TEMAT: OGRÓD W CIENIU SOSEN

OGRÓD W CIENIU SOSEN 21 Cze 2012 19:17 #49223

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Witam.

Niektórzy z Was znają już mój OGRÓD W CIENIU SOSEN. Tym niemniej z przyjemnością raz jeszcze go pokażę :

To przydomowy ogród, który ma już 13 lat. Zajmuje powierzchnię prawie 1500m.2 .Większa część jest na tyłach domu ,co daje maksimum kameralności i swobody.Front to niewielki ,typowy „przedogródek”, z wejściem do domu i wjazdem do garażu. Ogród położony jest na obrzeżach miasta.Do centrum stąd niedaleko, ale mimo to jest wokół wiele zieleni, cisza i spokój - jak na wsi :) W okolicy znajduje się kampus poznańskiego UAM, piękne tereny spacerowe,a także dwa rezerwaty przyrody : "Żurawiniec" i " Rezerwat Meteorytów".

Pragnienie posiadania kawałka ziemi, który można by zamieniać w ogród, pojawiło się już w czasie , gdy usiłowałam tworzyć namiastkę zielonej oazy w skrzynkach i doniczkach balkonu na jednym z poznańskich blokowisk.

"Niezwykły ogród mi się przyśnił...
Sen trwał noc całą aż do świtu .
Pnącza obrosły tam mur stary,
Nad którym grube drzew konary."


Chciałam mieć dom otulony zielenią, w okna którego zaglądałyby wielkie drzewa. Marzyłam ,by przestrzenie domu i ogrodu przenikały się i uzupełniały. Wyobrażałam sobie ,jak wiosną i latem budzi nas śpiew ptaków, a potem pijemy poranną kawę na tarasie , wśród kwiatów i zieleni... Ech...
Odpowiedniego miejsca szukaliśmy długo, bo jedna działka za daleko od miasta ( a przecież praca, szkoła, dzieci...), inna za mała, inna za duża, inna w szczerym polu , więc zanim dochowamy się dużych drzew...,inna podmokła... Wreszcie w 1998 roku znaleźliśmy miejsce idealnie spełniające nasze wymagania. Nie zwróciliśmy wcale uwagi na to, jaka jest na tym terenie gleba ( a to szczery piach!). Spodobały nam się bowiem porastające okolicę spore sosny - samosiejki, które do dziś stanowią niewątpliwą ozdobę tego zakątka .Zanim pokażę Wam , jak mój ogród wygląda dziś , popatrzcie , jakie pobojowisko nabyliśmy !


Po lewej widać naturalny pokrój jednej z 6-u sosen , rosnących na naszej działce.

Na zdj.powyżej pierwsza zima - o ogrodzie jeszcze nie myślimy.


Cały teren porastały wtedy kocanki i inne "piacholubne" roślinki polne...


Dopiero wiosną zaczęła się budowa domu. A potem...
potem założyłam ogród :)
Ostatnio zmieniany: 06 Gru 2012 22:40 przez Ewelina.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 21 Cze 2012 19:28 #49228

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Piękną niespodziankę nam sprawiłaś swoim wątkiem ogrodowym :woohoo:
Witaj jeszcze raz :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 21 Cze 2012 19:29 #49230

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Gdy ruszyła budowa i jednocześnie pomalutku staraliśmy się uporządkować teren przeznaczony pod przyszły ogród , więc podcięte zostały od dołu sosny i zdjęta wierzchnia warstwa chwastów , gruzu i innych śmieci...Teraz dopiero dotarło do mnie ,że mam zamiar założyć trawnik i rabaty na żółciutkim piasku :(
Kolejnym etapem było więc nawiezienie kilkunastu ciężarówek czarnoziemu , kilku gliny, rozplanowanie tego po terenie przyszłego ogrodu , przekopanie, odchwaszczenie, potem znów odchwaszczenie... i znów... Mimo ,że dobrej ziemi nawieźliśmy zdecydowanie za mało, już latem następnego roku założyliśmy rozległy trawnik i wytyczyliśmy miejsca na przyszłe rabaty.W tych pracach korzystaliśmy z pomocy kilku silnych , młodych ludzi i odpowiedniego sprzętu. Dalej tworzyliśmy już nasz ogród sami - bez popularnych ostatnio architektów zieleni - a właściwie wymyślałam go sama ,dobierałam i zwoziłam rośliny, a w cięższych pracach pomagali mi mąż i syn.
Nie będę tu opisywała żmudnego procesu "krok po kroczku", ciekawych odsyłam do poprzednich kolejnych cz. wątku ogrodowego. Nie mam też niestety zdjęć - dokumentacja ogrodowa zaczyna się od 2004r.
Pokażę więc wybrane zdjęcia z poprzednich lat, gdy ogród już raczkował, aż do ostatniego , minionego sezonu. Każdego roku ogród się zmienia - drzewa i krzewy rozrosły się , przybyły 3 rozległe skalniaki, kilka pojedynczych głazów, elementy małej architektury ogrodowej : drewniana beczka, ceramiczne wazy, donice z kwiatami, ławeczki i inne meble ogrodowe, pergole, brzozowe pniaki, budki lęgowe na drzewach... Stale coś nowego przybywa, a czasem coś ...ubywa.

Oczywiście jako ogrodnik-samouk nie ustrzegłam się wielu błędów , co kilka roślin przypłaciło życiem , a inne trzeba było przenosić na dogodniejsze dla nich stanowisko, ale... cieszę się z tego, co powstało, bowiem: "Każdy ogrodnik ma w sobie coś ze Stwórcy !" :)

Mój ogród gościł na łamach pism ogrodniczych , więc może ktoś z Was go tam widział:
1. 'Mój Piękny Ogród" maj 2005r.
2. "Mój Piękny Ogród " czerwiec 2009r.
3. "Twój Ogrodnik" wrzesień 2007r.

Pracy w ogrodzie poświęcam wiele czasu i sił, jest to dla mnie nieustanne źródło radości. Zapominam o stresach i kłopotach gdy pielę , grabię , przycinam, sieję ,sadzę, podlewam, nawożę ... Mówi się ,że "Praca w ogrodzie wymaga silnego kręgosłupa" , ale ogród tak pięknie się za odwdzięcza i rekompensuje ten trud...

Zapraszam teraz na spacer po moich ogrodowych zakątkach :



"Furtka pokryta rdzą wśród cegieł...
W zielone mnie zakątki wiedzie.
I ku ławeczce w cieniu brzózek...
W ustronia miłe zapomnienie. "
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2012 19:36 przez Ewelina.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zibi77

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 21 Cze 2012 20:25 #49249

  • Roma
  • Roma's Avatar
Jestem aby przywitać się z Tobą Ewelino w Twoim wątku.Musisz bardzo kochać swój ogród :hearts: Pięknie opisujesz jego powstanie.już nie mogę się doczekać fotorelacji.
Ostatnio zmieniany: 21 Cze 2012 20:26 przez Roma.

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 21 Cze 2012 20:31 #49252

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Ja również bardzo się cieszę, że zdecydowałaś snuć swoje opowieści o ogrodzie na Oazie! :) Dla nas wszystkich ogród to taka oaza zapomnienia o wszelkich troskach...Choć i pole walki czasem ;) , zwłaszcza na początku...Tak, jak to opisujesz...
Efekty w każdym razie rekompensują wszelkie trudy, a u Ciebie wyjątkowo piękne te efekty! Pokazuj je, pokazuj! :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 21 Cze 2012 21:24 #49287

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Witaj Ewelinko!
Bardzo się cieszę, że będziemy mogli podziwiać Twój piękny ogród również w Oazie. Ja pamiętam go doskonale z poprzedniego forum, ale brakowało mi nowych fotek i możliwości kontaktu z Tobą...
No i twoje wspaniałe azalie i Rh :flower2: Mamy wspólną pasję - kwasoluby :)
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 21 Cze 2012 23:13 #49355

  • Shirall
  • Shirall's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3980
  • Otrzymane dziękuję: 747
hej hej witam Poznaniankę :kiss3: :kiss3: Łazarz się wita :kiss3:
ojej to masz działkę gdzieś niedaleko Moraska? :woohoo:
rany przecież tam jest tak pieknie! :woohoo:
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 21 Cze 2012 23:24 #49366

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Witam, witam ... zajrzałam za furtkę i czekam na gospodynię ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 21 Cze 2012 23:30 #49370

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Witam pierwszych gości!
Tak , mieszkam w rejonie Moraska i rzeczywiście są tu bardzo ładne okolice :)

Pozwólcie ,że teraz wkleję jeszcze kilka zdjęć ogrodu :

Najpierw WIOSNA

Oczywiście , jak każda osoba zakochana w rabatkach, co roku z utęsknieniem wyglądam zwiastunów wiosny, wypatruję jej śladów w ogrodzie, cieszę się każdym listkiem i kwiatkiem :)



























Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, Zibi77

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 21 Cze 2012 23:58 #49383

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Potem nadchodzi ulubiona przeze mnie pora -CZAS RODODENDRONÓW...

Z uwagi na spore zacienienie ogrodu , oraz lekko kwaśny odczyn gleby, pod sosnami znalazły dobre stanowiska azalie i różaneczniki, których mam sporą kolekcję.Od czterech sezonów krzewy są zaszczepione mikoryzą , co wg. moich obserwacji wpłynęło pozytywnie na ich rozwój i wiosenne kwitnienie. "Czas rododendronów" to dni , na które co roku czekam z wielką niecierpliwością :


Krzewy o różnych kolorach kwiatów kwitną od końca IV do poł. VI.











Ostatnio zmieniany: 22 Cze 2012 22:13 przez Ewelina.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, VERA, Zibi77

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 22 Cze 2012 00:02 #49384

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Naprawdę cieszę się, że po kilku niepowodzeniach i stracie paru krzewów , udało mi się w końcu posiąść tajemnicę uprawy tych oryginalnych krzewów, które chyba nieźle się czują pod sosnami :)

















Oczywiście teraz RODODENDRONY już przekwitły. Ale w ogrodzie wciąż dzieje się coś nowego, o czym opowiem ... jutro . Dobranoc :bye:
Ostatnio zmieniany: 22 Cze 2012 00:04 przez Ewelina.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, Zibi77

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 22 Cze 2012 07:41 #49395

  • rm27
  • rm27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2676
  • Otrzymane dziękuję: 2903
Ewelino, witaj w Oazie. Spacer po Twoim ogrodzie to nie tylko piękne rośliny, kompozycje ale też nastrojowe zdjęcia okraszone fragmentami wierszy. :bravo:
Z ciekawości sięgnę do starych egzemplarzy czasopism ogrodniczych w poszukiwaniu wspomnianych artykułów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 22 Cze 2012 08:18 #49403

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Witam i ja, bardzo się cieszę, że i tu jesteś. Mam jeden z miesięczników w którym pokazujesz swój ogród :) . Będę częstym gościem :hug:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 22 Cze 2012 10:16 #49451

  • Dangar
  • Dangar's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1346
  • Otrzymane dziękuję: 173
Masz bardzo piękny ogród. :thanks: Czego zazdroszczę? To dobre warunki dla rododendronów, które świetnie czują się pod sosnami. U mnie, niestety, glina i po paru latach one padają.
pozdrawiam
Danka

W kocim raju.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 22 Cze 2012 10:26 #49455

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Piękny, dojrzały i dopracowany ogród :bravo:

Myślę, że jesteś doskonałym przykładem na udowodnienie teorii, żeby sadzić w ogrodzie rośliny, które będą w nim miały zapewnione optymalne warunki. Jest to gwarancją sukcesu, który moim zdaniem w pełni osiągnęłaś :thanks:
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 22 Cze 2012 12:09 #49469

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Z przyjemnością znów będę tu zaglądać :-)
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 22 Cze 2012 12:26 #49478

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Masz wspaniale skomponowany ogród, zaglądając do niego dowiem się pewnie wielu niesamowitych rzeczy o Twoich ulubionych roślinach, nie mogę doczekać się już dalszego ciągu opowieści :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Ewelina

Odp: OGRÓD W CIENIU SOSEN 22 Cze 2012 20:54 #49587

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
A więc - opowieści o ogrodzie ciąg dalszy :
PEŁNIA LATA - WCZESNA JESIEŃ...


Na rabacie króluje PIWONIA CHIŃSKA "Evelyn" :)


a po pniu sosny wspina się HORTENSJA PNĄCA, której wielkie kremowe baldachimy delikatnie pachną.


Ogród tworzą dwie główne osie widokowe przecinające trawnik.



"Rozległy trawnik się zieleni
Niby ogrodu miękki dywan;
Gdzieniegdzie mchu poducha siwa
Trawiasty jego splot przerywa"



Na tarasie kolorowo- w donicach kwitną DATURA i kilka odmian FUKSJI(zdj. z poprzedniego sezonu)


Pod kamieniem przycupnął DZIEWIĘĆSIŁ BEZŁODYGOWY.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, EmTe, alina, Zibi77


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.850 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum