TEMAT: Cytrusy w doniczce

Cytrusy w doniczce 30 Sty 2014 12:31 #220057

  • andkor
  • andkor's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 3
Witam wszystkich miłośników amatorskiej uprawy cytrusów w domu, na parapecie. Jestem w posiadaniu od 3 lat drzewka mandarynki która owocowała już w zeszłym roku. Tej zimy niestety bardzo zmarniała. Na drzewku wiszą owoce lecz niestety zrzuciła liscie- ostał się tylko jeden. Z niecierpliwocią czekam na wiosnę mając nadzieję na nowe listki na drzewku. Nie wiem co mogło być przyczyną- w poprzednich latach udało się przezimować w dużo lepszej kondycji. Mandarynka w poprzednim roku obficie owocowała. Owoce bardzo efektowne, w smaku specyficzne, mało słodkie. Posiadam również drzewko cytryny (chyba skierniewicka) W tym roku owocuje po raz pierwszy. Cytryna znosi warunki domowe w zimie dużo lepiej. Na zdjęciach: mandarynka w dobrej kondycji w zeszłym roku oraz cytryna aktualnie :unsure: :)

Mandarynka2013.JPG


Cytryna2014.JPG


Cytryna2014.JPG
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2014 12:35 przez andkor. Powód: błąd w pisowni
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Cytrusy w doniczce 30 Sty 2014 15:22 #220087

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Witaj. Mam 5cio letnią cytryne z pestki. Wszystkie poprzednie zimy ładnie przechodziła a tego roku zgubiła prawie wszystkie liście:( nie wiem co tej zimy jest takiego wyjątkowego. Mam również nadzieję wiosną odbije, czego i Tobie życzę. Pięknie Wyglądają na tych zdjęciach.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.

Cytrusy w doniczce 30 Sty 2014 18:46 #220186

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Andkor, Twoja mandarynka, to hybryda o nazwie Rangpur. Jej owoce rzeczywiście nie są najsmaczniejsze, ale za to stanowią dużą dekorację wisząc na drzewku. Wyraźnie widać, że wiosenne cięcie dobrze by roślinie zrobiło ;)
Na to, by odpowiedzieć, dlaczego Wasze cytrusy zimą zmarniały, trzeba by wiedzieć dokładnie jakie są warunki hodowli. Czyli, gdzie rośliny stoją, ile mają światła, jaką temperaturę otoczenia, jakie podłoże, jaką woda są podlewane, jak często...
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2014 18:49 przez mag.
Temat został zablokowany.

Cytrusy w doniczce 18 Kwi 2014 13:41 #244537

  • piter601
  • piter601's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
mag wrote:
Andkor, Twoja mandarynka, to hybryda o nazwie Rangpur. Jej owoce rzeczywiście nie są najsmaczniejsze, ale za to stanowią dużą dekorację wisząc na drzewku.

Witam ja też trafiłem na tego cytrusa kupując go na allegro pod nazwą "mandarynka". Roślina ta jest powszechnie sprzedawana w internecie tylko jak zauważyłeś to nie mandarynka a hybryda - lima Rangpur. Niektórzy co sprzedawali cytrusy, nie znając ich pełnych nazw, w końcu też do tego doszli i nazwali mieszańca "mandarynka Rangpur" - może i ładnie i coś już na rzeczy. Na co zwracam uwagę to to że kupujący może być rozczarowany smakiem owoców zakupionej "mandarynki", która nie smakuje jak mandarynka ze sklepu :( Poza tym Lima Rangpur jest super ozdobną rośliną, choć często nękaną przez chlorozę.
Mag jesteś chyba pierwszym w internecie który napisał wprost że te mandarynki z Allegro to Rangpur - lima. Inaczej Limonelle z marketów będziemy nazywać cytryną a nie limkwatem.
... a jeszcze powiem że to dobra roślina dla początkujących hodowców cytrusów ponieważ nie ma dużych wymagań, a owoce nie potrzebują tyle światła i temperatury żeby dojrzeć całkowicie. Na oknie spokojnie można się ich dochować.
Cytrusy i ich hybrydy to super wdzięczne rośliny.
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2014 23:37 przez Hiacynta. Powód: usunięcie linku do sklepu
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.324 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum