TEMAT: Róże 2020/21

Róże 2020 29 Lip 2020 16:21 #722622

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6093
  • Otrzymane dziękuję: 22200
Dziękuję Beatko :hearts: nie martw się wyplochow jest u mnie dużo ,a to oznacza ,że te co wiosną mały dużo masy objętościowo w liściach przyrostach mają Niektóre o połowę teraz .Tylko inne są znowu za obfite znów takie lato .Np niektóre pnące musze na wiosnę chyba jednak zdrowo przezredzic, inne przyciąć radykalnie ,gro przesadzić .Ale te z fotki tutaj ostatniej są naprawdę dzisiejsze i ok reszta po parę kwiatów ,ale odbijają i będzie dobrze .Ja się jyz nimi tak nie przejmuję A teraz szczególnie jak nic nie mogę :happy4: tez z dzisiaj niedawno fotki
20200729_151735.jpg


20200729_151905.jpg


20200729_151922.jpg

W obstawie Perowskiej :wink2:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaJoanna, Betula, Szafirek, romashka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Róże 2020 29 Lip 2020 21:26 #722685

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19263
  • Otrzymane dziękuję: 79613
Aniu Szafirkowa, ślicznie Ci rośnie mały Elfik, ani się obejrzysz, będziesz miała jak ja, kwiaty na wysokości dwóch metrów:





Zagięłam jeden długi pęd - i z niego wyrosły te dwie "wiechy" paków.
Nadal wytrwale kwitnie Lustige (w tle lilie Exotic Sun); chyba widać, dlaczego ta róża tak się nazywa :lol:



Pozytywne zaskoczenie roku: kupiona w markecie (marna) doniczkowa róża Flora Danica. Nabyta tylko dlatego, że była jedną z pierwszych w moim ogrodzie - i "wypadła"... Przekwitły pąki, z jakimi ją nabyłam - przycięta migiem odbiła i ma kilkanascie nowych.

Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaJoanna, Betula, Szafirek, romashka, Bea612, ewakatarzyna, Bobka

Róże 2020 29 Lip 2020 21:50 #722689

  • JaJoanna
  • JaJoanna's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 685
Bogusiu, czy ta fioletowa róża Eb Tide jest warta kupienia jesienią? Uwielbiam kwiaty w takim kolorze, mam podobną francuską, ale nie ma na razie czego pokazać. Nie bardzo rośnie.
Joanna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): romashka, ewakatarzyna, Bobka

Róże 2020 29 Lip 2020 22:21 #722695

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6093
  • Otrzymane dziękuję: 22200
Jolu jak najbardziej ,po za kolorem pięknie intensywnie pachnie,aczkolwiek subtelnie :wink2: ale zapach się cudnie niesie .I obsypana jest kwiatem i lubią ją motyle :happy4: i zostawiają gąsienniczki :laugh1: Nio trzeba zbierać czasami :hammer:
Mam ja pierwszy sezon szczerze polecam .
IMG-20200721-WA0014-3.jpg
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, JaJoanna, Betula, Szafirek, romashka, Bea612, ewakatarzyna

Róże 2020 30 Lip 2020 08:41 #722716

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2122
  • Otrzymane dziękuję: 10039
Aniu, rośnie rośnie Elfik, choc u mamy jest większy, ale za to ma mniej kwiatów.

Ogólnie bardzo jestem zadowolona z moich róż w tym roku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): romashka, ewakatarzyna, Bobka

Róże 2020 02 Sie 2020 10:21 #723218

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2252
  • Otrzymane dziękuję: 8371
Wszystkie stoją w pakach szykując się do drugiego etapu, ale niektóre już kwitną:
Comte de Chambord - to są sukcesy szkółki która przysłała mi krzaczek, ale chyba bardzo ją nakarmili bo kwitnie na wszystkich pędach, ciekawe czy u mnie za rok będzie tak samo:

0sierpie18.jpg


0sierpie16.jpg


Franciszka Austina - Francine Austin

0sierpie31.jpg


Bezzapachowa Kronenburg

0sierpie6.jpg


I pąk kardynała Hume'a

0sierpie25.jpg
MARRY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, JaJoanna, Betula, Szafirek, romashka, Bea612, ewakatarzyna, Bobka

Róże 2020 02 Sie 2020 21:03 #723319

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19263
  • Otrzymane dziękuję: 79613
Mój Kronenburg, straciwszy prawie wszystkie liście z powodu CP, umyślił sobie wrócić do żywych i lada moment też zakwitnie; na razie przerwa na kawę, kwitnie w zasadzie tylko niestrudzona Szalotka:



Kwiaty Lady of Shalot, normalnie w radosnym kolorze między złotem a miedzią, na pędzie w cieniu są całkiem inne, jakby spłowiałe:

Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2020 21:04 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaJoanna, Betula, MARRY, Szafirek, romashka, Bea612, ewakatarzyna

Róże 2020 03 Sie 2020 15:38 #723436

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2252
  • Otrzymane dziękuję: 8371
To ciekawe z tą CP u historycznych wszystkie zapadają - u mnie - ale nie tracą liści tylko je produkują, świeże, zdrowe które zaraz będą chore, i jako chore mocno się trzymają, a na nowoczesnych chore liście stają się kruche i łatwo odchodzą od pędów, tak z moich obserwacji :teach: .
Mme Isaac Pereire, drugie kwitnienie, nawet dużo pąków, ale nie kwitnie cały krzew tylko będzie kapało, ta to umie chorować:

1sierpie16.jpg


Peace - przesadzona i zdrowa:

1sierpie9.jpg
MARRY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, JaJoanna, Betula, Szafirek, romashka, Bea612, ewakatarzyna

Róże 2020 03 Sie 2020 16:44 #723457

  • romashka
  • romashka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 156
Na CP zachorowała u mnie prawie każda róża. Poprzycinałam wszystkie oprócz Chopina i Olivery, bo kwitną.

Chopin

Chopin03.08.20.jpg


Lilii Marleen jest już po CP :) Nadal brakuje sporo liści, ale już są nowe na innej gałązce + sporo pąków.


LiliiMarleen03.08.20.jpg


Olivera nie tak dawno zachwyciła mnie kolorem i szykuje się do kolejnego kwitnięcia.


Olivera30.07.20.jpg


Olivera03.08.20.jpg


NN-2 z tegorocznego nabytku w Carrefourze też wkrótce mnie pocieszy. Podejrzewam, ze to będzie kolejna Nostalgia. Pierwsza zamarła i nie wiem, czy jeszcze w tym sezonie coś na niej wyrośnie :)


Nostalgia-203.08.20.jpg


Po sobotnich porządkach zrobiło się pustawo na rabatkach, bo razem z różami przecinałam przekwitłe rumianki, maki i inne kwiatki. Lilie też już przekwitły. Muszę posadzić rośliny, które by kwitły w tym czasie i wypełniły pustki.
Pozdrawiam,
Irenka
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2020 17:03 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaJoanna, Betula, MARRY, ewakatarzyna

Róże 2020 03 Sie 2020 17:05 #723462

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19263
  • Otrzymane dziękuję: 79613
Gorąco polecam jeżówki - właśnie teraz mają szczyt kwitnienia. Potrzebują tylko słońca, a przy upałach trochę wody, zwłaszcza te niedawno sadzone - stare kępy sobie radzą nawet w suszę.
A, w tym roku tytułem eksperymentu wsadzam w puste miejsca podebrane końcówki pędów tarasowych pelargonii - ukorzeniają się w gruncie bez pudła, dość szybko rosną, dają sporo zieleni - a powoli zaczynają kwitnąć.
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2020 17:07 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): romashka, ewakatarzyna

Róże 2020 03 Sie 2020 18:53 #723481

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1736
  • Otrzymane dziękuję: 12747
Aniu bardzo podobają mi się jeżówki, ale czy poradzą sobie w półcieniu?



W tym roku moja Pomponella kiepsko kwitnie.
Nie przycięłam jej na wiosnę. Mszyce i skoczki dołożyły swoje.


DSCF3092-2.jpg




DSC_0096-a.jpg
Pozdrawiam Ewa
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Łatka, JaJoanna, Bea612

Róże 2020 03 Sie 2020 19:08 #723484

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2252
  • Otrzymane dziękuję: 8371
Ewa, spokojnie :coffe: Pomponella w pierwszym roku tak ma, jak poczuje grunt pod nogami to będziesz miała burze kwiatów na 160.
MARRY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): romashka, ewakatarzyna

Róże 2020 03 Sie 2020 19:21 #723488

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19263
  • Otrzymane dziękuję: 79613
ewakatarzyna wrote:
Aniu bardzo podobają mi się jeżówki, ale czy poradzą sobie w półcieniu?

Hm, zastanawiałam się, czy przenieść Twoje pytanie - i odpowiedzieć na nie w wątku jeżówkowym, ale ponieważ mogłabyś tam nie trafić, niech już będą te jeżówki wymieszane z różami. Całkiem w moim stylu. :happy4:

No więc, na pewno w półcieniu będą rosły (a zwłaszcza kwitły) gorzej, niż w pełnym słońcu. Dotyczy to w pierwszym rzędzie odmian "rasowych", zawsze wrażliwszych, niż gatunek. Dlatego na początek i tytułem próby radziłabym Ci zrobić sobie rozsadę tych zwyklaczków, co rosną nawet w szczelinach betonu. Jako że masz róże różowe, świetnie się "skomponują" z taką Pomponellą na przykład, zresztą cudnej urody u Ciebie.
U mnie rosną przed domem - i w górach, ale tam, przyznaję, niezbyt chętnie (mają słońce w porywach).
Podoba Ci się? (zdjęcie z dziś, w ulewnym deszczu)



Jeśli tak, przypomnij się końcem sierpnia, z przyjemnością wyślę Ci kilka nasienników. Ja z nimi nie robię żadnych ceregieli. po prostu taką przekwitłą "główkę", czyli koszyczek nasienny zakopuję w jakimś wolnym ( :rotfl1: ) miejscu - a wiosną mam dziesiątki siewek, które rozsadzam. To wspaniałe wabiki motyli, pszczół i wszelakiego bzykactwa.

Natomiast jeśli chcesz mieć jeżówki koniecznie natychmiast, i to odmianowe - wybierz naprawdę dobry sklep, oferujący duże sadzonki. Chodzi o dużą bryłę korzeniową - malizny mogą zaniknąć.
Choć ostatnio i w LM oferowano jakieś spore doniczki...
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2020 19:24 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaJoanna, MARRY, romashka, Bea612, ewakatarzyna

Róże 2020 03 Sie 2020 20:35 #723510

  • romashka
  • romashka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 156
Jeżówki - bardzo dobry pomysł. Dziękuję. Aniu! Właśnie zeszłej jesieni kupiłam sporo bylin, ale rosną bardzo powoli. Kupiłam na próbę i 1 sadzonkę jeżówki. Pięknie w tej chwili wygląda. Co prawda jest mala - tylko 3 kwiatki. Zastanawiam się jeszcze nad floksami (nie wiem, czy dobrze napisałam) oraz trawą dekoracyjną.
Pozdrawiam,
Irenka
Temat został zablokowany.

Róże 2020 03 Sie 2020 20:43 #723512

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19263
  • Otrzymane dziękuję: 79613
Z floksami bym była ostrożna - u mnie w obu ogrodach łapią niemiłosiernie mączniaka, dlatego właściwie się ich pozbywam. A poza tym są dość ekspansywne i wysokie - dla róż to może być za duża konkurencja (mam na myśli róże rabatowe czy młode krzaczaste, a nie "potwory").
Co jeszcze? Fajnie wygląda werbena patagońska, choć też trzeba ją trzymać w ryzach, sieje się.
do trawy nie mam jakoś "nabożeństwa", żeby zyskać miejsce na mojej rabacie trzeba mieć duże, kolorowe i najlepiej mocno pachnące kwity. ;)
Ostatnio zmieniany: 03 Sie 2020 20:45 przez Łatka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): romashka, Bea612, ewakatarzyna

Róże 2020 03 Sie 2020 21:49 #723544

  • romashka
  • romashka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 156
Hm, zawsze myślałam, ze floksy sa bezproblemowymi. To, ze są ekspansywne mi to nie przeszkadza, bo mam do zagospodarowania spory kawal ziemi i chciałabym szybko zrobić z niego miasto-ogrod (hihi). Dużych umiejętności nie mam i uczę się na bieżąco. Bardzo dziękuję o ostrzeżenie, ze floksy łapią mączniaka. Lepiej rozmnoże jeżówkę. Kupię jeszcze do kompletu żółtą :) A czy sadzonki szybko się rozrastają? W tym sensie, ile sadzonek na metr trzeba, by wyglądało jak na Twoim zdjęciu? Pytam, bo ta rabata, o której mowie, ma mniej więcej 15*1,5 m (idzie wzdłuż ogrodzenia), a w przyszłym roku chce ją połączyć z trójkątną (3*3). Więc miejsca jest sporo, a będzie jeszcze więcej. Nie mogę posadzić tam drzewa i krzaki, bo idą komunikacje, a te z płytkim korzeniem przewraca wiatr. Dlatego szukam czegoś szybko rozrastającego się jako tło do róż i lilii. Najbardziej ekspansywne w tej chwili są fiolki: z 1 sadzonki w 2 sezony mam "zagospodarowane" polowe tej rabaty :)))

Kupiłam na próbę kilka odmian traw, ale prawie nic z tego mi nie urosło. Z 20 sadzonek tylko 1/3 przeżyła kocie wykopy. Natomiast sąsiadka dala mi sadzonki kostrzewy, i już drugi rok ładnie wyglądają nawet zimą. Rozrosły się szybko i nic tej trawie nie szkodzi, oprócz mrówek. Nie jest wysoka, nadaje się by dać przed różami i przykryć gole krzaki w czasie CP. Z moich trawiastych nabytków ciekawie wygląda też ostnica Pony (60cm) i przyostnia różowa (90 cm). Jeszcze są malutkie, ale zapowiadają się ładne.
Pozdrawiam,
Irenka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Róże 2020 03 Sie 2020 22:13 #723553

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19263
  • Otrzymane dziękuję: 79613
Irenko, na zdjęciu, jak napisałam, są jeżówki botaniczne, z siewu - tych możesz wysiać teraz kilkaset i mieć w przyszłym roku pierwsze kwiaty; natomiast wszystkie "udziwnione" odmiany (zapraszam do wątku tematycznego) rozrastają się o wiele, wiele wolniej, poza tym część w ogóle nie produkuje nasion, a te, co produkują, chętnie wracają do formy wyjściowej, czyli botanicznej.

W przeciwieństwie do Ciebie mam bardzo ograniczone miejsce, więc je oszczędzam. Ale...póki róże są gołe wczesną wiosną, dodaję im do towarzystwa drobne cebulki najwcześniejszych wiosennych kwiatków, jak irysy żyłkowane i Auchera, oczywiście krokusy - i szafirki. Te drobne cebulki sadzi się płytko, więc korzenie róż nie są zagrożone.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, romashka, Bea612, ewakatarzyna

Róże 2020 04 Sie 2020 09:44 #723608

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2252
  • Otrzymane dziękuję: 8371
Irenko - do tego co napisała Ania można dodać scabiozę, jest niska i kwitnie nieprzerwanie całe lato, ponieważ róże potrzebują powietrza więc przetykam je szałwiami, jest taki rodzaj który powtarza ciągle, muszę odnaleźć nazwę, przetacznikami i pojedynczymi cyniami, lewkoniami z siewu - ja kupuje sadzonki, bo siew mi się nie udaje, ale są też cebulowe gwiazdki na lato, nie znalazłam niestety nazwy - fotka poniżej z 2018 - na pierwszym planie, wszędzie je wsadzam i one zimują. W tym roku wypróbowałam len i gaurę obie jeszcze kwitną i są lekkie, przewiewne, jak masz miejsce to możesz eksperymentować. :flower1: :flower1:

sierpie2018049.jpg
MARRY
Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2020 09:44 przez MARRY.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Betula, romashka, Bea612, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka, MARRY
Wygenerowano w 0.498 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum