TEMAT: System nawadniający

System nawadniający 10 Mar 2019 22:37 #647663

Witam chciał bym się dowiedzieć czy do plantacji drzew 1ha potrzebuje jakies pompy do podlewania kropelkowego, ponieważ nie wiem czy woda z kranu będzie miała odpowiednią wydajność aby te drzewa podlać. Proszę o pomoc


Zielone okna z estimeble.pl

System nawadniający 10 Mar 2019 23:43 #647667

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Wąż z kroplownikami powinien nawadniać glebę w okolicach rośliny. Odległości pomiędzy posadzonymi drzewami są z pewnością większe niż rozstaw kroplowników. Największy, jaki spotkałam był co 70 cm. Nawet, jak się zaizoluje niewykorzystane, to przy plantacji na 1 ha, przy wahającym się ciśnieniu wody z kranu, nie podleje drzew. Uważam, że wąż z kroplownikami może spełnić oczekiwania na 50 m. Ja mam na ogrodzie położony wąż 100 m z kroplownikami co 30 cm i żeby skutecznie podlać rośliny, musiałam z niego zrobić 3 obwody. Co 2-3 godziny podłączam wąż do kolejnego obwodu. Najlepiej podlewa się w nocy, gdy ciśnienie jest dobre i nie ma wahań.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ilona

System nawadniający 11 Mar 2019 07:59 #647677

  • Ilona
  • Ilona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 649
  • Otrzymane dziękuję: 1025
Marylko, prywatne pytanie : a masz linię kroplującą z kondensacją czy bez? Jestem właśnie na etapie realizacji nawadniania w tym planuję 3 linie (osobne sekcje). Ponoć z kondensacją mogą być dłuższe, ale jeśli obalasz to stwierdzenie to muszę coś pokombinować z tymi liniami.

System nawadniający 11 Mar 2019 09:58 #647705

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Ilona, masz rację, że przy kompensacji ciśnienia mogą być dłuższe. Ale o ile, nie wiem. Moje są bez kompensacji, na szybkozłączkę podłączane wężem do kranu. Przy tym systemie nawadniania powinno się najpierw rozłożyć węże, a później dopiero sadzić rośliny przy kroplownikach. Węże nie mogą się zaginać i nie można je dociągnąć pod każdą wcześniej posadzoną roślinę. Najlepiej sprawdzają się przy nawadnianiu roślin posadzonych liniowo. Przy większym zagęszczeniu roślin posadzonych "nieregularnie", bardzo dobrze sprawdza się system nawadniania przy pomocy kapilar połączonych wężykami z wężem nawadniającym. Wtedy długość wężyka sami dostosowujemy do odległości rośliny. Sposób ten dokładnie opisałam w swoim wątku.
Znalazłam też przydatne informacje na poniższej stronie. Warto przeczytać.
www.nawodnienia.eu/aktualnosci/nawadnian...-uniknac,p1633946242
Za tę wiadomość podziękował(a): Ilona


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.223 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum