TEMAT: Kupię nasiona niecierpka himalajskiego

Kupię nasiona niecierpka himalajskiego 17 Mar 2021 11:38 #753144

  • Marglo8817
  • Marglo8817's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 4
Chętnie kupię nasiona niecierpka himalajskiego. Chcę je posadzić w okolicy moich uli. Proszę o kontakt osób które mają dostęp lub wiedzą gdzie mogę je dostać - 606775743 - Mariusz


Zielone okna z estimeble.pl

Kupię nasiona niecierpka himalajskiego 17 Mar 2021 12:11 #753152

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2661
  • Otrzymane dziękuję: 17521
Mariusz, w Polsce zabronione jest wprowadzanie tego niecierpka do środowiska, jako rośliny inwazyjnej.

Niedaleko mnie rośnie dziko w pobliżu strumyka i rozsiewa się w ogromnych ilościach.
Pozdrawiam Marzena

Kupię nasiona niecierpka himalajskiego 17 Mar 2021 12:16 #753155

  • Marglo8817
  • Marglo8817's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 4
Wiem że jest zabronione ale kilka nasionek przy ulach nie zaszkodzi. Wysłałaby mi Pani nasionka? Zapłacę za fatygę.

Kupię nasiona niecierpka himalajskiego 18 Mar 2021 00:34 #753270

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5636
  • Otrzymane dziękuję: 26666
Dla pszczół nie lepsze byłby facelia, ogórecznik, żmijowiec lub żywokost? Jak raz musiałam usunąć spory kawałek ogórecznika, to pszczoły chciały mnie zjeść. One rosną, kwitną, sieją się i znowu rosną. Jak wysiejesz później, będziesz miał kwitnące jesienią. Ogólnie, to te obce niecierpki, to rośliny inwazyjne, degradują nasze ekosystemy.

I po co założyłeś dwa wątki o tej samej tematyce?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasionek, bietkae

Kupię nasiona niecierpka himalajskiego 19 Mar 2021 12:36 #753460

  • Marglo8817
  • Marglo8817's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 4
Dwa wątki bo jestem tu nowy i później się kapnąłem że w złej zakładce napisałem więc napisałem jeszcze raz w tej kategorii.

Co do niecierpka ma on ok 900 kg/h nektaru i kwitnie 3 miesiące stąd ten pomysł

Kupię nasiona niecierpka himalajskiego 19 Mar 2021 13:40 #753474

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2439
Jednak jeśli coś jest Inwazyjnym Gatunkiem Obcym, to nie powinno się tego wprowadzać do środowiska. Marlenka dobrze pisze. To tak, jak z nawłocią kanadyjską. Sprowadzono ją do Europy jako ciekawostkę botaniczną, ale 'uciekła' z ogrodów i teraz rozrasta się w sposób niekontrolowany. Może i daje pokarm pszczołom, ale na terytoriach opanowanych przez nawłoć nie rosną już inne kwiaty (choćby 'marcinki', również kwitnące w tym czasie), a pszczoły wybierają nawłoć, nie zapalając rodzimej flory, przez co rośnie jej jeszcze mniej - pszczoła miodna jest wierna pożytkowi.
Podobnie z rdestowcem (inny przedstawiciel IGO). Nad moim bagnem rosły kiedyś storczyki, małe i delikatne. Piękne i rodzime. Ktoś zasadził rdestowiec w ogródku nieopodal, bo według niego jest ładny. Po latach nie został żaden ślad po storczykach, wszędzie rośnie rdestowiec. Nad kanałkiem w pobliżu rdestowiec pokonał nawet maliny i pokrzywę.

Smutne to, ale to my, jako gospodarze ziemi musimy się zastanowić, jaki świat chcemy pozostawić swoim dzieciom, wnukom, prawnukom. Monokulturowy czy różnorodny.

A Babcia Ala dobrze Tobie radzi :) Sąsiad pszczelarz siał ogórecznik i żywokost. Też długo kwitną, a pszczoły go uwielbiają :)
Jest jeszcze gryka, którą pszczoły lubią.
:bye:
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Kasionek, bietkae, Babcia Ala

Kupię nasiona niecierpka himalajskiego 19 Mar 2021 15:21 #753485

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Mariuszu. Jeżeli coś jest zakazane i zabronione prawnie - trzymajmy się tego. Zwłaszcza jako pszczelarz powinieneś wiedzieć jaki wpływ może mieć rozsiewanie inwazyjnych gatunków na nasze rodzime środowisko.
Jest tyle rodzimych roślin miododajnych , ze masz z czego wybierać.
Ostatnio zmieniany: 19 Mar 2021 15:46 przez Kasionek.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, Babcia Ala

Kupię nasiona niecierpka himalajskiego 24 Mar 2021 15:11 #754445

  • Marglo8817
  • Marglo8817's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 4
No przekonaliście mnie. Znalazłem inną roślinę. Mięta długolistna. Wiecie coś o niej, czy łatwa w uprawie?
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, Babcia Ala

Kupię nasiona niecierpka himalajskiego 24 Mar 2021 16:37 #754459

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5636
  • Otrzymane dziękuję: 26666
Za to, że dałeś się przekonać :kiss3:
Mięta lubi wilgotną i wapienną glebę.
A czemu nie chcesz ogórecznika, ma bardzo dużą wydajność nektarową i nektaruje w niskich temperaturach. Wydajność miodowa ogórecznika lekarskiego to około 200 kg z jednego hektara pożytku. U mnie ogórecznik kwitnie cały sezon, bo pozwalam mu się rozsiewać. Jedna rośliny zamierają, a drugie kiełkują i tak od wiosny do jesieni. Może najoptymalniejsza byłaby mieszanka roślin miododajnych.

Fragment z portalu: pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-cza...ciwosci-zastosowanie
"Ogórecznik lekarski (Borago officinalis), nazwany po angielsku pszczelim chlebem lub pszczelą rośliną, w naszym ojczystym języku już w dawnych czasach zyskał miano miodówki ogrodowej. Frazeologia dawnego i współczesnego nazewnictwa w wielu językach odzwierciedla znaczenie tego zioła dla pszczół oraz piękno rośliny. Świadczy o tym na przykład popularny angielski synonim nazwy Star Flower, czyli gwiezdny kwiat, który nawiązuje do kształtu korony kwiatowej.

Użyteczność tej rośliny nie ogranicza się tylko do znaczenia dla pszczół i innych owadów korzystających z tego obfitego źródła nektaru i pyłku. Ta cenna pszczelarsko roślina jednoroczna z rodziny szorstkolistnych znalazła współcześnie szerokie zastosowanie w farmaceutyce i medycynie. Dzięki swoim właściwościom, a szczególnie właściwościom oleju z nasion, ogórecznik znalazł się w powszechnej uprawie w wielu krajach.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2021 16:39 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, JaKasiula

Kupię nasiona niecierpka himalajskiego 30 Mar 2021 14:12 #755334

  • Marglo8817
  • Marglo8817's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 4
Jeśli zdecyduję się już na siew to może zasieję ogórecznik i miętę ale nie wiem czy w tym roku wypali. Mimo to dziękuję za rade :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Kasionek
Wygenerowano w 0.295 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum