TEMAT: Uprawa host (funkii) w donicach

Uprawa host (funkii) w donicach 03 Lis 2013 10:42 #201963

  • lemoniada
  • lemoniada's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 101
  • Otrzymane dziękuję: 25
Ach ok:) Teraz rozumiem.. moje doniczki nie są ozdobne a w domu i tak za mało miejsca, planowałam może jedną-dwie wnieść ale dopiero w marcu.. Jak kupowałam pierwsze hosty to donice stały całą zimę w chłodnym pomieszczeniu, hosty wczesnie wypuściły kły, owszem fajnie było je oglądać ale też miałam trochę problemów, ziemia miejscami pleśniała z wierzchu, koty obżarły co smaczniejsze odmiany ;> A na koniec jak przestawiłam na miejsce docelowe jakoś w maju to jakby stanęły ze wzrostem, miałam wrażenie że odchorowują zmianę warunków.. Więc teraz raczej nic nie wnoszę.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa host (funkii) w donicach 03 Lis 2013 10:49 #201968

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Być może po zimie będę miała podobne refleksje (poza udziałem kota), ale po prostu muszę spróbować :devil1:

Uprawa host (funkii) w donicach 03 Lis 2013 11:49 #201980

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Siberko, uważaj tylko, żeby za szybko nie odmrozić bryły korzeniowej - tzn. nie przenieść doniczki nagle z -20 do + 15. Trzeba robić to stopniowo. Już tak zmarnowałam parę host. :evil: Jedną nawet próbowałam powoli rozmrażać przez kilka dni w lodówce - na nic to się nie zdało.... :cry3:

Laemoniada, moje obserwacje są podobne - hosty rosnące od stycznia-lutego w okolicy maja-czerwca przechodziły okres spoczynku. Niektóre potem ruszały znów, inne stały w miejscu aż do jesieni. Sama nie wiem, czy to kwestia odmiany - warunki miały identyczne. :dazed:
pozdrawiam
Ela

Uprawa host (funkii) w donicach 03 Lis 2013 22:09 #202214

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Hmmm... to ja się jeszcze raz nad tym wszystkim zastanowię :think:

Uprawa host (funkii) w donicach 02 Gru 2013 13:20 #207696

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
To ja też mam pytanko - czy hosty uprawiane w pojemnikach na działce powinny stać bezposrednio na ziemi czy potrzeba im jest podstawka. B)

Uprawa host (funkii) w donicach 02 Gru 2013 23:26 #207832

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Hymym :think: :think: :think: Niezłe pytanie :whistle:

Uprawa host (funkii) w donicach 03 Gru 2013 10:37 #207891

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
:rotfl1: Nie, spoko, nie jest tak źle :-)

Wszystko zależy od warunków :-)

Ja sobie wyobrażam to tak: jeśli w ogrodzie i powietrzu jest sucho, podstawka pozwala na dłużej zachować wodę wlaną do donicy, która zazwyczaj częściowo ucieka na zewnątrz. Zatrzymany w dużej podstawce nadmiar ma szansę być pobrany przez glebę z powrotem do doniczki :-)

Natomiast jeśli gleba w ogrodzie jest wiecznie wilgotna (jak u mnie) donice mogą stać bez podstawek i wtedy potrafią pobrać wilgoć bezpośrednio z gruntu do donicy, gdzie raczej częściej jest zbyt sucho dla host... tak myślę :think:

ALE...korzenie host dość szybko przerastają donice i wydostają się otworkami w dnie, bo szukają więcej wody i więcej pokarmu.
Jeśli chcesz przenosić dowolnie donice, podstawki zapobiegną wrastaniu host w podłoże i ich wyrywaniu.

Tak myślę :think:

Uprawa host (funkii) w donicach 03 Gru 2013 12:10 #207906

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
I to jest prawdopodobnie TO.
Skoro już tu jestem to jak myślisz czy to samo możnaby zrobić z żurawkami - to znaczy uprawiać je w donicach (oczywiście w kich do przestawiania). :bad-idea:

Uprawa host (funkii) w donicach 03 Gru 2013 12:35 #207909

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Wszystko można uprawiać w donicach... W sklepach ogrodniczych stare drzewa w nich rosną.
Ale ja zawsze mam wrażenie, że rośliny w donicach czują się jak ptaki w klatce...
Z uwagi na ograniczony system korzeniowy, brak dostępu do wilgoci zgromadzonej w niższych warstwach gleby, są one od nas uzależnione.
Niechcący, przez nieuwagę czy wypadki losowe, można rośliny wykończyć.
W życiu różnie się układa :think:

Jaka jest temperatura w upalny dzień w czarnej plastikowej donicy przekonałam się, kiedy przesadzałam swoje ukorzeniane z patyków róże. Gleba i korzenie gotowały się :supr3: :eek3: :eek3:

Uprawa host (funkii) w donicach 03 Gru 2013 12:45 #207912

  • lemoniada
  • lemoniada's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 101
  • Otrzymane dziękuję: 25
Mi się wydaje że to wrastanie w glebę może być plusem, to jakby dodatkowe zasilanie. U mnie większość wypuściła po 1 korzeniu poprzez doniczkę ale nie było problemów z wyjęciem tego z gleby przy przenoszeniu.

Uprawa host (funkii) w donicach 03 Gru 2013 12:55 #207914

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
OT po prostu muszę spróbować i tyle :think:

Uprawa host (funkii) w donicach 12 Sty 2014 11:12 #214634

  • Jacekop71
  • Jacekop71's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Pozytywnie zakręcony
  • Posty: 266
  • Otrzymane dziękuję: 416
20131123_115741.jpg


U mnie większość host w donicach zimuję w ,podcieniu' pod schodami.Miejsce fajne,ale... No właśnie brak zimy i mrozu powoduje,że także pojawiły się już kły na wierzchu :mad2:
Pozdrawiam ;)

Uprawa host (funkii) w donicach 14 Sty 2014 21:51 #215366

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
I co z tym zrobiłeś???

Uprawa host (funkii) w donicach 14 Sty 2014 22:30 #215381

  • Jacekop71
  • Jacekop71's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Pozytywnie zakręcony
  • Posty: 266
  • Otrzymane dziękuję: 416
Tak na dobrą sprawę,to nic.Czekam na chłody... Ten podcień ma zrobioną specjalną zasłonę z grubej matowej folii i w 3/4 kartonu (od wewnątrz).Jak przyjdą mrozy zamontuję tą zasłonę a donice dodatkowo nakryje włókniną...I będę trzymał kciuki :huh:
Pozdrawiam ;)

Uprawa host (funkii) w donicach 14 Sty 2014 22:40 #215388

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Ja bym chyba te z kłami zadołowała byle gdzie i zdrowo okopczykowała. Lub zabrała do domu :silly:

Nie wiem :jeez:

Uprawa host (funkii) w donicach 15 Sty 2014 11:24 #215445

  • lemoniada
  • lemoniada's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 101
  • Otrzymane dziękuję: 25
Ciężko do domu zabrać pół pola.. Tak myślę, że w najgorszym razie jeśli te kły wymarzną to odbije od korony, czyli coś jak masowa akcja wycinania kłów. Może przez rok postoją w miejscu z rozwojem, a nadrobią w kolejnym..

Uprawa host (funkii) w donicach 15 Sty 2014 11:58 #215449

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Chyba nie było mowy o żadnej połowie pola :whistle:

Uprawa host (funkii) w donicach 15 Sty 2014 16:40 #215500

  • Jacekop71
  • Jacekop71's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Pozytywnie zakręcony
  • Posty: 266
  • Otrzymane dziękuję: 416
Rośliny w tym miejscu trzymam od trzech lat. Liczę na to, że zima nadejdzie i temperatura spadnie...W tym podcieniu zimuje Akant i nie przemarza gdyż temperatura tam utrzymuje się około -5 st C przy -17 na zewnątrz...Hosty nawet z kiełkami powinny dać sobie radę :unsure: Będziemy :search:
Pozdrawiam ;)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.397 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum