TEMAT: Fotografia ogrodnicza i akwarystyczna

Odp: Jak fotografować rośliny 07 Gru 2012 18:56 #98686

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 122
A CO TO TEN FOTOSIKOWY EXIF?
Sorry Caps był wduszony...
Ostatnio w ogóle nie można zobaczyć exifu bo większość serwerów dane exif wywala - a tyle się mówi o poszanowaniu prawa autorskiego... Widać gdzie je naprawdę mają...

Jak fotografować rośliny? Jak wszystko inne - jedne jak potrety, inne jak krajobraz, jeszcze inne jak... mrówki. Iwiele stopni pośrednich... ot - roślina pojęcie dość pojemne - i rozmiarowo różne, dąb - roślina, i malutka niezapominajka czy maciejki kwiatek - też. Mech też rośliną jest...
Ej , autorko pytania, wiesz jaki kij, w jakie mrowisko... :thanks:

No to rada uniwersalna:
- unikać dużego nasłonecznienia, bo kontrasty dla wielu będą zabójcze - lepiej gdy na niebie snuje się mgiełka czy sporo chmurek.
- zdjęcia robić o każdej porze poza godzinami 10-15 - tego przedziału czasowego unikać jeśli słonecznie
- operować możliwie niskimi wartościami przysłon - by tło w stosunku do fotografowanych było w miarę nieostre ( M - manual lub Av - priorytet przysłony)
- ustawiać balans bieli stosownie do okoliczności - automatyczny w ogrodzie potrafi niestety mocno pobłądzić - wszak tworzono go z myślą o foceniu osób na wycieczkach i w ogrodzie kolorku skóry może mu brakować. Na dodatek wiele aparatów na fabrycznych ustawieniach niezbyt dobrze radzi sobie z niektórymi kolorami , standardem jest czerwień i jej odmiany, a bywa że zieleń czy fiolety... I właśnie po to w sporej części aparatów są opcje regulacyjne WB (balansu bieli)- warto się z nimi zapoznać.

A PRZEDE WSZYSTKIM PRZESTUDIOWAĆ INSTRUKCJĘ APARATU !!! Tam kochani macie zawarty podstawowy kurs fotografii - studiując z aparatem w łapce - szybko nabędziecie pewnych umiejętności , byle po kilka razy kilka dni z rzędu czynności poćwiczyć .

No to temat - można rzec, z grubsza wyczerpany lub ociosany, jeśli ktoś chce może sobie dalej dłubać... :teach:
Powodzenia i udanych fotek. Aha - jeszcze jedno - uważajcie przy wyostrzaniu zdjęć i nadawaniu im kontrastu - głupio wygląda róża przeostrzona i zbyt kontrastowa - jak z czerwonej blachy, a toż to aksamit raczej... :ouch:
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2012 19:27 przez Andrzej Max.
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym, Tomasz23

Odp: Jak fotografować rośliny 08 Gru 2012 08:29 #98893

Andrzej Max wrote:
No to temat - można rzec, z grubsza wyczerpany lub ociosany, jeśli ktoś chce może sobie dalej dłubać... :teach:
Powodzenia i udanych fotek. Aha - jeszcze jedno - uważajcie przy wyostrzaniu zdjęć i nadawaniu im kontrastu - głupio wygląda róża przeostrzona i zbyt kontrastowa - jak z czerwonej blachy, a toż to aksamit raczej... :ouch:
..etam..to my tu swoje czysto amatorskie wywody czynimy Andrzeju...przynajmniej ja...zawsze warto swoją wiedzą się dzielić. Do Twojego poziomu to mi lata świetlne brakuje... :oops: :oops: ..ale no kurde lubię czasami na działce, w wolnej chwili popstrykać. ;)

Odp: Jak fotografować rośliny 08 Gru 2012 12:03 #98944

• Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Otrzymane dziękuję: 2225
Hejka! :)Andrzej Max wrote:
Ej , autorko pytania, wiesz jaki kij, w jakie mrowisko... :thanks:
Pewnie że wiem :wink4: , mróweczki teraz się na kij rzucą i dzięki temu nie zamrzną! :wink4: :happy3: Pozwolisz Andrzeju że Cię bezczelnie zacytuję i wytłuszczę, żeby się to dla naszego roślinnego fotkowania lepiej w pamięci utrwaliło.
Andrzej Max wrote:

PRZEDE WSZYSTKIM PRZESTUDIOWAĆ INSTRUKCJĘ APARATU !!! Tam kochani macie zawarty podstawowy kurs fotografii - studiując z aparatem w łapce - szybko nabędziecie pewnych umiejętności , byle po kilka razy kilka dni z rzędu czynności poćwiczyć .

- unikać dużego nasłonecznienia, bo kontrasty dla wielu będą zabójcze - lepiej gdy na niebie snuje się mgiełka czy sporo chmurek.
- zdjęcia robić o każdej porze poza godzinami 10-15 - tego przedziału czasowego unikać jeśli słonecznie
- operować możliwie niskimi wartościami przysłon - by tło w stosunku do fotografowanych było w miarę nieostre ( M - manual lub Av - priorytet przysłony)
- ustawiać balans bieli stosownie do okoliczności - automatyczny w ogrodzie potrafi niestety mocno pobłądzić - wszak tworzono go z myślą o foceniu osób na wycieczkach i w ogrodzie kolorku skóry może mu brakować. Na dodatek wiele aparatów na fabrycznych ustawieniach niezbyt dobrze radzi sobie z niektórymi kolorami , standardem jest czerwień i jej odmiany, a bywa że zieleń czy fiolety... I właśnie po to w sporej części aparatów są opcje regulacyjne WB (balansu bieli)- warto się z nimi zapoznać.

Aha - jeszcze jedno - uważajcie przy wyostrzaniu zdjęć i nadawaniu im kontrastu - głupio wygląda róża przeostrzona i zbyt kontrastowa - jak z czerwonej blachy, a toż to aksamit raczej... :ouch:

Pozdrówka
K. :woohoo:
P.S. U mnie mimo walki z balansem bieli czerwień jest nadal kiepskawa. Ciekawe czy to wina kiepskiego aparatu czy kiepsko focącej. :wink4: :devil1: :happy3:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 08 Gru 2012 12:04 przez Tabaaza.

Odp: Jak fotografować rośliny 10 Gru 2012 21:16 #100205

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
Jeśli nadal z czerwienią są kłopoty - radzę - tym co taką możliwość producent dał - fotografować w formacie RAW - i w dołączonym programie tę czerwień czy inny nie poddający się aparatowej obróbce kolorek - "wyprostować".
Czemu RAW ? Bo w nim największe zmiany przy najmniejszym spadku jakości obrazka uzyskacie.
Jeśli takowej możliwości producent poskąpił - pozostaje zapisanie JPG w najwyższej z możliwych jakości i rozdzielczości - a później pomęczenie obrazka w Irfan View czy Gimp -ie. O PS (fotoszop) nie wspominam - bo narzędzie drogie i wymagające dobrego sprzętu. A piractwa nie polecam. :-)

Odp: Jak fotografować rośliny 11 Gru 2012 10:30 #100396

• marusmk
  • marusmk's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 99
www.mediachance.com/digicam/dcenhanc.zip

Pięć suwaczków tylko-nie ma się gdzie zamotać, a efekty bywają piorunujące :)

Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2012 10:31 przez marusmk.
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad

Odp: Jak fotografować rośliny 11 Gru 2012 18:35 #100566

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
W Irfan View jest taki sam ( skrót Shift+G) tyle że po polsku.

Dobrze że wspomniałeś, bo jak patrzę na te szaro-szare zimowe - to uciekam ze strony...

Odp: Jak fotografować rośliny 13 Gru 2012 11:03 #101233

• Poll
  • Poll's Avatar
..na chwilę tylko. wrote:
..już ich nie ma.. :search:
ekhmmmmmmmmmmmm... :whistle:

na pociechę niepocieszonym...bezsnieżnie :flower:

Ostatnio zmieniany: 13 Gru 2012 18:46 przez Poll.

Odp: Jak fotografować rośliny 13 Gru 2012 12:29 #101262

• Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Otrzymane dziękuję: 2225
Hejka! :)
O przepraszam, mój śnieg jest "niebiewski" :happy3: a w porywach to on jest nawet jakiś taki żółtawy :dazed:. Czekam kiedy nabierze głębokich fioletowych odcieni. :tongue2: :happy3:
Pozdrówczanki niesamowicie kolorowośnieżne :wink4: :happy3:
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!

Odp: Fotografia ogrodnicza i akwarystyczna 16 Gru 2012 18:50 #102570

• muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1761
Andrzej, w instrukcji obsługi aparatu znalazłam zalecenie, żeby raz w roku wykonać mapowanie pikseli. Co to daje i czy jest konieczne?
pozdrawiam
Ela
Ostatnio zmieniany: 16 Gru 2012 18:51 przez muchazezlotym.

Odp: Fotografia ogrodnicza i akwarystyczna 17 Gru 2012 12:17 #102806

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
Daje możliwość sprawdzenia czy nie ma martwych pikseli, ew. możliwość naprawienia takiego obszaru ( sąsiednie przejmują funkcję tego "bad pixela" ). A przy okazji wiadomo czy matryca nie wymaga czyszczenia .

Odp: Jak fotografować rośliny 24 Mar 2013 16:04 #137870

Rośliny są fajnym obiektem do popełniania fotek, grunt to robić zdjęcia w bezchmurny dzień. To samo tyczy się owadów.
Z obserwacji własnych polecam popołudniową porę na wykonywanie zdjęć z racji cieplejszych i przyjemniejszych dla oka barw. Owady natomiast lepiej 'cykać' rano kiedy są ospałe...

moje1of1-20.jpg
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2013 16:42 przez Igor. Powód: nieaktywna fotka
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Odp: Jak fotografować rośliny 24 Mar 2013 16:35 #137887

• Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 756
Ja nieznosze bezchmurnego dnia ,dla mnie optymalna pogoda do fotgrafowania jest zachmurzone niebo... i te zdjecia według mnie sa najlepsze

Odp: Jak fotografować rośliny 24 Mar 2013 16:45 #137892

To zależy jaki efekt mamy zamiar uzyskać. Chmury to naturalna blenda. Zmiękcza cienie alebi foto wydaje się płaskie. Takie mam odczucia aczkolwiek nie zawsze to się sprawdza :)

Jak fotografować rośliny 24 Mar 2013 16:49 #137894

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2403
Zdecydowanie lekkie zachmurzenie sprzyja fotografowaniu, według mnie.
Latem w piękny słoneczny dzień wypuszczam się z aparatem koło 18, gdy już słońce lekko zaszło za drzewa.
Ja wciąż się uczę i ciężko mi to idzie...nie mam czasu przysiąść w końcu do tej instrukcji :funnyface:

kilka moich pstryknięć zaliczanych do udanych, choć zdaje sobie sprawę, że czasem można by o wiele lepiej dane zdjęcie zrobić.
Tylko własnie potrzeba umiejętności, których się nabywa z czasem

tutaj na przykład pojawiło się już moje ograniczenie...nie wiem czy w ogóle można zrobić tak, żeby wszystkie
krokusy były ostre

To ciekawie wyszło przy zachodzącym słońcu

Jak fotografować rośliny 24 Mar 2013 17:00 #137897

Oczywiście, ze mozna zrobic wszystkie krokusy ostre. Hmmm. Wystarczy odejsc od obiektu dwa kroki w tyl i zwiekszyc ogniskowa o ile jest do dyspozycji obiektyw zmiennoognisoowy lub zmiejic wartpsc przyslony na wyzsza kosztem czasu naswietlania. Moja rada. Zrobic serie fotek tego samego obiektu w roznych zakresach przyslony i sprawdzic na kompie z czym to sie je. P.s. Fotka 3 jest ciekawa. Podoba mi sie. Nastraja relaksujaco.

Jak fotografować rośliny 24 Mar 2013 17:38 #137917

• Igor
  • Igor's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2403
Rzeczywiście jakaś pustka się tam zrobiła :P
Pstrykane Nikonem D3000 i na razie standardem 18-55
Moja siostra studiowała fotografię, ale mieszka obecnie w Brukseli..., obiecała mi pożyczyć kilka obiektywów, jak przyjedzie na święta, to się pobawię. Może też mnie trochę podszkoli, bo nie ukrywam, że lustrzankę mam od niedawna, wcześniej miałem zwykłego kompakta

Jak fotografować rośliny 24 Mar 2013 19:28 #137974

• piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1229
Ja przy fotografowaniu wolę dzień lekko zachmurzony, tak jak jest mocno jasno ale nie ma właśnie bezpośredniego słońca. Ale takich chwil do fotografowania jest mało. Fajnie się też robi zdjęcia w bezchmurny dzień wcześnie rano przed wschodem słońca ponad horyzont. Ale wymaga to bardzo wczesnego wstawania :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

Jak fotografować rośliny 26 Mar 2013 09:34 #138477

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7084
Rafale, a jakiego aparatu używasz? Jakiego obiektywu?

Moderatorzy: TeBe
Wygenerowano w 0.167 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum