TEMAT: Hoya a Woskownica (różne rośliny)

Hoya a Woskownica (różne rośliny) 10 Sie 2017 13:50 #559819

  • Stachu
  • Stachu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 184
  • Otrzymane dziękuję: 147
Witam, zauważyłem że na forum jak i w internecie ludzie często nazywają hoye woskownicą. Jest to błąd, bo nazwa hoja jest zarezerwowana dla właśnie dla nich (łacińska hoya), ale zwyczajowa nazwa woskownica jest zarezerwowana dla zupełnie innej grupy roślin, która po łacinie nazywa się Myrica. Aby lepiej zrozumieć różnice wysyłam zdjęcie znanej wszystkim Hoya carnosa i mojego nowego nabytku Woskownicy pensylwańskiej (Myrica pensylvanica)

Hoya carnosa
20771848_1962696487277606_218969123_o.jpg


Myrica pensylvanica (M)
20793858_1962696477277607_1418341547_o.jpg


Myrica pensylvanica (K)
20747864_1962696480610940_1263568681_o.jpg


Pierwsza różnica najbardziej widoczna: jedna z roślin to pnącze, a druga do krzak. Dość twardy by samemu się utrzymać i rosnąć w górę nawet na 2 metry wysokości w hodowli a w naturze nawet 4 metry. Hoya sama tyle nie osiągnie, musi mieć jakąś podporę lub z czegoś zwisać. Zapewne zastanawiacie się też o co chodzi z tym M i K przy zdjęciach woskownic? W nawiasie są to rośliny dwupienne, a osobniki żeńskie są oblepione owocami u których 1/4 masy stanowi wosk, to kolejna różnica w stosunku do hoi, które nie jestem pewien jak w naturze owocują i puszczają nasiona, ale w hodowli nie słyszałem o owocach na tych roślinach. Następną różnicą jest występowanie; Hoye pochodzą z ciepłych rejonów (Azja południowo-wschodnia, Australia i Nowa Gwinea), a woskownice rosną raczej w chłodnym środowisku Europy, Ameryki północnej. Woskownice są bardzo "uniwersalne" i mogą rosnąć w różnych glebach o różnym nawodnieniu i nasłonecznieniu, hoya taka nie jest. Jednak woskownice rosną najczęściej na podmokłych glebach gdzie często tworzą kolonie, co różni je od hoi. Jak wiadomo hoya puszcza piękne woskowe kwiaty, pięknie pachnące i w hodowli nie ma owoców. Woskownica puszcza małe niepozorne i raczej mało ozdobne kwiatki które nie pachną, ale ma ciekawe owoce (o czym już wspominałem). Liście też są różne, woskownica ma skórzane długie liście, nie są jednak mięsiste. Hoya ma mięsiste w zależności od gatunku, różnej wielkości liście, jednak żaden z nich nie przypomina liści typowych woskownic.

Wymieniłem chyba największe i najlepiej widoczne różnice. To dlaczego są mylone? Jest tak, bo Hoya jest bardzo znana i popularna i jej woskowe liście sprawiły że wielu ludzi zaczęło o nie mówić woskownica natomiast sama woskownica jest mało znana, rzadka (w naturze) i nie jest popularna jako roślina hodowlana i dlatego ludzie nie wiedzą że woskownica to jest inna roślina niż hoya.

Liczę na to, że pasjonaci hoi będą świadomi istnienia rośliny której nazwa bywa mylnie używana do określenia hoi. Piszę to jako ciekawostkę nic więcej.

Pozdrawiam.
Ewolucja Tworzy różne niezwykłe organizmy

Hoduję rośliny owadożerne, sukulenty, kilka innych roślin takie jak dracena i placyterium
Ostatnio zmieniany: 10 Sie 2017 16:08 przez Forumowa Żabula.


Zielone okna z estimeble.pl

Hoya a Woskownica (różne rośliny) 10 Sie 2017 16:24 #559829

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Stachu wrote:
Wymieniłem chyba największe i najlepiej widoczne różnice. To dlaczego są mylone? Jest tak, bo Hoya jest bardzo znana i popularna i jej woskowe liście sprawiły że wielu ludzi zaczęło o nie mówić woskownica natomiast sama woskownica jest mało znana, rzadka (w naturze) i nie jest popularna jako roślina hodowlana i dlatego ludzie nie wiedzą że woskownica to jest inna roślina niż hoya.

Pozdrawiam.

Stachu, oczywiście że masz rację w tym co piszesz, gdyż hoya jest z rodziny toinowatych a nazywana jest potocznie woskownicą dlatego, ponieważ na tych pnączach kwiaty wydzielają specyficzny, miodowy wosk i to właśnie z nimi ludzie kojarzą z błędnej nazwy tę grupę roślin. Niestety, w dawnych latach nawet szkoły ogrodnicze nauczały iż hoya to inaczej woskownica. I jak do tej pory nikt już tego nie zmienia. Natomiast co do info o nazwie Woskownica, jest dostępna w Wikipedii następująca notatka która mówi że: ''Woskownica – rodzaj roślin należący do rodziny woskownicowatych. Nazwa ta potocznie, zwłaszcza w kwiaciarstwie i ogrodnictwie stosowana jest także w odniesieniu do roślin z rodzaju hoja.''
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Hoya a Woskownica (różne rośliny) 11 Sie 2017 05:26 #559929

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4019
  • Otrzymane dziękuję: 4067
Kerstin2309 wrote:
ludzie nie wiedzą że woskownica to jest inna roślina niż hoya.

Dlatego lepiej używać nazwy 'woskówka' - wtedy nie będzie zamieszania.
bez

Hoya a Woskownica (różne rośliny) 11 Sie 2017 06:01 #559931

  • Stachu
  • Stachu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 184
  • Otrzymane dziękuję: 147
Kerstin2309 wrote:
Stachu wrote:
Wymieniłem chyba największe i najlepiej widoczne różnice. To dlaczego są mylone? Jest tak, bo Hoya jest bardzo znana i popularna i jej woskowe liście sprawiły że wielu ludzi zaczęło o nie mówić woskownica natomiast sama woskownica jest mało znana, rzadka (w naturze) i nie jest popularna jako roślina hodowlana i dlatego ludzie nie wiedzą że woskownica to jest inna roślina niż hoya.

Pozdrawiam.

Stachu, oczywiście że masz rację w tym co piszesz, gdyż hoya jest z rodziny toinowatych a nazywana jest potocznie woskownicą dlatego, ponieważ na tych pnączach kwiaty wydzielają specyficzny, miodowy wosk i to właśnie z nimi ludzie kojarzą z błędnej nazwy tę grupę roślin. Niestety, w dawnych latach nawet szkoły ogrodnicze nauczały iż hoya to inaczej woskownica. I jak do tej pory nikt już tego nie zmienia. Natomiast co do info o nazwie Woskownica, jest dostępna w Wikipedii następująca notatka która mówi że: ''Woskownica – rodzaj roślin należący do rodziny woskownicowatych. Nazwa ta potocznie, zwłaszcza w kwiaciarstwie i ogrodnictwie stosowana jest także w odniesieniu do roślin z rodzaju hoja.''

Wiem że na Wikipedii jest tak napisane ale chciałem to umieścić jako ciekawostkę a zwłaszcza że mam obie rośliny namacalnie
Ewolucja Tworzy różne niezwykłe organizmy

Hoduję rośliny owadożerne, sukulenty, kilka innych roślin takie jak dracena i placyterium

Hoya a Woskownica (różne rośliny) 11 Sie 2017 08:48 #559941

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Twoja ciekawostka przyda się każdemu. Dziękuję Ci za nią. :)
Dobrego dnia. Pozdrawiam.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Carmen
Wygenerowano w 0.179 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum