TEMAT: Transfer druku na tkaninę

Transfer druku na tkaninę 03 Mar 2014 02:33 #230417

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Czy ktoś zajmował się transferem druku na tkaninę? chodzi mi o takie przeniesienie grafiki, żeby nie było 'gumowanej warstwy, jaka powstaje przy papierze do termotransferu.


Zielone okna z estimeble.pl

Transfer druku na tkaninę 03 Mar 2014 08:28 #230426

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Mój kolega kupił drukarkę do koszulek, pierwsza w PL chyba. Działa tak jak mówisz :-)
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka

Transfer druku na tkaninę 03 Mar 2014 10:02 #230442

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Problem w tym, ze nie chcę drukować koszulek, mam pomysł z dużym formatem materiału :) No i poza tym dla jednego pomysłu nie bardzo jest sens kupować drukarkę :)

Transfer druku na tkaninę 03 Mar 2014 13:45 #230497

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Alinko, :)
robiłam próby nanoszenia druku/grafiki na płótno przy pomocy rozpuszczalnika nitro. Czyli wydruk (w odbiciu lustrzanym) na drukarce laserowej, potem przyklejałam papier z rysunkiem do materiału i szmatką z nitro nasączałam spód rysunku. Przyciskając łyżką odbijałam rysunek na materiał. Potem po przeprasowaniu, kontrolnie wyprałam i transfer pozostał na materiale w jakości wyjściowej.

Filmik pokazujący tę metodę

Transfer druku na tkaninę 03 Mar 2014 17:21 #230532

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Wczoraj robiłam takie próby z acetonem, efekt straszny, jakaś niewyraźna plama :woohoo: Będę próbować wobec tego nitro, może lepiej będzie oddzielał druk od kartki :) Bardzo dziękuję za radę :)

Transfer druku na tkaninę 03 Mar 2014 18:27 #230544

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Alinko, ważne żeby unieruchomić rysunek. Aha! No i transfer też można zrobić z rysunku kolorowego, pod warunkiem, że pochodzi z drukarki laserowej!

Tą metodą wykonywałam już transfer na drewnie - na surowym owszem fajnie, gorzej z bielonym, ale też coś tam jest widoczne.

Mały sekretarzyk, który bieliłam, dodałam kopię odręcznego listu i potem zawoskowałam


Troszeczkę pasta bieląca nie dawała możliwości wsiąknięcia grafiki, ale pozostawiłam, bo w starociach to "pewna taka niedokładność" jest nawet potrzebna. ;)

Transfer druku na tkaninę 21 Maj 2014 22:19 #262586

  • Jacenty
  • Jacenty's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 11
W przypadku wydruku na drukarce laserowej najlepszy sposób transferu na "cokolwiek innego" to przeprasowywanie. Robimy wydruk na folii - w sprzedaży jest specjalna folia termotransferowa do drukarek laserowych która słabo "lubi" się z tonerem, więc toner łatwo od niej odchodzi. Ale w zupełności wystarcza zwykła folia do rzutników. Robimy wydruk na lewą stronę przykładamy do materiału i przeprasowujemy. Prasujemy w kilku rzutach, bo jednorazowe zbyt silne przyłożenie żelazka deformuje folię.
Folię termotransferową najłatwiej dostać w sklepach dla elektroników-amatorów bo służy do robienia masek do płytek drukowanych (przeprasowywanie obrazku na laminat). Ale jak mówiłem - zwykła folia do rzutnika wystarczy (oczywiście taka która nadaje się do wydruków w laserze a nie ta całkiem cienka).

(na marginesie: próbowałem transferu zarówno nitro jak i żelazkiem - żelazko wygrywa w cuglach)

Oddzielną kwestią są uwarunkowania zdrowotne. Toner jest jak wiadomo rakotwórczy - co prawda w wersji sproszkowanej (a po przeprasowaniu jest stopiony) ale... lepiej dmuchać na zimne.
Jeśli tkanina nie jest po prostu do dekoracji, ale ma mieć jakikolwiek kontakt ze skórą, to ja bym mimo wszystko poszedł w wydruk z plujki i papier termotransferowy (oczywiście to musi być plujka z tym "właściwym" tuszem - bo są te z tuszem barwnikowym i te z pigmentowym)

(tyle wymądrzania z mojej strony :) - pewnie po fakcie, bo wątek z marca ale.. zawsze :))
Za tę wiadomość podziękował(a): Daniela

Transfer druku na tkaninę 19 Lip 2016 16:59 #491524

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3081
  • Otrzymane dziękuję: 5956
Przenosiłam wydruk z drukarki laserowej na podobrazie, ale nie wiem jak by to było z płótnem, co prawda podobrazie to też płótno ale zagruntowane ;) tym płynem www.sklep.inspirello.pl/produkt/3126/skl...t-medium-250-ml.html
Hiacynto, a może wystarczą pisaki do tkanin? www.szal-art.pl/pisaki-do-tkanin_958/


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.303 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum