TEMAT: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 27 Sie 2020 09:16 #726957

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Świdośliwa nie ma pestki, dojrzewa 2 miesące wcześniej a owoce są fioletowe .
Gdyby nie liście to bym się upierał przy głogu bo jego owoce mają jedną małą pestkę.

Podobne liscie ma pl.wikipedia.org/wiki/Jarz%C4%85b_nieszpu%C5%82kowy ale nic nie znalazłem o owocu. Rośnie zwykle w górach na podłożu wapiennym.
Ostatnio zmieniany: 27 Sie 2020 09:30 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): Volpe


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 27 Sie 2020 20:47 #727023

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Volpe wrote:
Może zapytaj wujka google czy to nie jest Cotoneaster bullatus ?

Pozdrawiam
Maciej

Drogi Macieju,

Dzięki. Trafiłem uprzednio na irgę pomarszczoną ale właśnie liście mi nie pasowały. To co widziałem na rycinach i zdjęciach nijak się miało do liści jakie ma ten krzak.

Poniżej wklejam kilka zdjęć liści, owoców, które już się trochę zmieniają oraz rozgniecionego owocu, aby widać było jak duża jest pestka. Miąższ z przeźroczystego zmienił się na bardziej zwarty i nabrał koloru.

Poprzedni właściciele są już "po drugiej stronie" i nie mam jak zapytać a sąsiadka też ma zagwozdkę. Zagadka rośnie w kąciku krzewów jadalnych (aronia, porzeczka, pigwowiec) i bardzo ucieszyłbym się gdyby było to coś na przetwory/nalewki.






Obstawiałabym rajską jabłoń albo nieszpułkę. Ale ja jestem organoleptyk, najpierw muszę coś dotknąć, ugryźć, powąchać :) Czasem jest to problem, bo przegryzę, dotknę językiem, a potem sprawdzam, czy bardzo trujące było :)

Komora nasienna powinna być pięknie równo przekrojona w poprzek i podłużnie :) Z tego zmiętoszonego skrawka niewiele widać nasion :)
Ostatnio zmieniany: 27 Sie 2020 20:49 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Volpe

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 27 Sie 2020 21:13 #727027

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 1652
Rajska jabłoń nie, bo to chyba jedna pestka jest.
Wiedźmowata

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 27 Sie 2020 22:17 #727043

  • Volpe
  • Volpe's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Dziękuję wszystkim serdecznie za pomoc. Najbliżej chyba do świdośliwy, jak podpowiadała Malkar. Krzak jest w naprawdę dużym zacienieniu i stąd może późna zmiana koloru/dojrzewania owoców. Sam nie wiem...

Wspomniana przez KaLo opcja raczej odpada, gdyż kwiaty były białe i zdecydowanie mniejsze niż na ilustracji, z tego co pamiętam.

Rajska Jabłoń - zdecydowanie nie te kwiaty. Żałuję, że nie zrobiłem wtedy zdjęć. Myślałem, że to tylko ozdobny krzew, zwłaszcza że rok temu nie było raczej owoców. Przekrojami komory nasiennej też się zajmę. :devil1:

Przyjemnego wieczoru wszystkim,
Ukłony.

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 28 Sie 2020 07:33 #727063

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Świdośliwa nie ma takiej pestki. Ma kilka drobnych nasionek podobnie jak borówka amerykańska.

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 05 Maj 2021 10:51 #760742

  • LucyLu
  • LucyLu's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Dzień dobry, pomożecie w identyfikacji? Próbowałam już wszystkiego, szukania w necie, pytania znajomych i PlantNet. I nic. Drzewo wyrosło mi w ogrodzie, rośnie bardzo szybko (teraz ma jakieś 2.5m) ma gładką szarą korę i taki okwiat jak na zdjęciu pierwszym (zdjęcie z dzisiaj, czyli maj). Na drugim zdjęciu jest pokroj drzewa z jesieni zeszłego roku (liście trochę „przerobione” przez aparat foto). Wygląda mi to na jakiś jesion, ale kompletnie nie mogę zidentyfikować. Nie wiem czy wycinać, czy nie bo wyrosło toto dosłownie 3 metry od domu :cool3:

https://photos.app.goo.gl/sk3RXABPEmYFYX666
Zdjęcie 1

https://photos.app.goo.gl/bozBxHyYhfM7bNy98
Zdjęcie 2

Tutaj chyba roślina tego samego gatunku, tez samosiejka, wysokość jakieś 60 cm (zdjęcie z lata), która wyrosła przy samej ścianie - tę musiałam wyciąć, bo wyrosła na drenach. Miała bardzo silny układ korzeniowy.

https://photos.app.goo.gl/iWEgMWEZ5G14bvB99
Zdjęcie 3
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2021 11:01 przez LucyLu. Powód: Poprawiony link

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 05 Maj 2021 12:57 #760747

  • Maciej
  • Maciej's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 305
Na zdjęciu 1 i 2 klon jesionolistny , na 3 jesion wyniosły

pozdrawiam
Maciej
Za tę wiadomość podziękował(a): LucyLu

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 05 Maj 2021 13:18 #760749

  • LucyLu
  • LucyLu's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Mój ci on! Klon jesionolistny. Dziękuję bardzo Maciej za identyfikację! :flower1:

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 05 Maj 2021 14:03 #760752

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Klon jesionolistny to siewka co krok w promieniu do kilkunastu i więcej metrów. Wiem bo rósł jakieś 10 metrów od granicy działki a siewki były nawet 25 m od niego. Jesion to olbrzymie drzewo, lepiej żeby rosło z dala od domu.

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 06 Maj 2021 22:32 #760984

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Jak już wejdzie w stan dorosły to będą tysiące siewek co roku. Mam klony to wiem ;) :lol: Zostawić obojętnie jaki klon na kilka lat pojechać i wrócić. Nie poznamy miejsca.
Robert

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 06 Maj 2021 22:36 #760986

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Jesiony też rozmnażają się jak króliki. :happy:
Za tę wiadomość podziękował(a): Herbatnik

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 06 Maj 2021 22:55 #760989

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Tego nie wiedziałem :) Rosną u mnie dwa, ale jakoś nie mają ochoty. U mnie to już sporadyczny widok, ale drzewo ciekawe począwszy od liści / które można łatwo grabić i szybko się kompostują/ po kształt pnia no i oczywiście twardość drewna.

Dżem- Pod jesionami. Spodek '92 :wink4:
Robert

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 06 Maj 2021 23:21 #760994

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
www.google.com/maps/@51.4081082,21.17057...Q!2e0!7i13312!8i6656
Teraz już tej drewutni nie ma chyba od 2-3 lat. Całe to miejsce jest porośnięte młodymi jesionami. Po drugiej stronie ulicy też rosło kilkanaście starych jesionów ale ze względu na bezpieczeństwo niemal wszystkie zostały wycięte.
Ostatnio zmieniany: 06 Maj 2021 23:25 przez KaLo.

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 08 Maj 2021 10:23 #761115

  • LucyLu
  • LucyLu's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Dzięki za ostrzeżenia. Czy ja dobrze rozumiem, że uważacie klon jesionolistny za niezbyt wartościowe drzewo? Ten egzemplarz, który mam, jest osobnikiem męskim, podobno męskie tak nie sieją dookoła. Rośnie w takim miejsc, że ładnie wygląda i nie przeszkadza innym roślinom. Mam więc taki plan: będę go przycinać dość mocno (pierwsze cięcie w tym roku, jak rozwinie liście) , tak, żeby się za bardzo nie rozrastał. Jeśli to nie pomoże to będę musiała go wyciąć, bo rzeczywiście rośnie zbyt blisko domu.

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 08 Maj 2021 21:05 #761180

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Ogólnie rzec biorąc klon jesionolistny uważany jest za gatunek inwazyjny. A co z nim zrobisz i czy Ci się podoba to przecież zależy tylko od Ciebie samej. Chcąc przycinać klony to trzeba dość wcześnie, bo płaczą. Ja swoje przycinam w dwóch terminach. Bezlistnym - styczeń , rzadko kiedy luty kiedy jest delikatny mróz i słońce i w stanie pełnego ulistnienia kiedy jest ciepło , wręcz gorąco. Maj lub czasem kiedy musiałem przyciąć klon żeby sąsiad nie wadził ciągnikiem po żniwach sierpień . Smaruję zawsze rany specyfikiem domowej roboty. Farba emulsyjna do ścian i miedzian 50WP na bogato. Jeżeli nie zapomnę to jutro zrobię zdjęcia i wstawię jak wyglądają moje klony. Ogólnie lubię duże drzewa od dziecka tak mam. Czuję drzemiącą w nich potęgę która była przed nami i będzie po nas ;) :wink4:
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): LucyLu

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 08 Maj 2021 23:39 #761190

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3453
  • Otrzymane dziękuję: 7374
Bardzo mi się podoba ten krzew. Rośnie u znajomych ale też nie wiedzą co to jest. Mają też przecudnej urody robinię szczeciniastą.


IMAG6813.jpg
Ostatnio zmieniany: 08 Maj 2021 23:41 przez KaLo.

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 09 Maj 2021 00:23 #761192

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Laurowiśnia. Miałem coś takiego dwie zimy. Kupione na targowisku :wink4:
Robert

Odp: Identyfikacja drzew i krzewów liściastych 12 Maj 2021 22:37 #761640

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Trochę późno... moje obiecane klony


Klon.jpg


Klon2.jpg


Klon3.jpg


Klon4.jpg


Klon5.jpg
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): LucyLu


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.426 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum