TEMAT: Tuje brazowieja

Tuje brazowieja 28 Maj 2019 19:12 #659724

Witam tuje posadzone rok temu w kwietniu.Wszystko było ok, cala zime były zielone i piekne. Dodam ze mieszkam w Irlandii.Około miesiaca temu zaczely brozowiec im pędy , igiełki. Podsypałam azotem, nic nie dało , podsypałam kilka dni temu magnezem i żelazem i opryskałam je srodki antygrzybowym.Prosze o pomoc , bardzo mi zalezy zeby ich nie stracic..Co im dolega i co moge jeszcze zrobic?


Zielone okna z estimeble.pl

Tuje brazowieja 28 Maj 2019 20:40 #659741

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438
Witam ...
dołączam się do pytani przedmówcy... mam ten sam problem tylko z 5 latnimi egzemplarzami... wszystkie igłu od dołu to już prawie całkowicie opadły na wysokości ok 1,2m zaczyna się piękna zielona masa... dodam, że tuje są posadzone są w żywopłocie w rozstawie 80 cm...
nie wiem czy to jest kwestia przemrożenia czy jak... jeżeli jest ktoś kto mógłby powiedzieć co należy zrobić aby odzyskały wigor chętnie zastosuje się do rad...
pozdrawiam
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________

Tuje brazowieja 29 Maj 2019 18:57 #659915

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
U mojego syna tak wyglądają tuje, które w ubiegłym roku latem zostały podsuszone, bo nie nadążaliśmy z noszeniem wody. Dodatkowo tuje potrzebują gleby lekko kwaśnej, przy glebie obojętnej lub lekko zasadowej powoli usychają.
Za tę wiadomość podziękował(a): Katka1985

Tuje brazowieja 30 Maj 2019 11:16 #660020

Witam,dziękuje za odpowiedz.
Mieszkam w Irlandii więc wydaje mi się,że to nie od suszy.
Co prawda ostatnio lato było wyjatkowe suche i upalne ale codziennie porzadnie je podlewałam.
W marcu był też przymrozek i śnieg ,może to być przyczyna?
Czy mogę spytać co Pani syn robi z tujami? Podsypuje czymś czy po prostu daje im czas na poprawe?

Tuje brazowieja 30 Maj 2019 11:20 #660022

Hmmm u mnie igły nie opadaja tylko sa brazowe ale w roznych miejscach, nie tyllo na dole jak u Pana. Wierzchołki za to są ładne zielone i jest duży przyrost...Mam nadzueje, ze to moje podsypanie magnezem i zelazem pomoze.Pogoda teraz sprzyja jest duszno i wilhotno deszczowo a za chwilę świeci słońce... Mam nadzieje, ze sie podniosa.
Czy Pan czyms je podsypywal?

Tuje brazowieja 30 Maj 2019 21:05 #660123

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438
Witam.
Powiem szczerze, że moej tuje się odbudowują a raptem minęło 2 tygodnie od zabiegfów są świeże młode przyrosty wewnątrz więc widzę, że pomogło... na początku podsypałem w granulacie substral przeciw brązowieniu igieł. a teraz 2 xzastosowałem magiczną siłe inerwencyjną do iglaków i widzę, że się sprawdza...
zobaczymy jaki efekt uzyskamy w tym roku...
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Katka1985

Tuje brazowieja 31 Maj 2019 22:02 #660220

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Katka1985, w zasadzie u syna tuje rosną samopas, od czasu do czasu odchwaszcza się je :) Z tym, że ziemia jest tam rewelacyjna, czarna, torfowa z dodatkiem gliny, bardzo żyzna i nawet podczas suszy nie traci wilgoci, bo poziom wód gruntowych jest dość wysoki. 3 lata temu posadzone tam zostały maleńkie tujki o wysokości ok. 10 cm. Teraz mają już ok. 0,5 m, a niektóre jeszcze więcej. Na ok. 200 sztuk żadna nie wypadła.

Tylko jedno miejsce jest dziadowskie, z twardą gliną, z jednej strony betonowy murek, z drugiej betonowa płyta. Trzeba tam w upały lać wodę codziennie.

Z kolei tujowy żywopłot u mnie w ogrodzie rośnie na ziemi bardziej piaszczystej. Wiosną podsypuję je nawozem do tui, który zawiera żelazo i siarczan magnezu. Tam wypadły mi 2 tuje, ale fakt, faktem były to rośliny z marketowej jesiennej promocji. Pewnie korzenie miały przesuszone i nie przyjęły się w ziemi po posadzeniu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Katka1985

Tuje brazowieja 31 Maj 2019 22:15 #660222

Hiacynta, dziękuje za ponowną odpowiedz.
Myśle , że gleba w moim irlandzkim
ogrodzie jest żyzna ,gdyż ogolnie wszystko też zawsze rosło jak szalone i w ziemi jest mnóstwo pięknych dorodnych dżdżownic.
Nigdy nie miałam problemu ze starszymi tujami, te są piękne i zdrowe.
Problem zaczął się miesiąc temu z tujami posadzonymi rok temu.
Podsypałam mahnezem, zelazem i azotem , spryskalam na grzyba i teraz muszę czekać.Mam nadzieje ,ze wkrotce ich stan ulegnie poprawie.
Pozdrawiam


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.306 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum