TEMAT: Próbuję spełnić marzenie

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 12:01 #326316

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Późno, ale lepiej późno niż wcale

Planowałam rozpoczęcie wątku wiosną, za dużo jednak piszę o swoich zamiarach u innych, pora to uporządkować.

Mój ogród przydomowy (1033 m 2) objęłam w posiadanie po teściowej, jednak przez wiele, wiele lat nie mogłam zmienić jego charakteru, choć to ja wkładałam najwięcej pracy w jego utrzymanie.

Działka w obecnym kształcie to pozostałość po dwóch dużych, kilkuhektarowych gospodarstwach, rodziców i dziadków męża, które pod koniec lat osiemdziesiątych zostały przejęte przez miasto pod zabudowę wielorodzinną.
Po wybudowaniu tuż obok osiedla bloków posesja znalazła się na zbiegu dwóch ulic. Dwa jej boki przylegają do dość uczęszczanych chodników, połowa trzeciego do osiedlowego trawnika, chętnie odwiedzanego przez dzieci i pieski :evil: przepraszam wszystkie porządne pieski, a zwłaszcza ich właścicieli. Dlatego jeszcze za życia teściów została obsadzona tujami.
Rosną na niej stare drzewa, pamiątka po dziadku męża: sosny liczące ponad 60-70 lat, modrzew jeszcze starszy, trzy duże świerki, brzoza i orzech włoski.

Ściana wschodnia ;)
Czwschodnia-2014.jpg


4 lata temu zaczęliśmy generalny remont domu, ze zmianą dachu, wymianą okien, podłóg, zagospodarowaniem poddasza i częściową zmianą rozkładu pomieszczeń na dole na tyle, na ile pozwała stara drewniana konstrukcja. Przez to część ogrodu została zdewastowana, jakby na fali dewastacji ;) udało mi się przekonać męża do rozwalenia betonowych murków wyznaczających, pod linijkę, alejki parkowe po mojej teściowej.

W najtrudniejszym momencie, kiedy zdemontowana była połowa domu, nie istniała kuchnia ani łazienka, ujawniła się choroba męża, na leczenie było za późno.
Właśnie minęło dwa lata odkąd zostałam tylko z synami. Poukładaliśmy jakoś to nasze życie, czas na dokończenie domu i spełnienie marzeń o moim ogrodzie.

Tyle z historii ;)
Na początek będą wpisy wspomnieniowo porównawcze, zacznę od wschodniej części, położonej tuż przy bramie na prawo. Linia wschód- zachód przebiega prawie po przekątnej i podobnie można by określić spadek terenu. Mieliśmy kłopoty ze spływającą wodą, dlatego zbudowaliśmy murki oporowe. Jak widać na zdjęciach w tej części są dwa równoległe do płotu.

Maj i wrzesień kilka lat temu
Czwschodnia-maj.jpg


Czwschodnia-wrzesie.jpg


w chwili dewastacji
Odwschodulipiec2008.jpg


i lipiec 2014.
Odwschodulipiec2014.jpg


Trochę tu się zmieniło jesienią, usunęliśmy chorą śliwę, dosadziłam kilka roślinek, kolejne nasadzenia wiosną, ale najważniejsze to utrzymać trawnik w niezłej kondycji.
Kiedyś za barykadą z podkładu kolejowego panoszyły się wrzosy, ale nadszedł czas, że straciłam sporo roślin, wrzosy też wtedy wypadły.


Wrzosyprzedremontem.jpg


Wrzosyprzedremontem-1.jpg


Poniżej rosły cebulowe oraz kwitnące byliny i jednoroczne.

Tulipan.jpg


Przymiotno.jpg
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2015 12:03 przez Krzysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Zielona Ania, Alina-277, Jo37, piku, chester633, waldek727, Gabriel, Amarant, VERA, hanya, Adasiowa, beatazg


Zielone okna z estimeble.pl

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 12:04 #326319

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Krzysiu słonko moje :) Czy to Ty ? Witam Cie bardzo serdecznie i wpisuję się jako stały gość do Twojego ogrodu :hug: :kiss3:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 12:08 #326321

  • Kondzio
  • Kondzio's Avatar
Witam w nowym wątku i ja :)

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 12:09 #326322

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
W miejscu kwitnących jesienią 2013 posadziłam wrzosy i wrzośce, oszałamiająco nie zakwitły w tym sezonie, ale nieźle się trzymają, więc planuję powiększenie wrzosowiska.

Wrzocce2014.jpg


Wrzocce2014-1.jpg


W tej części rośnie też moja największa hosta

SS1.jpg


i najstarsza ;) jej korzenie są starsze ode mnie.
Undulata_2015-01-06.jpg


Muszę im zapewnić cień po wyciętej śliwie, mam już coś na oku.

A tak tu bywa czasami zimą :jeez:
Czwschodnia-zimaj.jpg
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2015 12:11 przez Krzysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Amarant, Ewogrod, VERA, hanya, Adasiowa

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 12:12 #326325

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Udało się :bye: jestem pierwsza .A gdzie sól i cała reszta ? :dance:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 12:15 #326326

  • Tulap
  • Tulap's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 132
  • Otrzymane dziękuję: 53
No,to czekam na kontynuację :yummi:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 12:16 #326327

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Halo halo, jestem Smoku kochany!!! :hug: Witaj, bardzo się cieszę z Twojego wątku, ale będziesz mnie dalej odwiedzać? No, to teraz Cię pomęczę za wszystkie czasy ;) ;)
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 12:19 #326330

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Nowinko :hearts: Kondziu :hearts: Tulap :hearts: Haniu :hearts:

Sól powiadasz.... chyba muszę do sąsiadki :rotfl1: ale cała reszta bardzo proszę:


nalewki_2015-01-06.jpg


a dla nieletnich coś z owocków letnich ;)
Maliny.jpg
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2015 12:21 przez Krzysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, Amarant, Ewogrod, VERA, hanya, Kondzio, Adasiowa

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 12:25 #326334

  • VERA
  • VERA's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1919
  • Otrzymane dziękuję: 3718
Krzysiu witam się i ja :kiss3: Zapowiada się fascynująca opowieść.............. :flower2:
Pozdrawiam Vera :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 13:11 #326351

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Vero :hearts:

Opowieść zaczęłam z nadzieją, że pomożecie mi ją tworzyć, bo choć w tej części jest zielono, to wiele trzeba zmienić, ale w południowo zachodniej muszę zacząć prawie od zera i wszelkie sugestie są mile widziane :flower2:

Miałam pewne plany, niestety :devil1: w poszukiwaniu informacji o hostach dotarłam na to forum, poczytałam, pooglądałam zdjęcia Waszych ogrodów i plany bardzo się zmieniły. :rotfl1: Ulubione rośliny pozostały te same, jedynie ich lista się rozszerzyła/rozszerza :devil1:

Poza hostami ( już mi ich przybyło) w planie były rododendrony, jednak w znaczniej mniejszej ilości i zupełnie innym miejscu. Kiedyś już cieszyłam się z ich posiadania, ale nie upilnowałam :placze: i zostały brutalnie zniszczone :garden: :angry:
Mam tylko to zdjęcie, ten czerwony w środku to miniaturka.

HPIM1706-1.jpg
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, chester633, Amarant, VERA, hanya, terlica, Adasiowa

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 13:27 #326359

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Witaj Krzysiu ,i ja melduję się w twoim wątku ogrodowym, fajne takie fotograficzne wspominki, a osiedla za żywopłotem nie zazdroszczę....Pozdrawiam :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 13:36 #326363

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1188
  • Otrzymane dziękuję: 2290
Melduję się i ja. Z drugiego końca Polski, a właściwie po przekątnej.
Ciekawa jestem dalszej części
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 13:42 #326368

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Chester :hearts: to nie ja wlazłam między bloki, to one przyszły do nas, 30 lat temu krówki za żywopłotem się pasły, ale do centrum jest 20 min spacerkiem, więc trudno się dziwić.

Pamiętam sytuację kiedy przestawialiśmy płot, mąż rozebrał stary i nagle pół osiedla zaczęło sobie drogę skracać przez nasze podwórko. Tu nas wszyscy znają i starzy mieszkańcy domków i ci nowi z bloków, doskonale wiedzieli, gdzie przebiegają granice działki, ale tacy są ludzie. O wyprowadzaniu piesków pod nasz płot, albo zrywaniu gałęzi, bzu szczególnie, to nawet pisać się nie chce, bo przecież "a co to szkodzi, jedna gałązka" . Zawsze odpowiadam, że choćby listek, ale to moje i ja decyduję, czy można zerwać... trzeba się pogodzić z pewnymi rzeczami :(
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 13:54 #326377

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64457
Krzychna :)
Ale niespodzianka :) zrobiłaś wielu z nas wspaniały prezent ... i to na Trzech Króli/Wigilię !
Witam Cię bardzo serdecznie i cieplutko ... mieszkasz w bardzo miłej mojemu sercu krainie, więc tym bardziej się cieszę, że będę mogła częściej niż bym chciała, odwiedzać "stare kąty" ...
Kiedy chciałam napisać, że będę Cię namawiać na renowację wrzosowiska, Ty już poczyniłaś stosowne wyjaśnienia - ten kolejowy podkład zostawiasz, mam nadzieję? Bardzo naturalnie komponuje się z tymi krzewinkami, a wrzosy i wrzośćce są wdzięcznymi roślinami i miododajnymi na dodatek. Cieszę się z Twoich wrzosów :)
Ogród sprawia przesympatyczne wrażenie, wolę jednak nie myśleć, ile pracy, wysiłku i trudu kosztowało Cię doprowadzenie do obecnego wyglądu ... a biorąc pod uwagę Twoje plany .... poezja !
Tak zupełnie nieśmiało zaproponuję namiastkę ziołowej rabatki w miejscu południowym .... rozmaryn będziesz miała :), lawendę masz ...

Pozdrawiamy całą ekipą :) o czapce pamiętaj!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 15:13 #326406

  • Roma
  • Roma's Avatar
Krzysiu-z przyjemnością dołączam do reszty podglądaczy i pilnie będę podglądać co dzieje się w Twoim ogrodzie :)

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 15:22 #326408

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Cieszę się i ja dołączając do stałych bywalców :flower1:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 15:26 #326409

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Nareszcie, nareszcie wątek Krzysi :bravo:
Pierwsze zdjęcie bardzo mi Starosielce przypomina, ale później ten stary blok mi nie pasował mocno do Starosielc ...
zatem jakie to osiedle ?
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia

Próbuję spełnić marzenie 06 Sty 2015 16:36 #326452

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Nie podawaj mu adresu, bo wpadnie i podzieli Ci tę wielką hostę :rotfl1: :devil1:

Miło było podreptać po nowym ogródku :kiss3:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.695 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum