TEMAT: Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko.

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 07 Mar 2020 18:22 #697033

  • Senior
  • Senior's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 182
  • Otrzymane dziękuję: 620
Iwona bardzo się cieszę, że będzie więcej forumowiczów uprawiających te piękne rośliny.
To fotka mojego granatowca zrobiona z krzesła, tak mocno musiałem go przyciąć aby zmieścił się w pokoju. Bez przycięcia miał grubo ponad trzy metry. Teraz jak wyląduje na stałe w gruncie to będę mu robić tylko korekcyjne cięcie.

Punicagranatum001.jpg
Ogród z egzotykami w gruncie i nie tylko -- forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...tycznymi-i-nie-tylko

Pozdrawiam Józek
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 07 Mar 2020 18:23 #697035

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Ten granat jest z nasion? Owocuje?
Jeśli tak to jak duże są owoce?

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 08 Mar 2020 08:08 #697157

  • Senior
  • Senior's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 182
  • Otrzymane dziękuję: 620
Newrom (nie wiem jak masz na imię) to jest granatowiec z pestki. Napisałem, że jest to Punica Granatum czyli właściwy, nie karłowy Nana. Owoce ma normalnej wielkości jak te sklepowe.
Ogród z egzotykami w gruncie i nie tylko -- forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...tycznymi-i-nie-tylko

Pozdrawiam Józek
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2020 08:10 przez Senior.
Za tę wiadomość podziękował(a): newrom

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 12 Mar 2020 18:52 #697964

  • Senior
  • Senior's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 182
  • Otrzymane dziękuję: 620
Ponieważ granat się wybudził, a nie może jeszcze przebywać na zewnątrz to postanowiłem go doświetlać przez 12 godzin dwoma lampami o łącznej mocy 110W. Dopiero w kwietniu powędruje na stałe do gruntu.

Punica Granatum
PunicaGranatum002.jpg
Ogród z egzotykami w gruncie i nie tylko -- forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...tycznymi-i-nie-tylko

Pozdrawiam Józek
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki, Betula

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 21 Mar 2020 08:35 #699601

  • Senior
  • Senior's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 182
  • Otrzymane dziękuję: 620
Granatowiec wypuszcza pączki kwiatowe. Jest to dziwne, ponieważ dopiero trzy tygodnie temu wypuścił pierwsze listki. Setki kwiatów pojawią się dopiero w czerwcu. Widać że nie może się doczekać posadzenia do gruntu.


Kwiatgranatowca005.jpg
Ogród z egzotykami w gruncie i nie tylko -- forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...tycznymi-i-nie-tylko

Pozdrawiam Józek
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, patrycja, minohiki, Betula

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 21 Mar 2020 11:39 #699643

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Super! :-)
Pytałem o wielkość owoców, w kontekście przekazywania cech. Mam wysiane kilka granatów, ale nie byłem pewny czy nadadzą się na coś innego jak podkładki :)

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 21 Mar 2020 19:14 #699740

  • Senior
  • Senior's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 182
  • Otrzymane dziękuję: 620
Romek zostaw sobie z dwie podkładki i nie szczep na nich. Granatowiec z pestki bardzo szybko rośnie i zakwita po 5-6 latach. Ja dawno temu szczepiłem na podkładce z granatowca właściwego zrazy granatowca karłowego Nana. Na 3 szczepienia jedno się przyjęło.
W ogrodzie przesadziłem 10 drzewek ozdobnych i rododendron, jestem ciekawy czy się przyjmą. To dwa z nich, trzmieliny szczepione na pniu. Każda ma inny odcień liści. Pogoda zaczyna się psuć więc na razie nic nie będę działał w ogrodzie. Szkoda.

Trzmielina szczepiona na pniu
Drzewka007.jpg



Trzmielina szczepiona na pniu
Drzewka008.jpg
Ogród z egzotykami w gruncie i nie tylko -- forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...tycznymi-i-nie-tylko

Pozdrawiam Józek
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 21 Mar 2020 19:25 #699744

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Dzięki za informację. Na razie mam tych siewek z dziesięć. Pokombinuję może w przyszłym roku by zaszczepić je wszystkie na dwóch roślinach i mieć dużą pulę genetyczną na dwóch krzewach. Łatwiej będzie przechowywać.
Odmiany nana nie chce, tylko mnie wkurzała tymi małymi owocami ;-)

Trzmieliny u mnie wymarzają niestety, u Ciebie dużo cieplej i pewnie sobie poradzą.

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 21 Mar 2020 19:57 #699758

  • Senior
  • Senior's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 182
  • Otrzymane dziękuję: 620
Chyba mnie nie zrozumiałeś, te trzmieliny rosną u mnie już 6 lat. Teraz przesadzam drzewka, aby zrobić miejsce na grządki do uprawy warzyw.
W marcu ubiegłego roku posadziłem małego Trachycarpusa (pieniek ok. 50 cm). Żonie nie podobało się miejsce w którym rósł więc go przesadziłem. Trzy dni temu chciałem go ponownie przesadzić obok basenu kąpielowego. Niestety nie udało mi się. Palma wypuściła mnóstwo korzeni bocznych w kształcie parasola i bardzo dużo korzeni rosnących pionowo w dół.
Szkoda że nie zrobiłem fotki, jak korzenie były widoczne, lecz spieszyłem się bo zapadał zmrok. W kopaniu doszedłem do metra głębokości, a palma ani drgnęła. Bez podcięcia korzeni nie dałbym rady jej przesadzić.
Nigdy bym nie przypuszczał, że tak mała palemka po niecałym roku może wypuścić tyle korzeni. Trochę poszperałem w internecie i okazało się że korzenie mogą urosnąć do 6-8 metrów w głąb ziemi. Przesadzanie jej z podcięciem korzeni mogę przeprowadzić dopiero jak będzie już ciepło, czyli od czerwca.

Trachycarpus Fortunei
Drzewka006.jpg
Ogród z egzotykami w gruncie i nie tylko -- forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...tycznymi-i-nie-tylko

Pozdrawiam Józek
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki, Betula

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 23 Mar 2020 17:37 #700212

  • Senior
  • Senior's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 182
  • Otrzymane dziękuję: 620
Pięć dni temu ściągnąłem z oczka wodnego sztuczny przerębel, a wczoraj musiałem go znowu założyć z uwagi na zamarzanie wody.


Kwiatgranatowca002.jpg

Przerbel001.jpg
Ogród z egzotykami w gruncie i nie tylko -- forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...tycznymi-i-nie-tylko

Pozdrawiam Józek
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki, Betula

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 23 Mar 2020 18:02 #700215

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
Senior wrote:
Ponieważ będę po raz pierwszy kompostował obornik mam prośbę o poradę jak z nim dalej postępować i czy do przyszłej wiosny będzie już gotowy do użycia. Za wskazówki serdecznie dziękuję.



Pszczoy005.jpg
za rok będzie gotowy u mnie od królików jak rok poleży na gnojowniku to jest dobry zresztą rolnicy jak chowią byki krowy i świnie to co rok biorą i wywożą całą zawartość gnojowiska na pole tylko ja nie przykrywam folią a rolnicy też nie przykrywają tylko to se leży i zgnije
Ostatnio zmieniany: 23 Mar 2020 18:04 przez Adriаn.

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 24 Mar 2020 06:45 #700297

  • Senior
  • Senior's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 182
  • Otrzymane dziękuję: 620
Dziękuję Adrian.
Ogród z egzotykami w gruncie i nie tylko -- forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...tycznymi-i-nie-tylko

Pozdrawiam Józek
Za tę wiadomość podziękował(a): Adriаn

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 24 Mar 2020 20:23 #700525

  • Senior
  • Senior's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 182
  • Otrzymane dziękuję: 620
Ponieważ na granatowcu pojawia się coraz więcej kwiatów to postanowiłem zwiększyć ilość lamp doświetlających. Na razie są to trzy lampy po 55W każda. Rano odsłaniam firankę i ma dodatkowo promienie słoneczne.
Zła wiadomość to ta, że rośnie jak szalony i za dwa dni będę go musiał znowu przycinać od góry, ponieważ sięga znowu do sufitu

Punica Granatum
Dowietlaniegranatowca004.jpg
Ogród z egzotykami w gruncie i nie tylko -- forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...tycznymi-i-nie-tylko

Pozdrawiam Józek
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, minohiki, Betula

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 26 Mar 2020 18:55 #701030

  • Senior
  • Senior's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 182
  • Otrzymane dziękuję: 620
Dzisiejsze fotki moich palm, przecierpiały mocne spadki temperatury.

Palmy001.jpg


Palmy002.jpg


Palmy003.jpg
Ogród z egzotykami w gruncie i nie tylko -- forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...tycznymi-i-nie-tylko

Pozdrawiam Józek
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, minohiki, Betula

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 29 Mar 2020 17:52 #701569

  • Senior
  • Senior's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 182
  • Otrzymane dziękuję: 620
Rozwijają się kwiaty na granatowcu

Kwiat granatowca właściwego
Kwiatgranatowca001.jpg


Kwiat granatowca właściwego
Kwiatgranatowca002-2.jpg
Ogród z egzotykami w gruncie i nie tylko -- forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...tycznymi-i-nie-tylko

Pozdrawiam Józek
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, patrycja, Betula

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 03 Kwi 2020 12:38 #702274

  • Senior
  • Senior's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 182
  • Otrzymane dziękuję: 620
Postanowiłem posadzić w ogrodzie motyli krzew trójkolorowy. W tym celu kupiłem trzy sadzonki o kolorach: niebieski, czerwony i biały. Są posadzone bardzo blisko siebie i lekko zaplecione. Jestem ciekawy czy w tym roku zakwitną. Na razie rosną na parapecie z powodu przymrozków jakie panują na zewnątrz.

Budleja Dawida
Rn010.jpg


Budleja Dawida
Rn012.jpg
Ogród z egzotykami w gruncie i nie tylko -- forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...tycznymi-i-nie-tylko

Pozdrawiam Józek
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 09 Kwi 2020 19:32 #703328

  • Senior
  • Senior's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 182
  • Otrzymane dziękuję: 620
Aktinidia ostrolistna zaczyna rosnąć. Niestety wystarczy minimalny przymrozek, aby ściąć wszystkie liście i pączki kwiatowe. Ostatnie dwa lata były bardzo sprzyjające dla ich wegetacji, nie było wiosennych przymrozków. Dlatego owoców było bardzo dużo.

Aktinidia ostrolistna
Trifoliata009-2.jpg
Ogród z egzotykami w gruncie i nie tylko -- forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...tycznymi-i-nie-tylko

Pozdrawiam Józek

Ogród z roślinami egzotycznymi i nie tylko. 16 Kwi 2020 19:39 #704547

  • Senior
  • Senior's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 182
  • Otrzymane dziękuję: 620
Pączki kwiatowe na uprawianej w gruncie pomarańczy trójlistkowej

Pomarańcza trójlistkowa "Flying Dragon"
Trifoliatapczkikwiatowe013.jpg
Ogród z egzotykami w gruncie i nie tylko -- forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...tycznymi-i-nie-tylko

Pozdrawiam Józek
Ostatnio zmieniany: 16 Kwi 2020 19:39 przez Senior.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.267 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum