TEMAT: Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp.

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 30 Cze 2014 23:24 #278878

• Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 731
Z tego co czytam to zdaniem ogrodników - producentów nasze 'nadwyżki' nie są pełnowartościowe - pewnie po pół liścia im brakuje :happy3: :happy3: :happy3:
Co do uprawy, to cóż - generalnie uważam że żurawki ja truskawki - trzeba bezwzględnie odmładzać co 2-4 lata - im większa roślina, tym częściej należy odmładzać. Jesli chodzi o 'grymaszenie; niektórych odmian to też uważam że niektóre są kapryśne - u mnie np Licorice od samego początki słabo rośnie, Vienna też zawsze rachityczna była, ale co mnie zaskoczyło w tym sezonie to to, że wyschła na wiór Milan :supr3: Wielka kępa była, ładnie przezimowała a wiosną sruuuu i nie ma. Odsadziłem chyba 6 krótkopędów które dawały znaki życia - niestety.
Franch quater od 2 lat nie chce rosnąć :mad2:
Ale bardzo ładnie się ukorzeniła i rośnie Mango w ziemi wymieszanej 1:1 ze żwirem, Solar eclipse też odżyła dopiero w żwirze.
W tym sezonie nawet żelazny Sashay jakoś nie bardzo rośnie. Ale najbardziej jestem zadowolony z przyrostów Frosted fiolet, której kwiatostany mają 1,6m wysokości :supr3:
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 30 Cze 2014 23:43 #278886

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2402
Wszystkie, które wymieniłeś pięknie u mnie rosną.
Licorice to była moja pierwsza żurawka kupiona za 3,99 w NOMI jesienią z promocji.
Zabidzona, wiosną podzieliłem na 5 pędów - stąd znalazłem się na forum -ponad 4 lata! :woohoo:

Z tych moich Licorice to pół Polski ma sadzonki, jedna z najpłodniejszych odmian. Rośnie bezproblemowo w każdych warunkach.
Jedną mi opuchlaki zaatakowały to podzieliłem kępę na 30 sadzonek i wszystkie się ukorzeniły, więc pod koniec wakacji jak już urosną ładnie
to Ci wyślę :P

Są odmiany problematycznie z reguły, ale w większej ilości przypadków to nie można przykleić łatki danej odmianie, bo u każdego może rosnąć inaczej.

U mnie tragicznie rośnie Christa, Great Smookies, Tara, Paprika

Miałem uraz do Herculesa, bo 4 podejścia i zaraz padała. Od Igi, z lilii wodnych z Funkii i od Szczytnicy...
a najładniej rośnie urwany pęd w ogrodzie Piterka...kępa wielka jak nigdy!
Ostatnio zmieniany: 30 Cze 2014 23:46 przez Igor.

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 01 Lip 2014 00:20 #278897

• mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2325
....jestem tego samego zdania co Leszek , zurawki wymagają odmładzania co jakiś czas , żeby pięknie rosnąć ( najpóźniej w 4 roku po posadzeniu trzeba odmładzać ) odmłodzone mają więcej wigoru i ładniej wygladające kępy ................ ale są takie ,które mimo starań rosnąć nie chcą na pierwszym miejscu kapryśna Midas Touch ( podejść bez liku rózne źródła a efek taki sam sezon , góra dwa i wypada :hammer: :hammer: ) , paskudnie u mnie rośnie też Vulcano ,Great Smookies,Citronelle ,Ginger Peach i Peach Flambe ........czyli nie mam szczęścia do żółtolistnych ..........ale Licorice też u mnie nie rośnie ( może tej odmianie nie pasuje Podlasie :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: ) .............. za to Herkulesem dzielę na prawo i lewo ;)
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 01 Lip 2014 05:49 #278907

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Platinum Boarder
Citronelle piękna :happy4:

Vulcano rzeczywiście jakaś nieudana...mała się zrobiła i brzydka. Ginger Peach i Peach Flambe ładnie rosną już 3 lata i się nie zapowiada, aby
miało się to zmienić

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 01 Lip 2014 15:08 #279028

• ewa1953
  • ewa1953's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 501
Chodząc po dziale ogrod jednego z hipermarketów znalazłam -wyłamane podczas przestawiania -krótkopędy zurawki.Zabrałam posadziłam do doniczki i do gruntu .Po ok miesiącu ...

czerwiec3013.jpg

czerwiec3017.jpg

mają chęc do życia !!!
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2014 15:09 przez ewa1953.

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 01 Lip 2014 16:01 #279032

• Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Platinum Boarder
Takie pytanie, trochę z serii tych bardziej głupich, ale dla mnie ważnych : czy u osób, u których żurawki wyrastają w zdrewniały pień, zmieniały się warunki wilgotności gleby? Czy od mokrej wiosny cały czas miały tak samo wilgotno ?

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 01 Lip 2014 17:01 #279043

• Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 30
Leszku, żurawki, w których stwierdziłam zdrewniały korzeń - "Berry Smoothie" (część sadzonek),"Peach Flambe" i jeszcze jedna NN rosną na stanowisku narażonym na częste "podlewanie", wtedy kiedy pada deszcz (woda deszczowa spływa z dachu altanki właśnie na część rabatki z żurawkami). Natomiast, jeśli nie pada deszcz i temperatura jest wysoka powyżej 30 st.C wówczas podlewam żurawki co drugi dzień. Nie sądzę, aby żurawki miały cały czas tak samo wilgotno. Czy istnieje związek wigotności ziemi z tworzeniem się zdrewniałego korzenia u żurawek?

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 01 Lip 2014 20:25 #279097

• Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Platinum Boarder
="Jagoda" post=279043 Nie sądzę, aby żurawki miały cały czas tak samo wilgotno.
Czy istnieje związek wligotności ziemi z tworzeniem się zdrewniałego korzenia u żurawek?

No właśnie ja tak sobie myślę, porównuję i tworzę pewną teorię spiskową: zachowania takich roślin porównuję do zachowania roślin z gat. Dracena i Yucca, Aloesów, Agaw, itp, a wygląda to mniej więcej tak:
otóż gdy roślina ma niezmienne warunki wilgotnościowe to rośnie normalnie, krzaczkiem, daje odrosty itd. Ale gdy w pewnym momencie zaczyna brakować odpowiedniej ilości wody, boczne pędy zamierają i zostaje główny - nazwijmy to pień - na którym zostaje niewielki pióropusz liści. W takim przypadku roślina ma 1 cel - wydać kwiat - i to by się zgadzało.
Obserwując przez lata hodowli swoje Draceny, Agawy i Aloesy, obserwowałem właśnie takie zachowanie - jak było wilgotno to rosły nowe liście a stare prawie nie obumieraly. Ale jak robiło się sucho, to wtedy te najstarsze liście zasychały szybciej niż zwykle i zostawał jedynie pień z niewielkim pióropuszem liści na szczycie. Zwyczajnie roślina broniła się przed suszą.
Z racji że afrykańskie rośliny rosną kilkadziesiąt lat, proces ten jest w miarę powolny i trzeba sporo czasu żeby to zaobserwować. Natomiast żurawki to rośliny krótkowieczne i taki proces można obserwować w ciągu jednego sezony wegetacyjnego. Wiosną miały dużo wilgoci więc rosły. Nagle zrobiło się sucho więc rośliny zaczęły reagować właśnie wyrastaniem w pień. I jak patrzę na swoją Paprika która rośnie w bardzo suchym miejscu, to taka teoria bardzo pasuje. Identycznie jest Darc secret i Purple pettitcoast rosną na suchym miejscu i nie tworzą krzaczka lecz powoli pną się w górę, a taka Amethyst myst czy Pewter moon mają po 60cm średnicy a rosną na stale praktycznie jednakowo wilgotnym stanowisku.
No wypociłem się z moją teorią - teraz proszę się nie śmiać i nie pluć ze śmiechu w monitor :happy2:
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2014 20:28 przez Leszek.G.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa1953

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 01 Lip 2014 21:02 #279112

• Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 30
Wyobraź sobie, że nie oplułam swojego monitora ze śmiechu, ponieważ w Twojej teorii jest dużo racji. Część rabaty z żurawkami, o której wspomniałam wyżej ma bardzo zmienne warunki. Obecnie ta rabata ma bardzo mokro (2 dni deszczu), a od 14.00 dużo słońca, więc jutro będzie dosyć sucho w tym miejscu. Na przykładzie "Berry Smoothie" mogę potwierdzić to co napisałeś "W takim przypadku roślina ma 1 cel - wydać kwiat - i to by się zgadzało" - miała cały czas dwa stare liście, natomiast wytworzyła pień, z którego wyrastały tylko pędy kwiatowe.
No brawo! :thanks:
Tylko jak możemy temu zaradzić? Po prostu w tych miejscach nie sadzić żurawek.
Pozdrawiam
Jagoda :flower1:

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 01 Lip 2014 21:14 #279117

• Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Platinum Boarder
Można próbować modyfikowac podłoże pod roślinami, ale wydaje się mi że one i tak będą różnie reagowały. Mokra, chłodna wiosna, nagle ocieplenie było i temp jak w lipcu czy sierpniu, potem znów zimno i sucho, teraz zimno i mokro, zimne noce - to wszystko wpływa na rośliny. Ja będę podnosił swoim rabatę - tylko nie wiem czy w tym sezonie zdążę - to ziemię rozluźnię obornikiem drobiowym z dużą ilością słomy, Może będą lepiej rosły :think:

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 01 Lip 2014 21:18 #279120

• andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1645
Myślę ,ze to nie jest zła teoria .Żurawki ,które rosną na suchym stanowisku(podlewanym w razie potrzeby) tez częściej idą w pień ,choć to nie reguła

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 14 Lip 2014 00:07 #282881

• futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 629
Mam pytanie początkującej: w ubiegłym roku posadziłam poniższą żurawkę ukorzenioną z krótkopędu. Nie kwitła za to wypuściła taki oto pęd. czy to norma? Co z tym zrobić i czy w ogóle coś z tym robić?

1-urawka.JPG
Ostatnio zmieniany: 14 Lip 2014 00:09 przez futrzasta.

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 14 Lip 2014 07:04 #282897

• Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Platinum Boarder
To tiarella. One wykształcają coś w rodzaju rozłogów które z czasem opadną na ziemię i się ukorzenią - w ten sposób powiększa się kępa - u mnie np. Redstone falls ma ma takie 'ramiona o długości ok 20cm i zrobiła się dość szeroka przez to. Ale niech się tylko część ukorzeni ..... :devil1:
Za tę wiadomość podziękował(a): futrzasta

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 14 Lip 2014 09:12 #282937

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Platinum Boarder
To chyba żuraweczka Tapestry, ale one się tak samo zachowują jak tiarelle.
Np nowe odmiany 'Gold Cascade' są typowo zwisające i wytwarzają mnóstwo takich pędów.
Za tę wiadomość podziękował(a): futrzasta

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 17 Lip 2014 09:27 #283891

• kaja_krys
  • kaja_krys's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 67
Ja wprawdzie nie z takim problemem, ale z zapytaniem: czy probowaliście rozmnażać żurawki generatywnie? Na rabacie żurawkowej wiosną zauważyłam maciupeńkie żurawki, było tego ok. 5 szt. Po dokładnym obejrzeniu doszłam do wniosku, że to rośliny z samosiewu.Pomyślałam, że może warto byłoby spróbować, a nuż uda się jakaś o ciekawej barwie liści.Nie ścinałam u szeregu roslin kwiatów (które same w sobie są b.ładne) i zasadziłam się na nasiona.Te które kwitły wcześniej mają pędy nasienne zbrązowiałe, ale jak obejrzałam to niestety po nasionach ani śladu.I zastanawiam się, w jaki sposób pomóc sobie w zbiorze nasion.Chciałabym trochę wyhodować od nasionka. A może czymś zabezpieczyć te pędy nasienne?
A co do rozmnażania wegetatywnego: to poodcinałam krótkopędy i w ukorzeniacz, potem na grządkę i postawiłam nad nimi niziutki tunelik ( w cieniu).Ukorzeniły się wszystkie.
Dostałam od Forumowiczki jedną żurawkę Kassandra ze zdrewniałym pędem, jak wyjęłam z doniczki ( wktórej ponoć była ok.2-3tyg.) to nie miała wypuszczonych korzonków, ale nie więdła. Jest na grządce i niby nie więdnie. Co będzie dalej - zobaczymy.

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 05 Maj 2017 18:34 #539472

• sylwiama
  • sylwiama's Avatar
  • Senior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1
Witam mam pytanie co zieje sie z moją zurawka?pozwyzej znalazłam w watku zjecia z podobna przypadłoscia ale do konca nie jestem pewna ,,mróz ,choroba grzybowa czy ostre słonce? deszcz? u mnie rosnie ona w półcieniu ostatnio wciaz pada a noca były przymrozki,liscie wygladały jakby pozłocone..dziekuje za pomoc z góry
20170505_175042.jpg

20170505_175013.jpg

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 05 Maj 2017 20:50 #539533

• beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Otrzymane dziękuję: 3115
Też mam jedną taką żurawkę co ma takie liście , nawet nie wiem , czy to czasami nie ta sama odmiana , Plum Royal mi się wydaje , ale to z pamięci . Schowałam ją całkiem do cienia , tyle ,że ona ma kilka ładnych latek i zakopałam ją jakiś czas temu głębiej . W cieniu chyba się polepszyło i nie ma tych dziwnych plam na liściach :)

Beata

Żurawki - CHOROBY, PROBLEMY, itp. 14 Sie 2017 06:59 #560357

• sylwiama
  • sylwiama's Avatar
  • Senior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1
Pytanie co do kolorów..mianowicie mam rózne żurawki i na podstawie np Rio chce zapytac jak to jest..oważ Rio rosnąć pod domem na miejscu cienistym,suchym miała kolor lisci braz.rózne odcienie brązu,przeniosłam ja w miejsce gdzie słonka jest troche wiecej ale jest tam b mokro i liscie ma teraz prawie czerwone,,takze inne żurawki majac w szkółce liscie np zielono fioletowe u mnie zaczynaja zabrawiac sie na czerwien..nmie chce kazdej miec czerwonej..co się dzieje z nimi? czy chodzi tu o ph ziemi?prosze o pomoc.

Moderatorzy: Michał
Wygenerowano w 0.140 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum