TEMAT: Skrętniki i nie tylko

Skrętniki i nie tylko 24 Lis 2013 07:31 #206272

  • kiwi422
  • kiwi422's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 486
  • Otrzymane dziękuję: 167
będę czekała na pierwsze kwiaty moich skrętników a tymczasem ścięłam liściora i ukorzeniłam z wiosną będę mogła się podzielić młodymi sadzoneczkami.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Skrętniki i nie tylko 24 Lis 2013 12:47 #206321

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
kiwi422 wrote:
będę czekała na pierwsze kwiaty moich skrętników a tymczasem ścięłam liściora i ukorzeniłam z wiosną będę mogła się podzielić młodymi sadzoneczkami.

Pewnie to wiesz, ale warto przypomnieć; byśmy odniosły sukcesy na polu ukorzeniania skrętników powinnyśmy przestrzegać pewnych reguł
- ziemia musi być lekka.Najlepiej rozlużnić ją perlitem w stosunku 3:1 (perlit, ziemia)
- ma być tylko wilgotna,
- liść do ukorzeniania tniemy na pióro wielkości około 5-7cm (takie cięcie powoduje, że mamy mniej przestrzeni zielonej która najszybciej zagniwuje),
- zagłębiamy w podłożu na około 1 cm,
- następnie wkładamy do szklarenki (pojemnik plastikowy zamykany, pudełko itd),
- pilnujemy, by w szklarence była duża wilgotność (nie podlewamy listków, jedynie zwiększamy wilgotność innymi sposobami np wkładając nasączoną wodą watę, albo wylewając wodę na dno.W takiej sytuacji musimy pamiętać, że pojemniczki nie mogą mieć otworów drenażowych.Ja rozwiązuję to w ten sposób, że wkładam jeden pojemniczek w drugi, z czego ten drugi nie ma odpływu),
- bardzo ważnym czynnikiem jest temperatura.Powinna oscylować w granicach 20'C,(skrętniczki wydają wtedy chętnie dużo sadzonek),
- w obecnym czasie koniecznym będzie doświetlanie naszej szklarenki.
I to już.Powodzenia :dance:
Temat został zablokowany.

Skrętniki i nie tylko 25 Lis 2013 21:13 #206589

  • kaska1ge
  • kaska1ge's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 192
Dzięki Tolu!
Temat został zablokowany.

Skrętniki i nie tylko 25 Lis 2013 21:29 #206594

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
kaska1ge wrote:
Dzięki Tolu!

:hearts:
Temat został zablokowany.

Skrętniki i nie tylko 27 Lis 2013 18:24 #206906

  • lidkal8
  • lidkal8's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 75
  • Otrzymane dziękuję: 19
Ja też dziękuję Tolu. Właśnie zaczynam przygodę ze skrętnikami, otrzymałam kilka liści do ukorzenienia. Zastosowałam wszystkie Twoje wskazówki i teraz czekam na efekty.
Pozdrawiam
Lidka

Mój domowy zielony zakątek
Temat został zablokowany.

Skrętniki i nie tylko 28 Lis 2013 13:02 #207054

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
lidkal8 wrote:
Ja też dziękuję Tolu. Właśnie zaczynam przygodę ze skrętnikami, otrzymałam kilka liści do ukorzenienia. Zastosowałam wszystkie Twoje wskazówki i teraz czekam na efekty.

Będzie dobrze :)
Okazuje się, że skrętniki potrzebują bardzo indywidualnego traktowania przy rozmnażaniu.Szczególnie, gdy dokonujemy tego zabiegu jesienią.
Temat został zablokowany.

Skrętniki i nie tylko 29 Gru 2013 12:30 #211148

  • kaska1ge
  • kaska1ge's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 192
Siewki skrętników 21 listopad


Tu z 10 grudnia


A tu z 27 grudnia (wczoraj) - trochę umorusane są, bo podsypałam im trochę ziemi, z racji tego, że częściowo korzonki były na wierzchu.
Temat został zablokowany.

Skrętniki i nie tylko 30 Gru 2013 23:43 #211558

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Kasiu, masz śliczne maluchy :P
Ogromnie jestem ciekawa kwitnień....Ale będzie się działo :dance:

Lidziu, a co słychać w Twoim skrętniczkowym świecie?
Ostatnio zmieniany: 30 Gru 2013 23:57 przez Tola.
Temat został zablokowany.

Skrętniki i nie tylko 30 Gru 2013 23:55 #211559

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
II etap pozyskiwania sadzonek skrętników z fragmentów liści

Z chwilą pojawienia się pierwszych sadzonek OTWIERAMY SZKLARENKI i stawiamy pod światłem.Rozpoczynamy delikatne podlewanie.
Zasada jest prosta: gdy pojawią się korzenie (około miesiąca), można otworzyć szklarenkę nawet jeżeli nie ma widocznych oznak wzrostu sadzonek.Jednakże musimy być pewni, że system korzeniowy jest dobrze rozwinięty.
Jednakże szklarenkę należy definitywnie otworzyć i przejść na zwykłe podlewanie wysychającego gruntu jeżeli chociaż na jednym z fragmentów liści pojawiły się pierwsze dzieci.
Pełen dostęp powietrza jest ważnym czynnikiem zapobiegającym powstawaniu chorób grzybowych.Ponadto, roślinki w sposób naturalny przystosują się do stwarzanych przez nas warunków :)


20131230_3.JPG
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Skrętniki i nie tylko 01 Sty 2014 15:56 #211835

  • kaska1ge
  • kaska1ge's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 192
Jejkuś, Tolu a ja nie mam możliwości otworzyś szklarenek.Brak miejsca mi to uniemożliwia. Na moich 3 parapetach stoi obecnie 23 pojemniki na ciasto zawierające łącznie ok.130 sadzonek, 4 większe plastikowe pojemniki z ok.50 szt. i kilka starszych egzemplarzy luzem. Liczę, że wiosną jak już wam porozsyłam trochę tych nadwyżek to się luźniej zrobi. I na lato będę mogła wywieźć część na budowę.Mężu osadził już parapety :happy4:
No i jeszcze jest 9 pojemników na ciasto z popikowanymi ponad 250 siewkami w różnym stadium rozwoju. (a to tylko 2 krzyżówki plus Mroźne wzory). Chyba będę okupować miejskie targowisko w wakacje z tymi siewkami. :crazy: Bo do popikowania jeszcze conajmniej 200 sztuk zostało. Mam teraz nauczkę nie wysiewać całych nasienników. Nawet pół to za dużo, a żal wyrzucić potem takie sieweczki.
Temat został zablokowany.

Skrętniki i nie tylko 01 Sty 2014 18:07 #211892

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
kaska1ge wrote:
Jejkuś, Tolu a ja nie mam możliwości otworzyś szklarenek.Brak miejsca mi to uniemożliwia. Na moich 3 parapetach stoi obecnie 23 pojemniki na ciasto zawierające łącznie ok.130 sadzonek, 4 większe plastikowe pojemniki z ok.50 szt. i kilka starszych egzemplarzy luzem. Liczę, że wiosną jak już wam porozsyłam trochę tych nadwyżek to się luźniej zrobi. I na lato będę mogła wywieźć część na budowę.Mężu osadził już parapety :happy4:
No i jeszcze jest 9 pojemników na ciasto z popikowanymi ponad 250 siewkami w różnym stadium rozwoju. (a to tylko 2 krzyżówki plus Mroźne wzory). Chyba będę okupować miejskie targowisko w wakacje z tymi siewkami. :crazy: Bo do popikowania jeszcze conajmniej 200 sztuk zostało. Mam teraz nauczkę nie wysiewać całych nasienników. Nawet pół to za dużo, a żal wyrzucić potem takie sieweczki.

Kasiu, w Twoim przypadku może być inna sytuacja.Ty masz siewki a nie pozyskane z fragmentów liści sadzonki.
Najprawdopodobniej wystarczy systematyczne wietrzenie.Tylko rób to codziennie i zwiększaj czas otwierania szklarenek.Rozpocznij od 5-10 minut.Myślę, że w marcu będziesz mogła myśleć o przesadzaniu do osobnych pojemniczków.
Bardzo jestem ciekawa kwitnień :P
A swoją drogą, podziwiam Ciebie...ta ilość jest powalająca :P
Temat został zablokowany.

Skrętniki i nie tylko 01 Sty 2014 19:11 #211912

  • kaska1ge
  • kaska1ge's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 192
te 20 pojemników ze 130 sadzonkami to są z liści ukorzeniane. Hehe na te wymianki z wami. A siewek w ilości imponującej, bo mi szkoda wyrzucić skoro powschodziły.Tak jakoś mam. Ale z nimi mniejszy kłopot. Bo wiekszość dopiero za miesiąc - dwa osiągnie wielkość 3-4 cm i spokojnie nadal będą się mieścić w tych samych pojemniczkach. A w marcu zwolni się trochę miejsca.... Już się tej wiosny doczekać nie mogę, a tu zima jeszcze na dobre się nie zaczęła.

Sama ciekawa jestem bardzo, czy próba krzyżowania się powiodła i czy coś fajnego wyjdzie.Bo jak się okaże że matka natura ubiegła mnie wcześniej i doszło do samozapylenia to będę dysponować hmmm..... setkami roślinek jednej odmiany.
Temat został zablokowany.

Skrętniki i nie tylko 26 Sty 2014 21:30 #218489

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
kaska1ge wrote:
te 20 pojemników ze 130 sadzonkami to są z liści ukorzeniane. Hehe na te wymianki z wami. A siewek w ilości imponującej, bo mi szkoda wyrzucić skoro powschodziły.Tak jakoś mam. Ale z nimi mniejszy kłopot. Bo wiekszość dopiero za miesiąc - dwa osiągnie wielkość 3-4 cm i spokojnie nadal będą się mieścić w tych samych pojemniczkach. A w marcu zwolni się trochę miejsca.... Już się tej wiosny doczekać nie mogę, a tu zima jeszcze na dobre się nie zaczęła.

Sama ciekawa jestem bardzo, czy próba krzyżowania się powiodła i czy coś fajnego wyjdzie.Bo jak się okaże że matka natura ubiegła mnie wcześniej i doszło do samozapylenia to będę dysponować hmmm..... setkami roślinek jednej odmiany.

Pozostaje mi tylko trzymać kciuki :hug:
Temat został zablokowany.

Skrętniki i nie tylko 03 Mar 2014 20:44 #230603

  • klakierowa
  • klakierowa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 307
  • Otrzymane dziękuję: 345
Dawno tu nie zaglądałam :(
Zrobiłam dziś przegląd skrętników i po chwili zabrałam się za rozsadzanie ich. Nie wiem, czy to dobra pora ale już im było chyba za ciasno. Ogólnie podsumuję to tak, że mam zdecydowany nadmiar Lolit i Franków. Zauważyłam również, że najlepiej rosną moje skrętniki w ziemi przeznaczonej do wysiewu nasion, żaden perlit ani włókno kokosowe nie sprawdziły się tak, jak właśnie ta ziemi.
Miernota gorsza od niczego!
Temat został zablokowany.

Skrętniki i nie tylko 04 Mar 2014 09:19 #230746

  • kiwi422
  • kiwi422's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 486
  • Otrzymane dziękuję: 167
ja też wsadzę w zwykłej ziemi i o dziwo rosną.
Temat został zablokowany.

Skrętniki i nie tylko 04 Mar 2014 13:31 #230795

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
klakierowa wrote:
Dawno tu nie zaglądałam :(
Zrobiłam dziś przegląd skrętników i po chwili zabrałam się za rozsadzanie ich. Nie wiem, czy to dobra pora ale już im było chyba za ciasno. Ogólnie podsumuję to tak, że mam zdecydowany nadmiar Lolit i Franków. Zauważyłam również, że najlepiej rosną moje skrętniki w ziemi przeznaczonej do wysiewu nasion, żaden perlit ani włókno kokosowe nie sprawdziły się tak, jak właśnie ta ziemi.

Nie mam działki i nie wysiewam nasion.Podpowiedz, proszę jaka to ziemia?
Temat został zablokowany.

Skrętniki i nie tylko 04 Mar 2014 16:28 #230825

  • klakierowa
  • klakierowa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 307
  • Otrzymane dziękuję: 345
Nie pamiętam konkretnej nazwy ale mam zamiar w piątek kupić taką ziemię bo czas posiać pomidory i paprykę, a poza tym zostało mi kilka jeszcze nie rozsadzonych skrętników i fiołków.

Napiszcie proszę na gdzie trzymacie swoje skrętniki? Chodzi mi o nasłonecznienie :)
Miernota gorsza od niczego!
Temat został zablokowany.

Skrętniki i nie tylko 04 Mar 2014 18:51 #230868

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
STREPSY potrzebują jasnego światła, ale nie bezpośredniego słońca. Mogą być łatwo uprawiana na wschodnich i zachodnich wystawach . Wczesne i wieczorne słońce nie powinno im zaszkodzić, ale bezpośrednie działanie promieni w połowie dnia może spowodować spalenie liści i kwiatów.W takim przypadku wskazane jest cieniowanie albo tzw pstrokaty cień(promienie padające przez firankę bądż zasłonkę).
Bardzo ważnym jest dostateczna ilość światła.Przy niedostatecznej jego ilości rośliny produkują bardzo duże liście i mało kwiatów.
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2014 18:54 przez Tola.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.495 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum