TEMAT: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 09 Gru 2012 17:49 #99558

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Gieniu a u mnie znowu pada, całkiem mocno sypie chciałoby się powiedzieć :lol: Służby drogowe znowu zaspały :blink: a miejskie drogi jak śnieżne tory :dry: Niebezpiecznie się jeździ. Za to ogród ... pod grubą śnieżną warstwą ;)
Moje hortusie także owinięte.
Marta obawiam się, że u Ciebie w chwili obecnej na kulkach duuużo więcej śniegu :blink:
U mnie jutro kolejna akcja usuwania śnieżnych czap. Jeśli dzisiejsze opady utrzymają się do jutra, to większość małych kulek będzie już pod śniegiem B)
Włączanie świątecznej iluminacji wczoraj osobiście wyłozyłam :devil1: ot jeden pstryczek i to wewnątrz domu :happy4:
W kominku pali M, kiedy wracam z prac i zajęć popołudniowych kiedy bym miała zdążyć :jeez:
Izka z pewnością związanie zabezpieczy nieco trawowe kępy i wiosną łatwiej będzie takiego delikwenta ogolic ... łapiąc za warkoczyk :funnyface:
Elu jak tak dłużej posypie, to rabaty wokół murka będą jedną śnieżną pierzynką :oops: Może to i dobrze, izolacja solidna przed zapowiadanymi spadkami temperatury :think:
Tomku wszystkie różyczki cudne, jednak to było ostatnie zdjęcie zimowych róż, teraz wszystkie już po śniegiem :blink:
Aniu oj zasypało, żebyś wiedziała :lol: Nie żebym się martwiła :silly: Ale coraz trudniej się jeździ, teraz drogi całe juz białe, a co pod śniegiem :think: może się trafić lód :jeez:
Ale zdaje się u Was dzisiaj wieszczą opady rzędu 10-20 cm :lev: no to także zdrowo zasypie.
Gieniu różyczki chyba zaraz pokażę dla poprawy nastroju, ale nie te śnieżne :happy4:
Marzenka to taki mój autorski projekt :oops: w zasadzie jego pierwszy etap, bo planuję jeszcze kolejne :)
Murek dzieli ogród, osłania różankę i różnicuje nieco ogrodowe widoki ;)
Siberko przewiewny ... znaczy również dostępny z wielu stron :woohoo: Więcej towarzystwa się może upchnąć jednocześnie :lol: Aby zapewnić jak najmniej tego przewiewu umieściłam go obok drewutni i jest zaciszniej.
Małgosiu budując dom nie wyobrażaliśmy sobie go bez kominka :)
Takie przyzwyczajenie, bo piromanem jestem strasznym :silly: a za razem wygoda.
U mnie zainstalowany jest kominek z płaszczem wodnym, więc grzeje jednocześnie co i ciepłą wodę, ponadto tworzy salonowy, zaciszny i ciepły klimat w długie zimowe wieczory :)
A propos aranżacji czekam jeszcze, kiedy pnącza obrosną pergolę, wówczas będzie jeszcze przytulniej. Jednocześnie stwierdziłam, że chyba tylko jednoroczne nadadzą się do osiągnięcia takiego efektu :think: mina, albo wilec :think:
Paweł zdaje się już dwie części Kevina były :funnyface: Tak więc święta za pasem ;)
Martusia przypominam, że i Grinch także był :tongue2: a jak jest do tego śnieg to się szykujmy do świąt :happy4:
Dzisiejsze prognozy, o dziwo, pokazują zupełnie inne niż wczoraj temperatury :silly: śniegg ma szansę utrzymać się aż do nowego roku.
Margoś a u mnie śnieżna zadyma doskonale maskuje ciemności, ściana śnieżnego puchu dosłownie :oops:
Diano u Was pogoda jest zdecydowanie bardziej łaskawa :) A to ochłodzenie to na jakim poziomie nadają? Będzie mrono, czy raczej niezbyt ciepło?
Śnieżna pokrywa u nas cieszy szczególnie ze względu na zapewnienie okrywy dla roślin, z drugiej zaś strony topniejący później śnieg wzbogaci nadwyrężone ostatnio pokłady wód gruntowych :)
Zima u na jak to mówią 'pełną gębą' :lol:
Małgosiu ... mój domowy wykonawca :think: no ... to nie on produkował murek :rotfl1: Mam takiego zaprzyjaźnionego Pana zwanego 'Złota Rączka' :funnyface:
Vituś jak miło, że zajrzałaś :woohoo: postaram się cyknąć wkrótce jakąś dzienną fotkę aeoniów :hug: obiecuję :idea1:
Przemku bardzo się cieszę, że znalazłeś chwilę aby zajrzeć do mojego ogródka :)
Mam także nadzieję, że podrzucisz trochę zdjęć Twoich zakątków, zapewne wiele się zmieniło, kulki urosły :woohoo:
Co do tego Picea abies to jednak skłaniałabym się do stwierdzenia ZSP docelowo 15-20 metrów :blink:
Roczny przyrost ok. 50 cm, więc po 10-ciu latach to może być kilka - 5-6 metrów.
Wystarczy obejrzeć fotki dorosłych osobników :think:
To jednak będzie duże drzewo, co zupełnie nie stoi na przeszkodzie, aby znalazło miejsce u Ciebie przecież. Twój ogród pomieści takie wielkie osobniki. U mnie niestety miejsca zdecydowanie za mało na takie okazy :blink:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 09 Gru 2012 18:59 #99589

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
A teraz nieco kolorów, jak obiecałam wcześniej :woohoo: kolorów zupełnie różnych od białego :silly:



clematis 'Hakuookan'


clematis 'Multi Blue'


clematisy 'Daniel Deronda' i 'Królowa Elżbieta'


No to teraz wiecie, jakie clemkowe kolorki preferuję :lol: ale żeby nie było, że jestem monokolorystyczna :silly:
clematis 'Josephine'


poglądowo ...


pachnąco, kolorowo, jeżówkowo, liliowo ... choć czasem deszczowo :silly:








Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2012 10:28 przez pamelka.
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 09 Gru 2012 19:39 #99632

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Jolu, jeżówkowo-liliowe fotki niezwykle energetyczne :) W ten mroźny dzień miło jest pooglądać wiosnę i lato w forumkowych ogrodach, bo nawet ogień w kominku nie jest w stanie tak poprawić humoru jak letnie kolorki :flower2:
Chociaż u mnie ostatnie dni były całkiem przyjemne - lekki mrozik, trochę śniegu i mnóstwo słońca!
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 09 Gru 2012 19:53 #99645

  • Malgocha1960
  • Malgocha1960's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • http://forumogrodniczeoaza.pl/​index.php/forum/33-m
  • Posty: 439
  • Otrzymane dziękuję: 45
Jolu,a na pierwszej fotce co to jest?Masz piekne jeżówki,u mnie nie chca jednak rosnąć.
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 09 Gru 2012 20:50 #99708

  • dorota
  • dorota's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 429
  • Otrzymane dziękuję: 111
Te kwietne zdjęcia jezówkowo-liliowe przepiękne, aż się człowiek uśmiecha bezwiednie przy oglądaniu :) ale ten clematis Josephine też cudo, do tej pory widziałam tylko na zdjeciach, a chętnie bym zobaczyła w realu-rosnący u mnie ;)
W ogóle to zaniedbałam w tym roku swoje nieliczne clematisy , muszę im to od wiosny zacząc wynagradzać i porządnie zasilić . Niestety pogubiłam też znaczniki z nazwami , więc wszystkie trzy ( hehehe) mam bezimienne. Nie-dwa- bo ten najbiedniejszy, co miał zasłonić śmietnik , to Kardynał Wyszyński , niestety rośnie w miejscu niefortunnym, moje psy go połamały przeciskając się do kratek w płocie.... :( Muszę mu koniecznie zmienić miejscówkę.....
Pozdrawiam- Dorota
Mój ogród- po prostu
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 09 Gru 2012 21:09 #99726

  • jagoda5214
  • jagoda5214's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2725
  • Otrzymane dziękuję: 504
Achhhhh kiedy znów nadejdzie ta pora i cały ogród będzie tonął w kwiatach .Jarzmianka to jakaś z nazwa ,gdyż też mam taką samą czy to Claret
Gorąco wszystkich pozdrawiam
Jadzia
Moja oaza wśród Familoków
moja-oaza-wsrod-familokow-cz-2
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 09 Gru 2012 22:05 #99792

  • aleb-azi
  • aleb-azi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1596
  • Otrzymane dziękuję: 539
Trudno uwierzyć, że te białe połacie tętnią życiem :flower2:
Wszystko piękne, ale dziś serce oddam clematisom :)
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 09 Gru 2012 22:18 #99801

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Jolu, nie wiem co Ty robisz tym swoim clemkom, że tak Ci rosną.
Ile ja musze pracy włożyć w ten swój ogród, żeby tak wszystko bujnie rosło jak u Ciebie :dry:
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 09 Gru 2012 22:23 #99806

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2681
A ja, patrząc na te zdjęcia (ale gęstwina! :woohoo: ), już wiem, co najszybciej wyleci, jak miejsca na kulki zabraknie... ;) Tawuły i pięciorniki... Choć pięciorniki już chyba odpłynęły... ;) Powojniki zostawiamy! ;) Piękne! I w takiej innej płaszczyźnie się rozrastają, mogą się czuć bezpieczne chyba? No i takie tło dla kulek! :)
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 09 Gru 2012 23:04 #99833

  • Dangar
  • Dangar's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1346
  • Otrzymane dziękuję: 173
Ja mam i tawuły i pięciorniki i nie mam zamiaru ich wykopywać.
pozdrawiam
Danka

W kocim raju.
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 09 Gru 2012 23:06 #99834

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Daluś i u nas była piękna, mroźna, skrząca się bielą zima. Za mało stanowczo jednak było słońca :( i za krótko, bo kiedy kończył się dzień pracy zapadał zmrok :cry3:
Przeglądam moje wiosenne foldery i wierzyć się nie chce, ze tyle zielonego życia na działeczce było :unsure:
Jak dobrze, że mamy teraz możliwości gromadzić i przeglądać archiwa zdjęciowe :)
Małgosiu to jest jarzmianka. Dlaczego jeżówki nie chcą u Ciebie rosnąć? Może cienia za dużo?
Dorotka no właśnie ja także się bezwiednie uśmiecham oglądając letnie kolory :lol:
Wiosenną dbałość o clematisy proponuję rozpocząć podsypaniem nadmanganianem potasu, aby zapobiec ewentualnym uwiądom.
A nie można by tego clemka jakimś płotkiem otoczyć, zamiast przesadzać?
Moje wszystkie przy podporach, więc psy nie mają nawet jak się do nich przymierzyć ;) Choć początkowo otaczałam małym płotkiem, aby psy omijały. Tak sobie myślę, że moje psisko obiec woli, niż przeskoczyć :rotfl1:
Jadziu jarzmianka została zakupiona z nazwą odmianową, ale jaką :oops: zupełnie nie pamiętam.
Izka clematisy :hearts: wydaje się, że są odpowienimi roślinami do mojego ogrodu - margiel jest czasem bardzo pomocny :silly:
'Panta rhei' więc wkrótce i nasze ogrody przemienią się w tętniące zielenią i kolorami zagonki :dance:
Margoś nie chwal, nie chwal zobaczymy po zimie :think:
W tym roku nie mają chochołów :unsure: jak przezimują? Niektóre w kopcach, te młodsze :think:
Zasadowe podłoże im sprzyja.
Marta ta gęstwina to kwestia odpowiedniego ujęcia ;) tzw skrócenia perspektywy :lol: zdaje się :oops:
sama wiesz, że w naturze jest dużo przestrzenniej, jeśli fotka 'en face' :lol:
Pięciorników zostały 4 sztuki :think: w tym dwa mikroskopijne :oops: a tawuły się wiosną przytnie :funnyface:
Jeśli zaś miejsca na kulki zabraknie :jeez: niezbędna będzie ... jak się wydaje ... aneksja trawnika :jeez: ... lub zakup kolejnej działki :rotfl1:
Danusiu i dobrze mówisz, ... choć u mnie kilka pięciorników przekazałam forumowej koleżance .... różana grządka powstała przed nimi :lol: trzeba było przewiew zrobić ;)
Ostatnio zmieniany: 09 Gru 2012 23:08 przez pamelka.
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 09 Gru 2012 23:16 #99837

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Pamelko,
cudne zestawienia. Ten mur to jest tak fotogeniczny z roślinnością o każdej porze roku. :)
Klematisy :eek3:
Jarzmiankę dopisuję do listy zakupowej. :)
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 09 Gru 2012 23:28 #99839

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Jarzmiankę na liście zakupowej już mam, natomiast clematis 'Josephine' dopisuję. :happy:
Ostatni zestaw zdjęć, to widoki roślinne jakby specjalnie dla mnie. :wink4:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 09 Gru 2012 23:40 #99841

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Danielo moja działka jest bardzo wietrzna, wiele wysiłku trzeba było, aby ją jakoś osłonić :unsure:
Wszystkie wiatry znad miasta po wzgórzu obijają się o moją posiadłość, a to nie służy wielu roślinkowm .... wymyśliłam więc oprócz innych przeszkód taki mur ;)
Jarzmianka, jest piękną roślinką o ażurowych kwiatach, jednak jeśli nie ogląda jej dokładnie, z bliska ... zachwyca dopiero w większej kępie, kwiatostany nie są duże.
Gosiu przed chwilą zrezygnowałam z prezentacji 'Josephine', ale skoro dopisałaś się do Dorotki dostawię jej kilka zdjęć :)
To jest bardzo piękny, wdzięczny i zdrowy clematis, którego mogę polecić. Zimował już u mnie w kopcu.

Clematis 'Josephine'





Jeszcze trochę kolorów na dobrą nockę :hug:











Dobranoc :bye:

Ostatnio zmieniany: 09 Gru 2012 23:55 przez pamelka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): gorzata, Gosia, r-xxta

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 10 Gru 2012 00:07 #99847

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Jolu to miód na moje serce. :hearts: A możesz jeszcze podpowiedzieć gdzie ją kupiłaś?
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 10 Gru 2012 00:08 #99848

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Jolu zawsze wspominam Twoje przepiękne clematisy...... są tak dorodne i bujne, że naprawdę nigdzie więcej nie widziałam takich okazów....... a myśląc o clematisach wspominam i ostróżki...... to też były kwiatowe kolosy ......niespotykane.....
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 10 Gru 2012 08:03 #99874

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2553
Nie ma cię kilka dni a potem jak się pokażesz to dajesz po oczach :woohoo: Z grubej rury!
Pięknie, niezwykle kolorowo.
Ja wiem, ze w ogrodzie nie można mieć wszystkiego i u mnie to głównie azalie rosną bez problemu, ale clemków to ja ci zazdroszczę okrutnie. Moje, choćbym pękła tak wyglądać nie chcą :(
Oj chyba wiosna ostro się za nie zabiorę.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 10 Gru 2012 11:14 #99940

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Gosiu z tego co pamiętam oferowane były do sprzedaży w sieci Auchan, a zakupu dla mnie dokonały moje dwie forumowe koleżanki :hearts:
Jednocześnie zdecydowałam się wówczas na równie piękny clematis 'Crystal Fountain' :woohoo:



Oba kwitły pojedynczymi kwiatami az do przymrozków.

Aguś dziękuję :hug: mam nadzieję, że i w kolejnym sezonie clematisy pokażą się z dobrej strony :think:
Ostróżki mówisz ... zaraz poszukam :comp:
Dorotka masz rację, wszystkiego mieć nie można. U mnie na przykłada azalia jedna i jeden rh zaledwie. Tylko tyle mi zostało, bo z kolei u mnie zupełnie nie chcą rosnąć :jeez:
Tak więc na podziwianie ferii barw kwasolubów zaglądam do Ciebie :hug:

Rzeczone ostróżki :)










... i nie sposób nie wspomnieć tu o 2 najmniejszych i najmłodszych nabytkach :woohoo:

ostróżka Sweet Sensation /Delphinium elatum 'Sweet Sensation' PVR/





ostrózka 'Coral Sunset' /Delphinium elatum hybrids 'coral sunset' /

Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.558 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum