TEMAT: Wybornie o storczykach

Wybornie o storczykach 20 Sty 2015 00:35 #330999

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Wybornieostorczykach-2.png



Dzięki jednej z koleżanek formowych postanowiłem reaktywować swój storczykowy wątek. Mam nadzieję, że znajdziecie
w nim coś dla siebie i, że będziecie stałymi bywalcami.


Na początku kilka słów, mianowicie storczykami zajmuje się już od jedenstu lat. To pozwoliło mi sprawdzenie, jakie gatunki
storczyków będą się dobrze czuły u mnie.Sam uczyłem się na swoich błędach, nie miałem nikogo kto by mi pomógł na starcie
w uprawie tych roślin. Przez to kilkadziesiąt roślin zabiłem w wyniku braku wiedzy w ich uprawie. Chociaż i teraz zdarza
się, że jakaś roślina padnie. Jak dobrze poszukacie w dziale "Orchidarium", możecie znaleźć arkusze upraw, które napisałem
z myślą o wszystkich początkujących osobach na tym forum. W mojej kolekcji przeważają storczyki z gatunku Phalenopsis,
ale można też znaleźć min. Phragmipedium, Psychopsis, Vandę


Aktualna lista storczyków (aktualizowana)
Dendrobium Nobile 'Akatsuki'
Dendrobium Phalenopsis 'Sankol Blue'
Doritaenopsis Purple Gem ‘Aida’
Doritaenopsis Purple Gem ‘Snowflake’ x7
Dortis pulcherima (2n x 4n) yellow
Howeara Chian Tzy Sunset
Paphiopedilum Maudiae Femma
Phalaenopsis Almap x2
Phalaenopsis Avila
Phalaenopsis Banana
Phalaenopsis bastianii
Phalaenopsis Dreichi star
Phalaenopsis gersenii x2
Phalaenopsis hybryda biała
Phalaenopsis hybryda różowa
Phalaenopsis Joey
Phalaenopsis lueddemanniana x2
Phalaenopsis Sogo Pearl
Phalaenopsis Sweet Memory “Liodoro”
Phalaenopsis Valera
Phalaenopsis violacea indigo blue x self
Phragmipedium Andean Fire
Psychopsis Mariposa var. alba
Wilsonara Pacific Panache 'Fireside Fever'

Zapraszam do oglądania


Ascocenda Princes Mikasa White Angel
2015COLLECTION-6-7.png


Doritaenopsis Fred's Beautyful
2015COLLECTION-2-9.png


Phal. Sogo Pearl
2015COLLECTION-24.png


Phal. violacea sumatra dark oraz Doritaenopsis Purple Gem Snowflake
2015COLLECTION-3-9.png
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2018 02:49 przez Michał.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Buszmen, hanya, Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wybornie o storczykach 20 Sty 2015 10:58 #331065

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Melduje się "forumowa koleżanka" :)
Bardzo, ale to bardzo się cieszę z reaktywacji wątku! Do czego to podobne, żebyśmy tułali się po obcych forach w poszukiwaniu dobrych i sprawdzonych przepisów na zdrowe storczyki, skoro mamy "w rodzinie" Fachową Siłę ;-)
Masz rację - kiedyś wszelkie informacje na temat uprawy tych kwiatów były na wagę złota pod warunkiem, że były dostępne. Osobiście mam w domu dwie książki z lat 80-tych, poświęcone roślinom domowym i w każdej skromniutki dział traktujący o hodowli storczyków - ponieważ obie pozycje to przekład z angielskiego i niemieckiego, więc o zakupie niezbędnych akcesoriów i sadzonek można było jedynie pomarzyć.
Tym bardziej należą Ci się gratulacje, że samodzielnie doszedłeś do tak efektownych wyników w utrzymaniu storczyków :thanks:

Zajrzałam do polecanego przez Ciebie sklepiku internetowego - nie tylko nawóz!!! są także podłoża! nie mówiąc o samych kwiatach ... Michał, które z podłoży poleciłbyś do przesadzenia na wiosnę? Są dwa w ofercie.

Ascocenda - Biały Anioł - bardzo proszę o więcej szczegółów :) chyba złapałam jej wirususko :(
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał

Wybornie o storczykach 20 Sty 2015 13:14 #331135

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Aniu cieszę się, że wpadłaś :)

Co do podłoża to polecam uniwersalne dla storczyków sam mam To i bardzo sobie cenię.

Z kolei Tutaj masz całą rospiskę jakie podłoże będzie najwłaściwsze dla danego gatunku storczyków ;)

Dodatkowo polecam ci także podłoże comsposana podłoże do orchidei

Ascocenda to hybryda vandy, bardzo łatwo się je uprawia zapraszam cię do przeczytania Trgo arkusza. Najczęściej uprawia się je w wazonach, bez podłoża.
Te storczyki muszą mieć dużo powietrza w korzeniach. Dodam, że na Gardeni zapewne będą Vandy do kupienia. Cena za kwitnące egzemplarze od 100 zł w wzwyż ;)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Buszmen, Adasiowa

Wybornie o storczykach 20 Sty 2015 13:24 #331140

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Z tego storczyka jestem najbardziej dumny. Kupiłem go, nie mając zielonego pojęcia o jego uprawie.
Teoria była mi znana jednak w praktyce z upraną storczyków różnie jest. Szczerze po półtora roku
mogę śmiało powiedzieć, że warto kupować nowe gatunki. To tak samo jak z nauką pływania.
"Musimy się rzucić na głęboką wodę" ;)

Psychopsis Mariposa var. Alba
Richard-31.png

Richard-2-22.png
Ostatnio zmieniany: 13 Mar 2017 00:11 przez Michał.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Wybornie o storczykach 20 Sty 2015 17:21 #331231

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Michał :)
To chyba oczywiste, że będę wpadać ...
Reasumując: podłoże, które wskazałeś nadaje się do falków, że tak powiem normalnych , a dla miniaturek bardziej odpowiedni jest mech - rozumiem, że nie ma problemu z zakupem tegoż ?
Kulki styropianowe jako drenaż dla cambrii mieszamy z podłożem dla storczyków we własnym zakresie ?
Jutro postaram się wkleić zdjęcie jednej mini, posadzonej w grubej folii ... poproszę o rzut okiem i poradę, czy wsadzić do normalnej, plastikowej doniczki. Tymczasem w tej foliowej porobiłam dziurki i delikatnie poruszyłam całą bryłą korzeniową, przy okazji usuwając nadgnite końcówki korzonków - miałam wrażenie, że korzonki są wręcz przyssane do ścianek folii. Zależy mi na tym kwiatku ... z kąta liścia wychodzi młodziutki pęd ...

Hmmm, w ten sposób pożegnałam się z Białym Aniołem :) Jeśli jednak będziesz regularnie zamieszczał jego zdjęcia, w zupełności mi to wystarczy ...:)

Druga sprawa ... skoro powiedziałeś "A", to poproszę także o "B" - Mariposa powala koronkowym wyglądem kwiatu - te trzy "wąsiki" to przekształcone płatki ? Taki inny rodzaj pelorici ?
No i może trochę więcej wiadomości na temat wymagań ... ładnie poproszę :)

Będąc w grudniu w centrum ogrodniczym widziałam 3 sztuki Vandy po 70 zł i wtedy wydawało mi się to sporą kwotą, ale skoro piszesz o 100 zł ... poza tym byłam autentycznie oburzona, że trzymane są bez doniczek :happy: teraz już wiem ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał

Wybornie o storczykach 20 Sty 2015 19:53 #331325

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Aniu oczywiście minaturki można uprawiać w mchu, korze oraz keramzycie i seramisie. To nie jest problem.
Mech sphagnum możesz dostać na Internecie, bo nigdzie w sprzedaży w marketach nie widziałem, ale zawsze można
się zapytać czy mają.

Zamiast drenażu z styropianu możesz użyć keramzyt, kamyki. Oczywiście zdarza się podłoże z kulkami styropianowymi
czyli composana podłoże dla orchidei :) Inaczej samemu trzeba taką mieszankę przygotować.

Mini możesz przesadzić, ale do równie małej doniczki, w innym przypadku pójdzie w korzenie.

Biały Anioł, jest bezproblemowy, nalewasz wodę do wazonu rano, pod wieczór wylewasz i zabieg powtarzasz raz w tygodniu
ot to całą filozofia ale postaram się oczywiście pokazać jego zdjęcie.

Psychopsis tak wygląda to jest jego normalna postać. Więcej o jego uprawie znajdziesz Tutaj.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Buszmen, Adasiowa

Wybornie o storczykach 21 Sty 2015 10:11 #331631

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Michał :)
Mini przesadzę jak najszybciej, nie twierdzę, że dzisiaj, ponieważ muszę poszperać w poszukiwaniu tak małego "naparstka" ... mam nadzieję, że mogę wykorzystać mech, do którego tymczasem jest wsadzony maluch ?
Moja koncepcja jest taka, aby ostrożnie wyjąć go z tej wstrętnej folii i w całości przełożyć do umytej, nowej doniczki.
Miałbyś może jakieś sugestie ?

Michałku, gdyby uprawa każdego storczyka była taka bezproblemowa, jak piszesz, nikt nie pozbywał się przekwitniętych lub schorowanych roślin ... myślę, że bezpośrednią przyczyną tej sytuacji jest ogólna dostępność niedrogich w gruncie rzeczy roślin w marketach ... bez zwrócenia najmniejszej uwagi na podstawowe zasady pielęgnacji. Fachowość sprzedawców stoi tam pod ogromnym znakiem zapytania :(

Czekam w takim razie na obiecaną fotkę Aniołka :)
Pozdrawiam serdecznie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał

Wybornie o storczykach 21 Sty 2015 15:22 #331700

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Aniu miniturkę oczywiście możesz wsadzić w ten sam mech, tylko poamietaj, że on jest jak bąbka. Możesz go także
wymieszać z uniwersalnm podłozem do storczyków, oraz dodać kilka kulek keramzytu (jeżeli nie ma go w gotowym podłożu)


Tak wyglądają moje vandowate w wazonach


Ascocenda Princes Mikasa White Angel
Richard-3-19.png


Renanetia Sunrise
Richard-4-15.png
Ostatnio zmieniany: 13 Mar 2017 00:12 przez Michał.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Buszmen, Adasiowa

Wybornie o storczykach 21 Sty 2015 19:55 #331793

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
W pierwszym moim poście zawarłem nazwy wszystkich storczyków, jednak nie wszystkich. Mianowicie storczyki botaniczne
Phal. violacea 'Malayan' oraz Phal. pulchra padły mi tej zimy. Do tego widzę, że kolejny storczyk ledwo zipie.
Przeprowadzka i zima jako pora roku zrobiły swoje.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Buszmen, Adasiowa

Wybornie o storczykach 22 Sty 2015 11:00 #332047

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Michałku :)
Żeby nie zapeszyć, napiszę tylko, że Biały Anioł nawet bez kwiatów wygląda bardzo efektownie ... ogólnie jestem zdania, że jeśli storczyki mają zdrowe i dorodne liście, to nawet w stanie wyłącznie "zielonym" mogą stanowić ozdobę parapetów. Nie rozumiem, dlaczego ludzie pozbywają się żyjących przecież nadal roślin po opadnięciu kwiatów :(
Myślałam, że żartujesz pisząc, że trzymasz storki bez podłoża :blink: , a jednak .... wymagają częstszego podlewania i zraszania chyba też ?

Odwiedziłam wczoraj Centrum Ogrodnicze w nadziei, że kupię te miniaturowe doniczki dla moich mini mini ... nie było takich w ofercie ... czy masz może jakiś pomysł na wykorzystanie czegoś zamiennego ? Przecież nie kupię Danonków, żeby pozyskać osłonki ;-)?

Były też dwa falenopsisy w bardzo korzystnej przecenie ( 9,90 zł ), jednak stan korzeni i liści był znacznie mniej korzystny ... jeden z nich prawdopodobnie nie do odratowania, drugi hmmm, dyskusyjny ...
Żal :(

Obecnie reanimuję storczyka, którego dostałam na urodziny, w połowie grudnia - zalane, brązowe korzenie, jakieś oprzędy ... powyginany niemożliwie jeden z liści ... na szczęście liście są w dobrej kondycji, kwiaty oczywiście opadły. Od czasu otrzymania go nie podlewam, korzonki odzyskują w miarę odpowiedni kolor, ale chyba muszę przesadzić go w nowe podłoże.
I tu pytanie do Fachowej Siły :) ze względu na kiepski stan korzeni przesadzić teraz w świeże podłoże ( przy okazji usuwając uszkodzone korzonki ), czy poczekać do marca ?
Proszę potraktować pytanie jako pilne :)
Pozdrawiam serdecznie ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Wybornie o storczykach 22 Sty 2015 12:12 #332083

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Storczyki bez podłoża podlewam raz w tygodniu. Polega to na wlaniu do wazonu wody rano, a resztę wody wylewam pod wieczór. Rośliny maja się dobrze. Sam nie zraszam żadnych ale to żadnych roślin - storczyków.

Co do miniaturek to możesz obie wsadzić razem do jednej większej doniczki. Bo ciężko jest znaleźć takie małe doniczuszki.

Storczyka którego reanimujesz to polecam usunąć wszystkie brzydkie, zgnite, suche korzenie.
Przesadź go juz teraz do Świerzego podłoża.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Buszmen, Adasiowa

Wybornie o storczykach 22 Sty 2015 12:54 #332097

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Michałku :)
Jesteś wielki !!! Dziękuję :thanks: :thanks: :thanks:
W życiu nie przyszłoby mi do głowy umieścić dwóch w jednym ;-) pomysł godny Mistrza ;-)

Zabieram się za przesadzanie - w najbliższych dniach - trzymaj, proszę Cię kciuki ... to mój pierwszy, hmm, hmm, raz :oops:

Rozumiem, że te maluchy mogę wrazić do podłoża, które kupię dla dużego falka ? Czy lepiej utrzymywać je w mchu ?

Ale sobie narobiłeś z własnym wątkiem .... nie mogę obiecać, że się odczepię ... za daleko zabrnęłam w te kwiaty :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Wybornie o storczykach 22 Sty 2015 13:46 #332108

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Oczywiście, ze możesz wsadzić do zwykłego podłoża dla storczyków. Oczywiście możesz do podłoża dodać mech. Zawsze postaram się pomoc jak tylko będę mógł :lol:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Buszmen, Adasiowa

Wybornie o storczykach 23 Sty 2015 10:53 #332443

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Michał :)
I tak mam wyrzuty sumienia, że ciągle domagam się wyjaśnień, tłumaczeń i odpowiedzi na proste w sumie pytania ...
Aby nie nadwerężać Twojej cierpliwości i nie zabierać non stop czasu, szperam także na forum storczykarzy ... tam nasza Oaza jest wymieniona jako przyjacielska strona :)

Bardzo Ci dziękuję za aktywne udzielanie się w moim wątku - cieszę się, że można na Tobie polegać...

Jakie są podstawowe objawy wpływu zimy na nasze storczyki ? Pisałeś, że jeden z nich ledwo zipie ... a te dwa, które nie przeżyły - co się z nimi stało ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Wybornie o storczykach 23 Sty 2015 13:15 #332489

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Aniu na to, że dwa storczyki padły a trzeci ledwo zipie wpłynęła moja listopadowa przeprowadzka oraz sezon grzewczy :pinch:
Storczyki zimą bardzo zwalniają wzrost lub wręcz go zatrzymują, więc jeżeli nie mamy oranżerii to można powiedzieć,
że nawet phalaenopsisy maja okres spoczynku.

Aniu możesz zawsze przejrzeć porady na naszym forum -> cały dział orchidarium.

Na storzykarzach byłem od początku ich istnienia jednak po ok 2 latach wyrzucili mnie stamtąd. Jeszcze w tamtym roku wyczuli nawet jedną z administratorek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Buszmen, Adasiowa

Wybornie o storczykach 23 Sty 2015 18:41 #332627

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Michał, rozumiem oczywiście, że zmiana miejsca i ogrzewanie wpływają negatywnie na kondycję roślin takich jak storczyki, chodziło mi tylko, co konkretnie dzieje się z tym ledwo zipiącym ;-) bo być może także i moje ledwo zipią, a ja tego nie dostrzegam ?! :( i żyję w błogiej nieświadomości, że wszystko jest o.k. ....
Chyba nie wątpisz, że siedzę z nosem w naszym Orchidarium ? Przecież "stąd" pochodzę ....

Wyrzucili ? CIEBIE ? :eek3:
Węszę duże nieprzyjemności .... wiesz, to tak jak w reklamie ... są Fora i jest Oaza :hearts:

Powiem Ci w tajemnicy ;-), że nawet się tam zarejestrowałam, ze względu na chore liście tego storczyka, o którym wspominałam ... - zobaczymy, co tam w trawie piszczy ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Wybornie o storczykach 23 Sty 2015 20:22 #332685

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Na początku zaczynały zamierać korzenie, później stał za blisko grzejnika i ma poparzonego listka.
Wczoraj także jeden mu odpadł i zostały dwa.Jeden zdrowy drugi poparzony. Korzenie też tylko dwa,
ciekawe czy do wiosny przetrwa :)
Co do forum, to nie mam szczęścia. Na FO też mnie wyrzucili.
Historia storczykarzy też jest długa i pogmatwana.
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2018 02:50 przez Michał.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Buszmen

Wybornie o storczykach 23 Sty 2015 21:54 #332734

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Ten ledwo żywy to także Ph. botaniczny ? Czy faktycznie są bardziej delikatne i wrażliwe na zmiany w otoczeniu ? Wierzę, że w Twoich rękach dojdzie do siebie ... trzymam kciuki :)

O tamtych forach nie mówmy, nie ma sensu.... dziwny jest ten świat ....

Masz coś na oku wybierając się na Gardenię ? W sumie to już za miesiąc ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.318 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum