TEMAT: Fotografia ogrodnicza i akwarystyczna

Jak fotografować rośliny 26 Mar 2013 09:55 #138486

hmmm powyższe fotki cykałem nikonem d90 i obiektywem sigma 50mm 2.8ex macro. Nie pamiętam czy nie wspomagałem się lampą błyskową ale na 90% tak. Teraz już nie mam tego sprzętu niestety...

Jak fotografować rośliny 02 Kwi 2013 17:52 #140162

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 122
Proponuję unikać cykania i pstrykania - bo z tego najczęściej nic dobrego nie wynika.
Mowe rzecz jasna o nastawieniu - cykanie i pstrykanie - to takie przypadkowe działania, natomiast jeśli koledzy nastawią się na fotografowanie , poświęcą mu nieco cennego czasu i uwagi - powinno być znacznie lepiej.

A teraz o tych tulipana... wróć - krokusach . Mogą być wszystkie ostre - oczywiście - ale pytanie - PO CO?
Po to by dyfrakcja zjadła część ostrości? Można tez ustawić wszystkie w jednej płaszczyźnie, (lub aparat do nich)...
Ostrość i nieostrości też są formami wyrazu, lepiej się nauczyć nimi poprawnie operować.
Światłem operujcie , używajcie blend (lampy błyskowe w plenerze średnio się sprawdzają, choć bywają przydatne).

Sprzęt jest sprawą drugorzędną , ale trzeba umieć się nim posługiwać. I używać go rozsądnie. ;-)
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, Tabaaza

Fotografia ogrodnicza i akwarystyczna 25 Sty 2014 12:10 #217754

• Roma
  • Roma's Avatar
Andrzeju czy możesz mnie oświecić co to jest opcja RAW?w aparacie fotograficznym?

Fotografia ogrodnicza i akwarystyczna 25 Sty 2014 14:50 #217794

• piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1229
Romo, RAW jest to format zapisu cyfrowego zdjęcia w najlepszej jakości obrazu, który nie podlega żadnej kompresji i jest czystym cyfrowym zapisem obrazu z matrycy aparatu. Najczęstszym zapisem zdjęć jest format JPEG, który jest już obrobiony przez aparat zanim trafi do komputera. To tak w skrócie, Andrzej pewnie doda coś więcej. :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

Fotografia ogrodnicza i akwarystyczna 30 Sty 2014 12:54 #220061

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
Opcja RAW - to jest coś w rodzaju cyfrowego "negatywu" - z którego "wywołuje" się zdjęcia (czyli jpeg-i lub TIFF czy BMP) w wywoływarce RAW. Formaty mogą być różne zależnie od producenta (NEF,PEF) oraz DNG - uniwersalny Adobe. Producent zwykle taką "wywoływarkę" dostarcza na płycie z aparatem ,albo udostępnia ją na swojej stronie firmowej (może być konieczna rejestracja aparatu lub użytkownika).
Po co ten RAW? Tak jak posiadanie negatywu pozwala na zrobienie bardzo różnych odbitek w zależności od tego jak się potraktuje go w ciemni, tak RAW pozwala na bardzo duże zmiany w obrazie przy niemal niezmienionej jego jakości. Jeśli robimy tylko JPG-i , i lampa nam nie błyśnie przy zdjęciach w pomieszczeniu - często nie mamy szansy by uzyskać jakieś zdjęcie - bo to co wyciągniemy z jpega do niczego się nie nada. Z RAW można jeszcze "odzyskać" obraz - jeżeli niedoświetlenie nie jest zbyt wielkie. Podobnie z prześwietleniem - lecz tolerancja jego jest znacznie mniejsza. Raczej należy go unikać.
Reasumując - posiadanie tego "negatywu" pozwala na uzyskanie znacznie lepszych rezultatów niż tylko JPG.
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2014 12:55 przez Andrzej Max.
Za tę wiadomość podziękował(a): piotrek_ns

Fotografia ogrodnicza i akwarystyczna 21 Mar 2014 16:56 #235777

• Jack
  • Jack's Avatar
Andrzeju plis :teach: co o tym powiesz ? Testuje aparat i dopiero się uczę :rotfl1: Z Kodaka jestem b. zadowolony ale 5 lat to już trochę za długo, zaszalałem więc :happy3:

Tylko bardzo mnie nie dołuj :funnyface:

Fotografia ogrodnicza i akwarystyczna 24 Mar 2014 10:49 #236550

• Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Platinum Boarder
Nie wiem na czym polega to "szaleństwo" , samo zdjęcie jest w porządku choć pewnie parę osób napisało by że tło słabo rozmyte... Ja się nie czepiam. ;)

Moderatorzy: TeBe
Wygenerowano w 0.109 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum