TEMAT: Powojnikowy ogród Leszka

Odp: Powojnikowy ogród Leszka 13 Sie 2012 10:28 #61056

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Co to za ślicznotka na trzecim zdjęciu?
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Powojnikowy ogród Leszka 27 Sie 2012 01:01 #64550

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Niestety nie wiem co to za bylina :(.... może ktoś z odwiedzających podpowie?

Wilce

Odp: Powojnikowy ogród Leszka 27 Sie 2012 01:19 #64552

  • Poll
  • Poll's Avatar
Leszku
wpadłam tylko na chwilkę ,zobaczyć , co ten Twój wątek zawiera i ...obejrzałam i przeczytałam od deski do deski. :) Wspaniała pasja : piękne zdjęcia i śliczne powojniki. O Juliannie - małej ogrodniczce - nie wspomnę. :flower1:
Pozdrawiam całą rodzinkę
Poll

Odp: Powojnikowy ogród Leszka 15 Paź 2012 08:50 #78017

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Jesienne zakupy:









+ Clematis "Inspiration Zoin"(bez zdjęcia)

+ dostałem gratisa :D, całkiem fajny :




Treaz tylko jakoś doczekać do wiosny.... heh
Ostatnio zmieniany: 15 Paź 2012 08:54 przez Leszek.

Odp: Powojnikowy ogród Leszka 15 Paź 2012 09:48 #78032

  • Roma
  • Roma's Avatar
Bardzo ciekawe powojniki ale mój wzrok przykuły Wilce.Leszku czy może mi podpowiedzieć co zrobić aby w przyszłym roku cieszyć oczy tymi pięknymi roślinami?

Odp: Powojnikowy ogród Leszka 19 Paź 2012 09:06 #79135

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Wilce są generalnie bardzo proste w obsłudze:

Można teraz bez problemu pozbierać nasiona z jakiegoś rosnącego wilca, ewentualnie kupujemy nasiona w paczce.
Nasion wysadzamy najlepiej po koniec marca... zwykle kiełkują bardzo szybko, w ciągu najwyżej tygodnia większość powinna się pokazać (u mnie tylko odmiana "Red Picotte" kiełkowała powyżej 2 tygodni). Trzymamy oczywiście na jasnym parapecie aby siewki się nie powyciągały za bardzo... dostarczamy też małe podpórki (ja używam patyków do szaszłyków). W maju - w miarę możliwości - zaczynamy wystawiać na dwór, ewentualnie wstawiamy do folii/szklarni jeżeli ktoś posiada. Na miejsce stałe wysadzamy po ostatnich przymrozkach (15 maja).

To jest dosyć żarłoczna roślina (nic dziwnego, bardzo szybko rośnie) więc sadzimy w bardzo żyznej glebie. bez problemu rośnie w świeżym kompoście, nawet takim "nie do końca" - coś podobnie jak dyniowate. Jak ktoś ma dojście to warto też dodać sporo obornika.

Dla dobrego efektu takiej litej zielonej ściany można spokojnie sadzić po kilka/kilkanaście wilców blisko siebie. Ja na 0.5m2 kwadratowego powierzchni ziemi wysadzałem nawet ~20 roślin.... wszystkie bez problemu dawały radę dorastać do ponad 2m wysokości i obficie kwitły. Jednak przy tak gęstym nasadzeniu trzeba uważać z nawadnianiem.. czasami trzeba będzie podlać nawet do 2-3 razy dziennie aby rośliny ładnie wyglądały, gdyż nawet lekki niedobór wody powoduje błyskawiczne "oklapnięcie" liści. Jeżeli nie mamy blisko dojścia do wody lub bardzo suchą glebę to sadzimy zdecydowanie w większych odległościach.

Bez problemu radzą sobie w donicach.... duża donica + kilka/naście sadzonek + wysoka podpora i mamy bardzo ładny efekt. Pojedyncze (lub po 2/3 sztuki) można też wysadzać w małych (większych) donicach wiszących, chociaż zauważyłem, że sadzone w ten sposób nie kwitną tak obficie. Tym niemniej wyglądają całkiem ładnie - mają podobna tendencje do zwisania i wspinania się po własnych pędach jak np. tunbergie.

Oczywiście najlepsze są miejsca ciepłe (przy naświetlonej ścianie, wewnętrzne narozniki budynków) i jasne.. wtedy pokazują pełnie swoich możliwości.

Uwaga! Kwiaty są widoczne najczęściej tylko z rana, na wieczór już odpadają. Z tego powodu warto sadzić tam gdzei przebywamy w godzinach porannych. Są odmiany kwitnące dłużej, ale na razie trudno je znaleźć w Polsce.

Wilce rosną i kwitną do pierwszego przymrozku, potem niestety czeka nas wycinanie i odplątywanie martwych pędów z podpory. Warto też wtedy wymienić lub nawieść całą bryłę ziemi gdzie rosły.

Większość odmian bez problemu wytwarza nasiona w b. dużych ilościach.
Ostatnio zmieniany: 19 Paź 2012 09:08 przez Leszek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Odp: Powojnikowy ogród Leszka 19 Paź 2012 09:57 #79153

  • Roma
  • Roma's Avatar
Dziękuję Ci za tak wyczerpującą odpowiedź :kiss3: Tym bardziej, że niebawem za sprawą jednej z naszych Forumek otrzymam nasionka wilców. Z tego co piszesz wnioskuję iż swobodnie będę mogła je wysadzić pod płotem w wolnych miejscach pomiędzy powojnikami?

Powojnikowy ogród Leszka 11 Mar 2013 21:27 #133518

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Wiosna ?

Powojnikowy ogród Leszka 11 Mar 2013 22:08 #133546

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Wiosna, wiosna,
Wiosna, ach, to Ty...

No właśnie... ach... to Ty! :lol:
Ostatnio aura jakaś łaskawsza dla naszych rejonów...
Krokusy gramolą się na powierzchnię... i ogrodnicy nieśmiało wychylają główki ;)
Pozdrawiam - Gosia

Powojnikowy ogród Leszka 11 Mar 2013 22:21 #133555

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Wiosna wiosna i po ... pierwszych jej zwiastunach, teraz pewnie te krokusiki to pod śniegiem siedzą :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

Powojnikowy ogród Leszka 12 Mar 2013 07:45 #133596

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Nie u nas! Jak dotąd przynajmniej! Prawda, Leszku? ;)
Pozdrawiam - Gosia

Powojnikowy ogród Leszka 12 Mar 2013 08:10 #133599

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Oj wiosna, wiosna. Jeszcze tylko słoneczko by się przydało :(
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***

Powojnikowy ogród Leszka 12 Mar 2013 08:17 #133603

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
Ogród bajka... ale zdjęcia to mistrzostwo.
Masz dobre oko, gratuluję.

Powojnikowy ogród Leszka 12 Mar 2013 08:43 #133615

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Witaj :bye:
Wiosna krokusikowa bardzo mi się podoba ;)Jak ja chciałabym aby takie widoki w ogrodzie już nas cieszyły ;) Powojniki masz śliczne,wszystkie :) "Rouge Cardinal" cuuudny ,,,taka nasycona czerwień,A Jan Paweł II jest na liście moich zakupów na wiosnę,czytałam,że chwalisz,go ,że szybko rośnie,to mi się podoba :wink2:

Powojnikowy ogród Leszka 12 Mar 2013 08:48 #133618

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
Witaj Leszku!
Nie będę oryginalna pisząc, że klematisy masz przepiękne, kolekcja super, zdjęcia również.
:bravo:
Też mam kilka odmian w ogrodzie, kwitną oblędnie!
Jesienią kupiłam dwa takie zabiedzone z wyprzedaży w OBI, sadziłam już dość późno, oby przeżyły. Ale jestem dobrej myśli, bo zima nie była wyjątkowo ostra.
Pozdrawiam serdecznie :)

Powojnikowy ogród Leszka 12 Mar 2013 09:22 #133635

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
gorzata wrote:
Nie u nas! Jak dotąd przynajmniej! Prawda, Leszku? ;)

Prawda! Troszke przypruszyło, ale zasypać krokusików nie dało rady :D. Miejmy tylko nadzieję, że nie przyjdą silne mrozy zapowiadane w zeszłym tygodniu w prognozach - bo u mnie już zielono na wielu powojnikach .




Jan Paweł II - zdecydowanie najszybciej rosnący powojnik z tych które znam. Jeden rósł u mnie w donicy, drugiego mam w gruncie - oba miały co najmniej 3m przyrostów rocznie.
Pamiętać tylko żeby go czymś innym zasłonić w dolnej częsci, bo tak 70-100cm dołu będzie miał łyse na koniec lata... ale góra piękna.


Kilka fotek z niedzielnego spaceru w poszukiwany ptaków - udało się upolować kilka ładnych kosów :D







raniuszka





i pełzacza

Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, r-xxta, anabuko1

Powojnikowy ogród Leszka 12 Mar 2013 09:38 #133644

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
O a u mnie wszystkomzasypane śniegiem i biało :sad2: Udane zdjątka z ptaszkami :wink2: :bravo: dla fotografa

Powojnikowy ogród Leszka 12 Mar 2013 10:57 #133671

  • Roma
  • Roma's Avatar
Leszku- mając na uwadze nasze warunki atmosferyczne Twój wątek jest bardzo energetyczny i wiosenny aż miło popatrzeć.
Mam u siebie JPII i rzeczywiście od ziemi jest dosyć goły i dlatego przesadziłam go jesienią do róż.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.234 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum