TEMAT: Uprawa host (funkii) w donicach

Uprawa host (funkii) w donicach 20 Kwi 2015 22:28 #360231

  • lucy09
  • lucy09's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 675
  • Otrzymane dziękuję: 445
Cudne te ostatnie "hościaki" Wiem o czym mówisz MAG...tez tak mam.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa host (funkii) w donicach 10 Lis 2015 17:33 #412823

  • Jacekop71
  • Jacekop71's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Pozytywnie zakręcony
  • Posty: 266
  • Otrzymane dziękuję: 416
W ogrodzie zrobiło się pusto.Donice powędrowały w miejsce zimowania ;)

20151110_134031.jpg


20151110_150506.jpg
Pozdrawiam ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal, Amarant, beatazg

Uprawa host (funkii) w donicach 10 Lis 2015 17:46 #412828

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Jacku, mam kilka host w donicach i dwie ostatnie zimy zniosły bezproblemowo, ale jakie to były zimy :supr: Teraz przygotowuję hosty na kolejną i widząc Twoje zdjęcia mam kilka pytań:
- Czy podlewasz swoje hosty zimą? Te, które masz schowane we wnęce/pod schodami?/ raczej nie będą wystawione na deszcz czy śnieg. Czy kłącza nie wyschną?
- Na pierwszym zdjęciu widzę styropian jako osłonę. Czy donice stoją także na jakiejś izolacji, czy osłaniasz tylko boki?
- Na jakiej głębokości masz zasypane kłącza w donicach tzn. chciałabym wiedzieć ile cm ziemi jest nad kłączem? Jeszcze oczekuję na przesyłkę kilku host, które będę za kilka dni sadzić do donic i nie wiem jak głęboko je zasypać?
Dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków

Uprawa host (funkii) w donicach 10 Lis 2015 18:54 #412838

  • Jacekop71
  • Jacekop71's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Pozytywnie zakręcony
  • Posty: 266
  • Otrzymane dziękuję: 416
Witam Cię Aniu :bye:
W związku z tym,że moje donice stoją pod schodami i w podcieniu muszę dostarczać im wodę. Jeśli jest śnieg,jest super,gdyż robię śnieżki i kładę je na donice.Śnieg stopniowo się rozpuszcza i tym samym zasila kłącze w wodę.Gdy mamy takie zimy jak ostatnio,kiedy śnieg jest deficytowym towarem w Opolu, podlewam wodą.Niewiele i w słoneczny dzień.Od spodu Aniu nie izoluję.Gdybym dał np styropian,to skutecznie odizolował bym donice od, jak by nie było cieplejszego podłoża tworząć,,lodówkę" Dodatkowo jak jest już na minusie naktywam je włókniną.Co do głębokości na jakiej są moje kłącza.Teraz w stanie bezlistnym są one tuż pod powierzchnią.Ja, osobiście dosypiuję odrobinę przekompostowanej kory.Wówczas znajdują się ok 0,5 cm pod powierzchnią. Aniu wg mnie powinnaś zasypać je na takiej głębokości jak wegetują te w gruncie w okresie zimy,czyli ciut pod powierzchnią ziemi. Mi jak do tej pory ten sposób się sprawdził.Pozdrawiam.
Pozdrawiam ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): affa

Uprawa host (funkii) w donicach 22 Lut 2016 18:22 #437581

  • sarna
  • sarna's Avatar
Przeczytałam wszystkie informacje i spostrzeżenia. Bardzo mi pomogły i dziękuje wszystkim za cenne rady :)

Uprawa host (funkii) w donicach 12 Kwi 2016 00:04 #455215

  • affa
  • affa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 883
  • Otrzymane dziękuję: 1651
Czy w donicach stojących na tarasach, schodach itp. (nie zakopanych w ziemi) wymieniacie co roku podłoże? Czy może postępujecie inaczej - zmieniacie tylko górną warstwę, tylko dożywiacie nawozem/humusem ?
Pozdrawiam, Anna.

Zapraszam do mojego ogrodu w cieniu...bloków

Uprawa host (funkii) w donicach 15 Lip 2016 17:13 #490420

  • Akwarela
  • Akwarela's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 15
Kochani forumowicze! Stoję przed nie lada wyzwaniem i dlatego zwracam się do was o pomoc. Mój małżonek wpadł na genialny pomysł sprzedaży obecnego naszego domu i przeprowadzki na wieś! Niby wszystko jest fajnie, ale czeka mnie również przeniesienie ogrodu! W chwili obecnej mam na tarasie około 200 doniczek z hostami. Problem jest tego rodzaju, że nie wiem co z nimi zrobić na zimę. Przeczytałam cały ten wątek i niby wszystko wiem, ale dalej mam wątpliwości. Nie mogę ich na razie przewieźć w nowe miejsce. Mam tylko trzy powierzchnie, gdzie te doniczki mogą pozostać: zadaszony taras, piwnica lub nieogrzewany budynek. Nie wiem na co się zdecydować. Błagam, niech ktoś coś wymyśli. Ponieważ to co mam w tej chwili to tylko odsetek całości. Przeliczyłam, że dojdę z całą pewnością do kilkuset doniczek. :ouch:
Proszę ratujcie moje hościane dzieci!
Zapraszam do mojego najukochańszego miejsca <3
Ostatnio zmieniany: 15 Lip 2016 17:14 przez Akwarela.

Uprawa host (funkii) w donicach 27 Lip 2016 22:46 #493271

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Akwarelo, czekałam na dalsze informacje dotyczące możliwych miejsc zimowania host :)

Nic nie piszesz o najważniejszej rzeczy, jaka jest temperatura w tych pomieszczeniach, jak ze światłem.
Jeśli rośliny będą w niezabezpieczonych doniczkach, maksymalny spadek temperatury nie powinien być większy, niż -3 0C, choć niektóre odmiany host wytrzymają -6 0C. Z kolei, jeśli pomieszczenie będzie zbyt ciepłe, w lutym zaczną wybijać kły, przy słabym oświetleniu rośliny mogą się zmarnować, gdy wypuszczą rachityczne niedoświetlone liście.
Najbezpieczniejszą rzeczą byłoby zadołowanie doniczek i zabezpieczenie ich przed ewentualnym zalewaniem wodą, bo ostatnie zimy mamy raczej bardziej deszczowe, niż śnieżne.

Uprawa host (funkii) w donicach 05 Mar 2017 20:43 #527152

  • owler
  • owler's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Witam,
Posiadam 3 bylinki-korzenie funkii kupione parę dni temu. Chciałem je wsadzić w donice i trzymać na balkonie-tarasie. Nie wiem kiedy mam to zrobić?, jeżeli później to jak je teraz przetrzymywać. A może wsadzić teraz przetrzymać w mieszkaniu(23-24 stopnie). A jak będzie cieplej wystawić?. Dziękuję z góry za pomoc.
Pzdr.

Uprawa host (funkii) w donicach 05 Mar 2017 20:49 #527154

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Posadź te korzonki do donicy i wystaw na balkon. W razie, gdyby zapowiadano większe mrozy, weź donicę do mieszkania.
Za tę wiadomość podziękował(a): owler

Uprawa host (funkii) w donicach 05 Mar 2017 21:11 #527162

  • owler
  • owler's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Dziękuję za szybką odpowiedź, tak zrobię. Zastanawiam się jeszcze nad donicami mam na razie dwie gliniane. Jedna płaska średnica 30cm wysokość 14cm a druga średnica 27 wysokość 22cm. W razie czego jakąś dokupię. Czy te 3 korzonki wsadzić do jednej donicy czy może dokupić jeszcze inną mniejszą/większą?. Generalnie jestem laikiem w tych tematach ale chciałbym trochę natury na balkonie.

Uprawa host (funkii) w donicach 05 Mar 2017 21:45 #527176

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Hosty tworzą dużą bryłę korzeniową, im większe liście, tym potężniejsze korzenie. Nie wiem, jaką odmianę kupiłaś, ale posadź je do oddzielnych doniczek. Gdyby ta płaska okazała się za mała, zawsze możesz przesadzić do większej :) Roślinie to nie zaszkodzi :)
Za tę wiadomość podziękował(a): owler


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.348 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum