TEMAT: Od czego zacząć? Czyli od brzydkiego podłoża do pieknych tui.

Od czego zacząć? Czyli od brzydkiego podłoża do pieknych tui. 21 Mar 2017 22:50 #530669

Chciałem się tym postem przywitać z wszystkimi użytkownikami forum. Jeśli wybrałem zły dział na temat, przepraszam i proszę o przeniesienie.

Mam pytanie, które dotyczy docelowo zasadzenia tui, ale wcześniej wiąże się to z przygotowaniem podłoża.
Jestem pierwsza osoba w rodzinie, która ma cokolwiek wspólnego z uprawianiem czegokolwiek, pytanie wiec pewnie będzie banalne ale dla mnie jest bardzo ważne, a opinii na żywo zasięgnąć nie mogę.

Ziemia wygląda tak jak na zdjęciu, jest zapuszczona, rosną tam kępy trawy, jakieś chwasty. :sad2:

Co mam z tym zrobić? Zerwać je grabiami, wykopać dol i sadzić tuje (w rzędzie będzie 5 tui). Czy mam się pozbyć każdego najdrobniejszego listka zieleni, wyryć do gołej ziemi? To wystarczy?
To jak mam je sadzić wiem (czytałem i oglądałem poradniki), ale nie wiem jak przygotować glebę.
20170321_141134.jpg

Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.
Ostatnio zmieniany: 22 Mar 2017 09:17 przez Emalia112.

Od czego zacząć? Czyli od brzydkiego podłoża do pieknych tui. 21 Mar 2017 23:14 #530672

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7185
Najlepiej będzie, jeśli ten kawałek ziemi zostanie przekopany, a chwasty zostaną wybrane. Ale bez przesady :) Byle kłączy perzu nie zostawiać, bo będzie udręka do końca życia, gdy powrastają pomiędzy korzenie tui :).
Ziemia widać z daleka mało ciekawa, gdy sadziłam tuje, na dno dołków dałam kompost z odrobiną torfu (dobra też będzie ziemią dla iglaków), posadzone rośliny obsypałam kompostem. Dobrze jest też ziemię wokół tui obsypać mulczem. Najbardziej elegancko wygląda kora, ja z oszczędności wzięłam zrębki i trociny. Mulczowanie ziemi zapobiega utracie wilgoci, a tuje potrzebują jej sporo.

W pierwszym roku tuje muszą być też systematycznie podlewane, gdy panuje susza i upał podlewaliśmy nasze nawet 2 x w tygodniu. Podlewać należy solidnie, aby woda wsiąknęła głęboko wokół bryły korzeniowej.

Od czego zacząć? Czyli od brzydkiego podłoża do pieknych tui. 22 Mar 2017 08:59 #530691

Dziękuję za odpowiedź :)
Napiszcie mi proszę czy dobrze myślę.
1. Najpierw grabiami zedzrzeć wszystko
2. Przekopać
3. Wedle instrukcji sadzić tuje (ile dni po przekopaniu mogę sadzić???)
???

Od czego zacząć? Czyli od brzydkiego podłoża do pieknych tui. 22 Mar 2017 09:57 #530697

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7185
Proponowałabym użyć wideł do podważenia brył korzeniowych trawy :) W razie braku takowych łopatką teren przekopać, a w trakcie kopania ręcznie wybierać większe kępy trawy, otrząsając ziemię z korzeni. Resztki roślinne można wykorzystać na kompost :)

Po przekopaniu terenu wyrównać wszystko grabiami, wygrabiając drobniejsze chwasty. Nie przejmować się, jeśli coś pozostanie, bo zawsze można będzie potem usunąć, gdy zacznie chwast odrastać :)

Jeśli starczy sił i energii, sadzenie można przeprowadzić od razu po przekopaniu rabaty. Ja zazwyczaj wybieram opcję, że po ciężkiej robocie kawka, a potem kopanie dołków :happy: Po posadzeniu tuje należy solidnie podlać, a następnie obsypać korą. Jeśli korę wysypie się po paru dniach, też nic złego iglakom się nie stanie :)

Na dno dołków i do ziemi, którą będzie się obsypywać posadzone drzewka można dodać też nawóz długo działający dla iglaków. Trzeba jednak uważnie czytać etykiety, aby wybrać nawóz, który nie spowoduje "spalenia" roślin.

Wygenerowano w 0.091 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum