TEMAT: Kolorowy świat parapetów II

Kolorowy świat parapetów II 29 Wrz 2018 10:32 #626105

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Powiem tak Gabrielu - jak widziałam pierwsze fotki tych kwiatów, to czułam drżenie serca...ale, myślałam, ze to kwiaty sezonowe, więc nie zagłębiałam się w temat ewentualnego ich pozyskiwania. Dopiero gdy dowiedziałam się, ze to rośliny wieloletnie - nastąpił szał :wink4:
Żeby osiągać takie wyniki wizualne, trzeba im poświęcać sporo uwagi.
Lubią być odmładzane. Ja to robię raz do roku, chociaż zalecenia mówią o półrocznej zmianie podłoża.
Jednakże są takie odmiany (szczególnie młode sadzonki), które przesadzam gdy tylko widzę, że czegoś im brakuje.One to bardzo lubią :flower:
Zwykle rozpoczynam przesadzanie po przekwitnieniu; w przypadku moich skrętasków zaczynam od pażdziernika.Kończę koło grudnia.
Powodzenia, Gabrielu :wink4:
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel


Zielone okna z estimeble.pl

Kolorowy świat parapetów II 29 Wrz 2018 23:32 #626195

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Wyłapałam doła .... :(
Lubię gonić za króliczkami, ale...jeszcze nie przebrzmiały echa mojej ostatniej gonitwy, jeszcze nie nasyciłam oczu nowymi kwitnieniami...a tu nowa zagwozdka :silly:


BaT-Belczonok.jpg


I jak tu normalnie żyć? :unsure:
Za tę wiadomość podziękował(a): Dorota15, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 30 Wrz 2018 08:58 #626208

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
Tolu, bardzo dziękuję za odpowiedź. :flower1: Przesadzałem w kwietniu, więc chyba jak skończą kwitnąć zrobię to znowu.
Czy masz może sprawdzony sposób na przędziorki? U mnie znowu zaatakowały, tym razem fiołki.
Twojego doła rozumiem, też tak mam gdy zobaczę nową odmianę dalii :P A dziś w dodatku na termometrze poniżej zera, więc pewnie wszystkie zmarzły. Tymczasem Twoje skrętniki nadal piękne i będę takie całą zimę :lol:

Kolorowy świat parapetów II 30 Wrz 2018 09:40 #626215

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Doskonałym rozwiązaniem na różne robactwo jest Kohinor. Ale to chemia. Natomiast ja zaopatrzyłam się we wrotycz (dosyć dużo pisaliśmy o tym bodaj dwa miesiące temu).Zrobiłam sobie wywar (teraz to już gnojówka) a część posuszyłam. Świetna sprawa : wybija robactwo, grzyby i bakterie.
Ponadto mam Aktafit do oprysków. Sprowadziłam sobie z Ukrainy. Warto o tym pomyśleć jeżeli ma się takie możliwości.
Gabrielu, zawszę chętnie udzielę podpowiedzi jeżeli temat nie przerośnie moich wiadomości - więc zaglądaj i pytaj :wink4:

A jeszcze Ci powiem, że znalazłam antidotum na mojego doła: skrzyżuję odmianę BaT - Salamandra z PK - Blask
A dalie? Piękne....gdybym tylko miała ogród...uwielbiam wszystkie a najbardziej chyba te rozczochrane (Iwonka niedawno włożyła zdjęcie takiej pięknej, białej).
A jeżeli chodzi o temperatury: ten sezon jest paskudny :whistle: Po pięknej, choć póżnej wiośnie, gdy wszystko zaczęło kwitnąć przyszły długotrwałe upały które przyspieszyły wegetację...tym sposobem część roślin przyspieszyła kwitnienie a część (jak skrętniki) po prostu zahamowały rozwój.
Wrzesień był wyjątkowo gorący a teraz nastąpił duży spadek temperatur :whistle: I niestety, pewnie w najbliższych dniach skrętniczki wrócą do domu. W tym sezonie czuję niedosyt ...nie nasyciłam oczu pięknem ...było tego za mało :whistle:
Chociaż nadal jest tak

004pzs-49.jpg


006pz-177.jpg


007pz-148.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Dorota15, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 30 Wrz 2018 21:45 #626354

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
A co powiecie na to piękno barw?

005pzs-51.jpg


006pzs-37.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Dorota15, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 01 Paź 2018 20:08 #626435

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
To jeszcze jedno pytanie, czy potrafisz wymienić odmiany, które wyjątkowo dobrze kwitną i rosną?
Bo które najpiękniejsze, to widać na zdjęciach :P , ale chociaż mam ich mało, to widzę różnice we wzroście między odmianami.

A odnośnie powyższych zdjęć, to co tu można wiele powiedzieć, po prostu piękne :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen

Kolorowy świat parapetów II 01 Paź 2018 22:59 #626463

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Bardzo chętnie Ci podpowiem; jeżeli zależy Ci na tych mniej problemowych to wybierz: Denim, DS - Lena,DS - Truskawka, Harlekiny (Lace, Purple, Rose, Delft), Keigetsu, Salmon Sunset, Valor,Wow, Prada, DS - Estet, Snowkiz Strawberry Fizz, Franken Borderline, Myfanvy, Texas Hot Chili, Nerys.
Dobrze formują rozetki, dają ładne przyrosty liści i są niezawodne w kwitnieniu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 01 Paź 2018 23:44 #626465

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Są zdjęcia które wywołują u mnie skojarzenia dawno przebytych chwil szczęśliwego dzieciństwa, gdy na łące zbierałam kwiaty dla mojej Mamy
To dla niej jest to zdjęcie :hearts:


007pzs-42.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Dorota15, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 02 Paź 2018 12:07 #626502

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Przyszła brzydka jesień; przyniosła ze sobą wyjący wiatr, zimno i opady deszczu....ludzie chowają się po kątach, koty szukają ciepła a ja ze swoimi skrętaskami muszę uciekać z werandy :( Koniec sezonu :(
Jeszcze tylko kilka pamiątkowych fotek i wejdziemy w czas mroku ...i czekania...

014pzs-24.jpg


004pzs-50.jpg


003pzs-39.jpg


016pz-44.jpg


009pzs-34.jpg


001pzs-27.jpg


003pzs-40.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Dorota15, Lila25, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 02 Paź 2018 15:18 #626513

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Po przenosinach...jeszcze nie całkowitych :whistle:

007pzdata-2.jpg


012pz-77.jpg


013pz-72.jpg


014pz-78.jpg


Poeta pisał: Proszę, zostaw mnie na drugie życie, Jak na drugi rok w tej samej klasie.
Ja proszę: spraw, żeby na świecie była tylko wiosna :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, Dorota15, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 02 Paź 2018 15:45 #626518

  • nerina
  • nerina's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 131
  • Otrzymane dziękuję: 52
Piękne kwitnienia, a Ty masz jakieś 'ale'. Co do tej prośby o wiosnę jestem za ! Co to za skrętnik , poprzedni wpis, ostatnie zdjęcie , żółto bordowy ? A po za tym pytanie o "Salmon Sunset' nie masz sadzonki na zbyciu ?

Kolorowy świat parapetów II 02 Paź 2018 16:15 #626520

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
To "ale" dotyczy przemijania ...to taki rodzaj chandry ...smutek połączony za tęsknotą za ciepłem (nie gorącem)i światłem :whistle:
Ten żółto-bordowy to Harlekin Purple
Z sadzonkami to u mnie ogólnie krucho...jeżeli nigdzie nie znajdziesz, to w ostateczności mogę podrzucić listek ...zawsze to jakieś rozwiązanie :think:

Kolorowy świat parapetów II 02 Paź 2018 16:22 #626522

  • nerina
  • nerina's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 131
  • Otrzymane dziękuję: 52
Może gdzieś kupię sadzonkę , a jak nie to poproszę o listek. Za ciepłem to ja już tęsknię !!
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola

Kolorowy świat parapetów II 02 Paź 2018 21:04 #626562

  • Lila25
  • Lila25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 433
Cóż mi dodać, skoro pochwał przede mną napisano co niemiara.
Po prostu piękne
:thanks:

Kolorowy świat parapetów II 02 Paź 2018 21:09 #626565

  • Carmen
  • Carmen's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1882
  • Otrzymane dziękuję: 3195
Szkoda,że sezon się tak szybko skrócił, a skrętniczki jak zawsze pięęęęęęęęęęęęęęęękne :hearts:
Zielono pozdrawiam Iwona
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola

Kolorowy świat parapetów II 02 Paź 2018 22:00 #626579

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Skleciłam nawet filmik i chętnie bym go włożyła....ale, nie potrafię przenieść z telefonu :(
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen

Kolorowy świat parapetów II 03 Paź 2018 08:43 #626610

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
Też już tęsknię za latem. Nie wiedziałem, że Twoje skrętniki też są tak bardzo uzależnione od pogody :( , szkoda takich pięknych kwitnień. Tym bardziej trzeba się nimi nacieszyć :)

Kolorowy świat parapetów II 03 Paź 2018 10:16 #626623

  • musssli
  • musssli's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 279
  • Otrzymane dziękuję: 323
U Ciebie to zawsze tak kolorowo :)
"Mówią, że nie ma rzeczy niemożliwych, ale spróbuj wymyślić nowy kolor."

Ty byś chyba wymyśliła nowy kolor! :D


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.777 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum