TEMAT: Ogrodowe pasje Gosi.

Ogrodowe pasje Gosi. 23 Cze 2015 14:47 #382503

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Danielo nic nie stoi na przeszkodzie byś przyjechała ponownie. :wink4: Nie rób sobie wyrzutów, choć przy 'Eden Rose' 'Pastella' to jak uboga pokojówka. :rotfl1:

Agnesik, zawsze jak przeglądam wątki forumowiczów to brakuje mi podpisów zdjęć, i co z tego, że piękna fotografia, profesjonalnie wykonana, jak nie wiem jaką odmianę przedstawia. Takie zachowanie może mieć swoją zaletę, bo prowokuje do rozmowy. Chętnie bym taką rozmowę podjęła, gdybym tylko poza życiem internetowym innego nie posiadała. Na szczęście posiadam i na internetowe za wiele czasu nie mam, więc się nie odzywam i tkwię dalej w niewiedzy choć wypełniona po uszy pięknymi widokami. :wink4: Na własnym więc przykładzie, wiedząc jak w dzisiejszym czasie, w natłoku wszelakich obowiązków trudno wyrwać czas na internetowe pogaduchy z szacunku dla forowiczów i ich cennego czasu postanowiłam opisywać swoje zdjęcia. Pewnie nie wszystkie tak szczegółowo się da, ale te co się da...
Tym bardziej będzie mi miło, kiedy ktoś zostawi swój ślad, że tu był, że widział, że docenia, lub po prostu z sympatii do mnie się odezwie, a nie tylko z konieczności, bo nie wie co przedstawia zdjęcie. :lol:

22. ‘James Veitch’ (syn. James Weltch’)
Eugéne Verdier fils aîne, Francja 1864
Hybrid Perpetual, Moss, Portland



23. 'Sutter's Gold. Cl'
O.L. "Ollie" Weeks, US 1950
Wprowadzenie do handlu Armstrong Nursery US 1950
Hybrid Tea & Climbing Hybrid Tea, Cl.
Pochodzenie: sport od ‘Sutter’s Gold (Hybrid Tea, Swimm, 1950)

Proszę spojrzeć jaka zmienna róża.






24. ‘Burgundy Ice’ (syn. ‘Burgundy Iceberg’; PROse)
Odkryta przez Edgar Norman Swane, 1998
Wprowadzenie do handlu: Australia 2003, Swane’s Nursey/ Swane Bros Pty Ltd jako ‘Burgundy Iceberg’;
US 2007, Edmund’s Roses jako ‘Burgundy Iceberg’
US 2007, Weeks Wholesale Rose Grower, Inc jako ‘Burgundy Iceberg’
US 2011, Bailey Nurseries jako ‘Burgundy Iceberg/
Róża rabatowa
Pochodzenie: sport od ‘Brilliant Pink Iceberg’



25. ‘Mainzer Fastnacht’ (syn. ‘Bla Mang’; ‘ Blue Monday’; ‘Blue Moon’; ‘Mainzer Rad’; ‘Navo- Rose’; ‘Sissi®’; ‘Sissy’; TANnacht, TANsi; TANsi0343)
Mathias Tantau, Jr., Niemcy 1964
Róża wielkokwiatowa
Pochodzenie: seedling of ‘Sterling Silver x Seedling





26. ‘Indigoletta’ (syn. ‘Azubis®’; ‘Blue Lady®’; ‘Blue Queen’; ‘Morvana’)
G. L. M. Van de Laak, Niderlandy 1981
Róża typu Climber, Hybrid Tea, Cl.



27. ‘Old Port’ (syn. MACkati)
Samuel Darraght McGredy IV, 1991
Wprowadzenie do handlu: McGredy Roses International, Nowa Zelandia 1991 jako ‘Old Port’
Róża rabatowa, Hybrid Tea
Pochodzenie: [‘Aytime’ x Eyepaint®] x ‘Purple Splendour’
pyłek: ‘Big Purple’





28. ‘Chantal Mérieux®’ (syn. MAschame; MASmaric)
Dominique Massad, Francja 1999
Wprowadzenie do handlu: Guillot/Roseraies Pierre Guillot, Francja 1999 jako ‘Chantal Mérieux”
Róża parkowa z kolekcji Generosa ®



29. ‘Westerland’ (syn. ‘Climbing Westerland’; KORlawe; KORwest)
Reimer Kordes, Niemcy 1969
Róża pnąca typu Climber, stosowana też jako wysoka parkowa
Pochodzenie: ‘Rreidriech Wörlein’ x ‘Circus’



30. ‘Jacqueline du Pre’ (syn. HARwanna)
Harkness, UK 1988
Wprowadzenie do handlu: Harkness &Co. Ltd, UK 1988 jako ‘Jacqueline du Pre’
Róża parkowa
Pochodzenie: ‘Radox Bouquet’ x ‘Maigold’



31. ‘Caribia’ (‘Harry’; ‘Harry Wheatcroft’)
Wheatcroft & Sons, UK 1972
Róża wielkokwiatowa, niska
Pochodzenie : sport Piccadilly ®





32. ‘Summer Song’ (syn. ‘Austango’)
David C. H. Austin, UK 2005
Wprowadzenie do handlu: David Austin Roses Limited (UK), UK 2005 jako ;Summer Song’
Róża parkowa, English Rose Collection
Pochodzenie: Seedling x Seedling



33. ‘Hanabi’ (syn. ‘Climbing Fourth Of July’; ‘Crazy for You’; ‘Fourth of July’; WEKroalt)
Tom Carruth, US 1999Wprowadzenie do handlu: US 1999, Weeks Wholesale Rose Grower, Inc jako ‘Fourth of July’
Australia 2000, Swane’s Nursey/Swane Bros Pty Ltd jako ‘Climbing Fourth OF July’
Róża typu Climber, w polskich warunkach też jako wysoka parkowa
Pochodzenie: /Roller Coaster’ x ‘Altissimo ®



34. ‘Bienenweide Rot ®’ (syn. Bee’s Paradise ® Red’)
Wyselekcjonowana w firmie Rosen Tanrtau 2013
Wprowadzenie do handlu: Niemcy 2013, Rosen- Tantau/ Tantau Roses jako ‘Bienenweide Rot’
UK 2014, Fryer’s \\roses’ Fryer’s Nurseries Ltd. jako ‘Bee’s Paradise’
Róża miniaturowa parkowa, okrywowa
Miododajna



Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2015 14:48 przez Gosia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, Orszulkaa, chester633, waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Ogrodowe pasje Gosi. 23 Cze 2015 15:43 #382522

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Gosiu masz śliczny ogród..... oglądając twoje róże czyta się jak encyklopedię róż... można uzupełnić swoje zapiski i porównać swoje ...
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia

Ogrodowe pasje Gosi. 23 Cze 2015 18:52 #382563

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Gosiu, znalazłaś odrobinę czasu w przepełnionym dniu, zapewniam Cię, że niektórzy odwiedzają Twój ogród nawet gdy gospodyni nie widać spośród grządek... :hug:
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia

Ogrodowe pasje Gosi. 25 Cze 2015 13:10 #383043

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Alinko dziękuję bardzo, mam nadzieję, że komuś się te opisy przydadzą. :lol:

Ewuniu miło Cię widzieć. Cieszę się, że pamiętasz...
Jak widać "wypadłam z obiegu". :wink4:
Ale to nic dla najwierniejszych ogrodowych współbraci i sióstr...

Alchemilla mollis- Przywrotnik ostroklapowy.
Żelazna roślina, nie wymagająca co do stanowiska, choć wdzięczna będzie za półcień, ani co do gleby, byleby miała wilgoć. Ładnie wygląda w większej grupie, w towarzystwie innych bylin, czy róż. Przyciąga wzrok niezwykłym zielonym kolorem i zdolnością gromadzenia kropel wody. Łatwo się rozsiewa, niektórzy nawet narzekają na jej ekspansywność, w swoim ogrodzie tej jej cechy nie zauważyłam. Bardzo dobrze sobie radzi na murkach oporowych, czy w przerwach między kostką brukową, czy płytami chodnikowymi.



Philadelphus 'Beille Etoile'. Nowa roślina w moim ogrodzie, zakupiona dzięki Markicie. Właściwie niewiele mogę o niej powiedzieć, bo jej nie znam. Docelowo ma osiągnąć 1,5 m- 2 m. Rośnie podobno jako zwarty krzew i jest podobno wytrzymała na niskie temperatury, to tyle opisy. Od siebie mogę powiedzieć, że ma urocze kwiaty, białe z purpurowym oczkiem i przecudnie pachnie. :lol:

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, piku, chester633, Bozi

Ogrodowe pasje Gosi. 25 Cze 2015 14:51 #383053

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Będzie Pani zadowolona :happy3: , u Ciebie dobra ziemia, podlejesz biohumusem, podsypiesz mączki bazaltowej i będzie piękny :hearts: . U mnie rozkrzewia się nisko, kwiaty dosłownie ścielą się welonem po ziemi, a jest nimi wprost obsypany :woohoo:

Dużo pracy włożyłaś w opisy róż, choć myślę, że nazwa powinna wystarczyć, resztę wiadomości każdy zainteresowany znajdzie w encyklopedii róż ;) . Dla mnie najważniejsze są własne wnioski i przemyślenia co do danej róży, czy zachowuje się zgodnie z opisem, czy też wręcz przeciwnie :silly:

Ogrodowe pasje Gosi. 25 Cze 2015 16:09 #383058

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
No właśnie Martusiu pisałam już na FB, że trudno mi jest pisać jak zachowuje się dana róża u mnie, bo ogród mam niekonwencjonalny. Nie stanowiłby bazy porównawczej, bo nie jest prowadzony zgodnie z powszechnym wzorcem. Ktoś kto prowadzi ogród w inny sposób, sugerując się moimi opisami, mógłby się mocno rozczarować. Dużo rozmawiam o moich różach z koleżankami, głównie przez telefon :wink4:, i wiem, że ta sama róża, mało tego kupiona i sadzona w podobnym terminie, ale jednak w innym otoczeniu przyrodniczym, na innej glebie, choć w podobnej strefie klimatycznej, zachowuje się zupełnie inaczej. Tak naprawdę jeśli ktoś chce wiedzieć, jak dana roślina będzie się u niego zachowywała musi ją sobie sam posadzić i poeksperymentować. Jedyne co to unikać róż, które są lata całe na rynku i wszędzie mają opinię chorowitych, ja tak staram się robić. Mam za mało miejsca by sprawdzać, czy może u mnie jednak chorować nie będzie. :lol:

A co do jaśminowca, już podsypałam wermikompostem, mączką bazaltową, i podlałam biohumusem i niech rośnie... Za rok mam nadzieję cieszyć się jego obfitym kwitnieniem, jak nie to stosowną reklamację do koleżanki złożę. :wink4: :lol:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.

Ogrodowe pasje Gosi. 25 Cze 2015 21:53 #383146

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
No tak ;) , masz rację z tą nietypowością, nie pomyślałam :silly:

Co do jaśminowca, to myślę, że u Ciebie będzie jeszcze wspanialszy tak mu dogodziłaś :happy3:
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia

Ogrodowe pasje Gosi. 01 Lip 2015 23:31 #384906

  • Aga1973
  • Aga1973's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie mów nigdy.. :)
  • Posty: 326
  • Otrzymane dziękuję: 144
Małgosiu, co do podpisywania roślin: masz w 100% rację, ale np. ja jestem taki wstrętny ignorant.. że do tego nie przywiązuję wagi :) Za to jak czegoś szukam, biegam po ogrodach - Twoim i innych podpisujących swoje rośliny :)
Festiwal róż cudny!
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia

Ogrodowe pasje Gosi. 05 Lip 2015 22:22 #385868

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Gosia wrote:
Tak naprawdę jeśli ktoś chce wiedzieć, jak dana roślina będzie się u niego zachowywała musi ją sobie sam posadzić i poeksperymentować.
I to jest piękna zachęta do zakupów! :lol: Ale taka jest prawda, nie ma gotowych i w pełni jednoznacznych opisów, które uwzględniałyby wszystkie ogrodowe parametry... W przypadku róż warto kierować się ADR-ami na pewno, a w przypadku innych roślin takich oznaczeń/odznaczeń ;) nawet nie ma...
Zatem eksperymentujmy :)
Jedno Ci trzeba, Gosiu, powiedzieć, Ty to naprawdę potrafisz zadbać o rośliny, ale rośliny, niektóre rośliny ;) mają ogromne zdolnośći przystosowawsze ;) i się potrafią przystosować do wielu warunków :)

Ogrodowe pasje Gosi. 19 Lis 2015 14:20 #414353

  • Tamaryszek
  • Tamaryszek's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 135
  • Otrzymane dziękuję: 18
Witaj Gosiu! Wspaniały masz warzywnik. Jaśminowiec Belle Etoile obficie kwitnie u mnie nawet w cieniu, jego kwiaty są cudne. Warto go mieć w ogrodzie.
Gdzie kupujesz mączkę bazaltową?
Twoje piwonie wyglądają wspaniale. Jak myślisz, dlaczego łodygi mojej są tak wiotkie, że po deszczu gałązki z kwiatem się pokładają? Muszę każdą podpierać. Czy to z powodu za słabej ziemi roślina jest wiotka?
Pozdrawiam,Tamaryszek
"Ogrodnictwo w zgodzie z naturą jest łatwiejsze niż przeciwko niej"

Ogrodowe pasje Gosi. 08 Lut 2016 12:31 #433136

  • Ave
  • Ave's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 832
  • Otrzymane dziękuję: 395
Witaj Gosiu,
Zauważyłam, że masz w swojej kolekcji różę 'Blue For You', a ja ją właśnie nabyłam. Czy możesz mi powiedzieć coś o jej zdrowotności, sile kwitnienia, czy powtarza i jak długo kwitnie. Jakie stanowisko jej wybrałaś - tylko słoneczne czy ma też trochę cienia ? Wiem, że u mnie może zachowywać się całkiem inaczej niż u Ciebie, ale jakieś pierwsze informacje będą dla mnie na pewno przydatne.
Ewa


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.492 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum