TEMAT: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 18 Gru 2012 22:43 #103300

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Oj, naoglądałam się dzisiaj tej lubelskiej zimy, na dodatek po przebudzeniu zobaczyłam Warszawę całą w bieli :jeez: .
Teraz z przyjemnością popatrzę na barwy Twojej wiosny i lata z poprzedniej strony.
:bye:
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 21 Gru 2012 09:16 #103842

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Renatko to prawda, drobnokwiatówki są piękne, najpiękniejsze zaś te niewielkie ;) Większe jakoś tak ... się wyciągają :silly:
Co do 'Negishi' ... mam 'Negihi Bonasi' mam nadzieję, ze będzie tki, jak wskazywałaby nazwa :woohoo:
Aniu a u mnie nadal śnieżnie i bardzo mroźnie :silly: :silly: dzisiejszy ranek przyniósł -15 stopni, to ile było w nocy :think:
Choinki przed domem nie ubieram. Największa obecnie koreanka do 1/3 w śniegu. Pczekam az podrośnie. Mam za to dwa bukszpanowe stożki z ledami oraz bukszpanową kulę wiszacą przed wejściem :lol: Te świecą zamiannie z kurtynami led rozwieszonymi u okapów.
Kasiu a ja już chyba przywykłam do tej grudniowej zimy. Jest szansa, że święta będą białe, a o takich przecież co roku marzymy :)
U mnie już choineczka ubrana i świąteczne dekoracje :dance: M się postarał, bo po dzisiejszej firmowej kolecji jutrzejszy dzionek może być trudny :rotfl1: :rotfl1:
W-wa zasypana słyszałam ... i dobrze, takze życzę białych świąt :hug:
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 21 Gru 2012 09:33 #103847

  • e-genia
  • e-genia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4032
  • Otrzymane dziękuję: 3524
Jolu ale już masz gąszcz na tych rabatach z hostami ,iglakami i żurawkami .

Iglaki przeróżne :thanks:
Ostatnio zmieniany: 21 Gru 2012 09:34 przez e-genia.
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 21 Gru 2012 10:01 #103856

  • rispetto
  • rispetto's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3175
  • Otrzymane dziękuję: 1187
Ale u Ciebie śniegu! :eek3: Teraz to mogą sobie mrozy przychodzić, bo roślinom już nic nie grozi ;) Rozumiem, że na wiosnę mam się spodziewać dużej ilości wody w Wiśle? :rotfl1:
Dobiegający końca sezon był chyba bardzo dobry dla sosenek drobnokwiatowych, bo gdzie nie spojrzę to wyglądają przepięknie :)
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 21 Gru 2012 13:02 #103883

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Gieniu ta rabatka faktycznie jest wdzięczna, zieloniutkie hostki, żurawki różnorodne, kilka iglaczków i niewielkich liściatych. To jest jedyne zacienione przez dom miejsce na działce, więc cieniluby wszystkie w zasadzie tutaj ;) Ciasno jeszcze nie jest chyba, ... ale jak hostki się rozrosn :dance:
Sięgnę do archiwum ... dzięki Twojej inspiracji









Pawełku jesteś nareszcie ;) Czasu teraz brak na wszystko :think: tym bardziej się cieszę, ze znalazłeś chwilę aby zajrzeć :hug:
Śniegu u nas w dalszym ciągu tyle, co na zdjęciach, co chwilę drobniutki dosypuje jeszcze. Tak więc dziemia z pewnoscią się nawodni, ale czy ... zasili rzeki, kiedy w kraju ponoć śniegowa posucha :blink:
Dodatkowo mrozy silne przywiało ze wschodu. Cały dzionek dzisiaj -12, brrr jak zimno :blink:

Parviflorki piekne w tym roku, to prawda, oby kolejny był dla nich równie łaskawy :)

Dzisiaj mam trzy kolejne ;) z cyklu ... po roku :)

Pinus parviflora 'Beran'
Kolejna karłowa odmiana sosny drobnokwiatowej. Przyrasta jedynie 4-5 centymetrów rocznie. U mnie to jeszcze prawdziwy maluch, ale poczekajmy kilka lat B)





Pinus parviflora 'Chikuzagoten' /'Chikuza-Goten'?/
Niewiele o niej informacji :think: Po 10-ciu latach ma osiągnać 50 cm. Na jednej z węgierskich zdaje się znalazłam infomację, że rośnie kolumnowo, dorasta zaś do 2-2,5 metra.





Pinus parviflora 'Meiko'
Kolejny maluch, tempo wzrostu bardzo powolne, dorasta do 150 cm., szerkość 130 cm.
Niektóre źródła sugerują, że moze dorosnać nawet do 3-4 metrów.



Ostatnio zmieniany: 21 Gru 2012 13:06 przez pamelka.
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 21 Gru 2012 13:04 #103884

  • e-genia
  • e-genia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4032
  • Otrzymane dziękuję: 3524
Jolu sprawiłaś mi przyjemność , hosty,żurawki i iglaczki można ciągle podziwiać i wciąż mało.
Ja taka rabatę mam za domem bo tam najwięcej cienia .
Ostatnio zmieniany: 21 Gru 2012 13:04 przez e-genia.
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 21 Gru 2012 21:53 #103988

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Cieszę się ,że tu zaglądnęłam , bo z zainteresowaniem poczytałam o iglaczkach i mogłam je podziwiać na zdjęciach. Sliczna ta sosna Minima , cudne ma przyrosty , już na nią zachorowałam. I świerk Rydal niezwykle interesujący z tymi czerwonymi przyrostami - dużo bardziej wyraziste niż u mojego karłowego Pusha
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 22 Gru 2012 12:12 #104057

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Gieniu kiedyś nasz forumowa koleżanka zauważyła, że nie potrafię sfotografować tej przeddomowej rabaty należycie :oops: Ona sprawia zupełnie inne wrażenie w rzeczywistości B) Jest długa i dosyć wąska, więc nie ma jak podejść do zdjęcia całościowego :think: Ale z takich bliższych fotek również da się wyłowić kilka szczegółów ;)









A tu jesiennie już późno, bez hostek zważonych przez pierwsze mrozy ...



Elu oczywiście zapraszam na pogaduchy o kulkach :) Rydal jest zupełnie inny pokrojowo niż Push.
Ten drugi jednak jest dużo dłużej strojny :) Przyjmując nieregularny kształt, często półkulisty w wieku 10 lat osiąga zaledwie około 30 cm wysokości przy 50 cm średnicy. Docelowo wysokość jego źródła określają na 50-100 cm. Jest to więc nieduży raczej krzaczek w porównaniu z innymi ;)
Jak sugeruja źrodła jest to skarlona odmiana opisywanej poniżej 'Acrocony'.
Ale jak wyda na świat swoją największą atrakcję ... czerwone szyszeczki :woohoo: wówczas mało co w ogrodzie może z nim konkurować :happy4:

Tak więc chodzę od wczesnej wiosny i wyglądam :search: czy to już pora :silly:










Podobnie strojny jest dużoooo wyższy i inny pokrojowo Picea abies 'Acrocona' :woohoo:
Przyrasta rocznie ok. 15 cm. Dorasta więc do 1,5 m-3 m przez pierwszych 10 lat.
Po 30 latach może osiągnąć nawet 4-5 m wysokości oraz 3 m szerokości. Mając pokrój nieregularny, gęsty, szerokostożkowy ze zwisającymi gałęziami bocznymi. Jego ozdobą są także szyszki, młode mają czerwone zabarwienie i co roku na wiosnę pojawiają się w dużych ilościach na końcach pędów.











Jeszcze słówko chciałam wspomnieć o ogrodowych perełkach :woohoo:
Picea abies 'Spring Fire' -karzeł z czarciej miotły z Picea abies 'Rubra Spicata', o rocznych przyrostach zaledwie 2 cm :) przyjmuje pokrój regularnej kulki.
Zamordowałam młodziutki okaz :oops: jak się okazało poprzez ogolenie podkładki :hammer: :hammer: :hammer:
Nigdy więcej :jeez: Na szczęście udało się odkupić stracony okaz, mam nadzieję, że dobrze przezimuje i będziemy go oglądać wiosną w czerwieniach :)




W tym roku udało mi się kupić kolejną z pewnością ogrodową perełkę miniaturowy klon z Picea abies 'Acrocona' Picea abies 'Medusa'. Nie mam co prawda jej wiosennych zdjęć, ale wiosna już niedługo :lol:


Tak sobie pomyślałam, że jednym ze świątecznych kolorów jest czerwony :think: więc i u mnie kulki w czerwieniach okazjonalnie :happy4:
No to ... przyjechały karpie prosto ze stawu, muszę więc się udać do oczyszczania :blink:
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 22 Gru 2012 12:45 #104068

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Pamelko,
śliczne te igiełki, kulki itd. Ja oglądam i skrzętnie notuję - pokazuj, pokazuj. Wiosną będę szukać szczepionych, wybitnie karłowych przedstawicieli. :)
U nas w stawach w Dolinie Radości po ryby była taaaaaaka kolejka :laugh1: , że dzisiaj mam wolne od rybek. Z tego powodu mogę pooglądać czyjeś ogródki. :lev:
U mnie czerwone sysunie ma Picea omorica w żywopłocie (są bardziej stonowane kolorystycznie). I choć stoją szeregiem, to szyszki zwracają uwagę przechodzących.
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 22 Gru 2012 20:13 #104123

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Te czerwone szyszki to chyba nigdy mi się nie znudzą :oops: - coś w sobie mają :silly: .
Ciekawe jak przezimują - w końcu to ich pierwsza zima u mnie :think: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 23 Gru 2012 00:06 #104164

  • Dangar
  • Dangar's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1346
  • Otrzymane dziękuję: 173
Zdziwiłam się, że Twój Sprig Fire usechł z powodu oskubania podkładki. Mnie szkółkarz powiedział, że moje roczne szczepy mam oczyscić z podkładki na wiosnę. Nie zrobiłam tego na razie i teraz się boję je ruszyć. Skąd wiesz, że to ta przyczyna? Mój Spring Fire ma 4 lata i chyba należ obciąć mu gałązki z podkładki. Nie wiem czy dobrze jest zostawiać ją tak długo.
pozdrawiam
Danka

W kocim raju.
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 23 Gru 2012 11:47 #104184

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Danielo zazdroszczę szyszeczek na serbkach :) moje jeszcze nie szyszkowały, ale wszystko z czasem ;) Mam kilka odmian, które rosną w kulkę i tak sobie myślę ... gdzie by tu szyszki miały się pokazać ;)
Zapraszam do oglądania, z pewnością coś tam dla siebie wybierzesz. Male kulki maja to o siebie, że potrzebują mało miejsca :lol: za to jest się czym zachwycić ;)
Karpiki poporcjowane, przyprawione, smażenie jutro przed Wigilią :happy4:
Aaaa chciałam jeszcze dodać, że wczoraj wzrosła cena karpia, jak powiedział właściciel stawów: 'Nooo wczoraj były jeszcze po 10, to prawda, ale dzisiaj już po 12 :funnyface:'.
Choć mi dzisiaj ręce odmawiają posłuszeństwa :cry3: oczywiście przez kręgosłup :oops: a tu sałatki trzeba kroić ...
Dorciu nic się nie martw, to są świerki pospolite, które doskonale radzą sobie w naszych warunkach. Jedyny problem pomrozowy, jaki może zdarzyć się u 'Acrocony' na przykład, to mniej obfite szyszkowanie :(
Danusiu odpowiedź dostałam na Dendroforum, a tam są przecież fachowcy od naszych kochanych kulek ;) Podkładka karmi młody szczep i jeśli już golenie, to nie drastyczne, raczej systematyczne, z pewnością zaś nie w pierwszym roku :teach: /co to był za szkółkarz :blink: /.
Mój 'Spring Fire' pięknie przezimował, rozwinął młode przyrościki cudnie, a potem go ogoliłam ... i ... odszedł w oczach zupełnie :cry2: A to nie był jego pierwszy rok, zaś drugi już :whistle:

A dzisiaj na chwileczkę jeszcze chciałam powrócić do świerków z czerwonymi szyszeczkami. Co prawda w tym roku ich nie było :think: dlaczego :think: ale mam fotki sprzed dwóch lat ;)

Picea orientalis 'Aurea' to w odróżnieniu od poprzednich całkiem spore docelowo drzewo, rocznie przyrasta około 20-25 cm , po 10-ciu latach osiąga około 2 metrów, zaś docelowo może osiągnąć nawet 15 metrów wysokości.
Korona stożkowata, zagęszczona i zwarta. Najładniej wygląda wiosną kiedy to młode złocistożółte przyrosty silnie kontrastują z ciemnozielonymi igłami z poprzednich sezonów. Igły bardzo krótkie, grube i wałeczkowate.









Picea orientalis 'Golden Star' a ten jest już znacznie niższy, wolnorosnący, docelowo do 2-3 metrów, przy szerokości około 1,5 metra. Pokrój stożkowy, nieregularny. W wiosennych przyrostach równie piękny :)

Ostatnio zmieniany: 23 Gru 2012 13:08 przez pamelka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): dorciaj

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 23 Gru 2012 12:33 #104191

  • Sylweste
  • Sylweste's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 508
  • Otrzymane dziękuję: 93
Jolu, uważaj bo zabiorę się na sanie z Dziadkiem Mrozem i wpadnę wykopać Ci w ogrodzie dwie ostatnie, pokazane pozycję :D :D a może się sprawię jako pomocnik Dziadka Mroza to mi odpali jakiś trafiony prezent :D :D ale nie marudzę, rodzinka jak zwykle mnie zaskakuje w doborze prezentów :D mają za łatwy dostęp do mojego dysku, gdzie jest magiczna lista, poszukiwany, poszukiwana :D :D się wycwanili ;)
Mój ogród na blogu
Ogród igłą utkany
Serdecznie pozdrawiam
Sylwek
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 23 Gru 2012 13:14 #104196

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Sylwek muszę Cię ostrzec przed nieopłacalną wyprawą ;) Nawet jakbyś zajrzał do ogrodu, to teraz zupełnie nic, a nic nie znajdziesz :happy-old: Wszystko skryte w śniegu po grzywkę :rotfl1: a wiele kulek na jeszcze nad sobą grubą warstwę śniegu /Medusa na przykład ;) /.
Nie zdążyłam z okryciem sośnicy i jestem bardzo ciekawa, jak spędzi pierwszą zimę zasypana śniegiem :think:
Fajnie masz z taką dociekliwą rodzinką ;) a ja dostałam ... zegarek :lol: choć jakby nie mam problemów z punktualnościa :happy4:
Ostatnio zmieniany: 23 Gru 2012 13:14 przez pamelka.
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 23 Gru 2012 14:17 #104209

  • Sylweste
  • Sylweste's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 508
  • Otrzymane dziękuję: 93
No dobra, to liczę na inwencję Dzidka Mroza :D :D a z zegarkiem to może jednak tylko pozornie nie masz problemu z punktualnością, bo zegarek jest prezentem dość sugestywnym :D :D sośnica pod śniegiem pewnie ma się dobrze, gorzej jak coś wystaje i przyszłyby ostre mrozy, ale w sumie to ja mam tylko takie problemy, patrz Paweł, u niego nic nie przemarza, więc może i u Ciebie będzie tak samo, życzę tego :)
Mój ogród na blogu
Ogród igłą utkany
Serdecznie pozdrawiam
Sylwek
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 24 Gru 2012 09:20 #104296

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Sylwek a czy to pierwszy mój zagarek :silly:
Mam już kilka, ale ten najnowsiejszy, najładniejszy oczywiście :happy4:
Oglądałam czubekl sośnicy, który wysaje ponad śnieg :think: trzeba dodać, że u nas nocami temperatura spadała już do -17, więc całkiem, całkiem i ..... kondycja nienajgorsza, igły zielone :whistle:
Swoją drogą mój szwagier ma na działce letniskowej sośnicę, która tak sobie rośnie, żadnych nadmiernych starań i dbałości ;) Ma się jak najlepiej pomimo, że zimą nigdy nie widziała żadnych zabezpieczeń ;)




Kochani z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim dużo zdrowia i spokoju,
magicznych chwil w gronie najbliższych, odrobiny zadumy i wytchnienia :)

W Nowym 2013 roku zaś ...
wszelkiego szczęścia, ogrodniczych sukcesów i jak najmniej pogodowych ekscesów ;)




:hug:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): artam, dala, mag, sd-a, katja, iwa27, Gosia, aleb-azi, r-xxta, Pani Bestia, dkny, piku, Małgorzata124

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 24 Gru 2012 11:30 #104304

  • Sylweste
  • Sylweste's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 508
  • Otrzymane dziękuję: 93
Dzięęęękuuuujeeeemyyyy :D :kiss3: i wzajemnie Jolu, samych radości w Nowym Roku !!
Mój ogród na blogu
Ogród igłą utkany
Serdecznie pozdrawiam
Sylwek
Temat został zablokowany.

Odp: Jesienno-zimowe zamyślenia pamelkowe :) ... z widokiem 28 Gru 2012 10:29 #104977

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Dziękuję bardzo :hug: również życzę zdrowia i spokoju głównie :)

Tymczasem i do mnie, jak do większośći polskich ogrodów zawitało przedwiośnie :blink: Nie jest dobrze, tym bardziej, że wkrótce powrót zimy wieszczą służby pogodowe :think:
Wiem już o czym pisaliście, wiosenna atmosfera, ptaki drą się wniebogłosy :whistle: nawet moje psisko do domu rzadziej dużo zagląda :funnyface:

ryyf.JPG


Ale bądźmy czujnie i nie dajmy się zwodzić pogodowym pułapkom :happy-old:
Dzięki roztopom dostrzegłam kilka miejsc wymagającch jeszcze osłony, zapomniałam o nich wcześniej :oops:
Różyczki zieloniutkie aż do samych szczytów, niektóre utrzymały kwiaty pod śniegiem :) Czy dotrwają do sezonu w takiej wysokości :think:

Co tu dużo pisać ... kilka grudniowych ujęć :lol:

Sośnica wyłoniła się spod śniegowej zaspy :) Zupełnie nie była okrywana i zastanawiam się, czy tak nie zostanie :lev:


uratowany Picea omorica 'Silberzwerg' :) jak można było przeznaczać go do spalenia :blink:


Pinus mugo 'Rositech'


Abies pinsapo 'Aurea' spod śniegu /także nie okrywana/


Abies koreana 'Baluer Eskimo'




... a północna rabata :whistle: jeszcze ze sporą ilością śniegu


Pinus mugo 'Dezember Gold'


nawet różyczki zahibernowane :lev:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.513 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum