TEMAT: Filodendrony i... zwierzęta futerkowe w domowej dżungli

Filodendrony i... zwierzęta futerkowe w domowej dżungli 27 Wrz 2018 10:48 #625952

  • michal_owski
  • michal_owski's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 11
Cześć!
Jak już pisałem w wątku powitalnym - uprawa roślin doniczkowych jest pasją, która towarzyszy mi od dzieciństwa. Jako przedszkolnego berbecia fascynował mnie cud kiełkowania zielonych witek z zasadzonych do ziemi ząbków czosnku. To chyba moje najwcześniejsze wspomnienie. :)
Jako dorosły jestem zafascynowany głównie roślinami z rodziny obrazkowatych, a konkretnie filodendronami. Oczywiście to nie oznacza, że w swojej kolekcji mam tylko filodendrony, ale moje obserwacje i duża porcja miłości skierowane są właśnie w ich stronę, haha :hearts: One fascynują mnie ze względu na postępującą z wiekiem zmienność kształtu liści, różnorodność kolorów oraz ich kształtu.
Zapraszam Was do obejrzenia części mojej kolekcji :)

filo1.jpg

Filodendron pedatum - młoda sadzonka, zdjęcie jeszcze sprzed zagęszczenia go


filo2.jpg

Filodendron squamiferum, rówież młody - powoli daje się zauważyć zmiana koloru łodyg z zielonego na rubinowy


filo3.jpg

Filodendron xanadu - ten okaz jest jednym z tych, z których jestem na prawdę dumny. Przez ostatnie 3 lata jego liście wykształciły się od takich, które przypominają lancet o pofalowanych brzegach (b. młode xanadu) do w pełni wykształconych wielopalczastych. Przeszedł zalanie, wiele przeprowadzek - weteran można rzec ;)


filo4.jpg

Filodendron warsewiczii flavum (aureum?). Hybryda, jeden z najnowszych nabytków. Ciężki do zidentyfikowania ze względu na mnogość nazw handlowych. Pięknie rozświetla ciemniejsze zakamarki wnętrza.


filo5.jpg

Filodendron bipinnatifidum (podwójnie pierzasty). Kolejna duma - tym razem wyhodowana z kłącza przywiezionego z portugalskich wojaży. Prawie rok czekania i trzymania kciuków, aż kłącze wypuści zaczątki liści.


filo6.jpg

Tu Emerald Duke, erubescens oraz... Alutka


filo8.jpg

Balbina buszująca w dżungli :)

Dzięki za uwagę :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, zielonajagoda, Łatka, Peteri, Carmen


Zielone okna z estimeble.pl

Filodendrony i... zwierzęta futerkowe w domowej dżungli 27 Wrz 2018 12:19 #625956

  • Mila
  • Mila's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 66
Przywitam się pierwsza po podziwianiu Twoich filków :bravo: Też mam hopla na punkcie roślin doniczkowych, ale nie szukam specjalnie rzadkich odmian ze wzgledów finansowych.
Mam nadzieję poogladać u Ciebie więcej ciekawostek.
Za tę wiadomość podziękował(a): michal_owski

Filodendrony i... zwierzęta futerkowe w domowej dżungli 27 Wrz 2018 12:26 #625957

  • faj-nata
  • faj-nata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 952
  • Otrzymane dziękuję: 616
Witaj...Ja te kocham te rośliny no ale one nie kochają mnie :club2:
Wiec pozostaje podziwianie ich u innych i zbieranie wiadomości o ich uprawie,
może kiedyś znów zaryzykuje kupno .
Twoje rośliny i nie tylko wyglądają bardzo pięknie.
Wiejska baba z duszy i ciała,
czego nie wie, to się dowie , czasem i opowie ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): michal_owski

Filodendrony i... zwierzęta futerkowe w domowej dżungli 27 Wrz 2018 13:54 #625960

  • Carmen
  • Carmen's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1881
  • Otrzymane dziękuję: 3190
Fajne rośliny, ja kocham kwitnące, ale lubię popatrzeć u innych na zielonaski :hearts:
Zielono pozdrawiam Iwona
Za tę wiadomość podziękował(a): michal_owski

Filodendrony i... zwierzęta futerkowe w domowej dżungli 27 Wrz 2018 14:39 #625962

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3081
  • Otrzymane dziękuję: 5956
:bye: Piękne zielone hobby, ale najbardziej zazdroszczę Ci takich grzecznych kotełków, żyjących w symbiozie z doniczkowcami.
Za tę wiadomość podziękował(a): michal_owski

Filodendrony i... zwierzęta futerkowe w domowej dżungli 27 Wrz 2018 14:55 #625963

  • michal_owski
  • michal_owski's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 11
Haha, dziękuję Wam. Jedna podgryzała jedynie papirusa bo smakował jej bardziej niż specjalnie zasadzona dla nich trawa ;)

Filodendrony i... zwierzęta futerkowe w domowej dżungli 29 Wrz 2018 12:00 #626111

  • Spiralshe
  • Spiralshe's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 10
  • Otrzymane dziękuję: 6
Piękna kolekcja :), tez lubie zieleniaki, wiec milo widziec!
A najlepiej wpasujaca się jest Balbina wśród wszystkich gąszczy :search:
Za tę wiadomość podziękował(a): michal_owski

Filodendrony i... zwierzęta futerkowe w domowej dżungli 05 Paź 2018 08:45 #626821

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Siemka panie Michałowski!!! :bye:
Ale fajnie jest móc spotkać miłośnika cudnych filodendronów. To i moja miłość, ale miejsca brak. A Balbinka skradła moje serce jako najfajniejszy "kfiatuszek" parapetowy. :hearts: Czekam na więcej twoich fotorelacji.
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen, michal_owski


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.280 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum