TEMAT: Anturium

Anturium 25 Lis 2014 12:36 #316249

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Dostaliśmy w prezencie Anturium może ktoś z własnego doświadczenia przekaże jak pielęgnować ten kwiat?

IMG_2767.jpg
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Anturium 03 Gru 2014 10:28 #318266

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Ponieważ nikt z uczestników forum nie podzielił się radami jak pielęgnować Anturium znalazłem sam porady w internecie.Może komuś się przydadzą:
PRZESADZANIE ANTURIUM

Anturium przesadzamy wiosną, kiedy korzenie wyrastają nad ziemią i z dna doniczki. Przed rozpoczęciem przesadzania należy dobrze podlać roślinę.

Przygotowujemy doniczkę o numer większą wraz z warstewką drenażu i podłoża złożonego z 3 części torfu oraz 1 części torfowca.

Chwytamy doniczkę z kwiatkiem jedną ręką za spód zaś drugą przykrywamy ziemię trzymając roślinę między palcami i przechylamy do góry dnem.

Po wyjęciu rośliny z doniczki ostrożnie usuwamy zużytą ziemię spomiędzy korzeni. Można użyć do tego celu cienkiego patyczka.

Roślinę umieszczamy pośrodku nowej doniczki na wcześniej położonej warstwie ziemi. Wypełniamy doniczkę ziemią, przykrywamy korzenie i ugniatamy.

Teraz należy zostawić roślinę przez dwa dni w zacienionym miejscu i bez podlewania, aby pobudzić korzenie do wrastania w ziemię.


PODLEWANIE ANTURIUM

Sprawdź ziemię palcami. Jeśli jest lekka i się pyli oznacza to, że roślina potrzebuje nawodnienia.

Anturium podlewamy wodą (najlepiej deszczówką) aż po brzeg doniczki. Po 15 minutach należy wylać jej nadmiar z podstawki

Czyszczenie liści anturium

Kurz z liści Anturium ścieramy miękką szmatką i zmywamy liście gąbką zwilżoną letnią wodą. Ścierając kurz z liści, trzymamy je od spodu drugą ręką.

Liście można nabłyszczać lecz nie częściej niż co 2 miesiące.


ZRASZANIE ANTURIUM

Możesz spryskiwać roślinę za pomocą zraszacza ale tylko wówczas gdy roślina nie ma kwiatów. Jeśli masz taką możliwość użyj deszczówki. Spryskuj z odległości około 15 cm. Jeśli anturium ma kwiaty wówczas możesz przecierać wyłącznie kwiaty rośliny wilgotną, bawełnianą ściereczką.

WILGOTNOŚĆ POWIETRZA

Doniczkę z anturium ustaw na podstawce z kamykami lub żwirkiem i wodą. Dno doniczki nie powinno się stykać z wodą.

Możesz wstawić doniczkę z kwiatem do pojemnika (doniczki) zewnętrznego wypełnionego wilgotnym torfem.


ROZMNAŻANIE ANTURIUM

Przygotuj dwie doniczki z warstwą drenażu oraz ziemi.

Wyjmij anturium z doniczki i usuń wierzchnią warstwę ziemi.

Delikatnie rozerwij bryłę korzeniową i część nadziemną.

Posadź obydwie części rośliny w normalny sposób

Leczenie rośliny w przypadku gdy coś jest źle

Liście robią się żółte i opadają zimą. Jest zbyt mokro i zimno. Roślinę umieść w cieplejszym i bardziej przewiewnym miejscu do czasu kiedy nie wydobrzeje. Przyczyną żółknięcia liści anturium może być również gwałtowny spadek temperatury.

Liście suche i papierowe, czasami żółknące. Jest zbyt sucho. Podlewaj, zraszaj i zwiększ wilgotność powietrza.

Liście są zwiędnięte i zwisają. Za dużo przeciągów. Przenieś roślinę w bardziej zasłonięte miejsce.

Korzenie wychodzą z ziemi. Roślinę należy przesadzić. Do czasu przesadzenia przykryj korzenie warstewką mchu.

Są młode listki jednak są drobne a roślina nie ma kwiatów. Należy ją dokarmić.

Ciemne i brunatne plamy na liściach. Grzyby chorobotwórcze. Spryskaj liście fungicydem systemicznym.

Białe plamki na spodzie liści. Wełnowce. Usuń je za pomocą patyczka kosmetycznego lub waty nasączonej denaturatem. Możesz również spryskać liście malationem lub insektycydem systemicznym.
Porady pochodzą z Tipy.pl
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2014 10:48 przez kurjan.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar

Anturium 03 Gru 2014 20:29 #318403

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Nie to że nikt nie chce się dzielić radami, ale nie widzieli wszyscy tego wątku wcześniej ;)
Z moich wieloletnich obserwacji tej rośliny wynika jasno, że jak mikroklimat miejsca jej pasuje, to będzie rosła uprawiana jak zwykła pelargonia. W blokach zdecydowanie mikroklimat jej nie odpowiada - w domach jednorodzinnych co innego, o ile nie stoi na przeciągach czy przy rozszczelnionych oknach. No i z podlewaniem trzeba uważać - lubi wilgoć w powietrzu, ale nie lubi wody w korzeniach, a podłoże musi być przewiewne. Bardzo ładnie rośnie w hydroponice.
Aha, u mojej mamusi stoi na południowym oknie i nie ma poparzeń - ale u mojej mamusi to nawet kaktusy w wodzie urosną :unsure:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Anturium 06 Gru 2014 21:42 #319274

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Leszek.G wrote:
(...) u mojej mamusi to nawet kaktusy w wodzie urosną :unsure:
Coś niesamowitego! Toż to jest mistrzostwo świata!! :supr3: :supr3:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.

Anturium 08 Lut 2015 09:59 #338367

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
piękny okaz dostaliście, ja też mam takie anturium i jakoś kwitnie, a jak miałam tą niższą odmianę to za chiny nie chciała nawet jednego kwiatuszka puścić a miała takie same warunki, myślę, że te jest łatwiejsze i bardziej wdzięczne w uprawie ;)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.333 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum