiadał liczne otwory w dnie, przez które będzie mógł odpływać nadmiar wody. Na warstwę drenującą wysyp odpowiednią dla lawendy ziemię – powinna być ona żyzna, lekka i przepuszczalna, neutralna lub lekko zasadowa, o dużej zawartości wapnia. Umieść sadzonkę w podłożu, okryj korzenie warstwą gleby i starannie ją ubij. Po posadzeniu podlej roślinę – ostrożnie, w takiej ilości, aby lekko zwilżyć ziemię.
Rady z netu :wink2:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2021 18:51 przez Bobka.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, MARRY, ewakatarzyna

Dlaczego lawenda "zwiędła" chwilę po przesadzeniu? 26 Maj 2021 19:30 #763480

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11394
Doniczki z lawendą mogły długo stać w sklepie i jak zostały wystawione na słońce to rośliny po prostu dostały szoku. Lawenda wbrew pozorom nie wymaga specjalnych zabiegów oprócz wiosennego przycięcia, a podłoże musi być raczej suche, natomiast z nawożeniem trzeba być bardzo ostrożnym. U mnie wprawdzie w gruncie ale lawenda rośnie na tarasie bardzo blisko kostki brukowej i korzenie praktycznie są w pisaku, ziemi jest niewiele i latem nigdy nie zwiędły z powodu suszy, to raczej ja z litości czasami je podleję. Samosiejki mam w całym ogrodzie w tym na skarpie i rosną bez podlewania, nawożenia, jedyne co przy nich robię to przycinam wiosną. Wiąże się to z karczowaniem samosiejek ale jesienne cięcie w przypadku mroźnej zimy grozi wymarznięciem, kilka moich koleżanek tej zimy straciło swoje rośliny w wyniku jesiennych porządków. U mnie pełno samosiejek i już jest kolejka na nie więc na razie nie karczuję, niech ukwiecają inne ogródki :)
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.316 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum