TEMAT: Zielistka Strenberga

Zielistka Strenberga 30 Sty 2014 09:01 #220013

  • aga111
  • aga111's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 362
  • Otrzymane dziękuję: 156
Zielistka Strenberga

Nie znalazłam wątku o tej roślinie , mimo że jest chyba najpopularniejszą z doniczkowych roślin uprawianych w naszych mieszkaniach.Ma bardzo niewielkie wymagania , potrafi rosnąć w każdych warunkach.Zarówno w zacienionym zakątku pokoju , jak i na słonecznym tarasie.Należy do rodziny szparagowatych.
Bardzo łatwo się ją rozmnaża ,poprzez podział dorosłej rośliny , jak też przez małe rozmnóżki wyrastające na końcach pojawiających się pędów . Zielistka wytwarza bulwy korzeniowe , a przesadzamy ją dopiero , gdy zaczyna jej być ciasno w doniczce .
Zielistka kwitnie małymi (około 2cm ) ślicznymi kwiatuszkami w kształcie gwiazdek białego koloru .
Warto ją mieć , gdyż poza tym ,że jest niewymagająca , pochłania z powietrza szkodliwy formaldehyd .

Posiadam kilka jej odmian:

Variegaty


P1011312.JPG


P1011306.JPG



Cała zielona


P1011299.JPG



Green Orange . Ta odmiana w 2005r została nagrodzona na giełdzie kwiatowej w Holandii jako nowość roku.


P1011310.JPG
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2014 09:04 przez aga111.


Zielone okna z estimeble.pl

Zielistka Strenberga 30 Sty 2014 09:06 #220016

  • aga111
  • aga111's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 362
  • Otrzymane dziękuję: 156
I jeszcze zielistka Bonnie o fajnych poskręcanych listkach


P1011304.JPG

Zielistka Strenberga 09 Mar 2014 19:03 #232251

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Długo masz zielistkę Green Orange? I jak ci rośnie? Rozkrzewia się?
Ja swoją Green Orange kupiłam parę lat temu. Rośnie tylko w górę, dolne liście jej obsychają i trzeba je obcinać, wygląda to trochę dziwnie.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Zielistka Strenberga 14 Mar 2014 20:48 #233710

  • aga111
  • aga111's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 362
  • Otrzymane dziękuję: 156
Ja swoją mam kilka miesięcy . Na razie wygląda dobrze , nie zgubiła żadnego liścia. Ale też się nie rozkrzewia .Przynajmniej na razie.
Jeśli Twoja wygląda nieciekawie , może spróbuj ją odmłodzić .

Zielistka Strenberga 15 Mar 2014 20:34 #234040

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Tydzień temu zabrałam się za przesadzenie jej, zastanawiałam się w ogóle nad pocięciem jej. Tylko bałam się,że nie będę miała nic, że ją stracę. No i okazało się przy tej operacji, że z kątów najstarszych obciętych liści coś wyrasta, "coś" nieśmiało się zieleni. Mam nadzieję, że się rozkrzewi.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Zielistka Strenberga 16 Mar 2014 21:38 #234398

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1191
  • Otrzymane dziękuję: 2300
Szukając w necie informacji o tej zielistce (Chlorophytum orchidastrum Green Orange, kilka dni temu trafiłam na dość obszerny artykuł na słowackiej stronie. Przy pomocy wujka google przetłumaczyłam, trochę skróciłam. Poniżej ten tekst.

Zielistka (Zelenec) Green Orange pochodzi z lasów deszczowych we wschodniej Afryce. W naturze wyrasta od 40 do 60 cm, w doniczkach oczywiście mniej. W przeciwieństwie do innych zielistek, nie tworzy na pędach nadziemnych nowych roślin. Rozmnaża się przez podział, z sadzonek wierzchołkowych i macierzystych i z nasion. Starsze rośliny, które straciły zbyt dużo liści i nie są ładne, możemy odmłodzić poprzez odcięcie górnej rozety z częścią trzonu, resztę starej łodygi pociętej na kilka części, można użyć na sadzonki.
Kwiaty małe (1cm), białe, potrójne. Zapylone kwiaty tworzą trzy skrzydlate „kapsułki”, które dojrzałe są koloru pomarańczowo- brązowego. Nasiona małe 2 mm, okrągłe, czarne. Mają niską zdolność kiełkowania. Sadzonki z nasion uzyskują kolor pomarańczowy po 6 miesiącach.
Nie ma specjalnych wymagań co do ziemi i środowiska, bardzo dobrze toleruje normalną temperaturę otoczenia i środowiska w domu lub mieszkaniu. Przy niskiej wilgotności może reagować więdnięciem wierzchołków liści. Można zamgławiać. Podlewać regularnie. Roślina wytrzyma kilka tygodni przesuszenia, gdyż korzenie mają małe guzki, które służą jako magazyn wody na gorsze czasy.
Wymaga światła rozproszonego do półcienia, więc możemy ją uprawiać w miejscach gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć. Nie lubi bezpośredniego światła słonecznego, które powoduje oparzenia na liściach w postaci dużych ciemnych plam. Raz w miesiącu nawozić z płynnym nawozem do kwiatów ozdobnych liści. Nie stosować nawozów dolistnych, które powodują na powierzchni liści nieestetyczne plamy.
W uprawie jest bardzo prosta, nadaje się dla początkujących. Ponadto w pomieszczeniach mieszkalnych działa jako oczyszczacz powietrza. Skutecznie usuwa formaldehyd z powietrza (na przykład z mebli), dymu tytoniowego i spalin z urządzeń gazowych .

źródło: zahrada.artmama.sme.sk/zelenec-green-orange
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.312 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum