TEMAT: Cyklamen perski

Cyklamen perski 07 Mar 2012 13:20 #3847

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Cyklamen perski


Duże rośliny mogą dorastać do 40cm wysokości. Odmiany miniaturowe osiągają jedynie 20cm
Dla początkujących lepsze są odmiany miniaturowe, które zwykle dłużej kwitną.
Poza tym lepiej one znoszą wyższą temperaturę otoczenia niż odmiany duże.
Zabiegi pielęgnacyjne w zasadzie ograniczają się do usuwania więdnących kwiatów (wraz z szypułkami)
oraz uschniętych liści. Zabiegi te pobudzają wzrost rośliny, więc wkrótce ich miejsce zajmą nowe kwiaty i nowe liście.

lipiec-kwiecień - po zakończeniu kwitnienia ,dopóki liście są zielone, roślinę nadal podlewamy i nawozimy
Gdy liście zżółkną ,przerywamy podlewanie i dokarmianie ,aby roślina mogła przejść na kilka miesięcy w stan spoczynku
Można ją w tym okresie wynieść na wewnątrz i ustawić w zacienionym miejscu. Wszystkie nadziemne części rośliny obumierają
Doniczkę należy zabezpieczyć przed nadmiarem wilgoci.

sierpień -grudzień - w sierpniu zaczynają wyrastać pierwsze nowe liście .
Bulwę należy wtedy przesadzić,unikając uszkodzenia liści.
Roślinę przenosimy do wnętrza i umieszczamy w jasnym, rozproszonym świetle .Zakwitnie ponownie w grudniu .

zdjęcie Piku

DSC_6874a.jpg
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2013 11:33 przez Igor.
Za tę wiadomość podziękował(a): ulakonie


Zielone okna z estimeble.pl

Cyklamen perski 10 Mar 2013 11:34 #132930

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Cyklamen perski /fiołek alpejski







Cyklamen perski 02 Lis 2015 09:19 #411574

  • malutka11081989
  • malutka11081989's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • kocham kwiaty
  • Posty: 10
  • Otrzymane dziękuję: 11
Niestety przekwitl
WP_20151102_09_12_37_Pro.jpg

Cyklamen perski 28 Gru 2015 18:11 #419811

  • gogi_s
  • gogi_s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 654
  • Otrzymane dziękuję: 472
opowiem Wam Kochani historię zabobonną :) moja mama pięknego cyklamena dostała jakieś 2 tygodnie temu na imieniny, kilka dni później odwiedziła ją koleżanka i zauroczyła się pięknie kwitnącą roślinką, kolejnego dnia roślinka padła tzn liście i kwiatki, podpowiedzcie jak ratować bulwę, przesuszyć w chłodnym miejscu i stopniowo podlewać czy inaczej reanimować? będę wdzięczna za wszelkie informacje!

Cyklamen perski 14 Sty 2016 20:03 #425074

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Na pytanie nie odpowiem, jestem amatorem - cyklameny trafiły do mnie przypadkiem.
Przez kilka lat stały tylko w domu, nie robiłam im żadnych przesuszań, kwitły i miały nasienniki
Miały też tarczniki :evil: z którymi nie potrafiłam sobie poradzić :( Stosowałam różne mikstury... w końcu zniechęcona wyrzuciłam je z domu :oops:
Traf chciał, że w doniczkach stały całe lato w cieniu, pod składzikiem z narzędziami ogrodniczymi, zapomniałam o nich :oops:
Późną jesienią zobaczyłam jakieś listki w zapomnianej doniczce - jeden cyklamen ożył :woohoo:
I zaczyna kwitnąć :)

DSC01158.jpg


Polecam więc co napisał Igor:
Gdy liście zżółkną ,przerywamy podlewanie i dokarmianie ,aby roślina mogła przejść na kilka miesięcy w stan spoczynku
Można ją w tym okresie wynieść na wewnątrz i ustawić w zacienionym miejscu. Wszystkie nadziemne części rośliny obumierają
Doniczkę należy zabezpieczyć przed nadmiarem wilgoci
Sprawdzone :)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Cyklamen perski 12 Gru 2016 14:52 #514004

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
czy ktoś rozmnażał cyklamen z nasion?
mam już taki nasiennik

041-2.jpg
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy

Cyklamen perski 12 Gru 2016 17:24 #514021

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1078
  • Otrzymane dziękuję: 2400
Zaczekaj,aż się zacznie otwierać i od razu wysiej.Wzejdzie,kiedy uzna,że pora odpowiednia.Nowe bulwki
będą wielkości grochu.
Za tę wiadomość podziękował(a): zeberka363

Cyklamen perski 12 Gru 2016 17:39 #514022

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Zaraz , zaraz w bazie piszą, ze temperatura kiełkowania 18 st czyli OK, ale ze kiełkuje w ciemności czyli trzeba jak przy pierwiosnkach i bratkach przykryć kuwetę gazetą? Bo mniemam że nasiona drobne i nie przykrywamy ziemią tylko wklepujemy. Sama nie wiem...
Za tę wiadomość podziękował(a): zeberka363

Cyklamen perski 12 Gru 2016 17:59 #514023

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1078
  • Otrzymane dziękuję: 2400
Nasiona nie są drobne,przykryte ziemią,mają ciemno.Ciepło,oczywiście,nikt nie będzie siał zimą na dworze.
U mnie,teraz,na balkonie oszklonym,siewki tracą liście, a rośliny mateczne,kwitną.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, zeberka363

Cyklamen perski 10 Lip 2017 22:00 #554415

  • lubuszanka
  • lubuszanka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 7
Mam dwa cyklameny. Kwitły w lutym. Teraz nadal są zielone. Kilka listków spadło, ale ogólnie nie żółkną. W jednym pojawiło się sporo nowych liści. Podlewam 1-2 razy w tygodniu. Stoją na parapecie północno-zachodniego okna. Miały nasionka, ale nie wysiałam ich odrazu. Teraz są suche. Czy jeszcze coś mi wyrośnie z takiego wysiewu? Proszę o podpowiedź :thanks:

Cyklamen perski 21 Wrz 2022 08:27 #814186

  • agabart
  • agabart's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Bardzo proszę o poradę. Mój cyklamen dostałam dokładnie tydzień temu. A dzisiaj z przykrością zauwazyłam, że żółkną mu liście :( Co zrobić? Poobrywać je?

Stoi w pokoju z oknem od wschodu, na komodzie ok 3 m od okna. Staram sie zeby mial wilgotno, podlewam na podstakę. Do tej pory podlałam go 2 razy w tygodniu. Wiem, ze nie lubi mieć zbyt ciepło, dlatego ustawiłam go na komodzie, dalej od okna.

Co robić, jak mu pomóc? Bardzo mocno zalezy mi na tym, zeby żył i żeby go nie zmarnować :)

Nie przesadzałam po zakupie - czytałam, że wtedy właśnie od razu przestanie kwitnąć. Mam go dopiero tydzień. Podlałam do tej pory 2 razy do podstawki gdy widziałam, że podłoże jest przeschnięte (i wtedy wszytsko wypił).
Postawiłam dalej od okna, by właśnie zwiększyć odległość od grzejnika.
Czy żółte liście poobrywać? Teraz jeszcze kwitnącego przesadzić? Stosować jakiś nawóz?



forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...klamen-perski/reply#
20220920_1734181.jpg


20220920_1734181.jpg

Cyklamen perski 21 Wrz 2022 08:40 #814187

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1078
  • Otrzymane dziękuję: 2400
Należy zrobić mu zimno i widno.

Cyklamen perski 21 Wrz 2022 08:57 #814190

  • agabart
  • agabart's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Dziękuję. Czy żółte liście poobrywać? Teraz jeszcze kwitnącego przesadzić? Stosować jakiś nawóz?


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.287 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum