TEMAT: Hoya caudata ''Sumatra''

Hoya caudata ''Sumatra'' 03 Mar 2017 18:23 #526709

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Już sama nazwa hoi caudata ''Sumatra'' wskazuje że hoja pochodzi z Sumatry. Noce są tam dość chłodne jednak dnie bardzo gorące i jest wysoka wilgotność powietrza. Hoja ta nie należy do hoi łatwych w uprawie, z racji tego że powoli się ukorzenia, bardzo wolniutko rośnie i trzeba czasami uzbroić się w cierpliwość by doczekać się na niej kwitnień. Jej kruche łodygi mogą stwarzać problemy z łamaniem się czego ta hoja nie lubi, dlatego wielu zniechęca długim oczekiwaniem na efekty uprawy. Jednakże jest warta zachodu gdyż jest jedną z piękniej kwitnących hoi. Natomiast jej liście (proporcjonalnie do cieniutkiej łodyżki) są twarde u brzegów (przy dotyku ma się wrażenie jakby były wyposażone w ostrza od starej piły), natomiast młode listki są miękkie i powoli nabierają cech liści dorosłych czyli mających cętki i plamki przeróżnej wielkości. Hoja preferuje miejsca zacienione, należy nie dopuszczać do przesuszenia podłoża, aczkolwiek należy uważać by jej nie przelać, na co jest niezmiernie wrażliwa. Do słońca należy ją przyzwyczajać stopniowo (młode listki i łodyżki źle to znoszą). U mnie niestety jeszcze nie kwitła, ale można jej kwiaty obejrzeć tutaj: lulu-dori.blogspot.com/2013/09/kwitnieni...caudata-sumatra.html


DSC_0017.jpg


tu jest to bardzo dobrze widoczne że młode liści dopiero są w trakcie wytwarzania plam i cętek
DSC_0016-2.jpg


DSC_0013-3.jpg
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 03 Mar 2017 18:24 przez Forumowa Żabula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Vesper


Zielone okna z estimeble.pl

Hoya caudata ''Sumatra'' 03 Mar 2021 03:06 #750897

  • Vesper
  • Vesper's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 94
  • Otrzymane dziękuję: 153
Forumowa Żabula, mogłabyś mi doradzić, jak najlepiej ukorzeniać sadzonkę caudaty? (W tej chwili trzymam ją w wodzie, jest maleńki korzonek, ale może lepiej przełożyć ją do spaghnum?)
20210303_030423-1.jpg
Pozdrawiam, Beata.

Hoya caudata ''Sumatra'' 03 Mar 2021 10:53 #750919

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
Beatko, Żabula Ci nie odpowie bo od bardzo dawna już na forum nie zagląda :(
Ostatnio kupiłam sadzonkę caudaty, nie wiem jakiej, ukorzeniam w lechuzie, przynajmniej się staram, a dorosła, którą mam już ponad trzy lata ukorzeniałam w zwykłej ziemi i jakimś cudem się udało :happy3:
Myślę że każdy sposób dobry byle się udało :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Vesper

Hoya caudata ''Sumatra'' 07 Mar 2021 05:16 #751369

  • Vesper
  • Vesper's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 94
  • Otrzymane dziękuję: 153
Dziękuję Iwonko, jesteś nieoceniona :hearts: . Faktycznie ukorzenienie w ziemii to spory sukces, aczkolwiek ja w przypadku hoi boję się ukorzeniać w ten sposób (kapryśnice, nigdy nie wiadomo co im się spodoba :jeez: ). Stwoerdziłam że tę moją zostawię w wodzie, skoro ma już zalążki korzonków, niech stoi. Z lechuzą jeszcze nie próbowałam, ale będę ją zamawiać, bo w połowie miesiąca kilka pięknych sadzonek ma do mnie przyjść...

Wracając do caudaty, ja też nie wiem jaką mam, prawdopodobnie Sumatra lub Java (chociaż miałam kiedyś Sumatrę i miała o wiele ostrzejsze brzegi). Te moje liście są młode, wybierałam spomiędzy dwóch sadzonek, z liśćmi już starszymi i młodszymi, jakoś zdecydowałam się na te, więc mogą jeszcze nabrać cech caudaty...

Pozdrawiam serdecznie :)
Pozdrawiam, Beata.
Ostatnio zmieniany: 07 Mar 2021 05:38 przez Vesper. Powód: poprawka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Carmen
Wygenerowano w 0.259 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum