TEMAT: Nerina (Nerine bowdenii)

Nerina (Nerine bowdenii) 08 Gru 2017 21:15 #578055

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Nerina (Nerine bowdenii)

Nazwa Nerina pochodzi od imienia nimfy z mitologii greckiej, a drugi człon tej nazwy powstał dla uczczenia zasłużonego geodety działającego w Afryce Południowej - Athelstan'a Hall'a Cornish-Bowden'a.

Jest to roślina cebulowa, niektórzy radzą ją sadzić w ogrodzie, jednak moje doświadczenie z jej kwitnieniem podpowiada, że lepiej sadzić ją w doniczce.

Do doniczki sadzę ją wiosną, tak aby 1/3 cebuli znajdowała się ponad ziemią. Najlepsza dla tej rośliny jest ziemia gnojowa, uzyskana z rozłożonego obornika. Sucha cebula dość szybko wypuszcza liście i uczy cierpliwości :) Kwiaty pojawiają się bardzo późno, u mnie zawsze na początku grudnia. Ponieważ roślina ta jest wrażliwa na przymrozki, gdybym posadziła ją w gruncie, kwiatów nigdy bym nie doczekała :)

Różowe kwiaty rozwija się na 45 cm pędzie, który wyrasta z cebuli jesienią, a liście wówczas zaczynają zasychać.
Po przekwitnieniu przestaję ją podlewać, roślina wchodzi w stan spoczynku, pęd kwiatowy zasycha, wtedy wynoszę ją wraz doniczką do piwnicy.

nerina-kwiat.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Armasza, Kalina, Łatka, minohiki


Zielone okna z estimeble.pl

Nerina (Nerine bowdenii) 09 Gru 2017 09:57 #578089

  • Kalina
  • Kalina's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 209
Ja sadzę wiosną do doniczki, potem przesadzam do ogrodu. We wrześniu wypuszcza pęd kwiatowy. Wykopałam ją po wypuszczeniu pędu kwiatowego, na początku października, przesadziłam do doniczki i zabrałam do domu na parapet. W tym roku miała tylko 6 kwiatów, to bardzo mało. W ubiegłym roku miała 16 kwiatów.




Nie zawsze udaje mi się przechować cebule, ale wiosna w marketach, można ją bez problemu kupić.
Ostatnio zmieniany: 09 Gru 2017 10:27 przez Kalina.
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Armasza, minohiki


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.307 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum