TEMAT: Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek

Odp: Odmiany o najpiękniejszych KWIATACH 24 Sie 2012 10:06 #63686

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2406
Jako pierwszy - odmiana 'Mysteria' - przepiękne różowe kwiaty- pędy sztywne, nie pokładają się.
Kwitnie bardzo długo i cały czas tak intensywnie. Odmiana wręcz stworzona dla kwiatów.
Zasługuje na miejsce w naszym rankingu.

Za tę wiadomość podziękował(a): rys11

Żurawki o ozdobnych kwiatach 24 Sie 2012 10:17 #63688

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7314
Niektóre odmiany mają kwaty duże, dzwonkowate o mocnym koralowym wybarwieniu.

Jedną z takich żurawek jest 'Silver Sccroll'

silver-scroll-1.jpg

Jej ciemnoróżowe kwiaty na wysokiej łodydze - ok. 50 cm wysokości - kontrastują z ciemnymi liściami.

--> Co prawda Igor mi napisał, że to nie "Silver Scroll", więc kolejna nn? Ale kwitnie prześlicznie :happy:

Kolejna żurawka ma kwiaty ciemniejsze, czerwonawe, kwitnie w czerwcu - sierpniu bardzo obficie. Niestety jest nn.

zurawka-nn.jpg
Ostatnio zmieniany: 24 Sie 2012 11:50 przez Hiacynta.

Odp: Odmiany o najpiękniejszych KWIATACH 24 Sie 2012 10:24 #63689

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Platinum Boarder
kolejna odmiana- 'Paris' - jasno-zielone liście w połączeniu z dużymi różowymi kwiatami.
Pędy sztywne, nie pokładają się. Kwiaty długo się utrzymują.

Odp: Odmiany o najpiękniejszych KWIATACH 24 Sie 2012 10:28 #63692

• olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Otrzymane dziękuję: 2916
Żurawka krwista - i jak długo , pięknie wyglądają w wazonie :woohoo:

pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): Igor

Odp: Odmiany o najpiękniejszych KWIATACH 24 Sie 2012 11:23 #63713

• dawidbanan
  • dawidbanan's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 352
'Peppermint Spice' - łodygi kwiatowe nie pokładają się, kwitnie bardzo długo.
Kwiaty duże, różowe.

Niestety nie znalazłem jej zdjęć i musiałem skadrować z tych, na które się "wkleiła" :dry:

Odp: Odmiany o najpiękniejszych KWIATACH 24 Sie 2012 13:26 #63755

• agnieszka72
  • agnieszka72's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 40
Mój nr.1 to zdecydowanie Rave on
Kwiaty ścięte z 1 sadzonki
DSC02516.JPG
żurawki,żurawki i ...........żurawki
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Igor

Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 14 Lis 2012 19:32 #88113

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Platinum Boarder
Mam niecne plany rozruszania was tym wątkiem. :P
Pokażmy, że żurawki także mają wielu zwolenników na forum.
Same opisy w bazie nie są tak cenne, gdy nie ma fotografii forumowiczów i ich spostrzeżeń. Zachęcam do zamieszczania fotek w bazie.

Może podyskutujemy sobie np, jaka żurawka z tegorocznych nowości najbardziej zawładnęła waszym sercem, bądź jaka was w tym roku szczególnie zaskoczyła ze starszych produkcji.
Podzielmy się swoimi planami zakupowymi na nadchodzący nowy sezon.
Jakie choroby szczególnie dały się we znaki itd.
Wątek o bardzo dużym polu do popisu, rozruszajmy się troszkę, nie zapadajmy w zimowy sen :silly:

Zapraszam do dyskusji :wink4:
Ostatnio zmieniany: 02 Lut 2013 17:33 przez Igor.
Za tę wiadomość podziękował(a): rys11

Odp: Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 14 Lis 2012 19:37 #88115

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Platinum Boarder
Mnie z nowości wiosennych bardzo przypadła do gustu odmiana 'Cajun Fire'
- szybko rośnie i tworzy ładną kępę
- ciekawie się wybarwia w trakcie sezonu
- piękne kwiaty bardzo ładnie prezentują się na tle ciemnych liści
-jesienią dostała jasno czerwoną obwódkę liścia, ciekawie to wygląda.

W tym roku po raz pierwszy pojawiły się u mnie opuchlaki, i niestety zaczęło się od żurawki z marketu.
Uważajcie jak kupujecie żurawki , oglądajcie korzenie. Choć nie zawsze wina leży po stronie nowych zakupów.
W każdej chwili może przyjść "chrząszczu" i zrobić swoje :P
W porę się wziąłem za to i tylko dwie żurawki poszły na częściowe zmarnowanie / ukorzeniłem krótkopędy, te które się dało.

Ogólnie uważam ten sezon za udany dla żurawek. Wszystkie pięknie mi rosną, bez większych nakładów pracy.
W całym sezonie padły mi 4 sztuki z przyczyn nieznanych ;)

Odp: Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 14 Lis 2012 19:57 #88127

• artam
  • artam's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2695
Właśnie, ja bym chciała poznać te "przyczyny nieznane" ;) , bo takie zjawisko niczym nieuzasadnionego padania żurawek w sezonie wystąpiło chyba u każdego... Taki żurawkowy "uwiąd" ;) U mnie w tym roku znikł, co prawda, tylko Hercules, ale w poprzednich latach zdarzało się to częściej... Ja podejrzewam czynnik ;) podziemny... Mam pędraki, ale podczas przesadzania zawsze oglądałam bryłę korzeniową i nigdy ich nie zauważyłam, chyba żurawki nie są ich przysmakiem... Co to zatem może być? Opuchlaki? To się dzieje niemal z dnia na dzień... Opuchlaki mogą tak szybko działać?

Co do Cajun Fire, to trzy razy zbierałam się do zakupu...I za każdym razem odchodziłam... Mnie zauroczyły żurawki rude i złote, żółte, jak kto woli, z czerwonymi przebarwieniami... Delta Dawn najładniejszą premierą tego roku, moim zdaniem... :)

Odp: Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 14 Lis 2012 20:11 #88143

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Platinum Boarder
Martuś, u mnie właśnie 'Hercules' padł i to dwa razy! Teraz mam od Mirki i ładnie rośnie.
Te przyczyny nieznane mogę być różne,ale właśnie najczęściej są to opuchlaki, lub po prostu dana odmiana nie może się przystosować do nowych warunków. Co do opuchlaków, to one sobie działają aż w końcu żurawka więdnie. Wtedy trzeba szybko działać i pobrać pędy do ukorzenienia.
Ja wtedy wykopuję całą z ziemią znajdującą się około i wywalam... potem jeszcze sprawdzam w ziemi czy ich nie ma ( duże białe larwy- widoczne bez problemów dla oka) W to miejsce nie sadzę przez miesiąc żadnej innej dla bezpieczeństwa.
Tak załatwiłem sobie Herculesa. Miałem jednego - padł i zaraz kupiłem następnego i znów padł. :unsure:
Nieraz zdarza się tak, że sadzimy zupełnie nowe odmiany i bez żadnego powodu padają... Agnieszka tutaj może zabierze głos, ponieważ nieraz słyszałem od niej, że kupiły z dziewczynami jakąś odmianę i u wszystkich padła po jakimś czasie :dry:

'Delta Dawn' piękna - tylko na słońcu u mnie się przypaliła i jakoś się do niej zraziłem. Teraz pięknie się wybarwiła i odkupiła swoje winy.

Poluś, tak! zdecydowanie 'Shanghai' zasługuje na uznanie. Bardzo ją cenię za przepiękne kwiaty, bo o podobnej kolorystyce liści są również inne.
W połączeniu z kwiatami tworzy taki elegancki obrazek :lol:

sama zobacz
Ostatnio zmieniany: 14 Lis 2012 20:13 przez Igor.
Za tę wiadomość podziękował(a): artam, Jagoda, rys11

Odp: Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 14 Lis 2012 23:06 #88283

• agnieszka72
  • agnieszka72's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 40
A zabierze,zabierze.....tylko już nie dzisiaj bo wykończona kibicowaniem jestem :tongue2: .
Na chwilę obecną mogę do czarnej listy dodać mrówki :mad2: .
Łajzy se mrowiska robią pod korzeniami i przy dużym zagęszczeniu roślin ciężko to zauważyć.
W tym roku wiele żurawek wykończyły mi nornice :( .
żurawki,żurawki i ...........żurawki

Odp: Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 15 Lis 2012 16:49 #88469

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Platinum Boarder
Agnieszko , u mnie w żurawkach mrówek nie widziałem, ale za to robiły gniazda pod miodunkami.
Zacząłem regularnie podlewać i wyniosły się. Tylko właśnie czasem widać dopiero jak roślina więdnie, bo jest za duży gąszcz :unsure:
U mnie prócz opuchlaków nic nie powoduje strat w żurawkach. Nieraz jakaś padnie bez powodu, i po sprawdzeniu wykluczam robale czy gryzonie.
To własnie jest zastanawiające, może jakieś w glebie akurat w tym miejscu znajdowały się niesprzyjające substancje, lub dana żurawka była osłabiona już przed sadzeniem :crazy:

Polu, taka rzeka pewnie będzie pięknie wyglądała :woohoo: tylko wiesz, że niektóre wymagają odmładzania bo mogą się wyrodzić i po żurawce.

Odp: Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 15 Lis 2012 17:41 #88496

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Platinum Boarder
Z tegorocznych nowości odmiana 'Creole Night' u mnie praktycznie przez cały sezon od wiosny nie przyrosła.
Grzesik za to ma piękną kępę . Zobaczę za rok, jeżeli się nie weźmie w garść to zmienię jej miejsce.
Tylko ma takie same warunki jak inne, które rosną świetnie.

Odp: Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 15 Lis 2012 18:02 #88509

• Robaczek71
  • Robaczek71's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 485
Hej,
a mnie z tegoroczych nowinek najbardziej spodabała się Circus. Na początku sezonu jak zobaczyłam ją na zdjęciu producenta to w ogóle mnie nie zainteresowała ale jak pojechałam do szkółki i zobaczyłam ją na żywo :woohoo: to od razu zapakowałam do wózka. I to była baaardzo dobra decyzja

IMG_7806.JPG

A druga która mnie urzekła w tym sezonie to Mars dlatego, że w naturze wygląda tak samo jak na zdjęciach producentów i bardzo ładnie przyrastała

IMG_7793.JPG

Co do "znikających" żurawek też mi się to przydażyło jakieś dwa sezony temu i do tej pory nie wiem co lub kto był tego przyczyną. Po prostu uschły niemalże z dnia na dzień a jak je poruszyłam to się okazało, że nie mają korzeni. A inne obok rosną do tej pory.
Pozdrawiam Agnieszka
Moje skorupki

Odp: Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 15 Lis 2012 18:06 #88511

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Platinum Boarder
Rzeczywiście Circusa można zaliczyć do udanych nowinek :) tylko u mnie zaczęła ładnie rosnąć jak przesadziłem do większego cienia.
Co do Marsa to moja ulubiona odmiana z tej tonacji. Kolory niesamowite

Odp: Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 15 Lis 2012 18:59 #88541

• Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Otrzymane dziękuję: 2225
Hejka! :)
Moje podejście bliskie jest polpocjuszowskiemu, sadzić po kilka sztuk jednej odmiany, niech robią kolorek "na połaci". Przyznam że mam jedynie parę odmian i uważam że starczy bo zaczynam gubić się w tzw. szczegółach. No ale pasję doceniam, żurawki to w końcu taki liściasty odpowiednik irysów - kolor na kolorze kolorem pogania. :wink4: :happy3: Mam nadzieję że w przyszłym roku cała ta sfocona powierzchnia zagra kolorami.

Stawiam na stare, sprawdzone odmiany. Ja muszę je mocno dzielić a zanikająca żurawka nijak się do tego nadaje. Ostatnio chodzą za mną takie odmiany zielone "oszronione" bielą. Dobrze wyglądają przy hostach.

Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 22 Wrz 2017 22:59 przez Michał.

Odp: Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 17 Lis 2012 17:42 #89517

• strange
  • strange's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 12
Witam Wszystkich :)
A można by tak poprosić osoby doświadczone o spis sprawdzonych odmian o szybkim przyroście lub np. ozdobnych z kwiatów?
Przy takiej ilości odmian łatwo się pogubić a opisy od sprzedawców potrafią wprowadzić w błąd...
Np Herkules bardzo szybko się starzeje a walka np z Creme Brule lub Electra to pasmo porażek
pozdrawiam

SylwiaS

ps. zdjęć własnych niestety nie dołączę bo nigdy nie mam czasu ich robić

Odp: Dyskusje na różne tematy dotyczące żurawek 17 Lis 2012 18:24 #89535

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Platinum Boarder
Sylwia, witaj na Oazie. :flower1:
Zobacz w tym wątku jest o kwiatach: forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...szych-kwiatach#63682
Tylko jeszcze nie jest dokończony, muszę w wolnej chwili uzupełnić o te, które u mnie najładniej kwitną.

Rozumiem,że interesują Cię takie szybko rosnące i długowieczne... ja mam zaledwie 2-3 letnie doświadczenie więc , nie będę się rozpisywał :)
Trzeba poprosić Agnieszkę i Ewę może o kilka słów
Za tę wiadomość podziękował(a): strange

Moderatorzy: Michał
Wygenerowano w 0.130 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum