• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Moje obrazki...

Odp: Moje obrazki... 31 Mar 2012 19:24 #18819

• olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Otrzymane dziękuję: 2900
Wspaniałe, oglądam i :bravo: . Jeśli mam wybrać, które lepsze - to podobnie jak Lubelski - pierwsze mi się bardziej podoba :)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Moje obrazki... 01 Kwi 2012 10:51 #19087

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 122
Witaj Marysiu - cieszę się ze zawitałaś do mojego skromnego wątku. I Ty, Pamelka i "lubelski" macie rację - pierwsze jest zdecydowanie lepsze. Bardzo mnie cieszy że mogłem sprawić przyjemność tymi obrazkami zarówno Tobie jak i innym forumowiczom. :)

Aga - tak mnie zaintrygowałaś tym szeptem , że zapomniałem Cie przywitać w moim wątku - co niniejszym czynię - witaj i odwiedzaj - zapraszam serdecznie. Pytania zawsze mile widziane! ;)

Oczywiście witam równie serdecznie Koronkę, Pamelkę, lorę i Andrzeja - miło będzie z Wami pogadać o zdjęciach i nie tylko...
Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie! :thanks:
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2012 10:56 przez Andrzej Max.

Odp: Moje obrazki... 01 Kwi 2012 11:03 #19097

• lubelski
  • lubelski's Avatar
..ja to tam na fotki czekam... :whistle: :whistle: ...z Krakowa w każdej ilości... :thanks: :bye:
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2012 11:04 przez lubelski.

Odp: Moje obrazki... 01 Kwi 2012 11:06 #19100

• pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2407
Także czekam na fotki, niekoniecznie krakowskie ;)

Odp: Moje obrazki... 04 Kwi 2012 15:10 #20583

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
lubelski wrote:
..ja to tam na fotki czekam... :whistle: :whistle: ...z Krakowa w każdej ilości... :thanks: :bye:
To proszę... :bye:
12- parafialny to oczywiście Bazylika mniejsza pod wezwaniem Bożego Ciała na Kazimierzu, a nieopodal...
13. Znany wielu z nazwy, bo dużo zasłużonych w jego krypcie leży - więc obraz samego kościoła wewątrz... Kościół na Skałce (pod wezwaniem św. Stanisława - i tu mogła by być długa dyskusja - ale to na "starym forum" - tu jej nie będzie ;))

Po kliknięciu większy obraz - zdjęcie robione na szybko "z ręki" :oops: - więc proszę o wyrozumiałość dla jego jakości. :club2:
pamelka wrote:
Także czekam na fotki, niekoniecznie krakowskie ;)

No to może kontynuacja zachodów? Coś z nad Bałtyku?
14.

15.
Ostatnio zmieniany: 04 Kwi 2012 15:23 przez Andrzej Max.

Odp: Moje obrazki... 05 Kwi 2012 15:36 #21047

• lubelski
  • lubelski's Avatar
..zachody ładne.. :coffe: ..żeby jeszcze więcej fotek było... :search: ... ;)

Odp: Moje obrazki... 05 Kwi 2012 20:17 #21138

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
To o zachodzie taki ptaszorek się przyplątał... (o kiczu okrutny!!! ;P )
16.

I widoczek z okna...
17.
Ostatnio zmieniany: 05 Kwi 2012 20:32 przez Andrzej Max.

Odp: Moje obrazki... 06 Kwi 2012 16:14 #21421

• patkaza
  • patkaza's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 56
:bravo:
...a może jakieś portretowe?

Odp: Moje obrazki... 06 Kwi 2012 17:08 #21436

• lubelski
  • lubelski's Avatar
patkaza wrote:
:bravo:
...a może jakieś portretowe?
..Twoje :whistle: ..mam parę sztuk... ;)

Odp: Moje obrazki... 06 Kwi 2012 18:53 #21485

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
Aga, trochę portretów reporterskich, znajdziesz na stronie linkowanej w podpisie "Moje zdjęcia". Studyjnych nie ma - bo to już prywatne i o zgodę by trzeba prosić.

Ponieważ się wymądrzałem w wątku Andrzeja lubelskiego (jak niżej), więc czuję się w obowiązku nieco temat zilustrować.
Andrzeju,
może też nie jestem orłem w architekturze, ale myślę że warto pamiętać o:

- Pion i poziom - pochylające się budowle , lub poziomy nie trzymające poziomu - wyglądają niezbyt dobrze , choćby na zdjęciu był cud architektury.
- Jeśli zaś już pochylenie - to zdecydowane cięcie np. do przekątnej.
- Światło - dobrze wybierać dni z umiarkowanym najlepiej rozproszonym przez lekkie zachmurzenie słońcem, tak by lekko podkreślało rzeźbę budynku/elementu ale nie robiło czarno-białej grafiki (jak to bywa w pełnym - zwłaszcza południowym słońcu).
- Pełne zachmurzenie z kolei spłaszcza nieco obraz - robi się zbyt jednowymiarowy.
- elementy obrazu warto dobrać tak, by ładnie współgrały lub kontrastowały ze sobą
- ich ilość niech będzie niewielka - by kompozycja była czytelna...
CDN...
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2012 17:49 przez Andrzej Max.

Odp: Moje obrazki... 06 Kwi 2012 20:38 #21523

• lubelski
  • lubelski's Avatar
..etam..wymądrzał..ot dobre rady których nigdy dosyć ;) ...tylko żeby w szybkości fotografowania jeszcze o nich pamiętać. No właśnie..czemu taki piękny ptak jak łabędź jest synonimem kiczu...urokliwy wielce jest i wdzięczny do fotografowania. Mam i ja w swoich zbiorach takiego kiczowatego łabądka, w Chorwacji zdybanego, poszukam i wstawię u siebie :rotfl1: To poprosimy jeszcze z Krakowa.. :coffe:
Ostatnio zmieniany: 06 Kwi 2012 20:38 przez lubelski.

Odp: Moje obrazki... 06 Kwi 2012 22:35 #21583

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
To jeszcze jedna próba - może uda się tego Internal Server Error -a oszukać, bo edycje nic nie dają , a dużo tekstu ucięło... :evil:
...
- ich ilość niech będzie niewielka - by kompozycja była czytelna
- czasem światło i cień są ciekawsze niż elementy które je dają
- skupmy się na całości lub fragmencie , 3/4 lub pół budowli - bo reszta się nie zmieściła lub jest zasłonięta drutami czy drzewami - to nie zdjęcie lecz nieporozumienie... (poza celowymi przypadkami, gdy to zasłonięcie coś wyraża).
- architektura posiada swój rytm, powtórzenia elementów które można wykorzystać w obrazie, dla nadania mu dynamiki.
Fotografowanie architektury to dobra szkoła fotografii, i pamiętajmy że wiele jej elementów jest zaczerpniętych wprost z
natury (proporcje, kolorystyka, rytm, wzory, zdobienia).
Ot choćby ten dach (4)- toż to płynąca woda... Zdobienia liśćmi - tyle że umieszczonymi na wysokim "drzewie" i odrobinę stylizowanymi.
Widzimy w albumach piękne zdjęcia budynków, rzeźb itp. Pamiętajmy że autor nie zrobił ich od jednego podejścia. Takie przypadki to rzadkość. Częściej, to zapoznawanie się z budowlą, poznawanie jej i warunków naokoło (otoczenie , światło, historia, itp.) niejednokrotnie zrobienie bardzo wielu zdjęć , by wybrać to jedno. Nieraz o wyborze decyduje detal jak przelatujący ptak, blik słońca w szybie, doniczka z kwiatem...

Dla ilustracji trochę łopatologicznie - ale lepsze to niż nic...
A.

B.

A. widoczne wszystkie szczegóły lecz nie ma plastyki, podkreślenia bryły, kształtu, obraz robi się nieco płaski - sytuację ratują tu elementy pierwszoplanowe dodające zdjęciu głębi.

B. brak szczegółów w cieniach (lub światłach) ale widać pełną przestrzenność i formy brył dzięki cieniowi rzucanemu przez nie. Oczywiście i to zdjęcie mogło by lepsze być - choćby przez wybranie wcześniejszej godziny na fotografowanie - tak by na ścianę padało więcej słońca a dach i parapety okien - rzucały krótszy cień. CDN...

Odp: Moje obrazki... 06 Kwi 2012 23:05 #21594

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
lubelski wrote:
czemu taki piękny ptak jak łabędź jest synonimem kiczu...urokliwy wielce jest i wdzięczny do fotografowania. ... To poprosimy jeszcze z Krakowa.. :coffe:
Łabędź, zachód słońca, właśnie dlatego że piękne i dające się fotografować - to zostały obfocone aż do obrzydzenia - stąd kicz się zrobił. To trochę jak z jeleniem na rykowisku... przecież był na każdej makatce i bardzo wielu obrazach (każdy handlarz miał go wśród świetych obrazów i to w wielu odmianach...).

Kraków - a proszę bardzo , może Bazylikę Mariacką? A propo's bazyliki - ciekawe kiedy jakiś dobry pisarz napisze książkę w rodzaju "Katedra w Barcelonie" czy "Filary ziemi"? Czy w Krakowie w średniowieczu nie było ciekawych historii? Tylko "Żółta ciżemka"? :rotfl1:

Ale do rzeczy...
18. Architekturze towarzyszy zieleń - także jej element.
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2012 01:53 przez Hiacynta. Powód: literówka

Odp: Moje obrazki... 06 Kwi 2012 23:15 #21598

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
19. Piony trzeba trzymać, zwłaszcza gdy na zdjęciu dominują, jeśli zaś dominuje poziom, a nie można ich pogodzić - trzymamy poziom...

20. Podobnie sprawy się mają z krajobrazem - w końcu jest jego elementem. "Nad Wisłą"

21. Nowoczesność łączy się ze starszą postindustrialną ...

Odp: Moje obrazki... 06 Kwi 2012 23:44 #21604

• rm27
  • rm27's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2914
Andrzeju, przez ten most w czasach licealnych przechodziłem prawie codziennie. Po lekcjach z Zamoyskiego leciałem pędem na seans kinowy do Wisły na 13-tą. Wracałem do domu jeszcze przed rodzicami i pochylałem się nad książkami pilnie odrabiająć zadania. :rotfl1:
A kładka ojca Bernatka, oczywiście wtedy jeszcze jej nie było.

Odp: Moje obrazki... 07 Kwi 2012 17:39 #21747

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
Romku, teraz było by bliżej - bo jest już "rura" ojca Bernatka ...
22.

można ją pokazywać na wiele sposobów... może zapodam kilka...
23.

24.

25.

26.

27.

28.

29. I moje ulubione - bo dla mnie architektura to ludzie - dla nich jest, a bez nich ...

Pominąłem poprawne ujęcia - jako oczywiste , postawiłem na takie mniej zwyczajne... :bye:
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2012 17:42 przez Andrzej Max.

Odp: Moje obrazki... 16 Kwi 2012 22:18 #26571

• IzaLu
  • IzaLu's Avatar
  • Expert Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 41
Bardzo piekne zdjęcia...
Ehhh ten Kraków, dla mnie zawsze będzie sie kojarzył z moim W:)
I te zachody słonca sa cudne, dla mnie bynajmniej niekiczowate:)
Pozdrawiam Lu:)

Odp: Moje obrazki... 01 Maj 2012 21:56 #31633

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
Skoro tak się zachody podobają - to cóż - vox populi vox Dei...
żeby było jakoś po kolei - to z kładki...
30.

31. kolejny most się ładnie w kładkę wpisuje...

32.

33.

34.

35.

36.

37. "Pod mostem" - też o zachodzie...

• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: TeBe
Wygenerowano w 0.151 sekundy