TEMAT: Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 12 Sie 2013 09:54 #185675

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Kilka lat temu dostaliśmy w prezencie bukiet kwiatów w którym znajdowały się artystycznie powyginane gałązki.Po pewnym czasie kwiaty trzeba było wyrzucić, a że stały w wazonie w wodzie okazało się że gałązki puściły korzenie.Był to koniec listopada ,wiec przechowałem je w wazonie do wiosny i jedną z nich wsadziłem do ziemi na działce.Wspólnie ze znajomymi ustaliliśmy,ze jest to wierzba mandżurska.Jednak szperając w internecie ustaliłem ,że jest to wierzba Salix ‘Erythroflexuosa’ Oto jej charakterystyka.
Jedną z bardziej osobliwych i ciekawych form dostępnych na rynku jest odmiana mieszańcowa ‘Erythroflexuosa’, uzyskana w Ameryce Południowej, w Argentynie. Posadzone w przydomowym ogrodzie drzewko zdobi posesję egzotycznym wyglądem, a przy okazji dostarcza niemal przez cały rok materiału na oryginalne bukiety.
Salix ‘Erythroflexuosa’ powstała w 1972 roku ze skrzyżowania wierzby płaczącej Salix ×sepulcralis ‘Chrysocoma’ z wierzbą balibońską Salix babylonica ‘Tortuosa’. Uzyskana odmiana to niewielkich rozmiarów, wolno rosnące drzewo o gęstej, kulistej koronie, osiągające po 20 latach uprawy około 4 m
Więcxej na jej temat w tym linku zszp.pl/?id=30&nid=1097&lang=1 Poniżej zdjęcie mojej wierzby.

IMG_1964_2013-08-12.JPG
Ostatnio zmieniany: 12 Sie 2013 09:55 przez kurjan.


Zielone okna z estimeble.pl

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 19 Lis 2013 10:11 #205223

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
A oto moja wierzba Salix ‘Erythroflexuosa’ ,której historię opisałem w poście powyżej ,w jesiennej szacie.Bardzo dekoracyjnie wygląda zimą gdy opadną liście i dookoła leży śnieg.

IMG_2192_2013-11-19.JPG

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 05 Lut 2014 23:40 #221978

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W słoneczny dzień czerwonopomarańczowe gałązki wierzby mandżurskiej aż płoną.

wierzba-mandzurska.jpg

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 05 Lut 2014 23:57 #221979

  • rupert
  • rupert's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
  • Otrzymane dziękuję: 5
Piękna wierzba . Hiacynto ile ma lat ?
Pozdrawiam Patryk

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 06 Lut 2014 01:19 #221984

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Pewnie z 12-14, bo 15 lat temu jeszcze w tym miejscu nie rosła :)

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 06 Lut 2014 07:37 #221987

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
To ja tak dla odmiany nie ogrodowo.
Ogłowione wierzby przydrożne :)

pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): Jo37

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 06 Lut 2014 11:02 #222031

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
salix gracilistyla Melanostachys

salixmelanostachys009.jpg


pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 19 Kwi 2014 22:27 #244779

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wierzba borówkolistna (Salix myrtilloides)

Jest to jedna z mniejszych wierzb, rośnie do 50-60 cm, rozrasta się w kępy poprzez podziemne pędy. Bardzo drobne kwiaty w postaci 'kotków' pojawiają się na początku kwietnia i pozostają na gałęziach do końca czerwca.

wierzba-borowkolistna-wiosna.jpg


W naturze jest coraz rzadziej spotykana, rośnie na podmokłych, bagnistych terenach.

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 03 Paź 2014 13:25 #303044

  • Barbaara
  • Barbaara's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 474
Uwielbiam wierzby, te rosochate, pokrzywione i te płaczące... wiążą się z moimi wspomnieniami z dzieciństwa. Napisałam nawet kiedyś o nich wierszyk i nie mogę się powstrzymać, żeby go nie przytoczyć:

Myślę wierzba i obraz widzę
Na starej fotografii wspomnień
Polną, wiejską drogę i miedzę
Z rzędem pni milczących jak kamień

Pokrzywione, grube, spękane
Zwieńczone pióropuszem witek
Stały same, nie zapłakane
Nie gościł na ich licach smutek

Zawadiacko sterczące gałęzie
Pokryte miękkim śnieżnym puchem
Ten obraz we mnie zawsze będzie
Wierzb starych lecz wesołych duchem
Pozdrawiam serdecznie - Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, piku, helia

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 11 Mar 2015 15:22 #347876

  • aga111
  • aga111's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 362
  • Otrzymane dziękuję: 156
Bazie na wierzbie sachalińskiej :)


P1013022.jpg


P1013019.jpg

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 09 Kwi 2015 14:07 #356463

  • maicha
  • maicha's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 14
Witam Was serdecznie, od razu przepraszam, jeżeli wybrałam zły post do zadania pytania. Chodzi mi o wierzbę, której zdjęcia przedstawiam poniżej. Nie znam się na wierzbach, ogrodem zajmuję się od 2-3 lat, wcześniej z doskoku pomagałam rodzicom. Nazwy nas się nie trzymają, więc nie wiem co to takiego. Ale moje pytanie jest o cięcie wierzby... Ta oto nigdy nie była cięta a już się naczytałam że wierzby tniemy co roku i zgłupiałam. Jak przeprowadzić cięcie by jej nie zaszkodzić a była piękna?
wierzba1.jpg


wierzba2.jpg


wierzba3.jpg
Renata

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 09 Kwi 2015 14:28 #356467

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Maicha,
wierzbę najlepiej ścinać zaraz po przekwitnięciu "kotków", czyli - sądząc na podstawie Twoich zdjęć - będzie zaraz doskonała pora.
Ucina się ją dość krótko, czyli pozostawisz fragmenty z kilkoma pąkami liściowymi licząc od nasady pędów. Cięcie 3-5 mm nad pąkiem.
Należy usuwać też odrosty z podkładki - jeśli takie wybijają. Rany po cięciu powinno się zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 09 Kwi 2015 15:36 #356470

  • maicha
  • maicha's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 14
Daniela bardzo dziękuję, właśnie pięknie pszczółki się karmią na tej wierzbie teraz, więc niech jeszcze sobie pozbierają z niej co trzeba i potem będę ciąć. Mam jeszcze pytanie co zrobić z pozostałymi gałązkami, które nigdy nie były przycinane i które w tym roku również kotków nie miały (sporo tych gałązek od spodu jest). Rozumiem, że po przycięciu ma być ona dość łysa?
Renata

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 09 Kwi 2015 18:49 #356490

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Maicha,
Twoja wierzba jest dość gęsta. Przy okazji cięcia możesz ją trochę uformować - obciąć nadmiar gałązek, w tym dziczki wybijające "pod spodem" (czyli z podkładki na której została zaszczepiona). One tylko wypijają soki i osłabiają szlachetny gatunek szczepiony.
Najważniejsze wykonaj cięcie o którym napisałam w pierwszej informacji dla Ciebie.

Gdybyś miała wątpliwości co dalej możesz po pierwszym cięciu zrobić zdjęcie jak to wygląda pod spodem i coś poradzimy. Poniżej cytat z tematu naszego kolegi Piotra, który pokazywał przycinanie swojej wierzby sachalińskiej. Ma nieco inny pokrój - nie tak opadający jak Twoja - ale pomoże Ci zobaczyć o co chodzi.
piotrek_ns wrote:
Tak wyglądała wierzba 24.03.2012


Przycięta została 04.04.2012


Na wiosnę 2013 wyglądała tak. Jak widać przez sezon urosła dość sporo.


A tak wygląda teraz po tegorocznym cięciu.(26.04.13)

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 09 Kwi 2015 20:44 #356530

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Maicha to wierzba Iwa .
Beata :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): maicha

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 23 Kwi 2015 23:34 #361000

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
maicha wrote:
Witam Was serdecznie, od razu przepraszam, jeżeli wybrałam zły post do zadania pytania. Chodzi mi o wierzbę, której zdjęcia przedstawiam poniżej. Nie znam się na wierzbach, ogrodem zajmuję się od 2-3 lat, wcześniej z doskoku pomagałam rodzicom. Nazwy nas się nie trzymają, więc nie wiem co to takiego. Ale moje pytanie jest o cięcie wierzby... Ta oto nigdy nie była cięta a już się naczytałam że wierzby tniemy co roku i zgłupiałam. Jak przeprowadzić cięcie by jej nie zaszkodzić a była piękna?
wierzba1.jpg


wierzba2.jpg


wierzba3.jpg

Wierzby bardzo ładnie odbijają po cięciu więc nie musisz obawiać się zbyt mocnego cięcia. Z tego co widzę wierzba bardzo mocno się rozrosła i stworzyła szeroką i wysoką koronę. Wydaje mi się, że widzę też pod spodem dużo suchych gałęzi, które wierzba sama odrzuciła gdyż nie była w stanie ich wykarmić i nie docierało do nich światło. Musisz ją przyciąć wstępnie i popatrzeć jaka szeroka została po cieciu korona, jak mocno jest gęsta a później zastanowić się jak szeroko chcesz by rosła. Wtedy usuń gałęzie za gęsto rosnące i suche. Gdy wierzba będzie rzadsza i miała mniej głównych konarów to będzie mieć ładniejsze przyrosty dłuższe i grubsze a w następnym sezonie wiosną dużo ładnych kotków i będzie kwitła od góry do samej ziemi :)
No i trzeba się przyglądać drzewu czy nie atakują go szkodniki. Moją w tym roku niestety musiałem wyciąć gdyż po ataku krytoryjka prawie całkowicie zaschła. Teraz walczę by nie stracić sachalińskiej.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): maicha

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 24 Kwi 2015 14:48 #361123

  • maicha
  • maicha's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 14
Obcięłam :hammer:
Picture012.jpg
Renata

Wierzby (Salix) - gatunki i odmiany 24 Kwi 2015 14:53 #361124

  • maicha
  • maicha's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 14
piotrek_ns ta wierzba nigdy nie była przycinana, rośnie w tym miejscu z 10 lat albo i lepiej... jak ją ogołociłam jak na zdjęciu powyżej to rodzice z lekka się zdziwili pytali czy na pewno odbije... a ja teraz w strachu jestem czy na pewno odbije... 3/4 od spodu była kompletnie sucha, więc i tak nie miało sensu żeby wisiały te suche badyle. Mam nadzieję, że sobie wierzba odpocznie od tego ciężaru i puści na nowo...

zrobiłam też ostre cięcie mandżurskiej, jak tato zobaczył to złapał się za głowę i skomentował "taka byla piękna", czekam aż odbije :whistle:
Renata


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.510 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum