TEMAT: Budowa szamba ze zbiornika (poj. 2 m sześcienne) - recykling

Budowa szamba ze zbiornika (poj. 2 m sześcienne) - recykling 26 Sty 2014 16:49 #218281

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Może temat nieco przyziemny, by nie rzec, że podziemny, ;) ale kto wie czy komuś się nie przyda taki pomysł.

Podczas remanentu w swoich zasobach zdjęciowych natrafiłam na dokumentację zdjęciową z budowy naszego szamba metodą gospodarczą. Szukaliśmy taniego rozwiązania, bo działka była ugorem i nic na niej nie było, środki mieliśmy ograniczone. Zaczęłam poszukiwanie zbiornika, który mógłby zastąpić dostępne w sprzedaży zbiorniki, których koszt przekraczał wtedy 2500 zł.

Znalazłam w internecie możliwość zakupu zbiornika po oleju opałowym o objętości 2 m sześciennych. Nie jest to dużo, ale dla nas wystarczyło. Koszt zbiornika wyniósł 400 zł plus transport do Gdańska z Opola 200 zł. Wszystko poza tym już leżało w naszych rękach.

Jak widać na poniższych zdjęciach zbiornik jest wysoki i podłużny, więc udało się go "wcisnąć" między domkiem gospodarczym a płotem. Ma dodatkowe wzmocnienia rurowe i z płaskowników, co dodatkowo wzmacnia konstrukcję. Trzeba pamiętać, że po zasypaniu zbiornika w ziemi, ta napiera na jego ściany. Ścianki mają grubość 10 do 12 mm co uznałam za wystarczające.

Grunt u nas gliniasty i aby wykopać dół użyto kilofa, bo łopata nie dałaby radę. W całym przedsięwzięciu było to najtrudniejsze. Na zdjęciu w dole widoczny pomocnik, nasz zięć.

Otwory - do rury odbiorczej, odpowietrzającej i przyjmującej zostały wycięte przez Tadzia i tam po przewiezieniu i ustawieniu w miejscu docelowym zaopatrzone w odpowiednie wykończenia.

Oczywiście ja gapa nie mam zdjęcia po zasypaniu i ich zamontowaniu, ale jak tylko będzie możliwość uzupełnię to (pewnie bliżej wiosny).

Zbiornik sprawuje się bardzo dobrze. Odbiór szamba raz do maksymalnie dwóch w roku. Być może nie jest to rozwiązanie idealne, ale na działkę wystarczające. Poza tym wygodniejsze niż stosowanie toalety turystycznej. Wsiąkających w grunt zakopanych beczek nie akceptuję, choć jest ich (niestety) w naszym ogrodzie najwięcej.





Podczas wykopywania dołu w ziemi. Gleba jest na tyle zbita, że się nie obsypywała i nie były potrzebne wzmocnienia. W innym gruncie obsypującym się lepiej brzegi umacniać.




Otwór na górze zdjęcia służy do odbioru ścieków i jest dosyć blisko ogrodzenia i drogi dojazdowej. Kolejny, poniżej otwór (mniejszy) do rury odpowietrzającej. Otwór na samym dole zdjęcia, z boku zbiornika dla rury przyjmującej ścieki.


Zielone okna z estimeble.pl



Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.284 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum